Kto na Ambasadora Kociewia?

kociewie

odbyło się
04
04.2019
Czwartek
Tczew - Kto na Ambasadora Kociewia?
26 marca 2019 r. w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Bytoni k. Zblewa odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie kapituły przyznającej honorowe tytuły: Ambasador Kociewia i Perełka Kociewia. Pomysłodawca tych wyróżnień, gospodarz miejsca i prezes zblewskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Tomasz Damaszk zaproponował nową kategorię, którą będą honorowani biznesmeni kociewscy.

Przypomnimy, że pomysł przyznawania wyróżnień propagatorom Kociewia pojawił się w ubiegłym roku w trakcie przygotowań do pierwszego zjazdu Kociewiaków, czyli Plachandrów Kociewskich, które odbyły się 25 sierpnia 2018 r. w Piasecznie. Kapituła przyznała wtedy tytuł Ambasadora Kociewia Wojciechowi Cejrowskiemu i zespołowi folklorystycznemu z Pelplina "Modraki".

Dla młodych twórców przeznaczone są Perełki Kociewia. W 2018 r. otrzymali je pochodząca ze Smętowa pracownica Muzeum Ziemi Kociewskiej Izabela Czogała oraz pochodzący ze Zblewa organista archikatedry w Gdańsku-Oliwie Patryk Podwojski.


Również w tym roku kapituła ogłasza nabór wniosków o nadanie ww. wymienionych tytułów. Ambasadorami Kociewia mogą zostać osoby reprezentująca różne sfery życia społecznego: kultury, edukacji, nauki, polityki, sportu, działalności społecznej i charytatywnej (wyróżnienie w kategorii indywidualnej) oraz instytucje, stowarzyszenia, fundacje, placówki kulturalne i oświatowe, zespoły artystyczne, grupy nieformalne (wyróżnienie w kategorii zbiorowej). Podstawowym warunkiem otrzymania tytułu jest szeroko pojęta działalność na rzecz Kociewia oraz szeroko pojęta promocja tego regionu.

Ambasadorem Kociewia w kategorii biznesu może zostać przedsiębiorstwo, które wykazuje związek z Kociewiem, a ponadto przyczynia się do rozwoju gospodarczego i ekonomicznego regionu, pozytywnie wpływa na lokalny rynek zatrudnienia, wspiera - poprzez patronat lub sponsoring - wydarzenia na Kociewiu.

Perełką Kociewia może być uhonorowana osoba młoda (do 35 roku życia) o szczególnym dorobku w różnych dziedzinach życia społecznego (kultura, sztuka, sport, przedsiębiorczość, nauka, inna działalność) na rzecz Kociewia.

Prawo zgłaszania kandydatur mają osoby fizyczne i prawne z terenu Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioski można pobrać ze strony internetowej walneplachandry,pl Składać zaś należy je w terminie do 31 maja 2019 r. na adres: Kasztelania Bytońska, Bytonia, ul. Kasztelańska 3, 83-210 Zblewo (z dopiskiem: Ambasador Kociewia lub Perełka Kociewia), O nadaniu tytułu zainteresowani zostaną powiadomieni najpóźniej miesiąc przez 2. Plachandrami Kociewskimi, które odbędą się w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. w Wirtach.


Więcej tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +2

  EkO_gość

  04.04.2019, 07:05

  Cejrowski

  To dobry wybór. Jest osobą znaną, szanowaną, działającą w różnych dziedzinach życia i... Przede wszystkim dumny z bycia Kociewiakiem. Często w różnych audycjach telewizyjnych i radiowych to powtarza. Oczywiście zaraz znajdą się złośliwcy, którzy powiedzą, że tutaj nie mieszka, ale przynajmniej czuje przynależność. Czy takową czuł Ciechowski, którym tak Tczew się "jara"???

  Odpowiedz
  IP: 85.198.xx9.xx8 
 • +1

  CC_gość

  04.04.2019, 08:37

  prawda

  Ciechowski się Tczewa wstydził, bo za małe miasto chyba to Tczew powinien się wyprzeć jego, a tu budują mu "ołtarze". Za to Cejrowski człowiek światowy, obyty bez kompleksów może być i z Osieka, a nawet Kociewia w sumie fajny człowiek i dobry wybór

  Cytuj
  IP: 195.191.xx1.xx2 
  -1

  ja_gość

  04.04.2019, 14:13

  Buc, który zrzekł się polskiego obywatelstwa.

  Cytuj
  IP: 195.117.xx5.xx7 
 • -8

  Jj_gość

  04.04.2019, 09:11

  Prawda

  Perełką Kociewia powinna zostać koordynator M. B. P Tczew jest to osoba młoda, aktywna w różnych dziedzinach, pracowita

  Odpowiedz
  IP: 37.30.xx6.xx0 
 • -2

  reijo_gość

  04.04.2019, 15:12

  Jest taki jeden kandydat. Najpierw był Polakiem, potem Niemcem, znowu Polakiem, później polskim europarlamentarzystą i w końcu został prezydentem Kielc, czyli gdzież on nie promował? A urodził się w Szpęgawsku.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx8 
 • Mim_gość_gość_gość_gość

  04.04.2019, 15:22

  "Ciechowski się Tczewa wstydził, bo za małe miasto chyba to Tczew powinien się wyprzeć jego, a tu budują mu "ołtarze". Za to Cejrowski człowiek światowy, obyty bez kompleksów może być i z Osieka, a nawet Kociewia w sumie fajny człowiek i dobry wybór"

  Po pierwsze Cejrowski otrzymał już tytuł ambadadora, tylu fanów i tego nie wiecie ? po drugie to WSTYD dla Kociewia. Człowiek, który robi karierę na szczuciu i sianiu nienawści. Fajny?????????? Skandalem było nadanie tytułu w miejscu objawień, w Sanktuarium w Piaseczne.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.