MIŁO! Tydzień mobilności aktywnej

Miło! Tydzień mobilności aktywnej (fot. mat. prasowe)
Tczew - MIŁO! Tydzień mobilności aktywnej
Czy na pewno zawsze potrzebujemy samochodu, by przemieścić się z miejsca na miejsce? Może zamiast tego skorzystać z komunikacji miejskiej, wsiąść na rower lub po prostu użyć nóg. "Zaręczamy! Będzie MIŁO!" - przekonują organizatorzy Tygodnia Mobilności Aktywnej, który w Tczewie odbędzie się w dniach 16-22 września.

Stowarzyszenie Tczewska Inicjatywa Rowerowa zaprasza do udziału w Tygodniu Mobilności Aktywnej.

Miłe! poranki || Miła! jazda rowerem || Miły! Piknik Mobilności Aktywnej ||Miła! Rowerowa Gra Miejska || kawa o poranku || konkursy || konkurencje rowerowe|| pokazowe mecze piłki nożnej || lekcja pilates na macie || animacje dla dzieci || jedzenie || inne


Szczegóły? Obserwujcie wydarzenie oraz stronę TIRa oraz Tczew - Miasto dla Rowerów

www.facebook.com/tczewskainicjatywarowerowa
https://www.facebook.com/mdrtczew/

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PROGRAM:


16.09.

(RANO) MIŁO! Na Kociewiu
Rajd rowerowy do Swarożyna organizowany we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną KOCIEWIE Zbiórka godz.11:00, Pl.Papieski
Przejazd rekreacyjny (trasa ok. 14 km) do Swarożyna. W Swarożynie ognisko, prowiant we własnym zakresie.

(WIECZOREM) MIŁO! Świecić przykładem na rowerze
O godz. 20:00 zapraszamy wszystkich rowerzystów i rowerzystki na "Świetlika". Wieczorny przejazd rowerowy. Obowiązkowe oświetlenie! Dużo oświetlenia! Jeszcze więcej...
Miejsce startu: stacja paliw Shell przy Al.Solidarności / Organizatorzy Urząd Miejski w Tczewie oraz stowarzyszenie Tczewska Inicjatywa Rowerowa.

- Celem tej akcji jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem nieoświetlonych rowerzystów, ale chcemy również pokazać nowe km ścieżek rowerowych i wysłuchać uwag mieszkańców co sądzą o nowej infrastrukturze rowerowej - Artur Rajkowski stowarzyszenie Tczewska Inicjatywa Rowerowa


Trasa przejazdu:
- Start przy stacji benzynowej Shell i dalej wzdłuż Al. Solidarności do skrzyżowania z Al. Kociewską (tzw. Nowosuchostrzycką) i dalej Al. Kociewskiej do skrzyżowania z ul. Żwirki. Następnie jezdnią ul. Żwirki do skrzyżowania z ul. Armii Krajowej i dalej ścieżką rowerową w prawo do skrzyżowania z Al. Solidarności i dalej wzdłuż Al. Solidarności do skrzyżowania z ul. Gdańską. Potem ścieżką rowerową na ul. Gdańskiej do ul. Jedności Narodu i dalej do ul. Saperskiej (po jezdni) i wjazd na ścieżkę rowerową na ul. Wojska Polskiego. Dalej do ul. Warsztatowej i tam wjazd na ścieżkę rowerową na Wiadukcie 800-lecia Tczewa i dalej do bulwaru ulicą Jana z Kolna. Następnie zjazd na jezdnię w ul. Zamkową, dalej w ulicę Okrzei i meta na pl. Hallera.

Przewidywany czas przejazdu ok. 45 min. Trasa jest długości 6 km i w większości po ścieżkach rowerowych.17.09.

MIŁO! Codzienne dojazdy rowerem
W godzinach 6.30-8.00 (lub do wyczerpania zapasów) na rowerzystów i rowerzystki będzie czekać pyszny poczęstunek. Szukajcie nas w okolicach Placu Piłsudskiego! :)

18.09.

MIŁO! Transport publiczny - kawa na węźle transportowym
W godzinach 6.30-8.00 przygotujemy mini kawiarenkę. Częstując kawą nagrodzimy tych, którzy wybierają autobus jako środek transportu.

19.09.
(POPOŁUDNIU) MIŁO! Rowerowa gra miejska - to atrakcyjny sposób na spędzenie wolnego czasu, połączony z odkrywaniem Tczewa i jego historii. Zapraszamy razem z Dawnym Tczewem.

