Leciałeś z Gdańska? Blisko 1,6 mln zł odszkodowań przysługuje pasażerom za problematyczne loty

Samolot (fot. tcz.pl)
Tczew - Leciałeś z Gdańska? Blisko 1,6 mln zł odszkodowań przysługuje pasażerom za problematyczne loty
Według danych AirHelp o odszkodowanie za problematyczne loty z i do Gdańska podczas tegorocznych wakacji może ubiegać się 1 391 pasażerów. Łączna wartość należnych rekompensat wynosi blisko 1,6 mln zł. Tymczasem, zaledwie 1% podróżnych jest świadomych swoich praw i składa wniosek o odszkodowanie.

Z roku na rok w Polsce coraz więcej osób podróżuje samolotami. Ciągły wzrost zainteresowania tym środkiem transportu przekłada się na rosnącą liczbę lotów, a co za tym idzie - również zakłóceń w podróży. Dane AirHelp to potwierdzają - za wakacje w 2015 roku 581 pasażerów gdańskiego lotniska mogło ubiegać się o rekompensaty o wartości 620 tys. zł. Oznacza to, że na przestrzeni zaledwie dwóch lat liczba uprawnionych pasażerów oraz łączna wartość odszkodowań wzrosły ponad dwukrotnie.

GDZIE LATAMY Z GDAŃSKA?


Najpopularniejszym kierunkiem z Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy była Warszawa (611 lotów). Na trasach krajowych często wykonywane były również kursy do Krakowa (118). Popularne były także połączenia z Kopenhagą (238), Monachium (207), Sztokholmem (187), Londynem - loty do Luton (187) i Stansted (118), Frankfurtem (138), Oslo (128) oraz Helsinkami (71).

Które trasy otrzymały niechlubny tytuł "najbardziej problematycznych"? To na pewno połączenie z Berlinem. 72% lotów do tego miasta, wykonanych w okresie wakacyjnym, było opóźnionych lub zostało odwołanych. Na drugim miejscu znalazła się relacja Gdańsk - Antalya - ponad połowa samolotów nie dotarła na miejsce docelowe punktualnie. Podium tego zestawienia zamyka trasa do Liverpoolu, na której 44% kursów nie zostało zrealizowanych na czas.

NAJWIĘCEJ OPÓŹNIEŃ W NIEDZIELĘ PO POŁUDNIU

Z danych AirHelp wynika, że podczas tegorocznych wakacji najwięcej opóźnionych bądź odwołanych lotów, wykonanych z lotniska w Gdańsku, było w niedzielę. 22% samolotów w tym dniu nie dotarło na miejsce docelowe punktualnie. Najniższy wskaźnik zakłóceń odnotowano w sobotę - 17% lotów odbyło się z utrudnieniami. Najgorszą porą dnia na podróż samolotem z Gdańska jest natomiast popołudnie - w godzinach 12:00-15:59 27% kursów miało bowiem zakłócenia. Rano (6:00-11:59) ten wskaźnik wyniósł zaledwie 8%.


JAK UZYSKAĆ ODSZKODOWANIE?

Rosnący ruch na niebie to nie zawsze same plusy - czasem skutkuje to niemiłymi dla pasażerów opóźnieniami. Dlatego warto wiedzieć jakie przysługują im prawa, by w uzasadnionym przypadku wnioskować o odszkodowanie lub o należny posiłek czy nocleg.

- Niestety, zaledwie 1% podróżnych jest świadomych swoich praw i składa wniosek o odszkodowanie. Można to zrobić samemu lub skorzystać z pomocy firmy Airhelp.pl, która  wyręcza w przeprowadzeniu tej procedury. Pasażer po wypełnieniu krótkiego i prostego formularza online od razu otrzymuje informację, czy przysługuje mu odszkodowanie. Jeśli wniosek jest zasadny, firma kompleksowo zajmie się uzyskaniem rekompensaty, również w razie potrzeby, reprezentując klientów przed sądami poza granicami kraju - mówi Natalia Gębska, Country Manager w Airhelp.pl.

Wybierając się w podróż samolotem, warto zainstalować na swoim telefonie aplikację AirHelp, ponieważ o należne odszkodowanie można ubiegać się jeszcze na lotnisku.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • kik_gość

    08.09.2017, 14:49

    Wymieniacie połączenia najpopularniejsze, później w procentach te "najbardziej problematyczne" nie ma większego kłamstwa niż statystyki, a więc jak rozumiem ten Berlin i jego 72% wygląda tak, ze było tam mniej połączeń niż 72 połączenia do Helsinek, gdyby było więcej tych połączeń to wymienilibyście Berlin jako najpopularniejszy. Druga sprawa jakie były te opóźnienia czy to kwestia 3 minut czy 3 godzin, po drugie czym były spowodowane, bo są przyczyny obiektywne np: pogoda lub opóźniony przylot na lotnisko w Gdańsku. Także niby informacja jest a jednak mocno nieuzyteczna

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx2.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.