Szukają sposobu na parkowanie na starówce. Będą opłaty?

Parkingi na Starym Mieście są zawsze oblężone (fot. tcz.pl)
Tczew - Szukają sposobu na parkowanie na starówce. Będą opłaty?
Firma doradcza pomoże ocenić urzędnikom, na jakich zasadach i gdzie wybudować parkingi, które pozwolą odetchnąć mieszkańcom Starego Miasta i odwiedzającym tę część Tczewa gościom. Takie działania są potrzebne, bo starówka od dawna cierpi na brak miejsc parkingowych, a tylko w ciągu roku w Tczewie przybywa od 2 do 2,5 tys. nowych aut.

Zaledwie kilka dni temu poruszyliśmy temat parkowania na placu Hallera . Teraz sprawa powraca - pracownicy magistratu wyłonili właśnie firmę doradczą, która pomoże im odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z zabezpieczeniem miejsc postojowych w rejonie Starego Miasta - m. in. sposobu realizacji inwestycji i kosztów zadania. Do tej pory brana pod uwagę jest budowa parkingu wielopoziomowego - przy ulicy Ogrodowej lub Westerplatte oraz naziemnego - a rogu ulic Wąskiej i Stromej. Władze miasta nie ukrywają, że szukają do udziału w rozpoczęciu budowy partnera prywatnego - w oparciu o sam miejski budżet zrealizowanie tej inwestycji będzie w zasadzie niemożliwe:

- Firma doradcza podpowie nam modele prawne rozwiązania, modele ekonomiczne, a być może dowiemy się, że partnerstwo publiczno-prywatne w naszym przypadku jest niemożliwe. Sprawę parkowania na Starym Mieście musimy rozwiązać - rozmawiamy o prywatnych partnerach, płatnych strefach parkowania, dodatkowych miejscach postojowych. Dlatego bardzo istotna jest sprawa doradztwa, fachowców, abyśmy mogli prawidłowo wejść w to zagadnienie. Chcemy wiedzieć, jakie modele się sprawdzają, jacy partnerzy funkcjonują i jaki jest wynik ekonomiczny - wyjaśniała podczas ostatniej konferencji prasowej Jolanta Śliwińska, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta tczewskiego magistratu.

Umowa z firmą doradczą zostanie podpisana w lipcu, zaś w październiku urzędnicy otrzymają już wypracowane założenia. Nowych rozwiązań z niecierpliwością oczekują tczewscy kierowcy, bo tylko co roku w grodzie Sambora przybywa od 2 do 2,5 tysiąca aut. Dodajmy, że część pomorskich miast wielkości Tczewa, by rozwiązać problem braku miejsc postojowych w centrach, zdecydowała się na wprowadzenie płatnych stref parkowanie - tak jest m. in. w Malborku, Starogardzie, czy Wejherowie.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (29)
dodaj komentarz

 • +8

  miejscowy

  27.06.2011, 00:19

  a nie można wykorzystać miejsca po skupie makulatury ? na rogu ulicy Kołłątaja i Czyżykowskiej ? jest tam bardzo dużo miejsca i przede wszystkim blisko do starówki ...

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  pomysł dobry_gość

  27.06.2011, 07:33

  ale panowie szlachta nie zaparkują tak "daleko". przecież jest wielki parking na bulwarze - odległość niewielka, ale ludzi ani myślą tam parkować, bo autem to najlepiej wjechać do sklepu

  Cytuj
  IP: 89.200.xx2.xx4 
  -1

  Memory_gość

  27.06.2011, 07:50

  "szlachta"

  Bulwar - fajny parking ale na uboczu i nie pilnowany - kto będzie ponosił koszta dewastacji / kradzieży aut?

  Cytuj
  IP: 62.148.xx5.xx3 
  +3

  _gość

  27.06.2011, 11:31

  No to wymyślili.

  Nie ma parkingów, nieprzemyślana polityka infrastrukturalna, pieniądze wydane na fontannę i inne pierdoły, to trzeba skroić kierowców. A kierowcy to taki dojne krowy. Na każdym kroku są łupani przez łupiących.

  Cytuj
  IP: 79.188.xx3.xx4 
 • +13

  mieczyslaw

  27.06.2011, 03:33

  Parkingi Tczew.