Zapraszamy do historycznej zabawy! 19 września w środę w godz. 17:30-19:00 organizujemy grę miejską w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Zasady są proste: Śledź profil Dawnego Tczewa, na którym opublikujemy miejsca, w których sfotografujesz siebie na rowerze. Po zaliczeniu wszystkich pięciu punktów na mapie, podjedziesz do naszej bazy przy Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji, gdzie otrzymasz upominek.

20.09.

(RANO) MIŁO! Rowerowa dziecięca masa krytyczna

Wspólnie z Tczewskimi Kurierami Rowerowymi organizujemy pierwszą na Pomorzu rowerową dziecięcą masę krytyczną. Chcemy pokazać, że przestrzeń publiczna, ulice są dla wszystkich, w tym w szczególności dla dzieci!

(POPOŁUDNIU) MIŁO! O bezpieczeństwie dzieci wokół szkół
Panel dyskusyjny, na którym będą omawiane wyniki raportu przeprowadzonego przez Tczewskich Kurierów Rowerowych jaki powstał przy okazji prowadzonej przez nich nauki jazdy na rowerze w tczewskich szkołach podstawowych.

21.09.

(RANO) MIŁO! Bo jest Park(ing) Day
Wspólnie z Warsztatem na Patencie i Restauracją "YOU" zamieniamy miejsce parkingowe na placu Hallera na przestrzeń przyjazną pieszym. Park(ing) Day to rodzaj happeningu mający na celu pokazanie, jak inaczej można wykorzystać przestrzeń publiczną niż tylko na miejsca dla samochodów.


22.09

Miło! Piknik Mobilności Aktywnej
XII przejazd rowerowy z okazji Dnia bez samochodu oraz Piknik Mobilności Aktywnej organizowany przez Urząd Miasta w Tczewie oraz Stowarzyszenie Tczewska Inicjatywa Rowerowa
- Przejazd rowerowy - start o godz. 10.00 na Kanonce ul. Warsztatowa (rejestracja od godz. 9:30)
Trasa przejazdu (ok. 5,8 km): START 10.00 - ul. Warsztatowa, ul. Wojska Polskiego, ul. Jedności Narodu, ul. Gdańska, Al. Solidarności, ul. Armii Krajowej, ul. Żwirki, ul. Kociewska, ul. Jagiellońska, ul. Wojska Polskiego, ul. Warsztatowa - META godz. 10:30. Spokojne tempo (12-14 km/h) dostosowane do wszystkich uczestników.
Piknik Mobilności Aktywnej, a na nim:
- konkurencje rowerowe przygotowane przez Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji
- pokazowe mecze piłki nożnej przygotowane przez Akademię Piłkarską Mateusza Brzozowskiego Tczew
- lekcja pilates na macie przygotowana przez Pilates Studio Aleksandra Czapiewska
- darmowe przejazdy rowerem typu Cargo (rodzinny / towarowy) dzięki Tczewskim Kurierom Rowerowym
- polo na rowerze? czemu nie! "Bike Polo" organizowane przez Tczewskich Kurierów Rowerowych
strefa animacyjna dla najmłodszych przygotowana przez Przedszkole artystyczno-językowe Pan Słonik i Pan Słonik 2 z Tczewa
stoisko Salonu Rowerowego Kołodziej - Tczewianie i Tczewianki będą mogli zadbać o swoje jednoślady. Za darmo!
Dodatkowo wręczone zostaną nagrody w konkursie plastycznym "Tczewskie przedszkolaki na rowery" oraz konkursie "Rowerem do pracy". Organizatorem konkursu jest Mirosław Pobłocki, Prezydent Tczewa.
Relację na żywo z imprezy prowadzić będzie mobilne studio Radio Tczew.

* MIŁE patrole Straży Miejskiej w Tczewie w ramach całego tygodnia *

Edukacja rowerzystów w zakresie prawidłowego wyposażenia roweru oraz uświadamiać kierowców o zaletach chodzenia pieszo, jazdy rowerem oraz autobusem.
*MIŁE przeglądy rowerowe oraz drobne naprawy*
Dzięki Salonowi Rowerowemu Kołodziej Tczewianie i Tczewianki będą mogli zadbać o swoje jednoślady. Za darmo! Przez cały tydzień mobilny warsztat będzie dostępny w mieście.
W dniach 17-19 września w godz. 14-18 namiot Salonu Rowerowego Kołodziej stanie na deptaku pod dworcem tczewskim, w dniach 20-21 września w godz. 14-18 pod Urzędem Miejskim, a 22 września od godz. 10:00 na Kanonce---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Dlaczego akurat teraz?"
Świętujemy obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i Dnia bez Samochodu, który odbywa się w okresie od 16 do 22 września 2018 roku.

