Ludzie listy piszą, by ratować życie

Amnesty zachęca do udziału w maratonie (fot. mat. organizatora)
Tczew - Ludzie listy piszą, by ratować życie
Amnesty International zaprasza na kolejny, dziesiąty już Maraton Pisania Listów - międzynarodową akcję w obronie praw człowieka. Jej celem jest napisanie jak największej liczby listów w obronie ofiar udokumentowanych przypadków naruszeń praw człowieka. Te zostaną przesłane do decydentów politycznych, od których zależy los tych ludzi. W akcję, dzięki zaangażowaniu Alternatywnego Centrum Kultury "Zebra", można się także włączyć w grodzie Sambora.

Rita Mahato ma 30 lat. Mieszka i pracuje w płd-wsch. Nepalu. Świadczy pomoc medyczną kobietom, które doświadczyły przemocy. Wielokrotnie grożono jej śmiercią i gwałtem, jeżeli będzie kontynuować swoją pracę.

Nguyen Van Dai ma 40 lat. Jest prawnikiem i obrońcą praw człowieka w Wietnamie. W maju 2007 roku został skazany na 5 lat więzienia za prowadzenie "wrogiej propagandy przeciwko państwu".

Możemy im pomóc. Wystarczy wziąć udział w Maratonie Pisania Listów. W tym roku w Tczewie akcja odbędzie się w najbliższą sobotę (12.12) oraz niedzielę (13.12). X Maraton Pisania Listów - międzynarodowa akcja Amnesty International w obronie praw człowieka odbywa się co roku w weekend w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Wtedy przez 24 godziny bez przerwy ludzie na całym świecie piszą ręcznie (!) listy w obronie kilkunastu konkretnych osób, których prawa zostały złamane. Domagają się zwolnienia więzionych za przekonania i zaprzestania prześladowania obrońców praw człowieka. Celem akcji jest napisanie jak największej liczby listów. Listy zostaną wysłane do decydentów politycznych na całym świecie. Więcej na temat Maratonu i praw człowieka na stronie http://amnesty.org.pl W Tczewie listy będziemy pisać całą dobę 12.00 w sobotę 12 grudnia do 12.00 w niedzielę 13 grudnia w Alternatywnym Centrum Kultury "Zebra".

- Do akcji włączyły się już szkoły - m. in. uczniowie I LO i II LO w Tczewie oraz Zespołu Szkół Katolickich w Tczewie, którzy będą pisać listy w piątek 11.12. - wyjaśnia Paulina Jabłonowska - Co roku do wysłania jest mnóstwo listów, dlatego organizujemy także akcję zbierania funduszy na znaczki pocztowe i koperty. Na stronie Allegro trwa charytatywna aukcja, z której cały dochód przeznaczony będzie na zakup znaczków. Do kupienia są m.in. albumy, kubek termiczny, płyty z autografami i wiele innych ciekawych przedmiotów podarowanych przez Starostwo Powiatowe w Tczewie, Tczewskie Centrum Kultury i Sztuki, Bank Spółdzielczy w Tczewie, zespół EastWest Rockers. Link do aukcji: http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=11126969. Podczas Maratonu w ACK zapraszamy również na niezwykłą wystawę plakatów Amnesty International oraz loterię KAŻDY LOS WYGRYWA! W tym roku wysyłamy nie tylko listy, ale też widokówki z wyrazami solidarności. uczestnicy mogą przynieść własne widokówki lub zakupić pocztówki wykonane przez dzieci ze świetlicy "Akwarelka". Dochód z loterii i sprzedaży widokówek przeznaczony zostanie na zakup znaczków i kopert.

Szacuje się, że od chwili swojego powstania Amnesty International wraz z ludźmi, którzy włączają się w podobne akcje, ocaliła już 22 tys. istnień ludzkich.

Po maratonie - koncert

W sobotni wieczór o godz.20.00 dla wszystkich uczestników akcji zagra legendarny zespół Świetliki. Bilety można nabyć w biurze Fundacji Pokolenia w godzinach 8:00-16:00 w cenie 20 zł, lub w dniu koncertu za 25 zł (Więcej o imprezie w naszym dziale - "Co będzie"). Po koncercie odbędzie się audycja na żywo z muzyką ucha trzeciego pt." Muzyka dla frików i fraków".
Kolaż wielu form muzycznych od awangardy rocka poprzez przewrócony pop nie schematyczny jazz aż po muzykę klasyczną. Zaduma nowej muzyki kameralnej, ostre brzmienia, swawole miejskiej potańcówki czyli wielobarwne historie opowiedziane bogatym zestawem barw i wypełnione soczyście dźwiękami

Miejsce: Alternatywne Centrum Kultury "Zebra" ul. Kościelna 6/7
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

 • tttt_gość

  10.12.2009, 08:38

  super!

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx2.xx8 
 • qw_gość

  10.12.2009, 09:08

  najpierw zrobcie porzadek u siebie a potem piszcie

  Listy w obronie innych , u nas tez nie przestrzega sie praw czlowieka w konstytucji jest zapis ze kazdy obywatel ma prawo zyc godnie , a wyglada to tak ze nie ma mieszkan dla mlodych rodzin , proponuje im sie kredyty na 30 lat i inne debilizmy , nie ma pracy za godziwe pieniadze ,nie ma przyszlosci emigracja mlodziezy za granice, ok milion lub wiecej czynnych zawodowo opuscilo polske. Najwiekszymi beneficjetami przemian tgz. ustrojowych jest grupka oszolomow , oportunistow i karierowiczow co dobrze dbaja o siebie i swoje rodziny plus kosciol katolicki ktory kiedys jeszcze bronil robotnika i szarego czlowieka lecz obecnie za pare groszy dotacji albo dzialke na budowe kolejnego kosciola dziala raczka w raczke z wladza , to jest polska wlasnie

  Odpowiedz
  IP: 212.183.xx0.xx5 
 • Ładnie_gość

  10.12.2009, 14:38

  3 listy już napisane. Nic nie kosztowało, a może pomóc!

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx8.xx7 
 • Kulek_gość

  10.12.2009, 17:14

  w II LO już piszemy ! :D

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx1 
 • Izabela_gość

  11.12.2009, 13:46

  W I Lo 156 listów, serdecznie dziękujemy ;)

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx6.xx4 
 • Kulek_gość

  11.12.2009, 15:15

  w II lo pewnie będzie więcej niż w Curie ;D

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx1 
 • ruda_gość

  11.12.2009, 16:05

  w II LO zebraliśmy 378 komentarzy :)

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx6.xx4 
 • paulina_gość

  11.12.2009, 16:39

  listów chyba:) Gratulacje!!!!!!!!!!! Piękny wynik !!! Dla wszystkich piszących ze szkół wielkie dzięki!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx6.xx4 
 • paulina_gość

  12.12.2009, 19:04

  W Tczewie mamy już 1588 listów, a jeszcze cała noc przed nami:)

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx2.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia