ZUS: Niepełnosprawność to nie zawsze niezdolność do pracy, a żadne orzeczenie nie zabrania pracować

ZUS (fot. Tcz.pl)
Tczew - ZUS: Niepełnosprawność to nie zawsze niezdolność do pracy, a żadne orzeczenie nie zabrania pracować
Odróżnienie pojęć niepełnosprawność i niezdolność do pracy bywa trudne. Tymczasem to dwa zupełnie różne pojęcia. Posiadanie orzeczeń w ich sprawie, w żaden sposób nie zabrania podejmowania pracy. - informuje pomorski ZUS.

Niepełnosprawność jest związana z naruszeniem sprawności organizmu oraz z utrudnieniem, ograniczeniem bądź niemożnością wypełniania ról społecznych. Dzieli się na trzy stopnie: znaczny, umiarkowany i lekki. Orzekają o niej zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Ich orzeczenie pozwala na nabycie dodatkowych uprawnień takich jak karta parkingowa, ulgi podatkowe, możliwość zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, czy otrzymanie świadczenia z pomocy społecznej.

- Niezdolny do pracy jest natomiast ten, kto całkowicie lub częściowo utracił zdolność do pracy zarobkowe z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje jej odzyskania po przekwalifikowaniu. O niezdolności do pracy orzekają lekarze orzecznicy ZUS. Również ona ma trzy stopnie. Z takim orzeczeniem wiąże się możliwość ubiegania o rentę z tytułu niezdolności do pracy, tzw. rentę wypadkową, rentę socjalną lub rentę szkoleniową.

Orzeczenie o niepełnosprawności nie ma wpływu na orzeczenie o niezdolności do pracy. Jeśli w wypadku straciliśmy nogę, a pracowaliśmy przy komputerze, to możemy zostać uznani za niepełnosprawnych, jednak dalej będziemy mogli wykonywać tę pracę, bądź inną po przekwalifikowaniu. Orzeczenie o niezdolności do pracy jest natomiast równoznaczne z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Natomiast nigdy nie jest na odwrót.
Orzeczenie o niezdolności do pracy nie oznacza zakazu jej podejmowania. Nawet jeśli pracownik posiada orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji może pracować, jeśli zezwoli na to lekarz medycyny pracy i taka osoba sama czuje się na siłach pracę podjąć. Często bariery przed podjęciem pracy występują w świadomości samych osób z niezdolnych do pracy, bądź pracodawców sugerujących się brzmieniem orzeczenia. - informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.

Trzeba pamiętać, że renta osób, które jednocześnie pracują może zostać obniżona. Wszystko zależy od uzyskiwanego dochodu. Jeśli wynagrodzenie za pracę (brutto) przekracza 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w danym miesiącu, to renta ulega zmniejszeniu. Zawiesza się ją, gdy dochód przekroczy 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia brutto.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +32

  666_gość

  12.07.2019, 05:08

  Zus cię zje

  jasne , całe życie płacić wysokie składki , a potem jak coś się stanie ZUSowscy zdziercy wszystko zrobią by jak najmniej oddać. Stając się urzędnikiem państwowym to tak jak oddać dusze diabłu -musisz czynić co on zechce. System cię wciąga i prowadzi na manowce.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • +7

  GOOŚŚĆĆ_gość

  12.07.2019, 09:07

  OK!

  Dobry artykuł. Jasno wyjaśnia sprawę. Niepełnosprawność to niekiedy osobisty dramat, ale społeczny zawsze ...

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx6.xx3 
 • +11

  ccc_gość

  12.07.2019, 10:31

  szczególnie osoby np z porażeniem mózgowym, do roboty wg panstwa mają iść. masakra jakaś. albo np choroba alkoholowa , renta się należy. a lepiej nie komentowac, sie czlowiek denerwuje...

  Odpowiedz
  IP: 80.52.xx4.xx7 
 • +7

  rybak_gość

  12.07.2019, 19:27

  niepełnosprawny może pracować

  Oczywiście niekiedy może. Tylko dla czego nie może zarobić tyle ile mu się należy? Po co te limity? Komu to służy? To nie jest zachęta dla człowieka i tak już poszkodowanego przez los.

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx8.xx7 
 • +2

  Adek_gość

  13.07.2019, 21:26

  Zus

  To jest prowokacja. Pracowałem jako osoba niepełnosprawna całkowicie niezdolny do pracy według regułek mozna pracować pojechałem na komisje w celu przedłużenia renty a co się okazało pani orzecznik powiedziała jasno skoro pan pracował to renta się nie należy proszę pracować dalej i renty nie dało to jest wpdzedzanie ludzi aby pracowali schorowani aby mieli premie

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx4.xx4 
 • Ania_gość

  15.07.2019, 08:48

  Renta a praca

  Ja osobiście też znam osobę na rencie socjalnej (schorzenie reumatyczne) schorowana miała rentę n lat i jak do pracy poszła to od razu jej powiedzieli że skoro pracować może to renta się nie należy. A była zatrudniona jako osoba niepełnosprawna, na 7 h, w warunkach w jakich mogła pracować (nie na roli, nie jako sprzątaczka ani kaskader...).

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.