"A tak w ogóle to dlaczego?"
Tematyka mobilności, zrównoważonego transportu są coraz ważniejszymi kwestiami nie tylko w politykach współczesnych miast, ale przede wszystkim dla ich mieszkańców i mieszkanek. Zmagamy się problemem nadmiernego udziału ruchu samochodowego w transporcie. Zmiana sposobu poruszania się i "odpoczynek" od samochodu ma decydujący wpływ na warunki komunikacyjne w miastach.
Chcemy pokazać, że używania alternatywnych form transportu takich, jak komunikacja publiczna, piesza lub rowerowa może być czymś atrakcyjnym, czymś o czym warto pomyśleć decydując się codziennie jak dotrzeć do pracy, szkoły, na pociąg, czy na zakupy. Po mieście podróżuj z sensem! Pieszo, rowerem, autobusem!

"No, ale tak w ogóle, to po co?"
By było MIŁO! ;)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wydarzenie dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej Tczew.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • +5

  cin_gość_gość_gość

  14.09.2018, 13:07

  ha ha

  Wole isc pieszo niz korzystac z meteora i uslug z UM dzieki Panu Poblockiemu

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx4 
 • +7

  Iwona_gość

  14.09.2018, 14:25

  Jak byście nazwali Tczew? Rowerowo czy Pedałkowo?

  Odpowiedz
  IP: 213.29.xx5.xx4 
 • -6

  nik_gość

  15.09.2018, 21:16

  cwaniakowo, złomowo, dieslowo, rzęchowo, grubasowo, spślakowo, chamidłowo... Tępe cepy co ich pierdziki z ub wieku walą sadzą z zardzewiałej rury, krzykacze i niedorozwoje nawet nie umieją na zielonym ruszyć nie mówię o rondzie czy zwykłej jeździe ale wszystko co im nie na rękę oblać jadem potrafią doskonale. Korkotwórcy z prawkiem po 20 razy z biedy zdanym!

  Cytuj
  IP: 109.197.xx9.xx5 
  +1

  JACK_gość

  16.09.2018, 11:03

  NIKT - jedno lusterko w moim samochodzie jest droższe niż ten twój rowerek z Lidla. Co zrobisz jak złapiesz gumę biedaku - weźmiesz kredyt w Providencie czy zastawisz babci telewizor w lombardzie?

  Cytuj
  IP: 181.54.xx1.xx4 
 • -3

  Xxx_gość

  15.09.2018, 08:22

  Miło

  Fajny pomysł , ale moim zdaniem akcja powinna rozpocząć się o 5:30 ponieważ dużo rowerzystów jadących do różnych tczewskich firm rozpoczyna pracę o godzinie 6 .

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx7.xx1 
 • -2

  nik_gość

  15.09.2018, 21:19

  za to ty będziesz miał pusto żeby robić korki zamiast po prostu użyć mózgu i ruszyć na zielonym... po co ja to piszę przecież i tak nie rozumiesz bucu skąd się bierze 5 zmian świateł na Malinowskiej zanim się dokulasz do 91...

  Cytuj
  IP: 109.197.xx9.xx5 
 • +6

  do NIKIEGO_gość

  16.09.2018, 10:58

  NIKI - tak się nie unoś. Nie zadałeś na prawo jazdy za 20 razem, widać zbyt rozgarnięty nie jesteś. Nawet na samochód cię nie stać. Z takim nastawieniem i umiejętnościami prowadzenia pojazdów - radzę byś na rower też nie wsiadał.

  Odpowiedz
  IP: 195.239.xx0.xx0 
 • Nik_gość

  18.09.2018, 22:32

  Na wstecznym objadę cię. Rowerem też. Aaaa i jeszcze jedno, móje koła podejrzewam, że są droższe od twojego tedeika;) Chętnie skonfrontować się mogę. Tylko ty speniasz...

  Cytuj
  IP: 109.197.xx9.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.