Rządowe Centrum Bezpieczeństwa: "Darmowe tabletki z jodem rozdawane w Belgii nie dają powodów do niepokoju"

Radiacja
Tczew - Rządowe Centrum Bezpieczeństwa: "Darmowe tabletki z jodem rozdawane w Belgii nie dają powodów do niepokoju"
Poniżej komunikat rozesłany do mediów w imieniu Centrum Operacyjno-Analitycznego Biura Analiz i Reagowania Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

W związku z pojawiającymi się informacjami o dostarczaniu mieszkańcom Belgii tabletek ze stabilnym jodem, które miałyby być wykorzystane w przypadku poważnej awarii jądrowej, uprzejmie informujemy, że jest to wyłącznie element zaktualizowanej polityki bezpieczeństwa Belgii. Jest to zaplanowane działanie profilaktyczne, które wynika ze zmian tej polityki, ale nie ma związku z obecną sytuacją w belgijskiej energetyce jądrowej. Reaktory pracują normalnie i bezpiecznie produkują energię elektryczną. Belgijski dozór jądrowy natychmiast wydałby nakaz zaprzestania działalności elektrowni, gdyby pojawiły się jakiekolwiek zastrzeżenia do stanu ich bezpieczeństwa.

Cytowane w informacjach medialnych "mikropęknięcia" w reaktorach jądrowych na terenie Belgii są w istocie drobnymi, powierzchniowymi (kilka milimetrów) pęknięciami w grubej na kilkanaście centymetrów stalowej obudowie zbiornika ciśnieniowego reaktora. Zostały wykryte w 2012 r. i wtedy też zostały one gruntownie przebadane przez belgijski urząd dozoru jądrowego FANC (Federaal Agentschap voor Nucleaire Controle). Wyniki tych analiz wskazują, że pęknięcia nie mają wpływu na bezpieczeństwo reaktora.


http://www.paa.gov.pl/aktualnosc-354-darmowe_tabletki_z_jodem_rozdawane_w.html

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +5

  prezes_kopalni_jablek_gość

  12.03.2018, 00:11

  po jaki grzyp to tu? po co to ja sie pytam sie

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx7.xx3 
 • +2

  LOL_gość

  12.03.2018, 07:42

  bo nie mają o czym pisać i całe te

  Cytuj
  IP: 109.197.xx9.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.