200 lat dla pani Marii! Na setne urodziny życzenia od władz miasta i... ZUS-u

200 lat dla pani Marii! (fot. M. Link)
Tczew - 200 lat dla pani Marii! Na setne urodziny życzenia od władz miasta i... ZUS-u

zobacz galerię zdjęć: 2
Mieszkanka Tczewa - pani Maria Kortas obchodziła wczoraj (3 grudnia) setne urodziny. Z tej okazji odwiedziła ją dzisiaj delegacja władz miasta i... ZUS-u. W Tczewie żyją jeszcze trzy osoby w zbliżonym wieku.

Wiele serdeczności i zdrowia 100 -latce życzyli prezydent Mirosław Pobłocki, Alina Kollwitz - Sobolewska - kierownik Urzędu Stanu Cywilnego oraz Anna Neumann - Zastępca Kierownika Inspektoratu ZUS w Tczewie. Po skończeniu stu lat przysługuje comiesięczne świadczenie honorowe, które wynosi 3 536 zł brutto. Stulatkowie i starsi otrzymują co miesiąc dwa świadczenia.

- Maria Kortas urodziła się 3 grudnia 1917 roku w Gdańsku, od 1939 roku mieszka w Tczewie. Jej zainteresowaniem od dziecka było ogrodnictwo, natomiast w długie zimowe wieczory zajmowała się robótkami ręcznymi, haftowaniem obrazów. Uwielbiała czytać historyczne książki w języku polskim i niemieckim. Szanowna jubilatka ma troje dzieci (w tym dwie córki i syna), sześcioro wnucząt i sześcioro prawnucząt. Pomimo upływu lat pani Maria cieszy się dobrym zdrowiem i pogodą ducha. Do dzisiaj potrafi czytać i pisać w języku niemieckim. Na pytanie o receptę na długowieczność odpowiada: nie przejmować się, cieszyć życiem i dużo pracować. Ma szczęśliwą rodzinę i to ona stanowi dla niej największą wartość. Dzień setnych urodzin był dla niej bardzo radosny, spędziła go w gronie rodziny i najbliższych. - informuje Martyna Link z tczewskiego ratusza.


W Tczewie mieszkają jeszcze trzy osoby w zbliżonym wieku - jeden z mieszkańców w maju br. skończył 101 lat, a dwie mieszkanki mają po 99 lat.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +16

  g_gość

  04.12.2017, 16:21

  200 lat!

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx8.xx0 
 • +13

  lolo_gość

  04.12.2017, 17:15

  zus

  ha ha ha ha życzenia z ZUS ha ha ha nie mogę

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx8 
 • +3

  gość_gość

  04.12.2017, 23:27

  200 lat dla Solenizantki,Piękny wiek.

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx2.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.