  Jeśli i tak większość spraw, które są problemami do rozwiązania powierza się firmom prywatnym, to po co tylu urzędników siedzi w gmachach? Przykład: po co cały Wydział Rozwoju Miasta, w którym pewnie pracuje więcej niż jedna osoba, skoro do zrealizowania konkretnego projektu, tj. wyszukania odpowiedniego modelu finansowania, lokalizacji parkingów, itp. wybiera się prywatną firmę (pewnie za niemałe pieniądze)? Od czego ten sztab "specjalistów"? To samo z inwentaryzacją w CED'zie? Jakim cudem policzenie krzeseł, stołów i innych przedmiotów ma kosztować 20000 PLN? Tak łatwo Wam się wydaje publiczne pieniądze?

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -10

  lubisz narzekać_gość

  27.06.2011, 07:32

  pewnie firmę wyspecjalizowaną w danej dziedzinie wybiera się po to, by potem taki malkontent jak ty nie mógł narzekać, że "głupie urzędasy" zmarnowały miliony na nietrafiony projket. lepiej chyba wydać mniejszą kwotę na doradztwo niż zmarnować wielkie sumy na źle przemyślane inwetsycje

  Cytuj
  IP: 89.200.xx2.xx4 
  +6

  _gość

  27.06.2011, 07:35

  Tak jest specyfika urzędników i urzędów. Decydują o wszystkim nie znając się na niczym. Urzędnik nie szanuje pieniędzy innych ludzi, ponieważ często też nie szanuje tych ludzi.

  Cytuj
  IP: 79.188.xx3.xx4 
  +5

  mieczyslaw

  27.06.2011, 09:27

  lubisz narzekać_gość

  W takim razie "po co nam urzędnik" mądralo? Wystarczy Rada Miejska, uchwały które będą zlecały prywatnym wykonawcom robotę. A lubisz czasem pomyśleć?

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -4

  Ziutek Ciągutek_gość

  27.06.2011, 10:42

  myslę ze autor słów o cenie za inwentaryzację (w tv pokazują ze autorem tychze słów był zenek drewa) miał na mysli odtworzenie stanu faktycznego budynku CZYLI pomierzenie kazdego pomieszczenia a nastepnie odtworzenie tego budynku w komputerze i stworzenie całej dokumentacji budowalnej. o taka INWENTARYZACJE chodzi. zdaje sobie sprawe ze nie kazdy wszystko musi rozumiec, ale skoro nie rozumiesz jakis pojec to nie bierz udziału w dyskusji. nie wiem skąd kolego Ci sie wzieło ze inwentaryzacja w stosunku do obiektu budowlanego to licznie krzeseł i stołów. Pozatym w tej cenie wliczone jest tez o ile sie orientuje stworzenie możliwych adaptacji tego budynku na jakies inne usługi. reasumując - kwota 20 tysi za inwentaryzację (zwróc uwage na ilosc kondygnacji i pomieszczeń) oraz przedstawienie pomysłu na zmiane sposobu użytkwania danego obiektu nie jest jakąś wygórowana kwotą.

  Cytuj
  IP: 83.7.xxx.xx9 
  +3

  ka_gość

  27.06.2011, 12:23

  Popieram Mieczysława

  Rozumiem, że są tematy wymagające udziału firm doradczych. Jednak temat miejsc parkingowych jest tak prosty, że wręcz nie można popełnić błędów. Wszystkie dane zawarte są w artykule. Przecież wystarczy policzyć ile miejsc parkingowych chce się zlikwidować, dodać do tego ilość lat razy 2,5 tys - okres w którym nie przewiduje sie budowy nowego parkingu i dodać do tego 10 czy 15% rezerwy. I to wsdzystko. Wynagrodzenie możecie mi przysłać pocztą. Jeżeli ktoś powieli mój sposób myślenia nie ma możliwości, aby poczynił jakiś karygodny błąd. Po co więc firma doradcza? Wiem, ze są to tzw. dupokrytki. Jednak panowie urzędnicy pamiętajcie, że te dupokrytki też są finansowane z pieniędzy publicznych.

  Cytuj
  IP: 79.189.xx0.xx0 
 • +1

  :)_gość

  27.06.2011, 08:56

  ŚMIERĆ STAREGO MIASTA

  Siedzą w urzędach po to żeby siedzieć, nie siedzi się w urzędzie po to żeby coś robić. Jak mają coś zrobić to od tego są firmy również z rodziny. Także to nie jest tak że jak mamy urzędników to oni coś zrobią ew mogą robić ale nie zrobić;) . Co do parkowania to tak płatne ale na manhatanie a nie na starym miescie gdzie sa same lumpecxY. KTO PRZYJEDZIE DO LUMPEXU I ZAPŁACI 5ZŁ ZA PARKOWANIE?????????????????

  Odpowiedz
  IP: 178.183.xx9.xx0 
 • aga_gość

  27.06.2011, 10:01

  a po co firmy doradcze ja wam doradze za darmo:) pytajcie sie ludzi a sami dostaniecie odpowiedz na pytania :) tak jak wyzej potezny plac i pusty jak przy skupie makulatury, odrAdzam waska i stroma poniewaz sa tam domy i pelno maluchow po co komplikowac te spokojna ulice, tamten plac bylby idealny :skup makulaury, na uboczu wszedzie blisko idealny plus dla pomyslodawcy:)

  Odpowiedz
  IP: 188.33.xx2.xx3 
 • -6

  mikus

  27.06.2011, 11:24

  Czyste powietrze na starówce

  Proponuję wzorem naszych zachodnich sąsiadów wprowadzić jako pierwsze miasto w Polsce normy emisji spalin samochodów poruszających się po Starówce. Co kilka lat należało by podnosić próg, np. do końca 2012 roku wjazd aut spełniających co najmniej EURO 2, potem przez kilka lat EURO 3 itd. Przy dobrym egzekwowaniu tego samo natężenie ruchu spadłby. A dzieciarnia świeżo po prawku, nie będzie smrodzić i grozić przechodniom w starych rupieciach. Jestem przekonany, ze te wszystkie minusy, przy tym komentarzu wstawia osoby, które nie mogłyby wjechać do centrum po takiej rewolucji. Ale trzeba od czegoś zacząć w tym narodzie...

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +4

  C>K>M

  27.06.2011, 13:26

  Stawiam Ci minus, bo po prostu piszesz głupoty.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +2

  zaratustra83

  27.06.2011, 20:18

  LPG

  Stawiam ci minus bo ja mam jak to określasz "starego grata" z instalacją LPG i katalizatorem co oznacza że pewnie truje mniej środowisko niż pajac latający na benzynie nowszym autem, o podrasowywaniu auta sportowym wydechem i demontażem katalizatora lepiej już nie wspominać.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -2

  mikus

  27.06.2011, 22:33

  Opis niemieckiej "zielonej strefy"

  http://www.autoinfo.pl/wiadomosci/zielone-strefy-w-niemieckich-miastach-pelna-informacja-dla-polakow Główne założenie to poprawa czystości powietrza. Uważam, że w przypadku M. Tczewa rozwiązałoby to częściowo problem z zatłoczonymi parkingami do tego można postawić parkomaty. Nie wiem, czy pisze głupoty, po prostu w naszym kraju takie coś jest traktowane z góry na niepowodzenie, a w opinii publicznej szerzy oburzenie, (..."co za idiota, JA bym nie mógł/a wjechać??)

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +2

  młody_gość

  27.06.2011, 23:52

  bez minusa

  Ja nie będę stawiał minusa bo to nic nie daje. A twój wywód o małolatach w starych gratach świadczy tylko o tym jaki snobek z ciebie. Wole małolata w starym gracie niż młotka któremu rodzice podpłacili prawko i kupili nówkę auto. Jak słucham przechwałek takich snobów i widzę jak na drodze zachowują się tak jak by koguta mieli na dachu to mi się niedobrze robi. Młody który kupi se starego grata za własną kasę, bardziej dba o swoje auto i nie rozbija się jak pajac. A te nowobogackie gówniarstwo rozbijające się autami rodziców stwarza zagrożenie na drodze bo nie szanują nikogo.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx1.xx4 
  +2

  C>K>M

  28.06.2011, 09:05

  MIKUS

  Nie o to chodzi, po prostu nie można bezmyślnie kopiować pomysłów krajów już bogatych w kraju na dorobku. Bogaty dziedzic może cały dzień siedzieć w fotelu, jeżeli to samo zalecisz biednemu, to nigdy nie stanie się bogaty. Porównaj poziom życia, płace etc. w Niemczech i w Polsce, a następnie sam sobie odpowiedz, kogo stać na samochód z normami. Następna sprawa w artykule który podlinkowałeś jest mowa o wielkich aglomeracjach, tu spoko, starówki w wielkich aglomeracjach tak czy tak przyciągają masę turystów, którzy z opłat nic sobie nie robią. Wprowadzenie czegoś takiego w tak małym mieście jak Tczew, praktycznie bez żadnych atrakcji turystycznych w porównaniu do okolicy, spowoduje, że Stare Miasto będzie wyglądało jak miast duchów.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  Tczewianin_gość

  27.06.2011, 13:25

  Umrze SM

  Dogortywująca Starówka po wprowadzeniu opłat umrze.

  Odpowiedz
  IP: 62.233.xx4.xx2 
 • _gość

  27.06.2011, 14:08

  Oczywiście naszym urzędaskom musi podpowiadać firma doradcza, bo sami nie mogą nic wymyślić a firma doradcza oczywiście skasuje nas (bo to nasze pieniądze) odpowiednio za to doradzanie. Od czego oni wszyscy tam są w UM, żeby zatrudniać firmy doradcze do takich bzdetów? trzeba zrobić referendum, czy mieszkańcy chcą, żeby była możliwość parkowania w centralnym punkcie starówki, czy nie? Jeśli nie chcą, to należy stworzyć inne miejsce w pobliżu starówki, gdzie można byłoby zaparkować i nawet pobierać opłaty, jak we wszystkich, normalnych miastach.

  Odpowiedz
  IP: 213.17.xx8.xx5 
 • +1

  tczewiak_gość

  27.06.2011, 16:49

  STARE MIASTO UMIERA

  REWITALIZACJA ZABIJA STARE MIASTO, DODAJCIE OPŁATY ZA PARKOWANIE I BEDZIE KONIEC STAREGO MIASTA !!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 213.241.xx7.xx4 
 • +1

  romek_gość

  27.06.2011, 16:59

  brawo

  Brawo kolejny idiotyczny pomysł władz Tczewa Zapraszam na wycieczkę do Malborka to zobaczycie jak zarządzać inwestycjami w mieście!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 213.241.xx7.xx4 
 • iiiiii_gość

  27.06.2011, 17:32

  Urzednicy wymyslą...

  uwaga ,zaraz bedzie smiesznie

  Odpowiedz
  IP: 80.50.xx5.xxx 
 • +1

  matka_Polka_gość

  27.06.2011, 18:24

  Dywagacje nt. płatnych parkingów. Przede wszystkim pomyślcie jak ZABLOKOWAĆ dojazd do bulwaru w czasie okolicznościowych spędów, bo karetki nie mogą się przepchać do chorych. Ludziska z innych "luksusowych" dzielnic nie mają gdzie postawić aut i popodziwiać naszej pięknej Starówki, a my tu musimy na co dzień mieszkać, żyć, dowieźć w deszczu czy śniegu dzieciaki, zakupy, niepełnosprawnych, chorych itd. Płatne parkingi, ok- ale najpierw niech są karnety czy karty identyfikacyjne dla mieszkańców (zgodnie z warunkami zabudowy przysługują im miejsca parkingowe).

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx6.xx9 
 • zzzz_gość

  28.06.2011, 00:21

  Wprowadźcie opłaty - a zakupów już tam nie zrobię

  jak tylko będzie opłata za parkowanie, to już nie pojadę na Stare Miasto na zakupy :(( Kto na tym zyska, a kto straci?

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx8.xx4 
 • Obserwator_gość

  28.06.2011, 14:01

  Brakuje miejsc - to chyba żart!!!

  Popatrzcie uważnie - Miasto je jeszcze likwiduje - a na ich miejscu stawia albo kosze, albo duże zdjęcia (aż cztery miejsca zniknęły z Łaziennej)

  Odpowiedz
  IP: 83.30.xx6.xx0 
 • przejazdowka_gość

  28.06.2011, 18:16

  winny jest tylko

  temu architekt miasta Tczew

  Odpowiedz
  IP: 62.143.xx4.xx9 
 • +1

  kaczor_gość

  28.06.2011, 23:25

  parkingi w mieście

  zamiast fontanny-parking.cel ważniejszy

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx6 
 • Tczewiak ciut starszy_gość

  23.01.2012, 22:07

  Starowka umrze?Ona od lat nie zyje .Nawet ta zakichana fontanna jej nie ozywila.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx1.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.