Na izbie przyjęć poczuła się jak w izbie... wytrzeźwień. Radny pyta o procedury

Szpital (fot. tcz.pl)
Tczew - Na izbie przyjęć poczuła się jak w izbie... wytrzeźwień. Radny pyta o procedury
Jakie są procedury przyjmowania chorych w placówce Szpitale Tczewskie? W specjalnej interpelacji pyta o to radny i członek zarządu powiatu, Krzysztof Korda. Wszystko po sygnale mieszkanki, która na izbie przyjęć poczuła się jak w izbie... wytrzeźwień.

Sprawa poziomu obsługi pacjentów - zawsze budzi emocje - szczególnie w internecie. O poruszenie tematu związanego z obowiązującymi w szpitalu i na Izbie Przyjęć procedurami, został poproszony radny Krzysztof Korda. Chodziło o sytuację, gdzie jedna z osób poczuła się dotknięta - m. in. długim czasem oczekiwania na przejęcie na oddział. Całość opisano na portalu społecznościowym - radny zdecydował się sprawdzić, jak system działa w praktyce i poprosił prezesa Szpitali Tczewskich, Macieja Bielińskiego, o wyczerpujące odpowiedzi ws. obowiązujących procedur.

- Jedna z pacjentek Szpitali Tczewskich sp. z o.o. opisała na facebooku zdarzenie, którego doświadczyła w dniu 9 października. Do szpitala została przywieziona przez swego męża. Po nocy spędzonej na Sali obserwacyjnej z 4 innymi osobami, w tym osobą pod wpływem alkoholu, która powinny raczej znaleźć się w izbie wytrzeźwień, pacjentka czekała na diagnozę. Rankiem sala obserwacyjna wypełniła się, dotarli nowi pacjenci oczekujący na diagnozę, byli wszędzie na łóżkach, krzesłach, korytarzu, w poczekalni. Opisana przeze mnie pacjentka czekała nadal na diagnozę, łącznie około 10 godzin. W opisanej sytuacji rzuca się fakt, że osoba czekała wiele godzin na diagnozę. Z czego mogła wynikać wielogodzinna diagnoza? Czy można poprawić warunki pacjentów na Sali obserwacyjnej np. poprzez wyznaczenie dodatkowej Sali, co można poprawić, aby takie sytuacje nie powtarzały się? Ponadto proszę o informację na temat procedur związanych z wysyłaniem karetek do pacjentów oraz wskazania przypadków, kiedy taka karetka nie zostanie wysłana.Proszę o odpowiedź, którą z pewnością upublicznię, gdyż zapoznanie mieszkańców z procedurami za ważne dla przyszłych pacjentów, którzy powinni znać swoje prawa, a także prawa szpitala. - uzasadniał Krzysztof Korda.


Prezes spółki, Maciej Bieliński, wyjaśnia, że od 1 listopada 2015 roku Szpitale Tczewskie S.A. nie mają ratownictwa medycznego, bo przejęła je firma Falck Medycyna Sp. z o.o.. Pacjent dzwoniąc pod numer 999 lub 112 łączy się z Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku, który decyduje o skierowaniu lub odmowie karetki do pacjenta.

- Informujemy Pana Radnego, że Szpital dysponuje tylko transportem sanitarnym, który służy do przewozu pacjentów między oddziałami i innymi szpitalami, a także do przewozu pacjentów, z którymi przychodnie powiatowe podpisały umowę na transport z naszym szpitalem. - wyjaśnia Bieliński - Procedury przyjmowania pacjentów w izbie przyjęć są następujące: rejestracja pacjenta: przyjęcia planowe, nagłe i ostre przez sekretarki medyczne,rozdzielenie pacjentów do odpowiedniej izby - chirurgicznej i wewnętrznej, w pierwszej kolejności przyjmowani są pacjenci, którzy zostali przywiezieni przez zespół ratownictwa medycznego i pacjenci w stanie zagrożenia życia, o pacjenci, którzy przyjmowani są planowo do szpitala mają w izbie przyjęć zakładaną kartę główną pacjenta i historię choroby przez sekretarki medyczne, przekazanie dokumentacji pacjenta do gabinetów lekarskich przez sekretarki medyczne, lekarz dyżurny: bada pacjenta, zleca badania: laboratoryjne, ultrasonograficzne, RTG, tomografii komputerowej, badania endoskopowe : gastroskopia lub kolonoskopia, zleca konsultacje specjalistyczne: neurologiczne, ginekologiczne, internistyczne, chirurgiczne, anestezjologiczne, kardiologiczne, pediatryczne, psychiatryczne, skierowania wystawione na badania przez lekarzy są przekazane personelowi izby przyjęć do realizacji; pobieranie krwi, podawanie leków, przewóz z pacjentem na badania USG, RTG, tomografia komp., kolonoskopie i gastroskopie, po wykonanych badaniach i otrzymanych wynikach z poszczególnych komórek, lekarz dyżurny decyduje o dalszym postępowaniu z pacjentem, tj. przyjęcie na oddział, skierowanie do dalszego leczenia w POZ (lub w poradni) lub w innym szpitalu, ustalenie planowego przyjęcia na zabieg chirurgiczny lub na pobyt diagnostyczny w oddziale wewnętrznym, lekarz dyżurny wydaje kartę informacyjną z wizyty w izbie przyjęć, skierowanie do dalszego leczenia ambulatoryjnego lub szpitalnego oraz na transport sanitarny. Jednocześnie Zarząd Spółki nie może się odnieść do wpisu umieszczonego na facebooku, bowiem nie posiada danych pod jaki numer telefonu pacjentka dzwoniła i z kim rozmawiała, jak również kto wzywał pogotowie. Odnosząc się do czasu pobytu pacjentki na izbie przyjęć podaję, że wynikał on z konieczności badań diagnostycznych i laboratoryjnych, a niektóre z badań laboratoryjnych należy powtórzyć po upływie 3 godzin. Nadto postawienie diagnozy wymagało konsultacji lekarzy różnych specjalizacji.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (35)
dodaj komentarz

 • +31

  Ala_gość

  20.12.2018, 10:13

  Byłam tam, to wiem.

  Żeby sprawdzić, jak system działa w praktyce, trzeba się tam po prostu udać i przekonać na własnej skórze. Takie pisanie e-maili to można sobie zachować na... pozdrowienia. A tak to sprawa otwarta, sprawa zamknięta, żyjemy dalej w tym pięknym grajdołku!

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx6.xx0 
 • +12

  cyrk nie szpital_gość

  20.12.2018, 15:52

  Może Pan wyjaśni sprawę wycięcia pacjentce kilka dni temu zdrowego narządu miała być wycięta przepuklina a ciachnęli dodatkowo woreczek gdzie dzień wcześniej jak lekarz oglądał kartę pacjentka mówiła że nie ma 26 lat jak pisze w karcie tylko 39 że to nie jej karta i że nie ma do wycięcia woreczka .Uważajcie ludzie na ten szpital bo jaja sobie robią z ludzi a pacjentka nie może jeść wycięli jej zdrowy dobry narząd jak zobaczyła wypis i poszła to wyjaśnić to zaczynają zamiatać wszystko pod dywan, i kleją głupa.Sprawa będzie w sądzie .

  Cytuj
  IP: 109.207.xx5.xxx 
 • -27

  Fakty nie mity_gość_gość_gość_gość

  20.12.2018, 10:17

  Chodzi sobie na izbę prezyjęć zamiast bronić konstytucji? Radny ze szpitala? Komptenecja? Mądry polak po szkodzie - załozy Koszulkę z napisem konstytucja? Cały tczefski KOD zamiast na pasterkę idzie protestować w obronie KOnstytucji

  Odpowiedz
  IP: 213.178.xx8.xx6 
 • +6

  wsefw_gość

  20.12.2018, 10:50

  juz 15 rubli poszło za posta więc spierd..j trolu.

