Trwa triduum paschalne - dzisiaj (07.04) Wielka Sobota

Wierni tradycyjnie przynoszą kwiaty do grobu (fot. tcz.pl)
Tczew - Trwa triduum paschalne - dzisiaj (07.04) Wielka Sobota
Trwa triduum paschalne - najważniejszy czas w roku liturgicznym dla chrześcijan. Dzisiaj (07.04) Wielka Sobota. Tczewianie odwiedzają przygotowane w świątyniach groby.

Obchód liturgiczny rozpoczynający się w Wielki Czwartek wieczorem, a kończący się nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Msza święta wielkoczwartkowa przywołuje na pamięć Ostatnią Wieczerzę i ustanowienie Najświętszego Sakramentu przez Chrystusa. W Wielki Piątek po odczytaniu opisu Męki Pańskiej według św. Jana, po specjalnych modlitwach w intencji całego świata i po adoracji Krzyża następuje Missa praesanctificatorum (łac. "Msza darów uprzednio konsekrowanych"), podczas której nie ma konsekracji, ale podczas Komunii św. rozdaje się uprzednio konsekrowane Hostie. W Wielką Sobotę po zachodzie słońca podczas Wigilii Wielkanocnej uroczyście się obchodzi wspomnienie zmartwychwstania Chrystusa oraz nasze zanurzenie w Jego śmierci i zmartwychwstaniu przez chrzest. Liturgia światła i poświęcenia paschału wprowadza w cały ciąg czytań biblijnych, które zbierają w jedno dzieje zbawienia od chwili stworzenia świata po zmartwychwstanie Jezusa; zanim zostanie odprawiona Msza święta, następuje chrzest katechumenów i cała wspólnota - nawet jeżeli sakrament chrztu nie był sprawowany - odnawia przyrzeczenia chrzcielne. (za opoka.org.pl)
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • -6

  AG_gość

  07.04.2012, 13:36

  artykuł sponsorowany przez Episkopat "Polski"*

  j.w. a czy na otwarcie galerii kociewskiej tez przyjdzie jakiś prezbiter w sutannie ze św. Józefa pędzlem z wodą pomachać ? no a teraz czytamy odpowiedzi na mój komentarz od Tczewskiego 18 Batalionu Mocherowych Beretów:

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx1 
 • +6

  jg_gość

  07.04.2012, 16:46

  gjh

  Na pewno przyjdzie ks. proboszcz z Św. Józefa,bo galeria leży na terenie tej parafii,a wgl. wszystko co nowe w mieście to się święci, mnie to nie przeszkadza w końcu to ich praca,i to może dobrze że poświęci jest szansa że w tedy nic się w galerii strasznego nie stanie! :P

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx0 
 • +2

  ufffffff_gość

  07.04.2012, 20:07

  do.......... art sponsorowanego

  Ale z Ciebie pajac , bez komentarza , masz chyba niską samoocenę , odzwiedź psychologa

  Odpowiedz
  IP: 83.30.xx9.xx3 
 • -5

  buca_gość

  07.04.2012, 23:01

  żenada

  a niech WIELEBNY do galerii zajrzy, przynajmniej Jego owce zamieszkałe opodal uprzątną swoje podwórkowe śmietniska...

  Odpowiedz
  IP: 213.195.xx2.xx2 
 • +6

  Kloss_gość

  08.04.2012, 09:21

  Wielka Sobota

  Uczestniczyłem w ceremonii Wigilii Paschalnej. Jest to przeżycie nie do opowiedzenia.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx0.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia