W pandemii oszczędzamy więcej. Jak robić to z głową?

Pieniądze (fot. tcz.pl)
Tczew - W pandemii oszczędzamy więcej. Jak robić to z głową?
Wskutek pandemii co drugi Polak pożegnał 2020 rok z lżejszym portfelem - pokazują najnowsze dane Związku Banków Polskich. Jednocześnie strach przed kryzysem sprawia, że chociaż zarabiamy mniej, odkładamy więcej. Nasze oszczędności rosną, ale czy są bezpieczne? Jak o nie zadbać? Na te i inne pytania odpowiada ekspert Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jak wynika z badania ZBP, w ubiegłym roku u 21% z nas pensja zmalała, u 15% zmniejszył się wymiar zatrudnienia, a 10% straciło pracę. Mimo to Polakom udało się na rachunkach bankowych zgromadzić już prawie bilion złotych. Średnio mamy na koncie o 10% więcej niż rok temu. Biorąc pod uwagę bardzo niskie oprocentowanie depozytów, to naprawdę imponujący wynik. Nic dziwnego, że wiele osób zadaje sobie pytanie, czy ich pieniądze są bezpieczne.

- W Polsce środki trzymane na rachunkach w bankach i SKOK-ach mają gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Właśnie dlatego decydując się na oszczędzanie na rachunkach bankowych, Polacy zapewnili swoim środkom bezpieczeństwo, i to nas cieszy. Z kolei mniej nas cieszy fakt, że, jak pokazują badania firmy Kantar, tylko 31% rodaków wie, że jest w Polsce instytucja gwarantująca bezpieczeństwo depozytów w bankach i SKOK-ach. - mówi Piotr Tomaszewski, Prezes Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Bezpieczne oszczędności - gwarancja BFG do 100 tys. euro w złotych

Gdyby bank lub kasa upadła, Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci klientom środki, które inaczej by stracili.

- Wbrew pozorom, takie sytuacje wciąż się w Polsce zdarzają.

Warto pamiętać, że BFG gwarantuje środki do równowartości 100 tys. euro w złotych. To oznacza, że jeśli upadnie bank lub kasa, klienci dostaną z powrotem wszystkie pieniądze, o ile na rachunkach trzymali mniej niż ok. 440 tys. zł przy obecnym kursie. - dodaje Tomaszewski.

Firmy też oszczędzają

Nie tylko prywatne oszczędności rosną. Z danych ZBP wynika, że także na rachunkach firmowych trzymamy więcej pieniędzy. Różnica rok do roku wynosi 80 mld zł, co oznacza, że depozyty firm wzrosły aż o 25%! Czy te środki także są chronione prawem?

- Na wypłatę środków przez BFG mogą liczyć nie tylko klienci indywidualni, ale też np. firmy - w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Limit gwarancji dla firm jest taki sam, jak dla rachunków osobistych i wynosi 100 tys. euro w złotych. - dodaje Piotr Tomaszewski, Prezes Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Niezależnie od tego, czy w grę wchodzą prywatne, czy firmowe pieniądze, warto upewnić się w swoim banku/SKOK-u, czy środki są gwarantowane. W chwilach zwątpienia można też zajrzeć na stronę www.gwarancjebfg.pl, gdzie znajdują się najważniejsze informacje dotyczące zasad gwarancji udzielanych przez Fundusz. BFG prowadzi też infolinię pod bezpłatnym numerem: 0 800 569 341.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • -1

  miejscowa_gość

  26.01.2021, 15:44

  ale beka

  Kto i jak ma za oszczędzić na pieniądzach chyba tylko nowo pobogaceni chamy. Ja tam nie dostane więcej na zasiłku a mój na kolejowych budowach robi za grosze i mu nie dadzą tyle co to by godnie żyć! Rudy Tusk na ulice i za granice chamów wyciąga aby tylko upokorzyć wszystkie matki i kobiety! Rzad wezmie za mordy to może i cos rodzinom zostanie!

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx6.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA