Zmiany w dopłatach do żłobków - stała kwota bez względu na nieobecności

Na zdjęciu maluchy ze żłobka Melodica na osiedlu Bajkowym (fot. tcz.pl)
Tczew - Zmiany w dopłatach do żłobków - stała kwota bez względu na nieobecności
Tczewscy radni zdecydowali, że miesięczna miejska dotacja na dziecko objęte opieką w żłobku będzie stała i niezależna od dni nieobecności dziecka w placówce. Rajcy podjęli stosowaną uchwałę w tej sprawie podczas ostatniej sesji Rady Miasta.

Zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 podmioty prowadzące żłobek mogą otrzymywać na każde dziecko objęte opieką w placówce dotację celową z budżetu gminy. W Tczewie w drodze uchwały wysokość dotacji Rada Miejska ustaliła na 200 złotych miesięcznie. Niestety, w przyjętym w listopadzie ub. roku dokumencie pojawił się zapis dotyczący pomniejszania dotacji w przypadku nieobecności dziecka w żłobku.

- Dopłata w wysokości 200 zł rzeczywiście jest, ale za każdy dzień nieobecności dziecka rodzic musi zapłacić, ponieważ miasto dofinansowuje pobyt dziecka w żłobku, ale dosłownie pobyt... Jeśli dziecko jest chore, rodzic musi zapłacić dodatkowo za każdy dzień nieobecności! Dotychczas płaciłam 600 zł za żłobek, od stycznia jest dofinansowanie w wysokości 200 zł, czyli powinnam płacić 400 zł, ale jeśli w styczniu moja córka przez 5 dni będzie chora i nie będzie mogła chodzić do żłobka z oczywistych względów, to będę musiała dopłacić 50 zł! Jeśli będzie chora cały miesiąc to będę zmuszona dopłacić 200 zł! I gdzie tu dla mnie oszczędność? - pytali niedawno na naszym forum rodzice maluchów.

Dlatego teraz postanowiono, że miesięczna dotacja na dziecko objęte opieką w żłobku będzie stała i niezależna od dni nieobecności dziecka w placówce. Stosowną uchwałę podjęto podczas styczniowej sesji:

- Zmiana dotyczy tego, że za nieobecność dziecka w żłobku miało się potrącać jedną dwudziestą. Wywołało to spore zamieszanie, jeżeli chodzi o obliczanie kosztów i odpłatności, dlatego padały wnioski o zmianę istniejącego stanu rzeczy. Bardzo dziękuję za przychylność panu prezydentowi - zmiana usprawni wszystkim prace i będzie otwarciem na politykę prorodzinną, o której się dużo mówi - podkreślała po przyjęciu uchwały wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, Barbara Kamińska.

Dodajmy, że do rejestru żłobków funkcjonujących w Tczewie wpisane zostały kolejne placówki. Oprócz żłobka "Melodica" przy ul. Kubusia Puchatka, zarejestrowały się żłobek "Twoja niania" z ul. Piaskowej oraz Klub malucha "Małe Jagódki" przy al. Zwycięstwa. Placówka przy ul. Kubusia Puchatka oferuje 15 miejsc (w tej chwili jest 11 dzieci), przy ul. Piaskowej - 15 miejsc (obecnie jest 13 dzieci), zaś przy al. Zwycięstwa - 47 miejsc (jest (17 dzieci).
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +1

  tczewi@nka

  09.02.2012, 16:34

  super - nareszcie coś pozytywnego!!!

  Bardzo się cieszę, ponieważ jak córeczka skończy roczek (za 5 miesięcy) pewnie będę musiała ją oddać do żłobka i szukać pracy, a 200zł na ulicy nie leży, szczególnie jeśli nie zarabia się kroci.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • mama2_gość

  09.02.2012, 20:34

  W KLUBIE MALUSZKA MAŁE JAGÓDKI nawet po dofinansowaniu z miasta 200 zł na dziecko kwota do uregulpwania nie uległa zmianie a wiec rodzice tego nie odczuwają.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx8.xx6 
 • +2

  _gość

  09.02.2012, 22:14

  należy to zgłosić do Urzędu Miasta, gdyż dofinansowanie nie jest dla placówek tylko rodziców.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx8.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.