  Cytuj
  IP: 46.215.xx7.xx9 
  +10

  Fakty nie Mity_gość_gość_gość__gość

  20.12.2018, 15:28

  Fakty nie Mity ????????

  Do autora komentarza !! Nie podszywaj się pod innych , sądzę że albo jest niewłaściwy stan twojego umysłu ,albo masz jakiś inny problem !!!!?

  Cytuj
  IP: 188.147.xx5.xx5 
 • +24

  ._gość_gość

  20.12.2018, 11:01

  TAM SIE DZIEJE

  Wyobrazam sobie na sali obserwacyjnej lezec z osoba od ktorej czuc alkochol i jego wyziewy alkocholowe przez cala noc.W dodatku moze jeszcze nie umyty bez czystej bielizny . W Izbie przyjec pijaczyny maja sie dobrze wyzywaja pielegniarki zanieczyszczaja smrodem sale na ktore sa skierowane.Osoby nietrzezwe SZPITAL nie powinien przyjmowac tylko zawiesc do Elblaga na Izbe wytrzezwien. Szpital nie moze byc przechowalnia pijaczyn ,a tu sie tak dzieje.

  Odpowiedz
  IP: 82.253.xx6.xx5 
 • -3

  "AlkoCHolik"_gość

  20.12.2018, 17:30

  Won do szkoły!!!

  Analfabeto!!! Powinien być test na znajomość ortografii przed otrzymaniem dostępu do sieci!

  Cytuj
  IP: 178.235.xx0.xx3 
 • +7

  bob_gość

  20.12.2018, 12:14

  jw

  Zastanówcie się co piszecie w komentarzach,dla tych co nie lubią pijaków-jesteś na weselu bawisz się pijesz alkohol za młodą parę ,jesz i nagle kostka utknęła ci w gardle dusisz się ,wzywają pogotowie i teraz pytanie ,gdzie mają zawieść pijaka do izby wytrzeżwień czy do szpitala.

  Odpowiedz
  IP: 83.21.xx7.xx3 
 • -4

  Otóż to :-) _gość_gość

  20.12.2018, 12:48

  Nikt za kołnierz nie wylewa :-) :-) :-) :-) :-) teraz to będzie pochlej party na święta :-) :-) :-) :-)

  Cytuj
  IP: 37.248.xx3.xx1 
  +5

  Ewa_gość_gość_gość_gość

  21.12.2018, 07:27

  Bob ?!

  Pić też należy wiedzieć ile i gdzie !!!!! Ponadto trzeba wiedzieć ile !!? Alkohol jest dla rozumnych !!!!!! Czy ty kumasz ??!

  Cytuj
  IP: 188.146.xx2.xx6 
 • +7

  Cicha_gość

  20.12.2018, 13:38

  Szpital tczew

  Prawda jest taka że jak jest potrzebna karetka to przyjeżdża po 20/30 minutach to chory by zdarzył umrzeć za nim dojedzie .... u nas w Tczewie nic dobrze nie funkcjonuje Ani policja ani Szpital a wogole przychodnie aby się dostać na jakie kolwiek usg itp ! ....

  Odpowiedz
  IP: 92.116.xx7.xx8 
 • +5

  personel_gość

  20.12.2018, 14:02

  karetki nie należą do szpitala.....

  Cytuj
  IP: 81.210.xx6.xx8 
  +6

  Prawda Czasu__gość_gość_gość_g_gość

  21.12.2018, 07:31

  Mieszane uczucia !!

  Tak działa przekształcony przez posła Smolińskiego i radnych pis szpital przekształcony w Spółkę Akcyjną i znajdujący się w sieci !!!!!!!!!

  Cytuj
  IP: 188.146.xx2.xx6 
 • +24

  Anonymous_gość

  20.12.2018, 13:50

  Szpital Tczew

  Będąc chorym na raka jądra po całym leczeniu chemioterapia przybyłem tam ze skutkami ubocznymi miałem gorsza opiekę niż pijany alkoholik i jeszcze gdy mówiłem o skutkach to lekarz jedyne co to zrobił badania krwi i powiedział ze wszystko okej a skutki tłumaczył ze za bardzo dramatyzuje śmiejąc mi się prosto w twarz gdzie tu logika ja z ostrym zaburzeniem równowagi śmiał mi się w twarz i wysłał mnie do Gdańska Tczewski szpital nie zna się na niczym tak samo jak miałem gorączkę neutropeniczna po chemii i gdy zadzwoniłem po karetkę powiedzieli mi ze to nie taksówka , i ze mam wsiąść tabletkę na zbicie gorączki a ta gorączka zagraża życiu gdańscy lekarze byli oburzeni od tamtego czasu zawsze jadę do Gdańska bo lekarze z Tczewa to typowe odrzutki którzy zbytnio nie uwarzali na studiach i nie traktują zawodu poważnie .

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx6.xx2 
 • +1

  Anonymous_gość

  20.12.2018, 13:52

  Przepraszam za błędy ortograficzne ale mam telefon z angielskim menu i zmienia samoistnie mi słowa

  Cytuj
  IP: 178.235.xx6.xx2 
  +8

  Prawda Czasu__gość_gość_gość_g_gość

  20.12.2018, 15:22

  Mieszane uczucia !!

  Czy to szpital który umieszczony został w sieci ?! Czy oby nie zażartował ktoś z mieszkańców ,przecież jest tak okrojony zakres usług medycznych ,a procedury są z poprzedniej epoki !! Dziwi fakt , że nikt nie podejmuje się rozliczenia zarządu i rady nadzorczej szpitali tczewskich SA !!!!!!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx5.xx5 
 • +6

  Gość _gość

  20.12.2018, 13:50

  Osoba pod wpływem alkoholu A osoba pod wpływem alkoholu. To dwie różne kwestie. Da się wyczuć kiedy ktoś popil okazjonalnie A kogoś kto pije od tygodnia. Po dwa, jeśli karetka zostanie wezwana do "pijaczka", który leży pod drzewem szpital nie może takiej osoby nie przyjąć. Po trzy,myślę że pielęgniarki też nie są uradowane kiedy zamiast zająć się osoba naprawdę potrzebujące zajmują się i uspokajają pijaczyne. Ale to nie one są osobami decyzyjnymi. Wszyscy to widza, wszyscy wiedzą jak jest. Ale nikt z tym nic nie robi. No cóż. Co do 10godzinnej diagnozy. Jest jak jest. Personel w takiej A nie innej liczbie. Ile razy w ciągu godziny pielęgniarka dzwoniła po lekarza ale ten mial czas aby zejsc i zajac sie pacjentem. Cos wyglada tak z zewnatrz. Szkoda,że pacjent nie widzi tego jak to działa wewnątrz. Prawdy są dwie. I tyle ba temat.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx7.xx7 
 • -1

  jaa_gość

  21.12.2018, 09:34

  a od czego jest dyrektor?

  powinien podjąć decyzje jak postępować w takich przypadkach, żeby nie odbywało się to ze szkoda dla naprawdę potrzebujących..

  Cytuj
  IP: 195.191.xx0.xx2 
 • -10

  hhh_gość

  20.12.2018, 15:11

  vg

  J**AC PIS RYDZYK TO JEST KTOŚ

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx7.xx8 
 • -3

  Obserwator _gość

  20.12.2018, 15:28

  Zdrowie najważniejsze

  Jak długo w Polsce będzie dochodzić do takich rzeczy ??? Teraz na serio: bardzo dobra odpowiedź prezesa, trochę mało dosadnie ale merytorycznie i na temat. Może teraz radny zrozumie i osoba dla której pyta, że działalność sluzby zdrowia nie jest taka prosta i łatwa jakby się wydawało.

  Odpowiedz
  IP: 77.252.xx4.xx3 
 • -2

  gosc_gość_gość_gość_gość_gość__gość

  20.12.2018, 16:25

  rehabilitacyjny

  Szpital rehabilitacyjny trzeba dlugo oczekiwanie na zabiegi ale drugie osoby oczekua tylko kilka dni ciekawe jak to jest zalatfione .ja juz czekam ponad rok jestem po wypadku komunikacyjnym juz 3lata jeszcze nie wjem jak dlugo czy wlape mam dac

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx9.xx4 
 • +3

  Uuuiu_gość

  20.12.2018, 16:55

  "Może Pan wyjaśni sprawę wycięcia pacjentce kilka dni temu zdrowego narządu miała być wycięta przepuklina a ciachnęli dodatkowo woreczek gdzie dzień wcześniej jak lekarz oglądał kartę pacjentka mówiła że nie ma 26 lat jak pisze w karcie tylko 39 że to nie jej karta i że nie ma do wycięcia woreczka .Uważajcie ludzie na ten szpital bo jaja sobie robią z ludzi a pacjentka nie może jeść wycięli jej zdrowy dobry narząd jak zobaczyła wypis i poszła to wyjaśnić to zaczynają zamiatać wszystko pod dywan, i kleją głupa.Sprawa będzie w sądzie ."

  #TematDlaUwagi #InterwencjaPolsat

  Odpowiedz
  IP: 37.109.xx3.xx7 
 • +8

  Ołje :-)_gość

  20.12.2018, 16:58

  Szpital to rzeźnia...bez komentarza...

  Odpowiedz
  IP: 37.109.xx3.xx7 
 • +1

  Do fakty nie myty_gość

  20.12.2018, 18:29

  Jesteś już nudny skończ te swoje głupie wpisy.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx1 
 • +4

  Ewa_gość_gość_gość_gość

  21.12.2018, 17:27

  Mądry Polak ?! A głupi !

  Dot. w/w komentarza !!!Ty do tej grupy nie zaliczasz się !! Albo to jest niewłaściwy stan umysłu, albo jakiś inny twój problem !!?

  Cytuj
  IP: 188.146.xx2.xx4 
 • -1

  Mama_gość

  20.12.2018, 20:22

  Dziecko przywiezione karetka

  Ja również nie mam dobrego wspomnienia z przyjęcia mnie z rocznym dzieckiem. Przywiozła nad karetka bo dziecko przez tydzień miało ponad 40 stopni gorączki, dreszcze i dziwna wysypke na całym ciele. Obsługa karetki wspaniała ale wszystko skończyło się po przekroczeniu progu szpitala. Lekarz przy mnie okrzyczal sanitariuszy że przywieźli nas karetka bo przecież mogłam przyjechać latoszka. Lekarz ciągle coś mylił i mówiąc że może to zapalenie układu moczowego wypuścił nas bez badań do domu. Sam lekarz wydawał się jakby był po 24 h dyżuru, ciągle pytał o to samo. Zaskakujący jest dla mnie fakt że w kartce nie ma lekarza. Ten szpital powinni zamknąć bo tam wszyscy pracują za karę.

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx3.xx5 
 • +1

  kiis_gość

  20.12.2018, 20:44

  ubezpieczenie

  a co sadzicie na temat ubezpieczenia przez urząd pracy instytucji która nie powinna wcale istnieć żeby się zarejestrować w tym syfie to pol dnia potem masz ofertę pracy byle jaka i nie aktualna a jak się odmówi oferty od nich (byle jaki syf , bo najlepsze z ofert są już dla ich ziomków) to tracisz ubezpieczenie , ze do lekarza nie możesz iść. Oni nie są potrzebni pełno etatów i nic p***..y nie robią . Zlikwidować darmozjadów!!!

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx0.xx9 
 • +1

  ja-gość_gość_gość_gość_gość

  20.12.2018, 21:10

  Prezesie ja w styczniu tego roku 12 godzin spędziłam na krzesełku ( notabene jak z komunistycznego koszmaru) w sali przed przyjęciem na oddział . W międzyczasie podawano mi kroplówkę.Na oddział ostatecznie nie trafiłam,ale wysiadł mi kręgosłup. O bezceremonialnym zachowaniu pracowników izby przyjęć nie wspomnę

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx6.xx8 
 • H_gość

  21.12.2018, 09:28

  Hmm

  Ciesz się że nie musiałaś tyle godzin stać. Inni nie mają tyle szczęścia żeby siedzieć.

  Cytuj
  IP: 5.173.xx8.xx1 

  R_gość_gość_gość_gość

  26.12.2018, 07:32

  Pracownicy tej naszej placówki to jak jeden do zwolnienia jeszcze lenią śmierdzący źle w tej budżetówce za male wyplaty do prywaciarza niech ida to zobaczymy czy zastrajkuja i jak benda pracowac bylem tez pacjentem tego guberni i nie chciał bym tam wracać wolę czekać w Gdansku

  Cytuj
  IP: 178.235.xx4.xx6 
 • +4

  Dziunka_gość

  20.12.2018, 22:46

  Szpital Tczew izba przyjęć tragedia lek

  Powiem tak. Tydzień temu moja teściowa tam trafiła na izbę przyjęć z rozległym zawałem stwierdzonym przez doktor z jednych z przychodni po wykonaniu zapisu. Absurd że, wgl zawiezli ja do Tczewa bo kardiologa i oddziału u nas brak Siedziała 6h na krześle z zawałem!!!! I czekała na dodatkowe badania. To jest jakaś porażka! Trzeba było wkoncu pysk otworzyć łaskawie p doktor zeszła z oddziału i potwierdziła zawał i Wezwała karetkę by zawiezli teściowa na kardiologie w sztumie. Teściowa Odrazu miała wykonana operacje. Izba przyjęć w Tczewie to jest jakiś żart, podejście lekarzy dramatyczne! Jak nie otworzysz gęby i nie postawisz na swoim to kto wie ilu ludzi tam nie dotrwa do końca!

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx6.xx6 
 • gosc_gość_gość

  21.12.2018, 01:16

  taki pomysł

  może postawic jakis pomnik symboliczny ofiarom lekarzy bez sumień ?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx3 
 • +4

  Gość..... _gość

  21.12.2018, 08:41

  To po co przychodzicie

  Ludzie, jeśli Wam tak źle i niedobrze na tej izbie przyjęć, szpitalu to po co codziennie walicie tam drzwiami i oknami. Widać że codziennie są tam tłumy ludzi, większość zapewne tych która powinna diagnozować się i leczyć w przychodni. Więc nie dziwota że nie ma miejsca leżącego na izbie i musicie siedzieć.A co mają powiedzieć Ci co muszą stać bo ten co zgłosił się z katarem zajął ostatnie siedzące miejsce. Macie prawo wybrać inny szpital, inny SOR, inną izbę przyjęć, np Gdańsk. Tylko nie mówcie że zgłosiłem się do Tczewa bo mnie szybciej przyjmą, bo w Gdańsku czekalibysmy 8h na samo powiedzenie "dzień dobry, jestem chory". Pozdrawiam jak zawsze wszystkich niezadowolonych.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx8.xx1 
 • +3

  BRAWO_gość

  21.12.2018, 13:10

  brawo brawo brawo !!!!!

  Cytuj
  IP: 81.210.xx6.xx8 
 • +4

  gosc_gość_gość

  21.12.2018, 12:08

  pijaki

  to,ze pijaczyna notaryczna ,nieroby,dziecioroby i bandziory maja sie w polszy lepiej od normalnych,pracujacych ludzi to wiadomo nie od dzis.dlaczego to zdziwienie .z pretensjami do rzadu nie do osob pracujacych na izbie,ktore takiego smied...ela musza umyc .ubrac i wysluchiwac obelg.osobiscie wywiozlabym ich do lasu.dac chorym spolecznie alkoholikom szufle,piasek i niech sie zabiora za chodniki na osiedlach to choroba przejdzie.mlode byki wciaz nachlane -po nich karetka przyjedzie w szybkim tepie,badania maja wykonane wszystkie bez czekania.my to wiemy i co zrobic/

  Odpowiedz
  IP: 81.210.xx6.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.