Kierowcy ignorują znak stop, czerwone światło i opuszczone rogatki

Pociąg, przejazd kolejowy (fot. Tcz.pl)
Tczew - Kierowcy ignorują znak stop, czerwone światło i opuszczone rogatki
Nieostrożne zachowanie kierowców tylko przez wakacje doprowadziło do 410 przypadków uszkodzeń rogatek. Apele o bezpieczeństwo są potrzebne, dlatego Ambasadorzy Bezpieczeństwa przeprowadzili 320 akcji na przejazdach kolejowo-drogowych i rozdali 39 tysięcy ulotek i materiałów edukacyjnych. "Bezpieczny piątek" minął półmetek.


Ambasadorzy Bezpieczeństwa w całej Polsce prowadzą "Bezpieczne piątki", czyli dodatkowe kontrole zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych na przejazdach kolejowo-drogowych. Dzisiaj kolejarze, Ambasadorzy Bezpieczeństwa i Strażnicy Ochrony Kolei byli obecni między innymi na przejazdach w Częstochowie, Gryfinie, Bielsku Podlaskim, Łodzi, Olsztynie. Akcje przeprowadzono na przejazdach kolejowo-drogowych w Sterkowcu, Rzezawie, Wolbromiu, Oświęcimiu, Lublinie, Łebie, Poznaniu, Zamościu, Czaplinku i Tarnobrzegu. W wakacje rozdano 39 tys. ulotek i materiałów edukacyjnych. W kilkudziesięciu przypadkach nałożono 87 mandatów oraz przeprowadzono 106 kontroli trzeźwości.

W wakacje było 410 sytuacji, kiedy drągi rogatek były łamane przez kierowców, którzy nie dostosowali się do przepisów ruchu drogowego. Każde takie zdarzenie to zagrożenie dla innych kierujących i opóźnienia pociągów. W przypadku uszkodzenia urządzeń na przejeździe lub stwierdzenia innej awarii należy skorzystać z #ŻóltejNaklejkiPLK.

#ŻółtaNaklejkaPLK ma trzy ważne numery. To indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Spada liczba zdarzeń, trzeba słuchać "głosu rozsądku"

Liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych maleje. W 2019 r. w porównaniu z 2018 r. o 11% zmniejszyła się liczba wypadków z pojazdami na przejazdach kolejowo-drogowych. W 2018 roku odnotowano 183 zdarzenia, a w 2019 roku 163. W pierwszych 6 miesiącach bieżącego roku liczba wypadków również się zmniejszyła. Od stycznia do czerwca były 72 zdarzenia, a w analogicznym okresie rok temu było to 88.

"Bezpieczny przejazd..." - edukacja na lato


99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z nieostrożności, pośpiechu i brawury kierowców. Niezatrzymywanie się przed znakiem stop, ignorowanie czerwonych świateł, omijanie zamkniętych i wjeżdżanie pod opadające rogatki to najczęstsze przyczyny tragedii.

Kampania społeczna "Bezpieczny przejazd..." to działania na przejazdach, w szkołach, spoty o bezpiecznym zachowaniu w tv, radiu, plakaty i ulotki. Dzięki aplikacjom mobilnym kampanii "Bezpieczny przejazd..." dzieci nie będą się nudzić podczas wakacyjnych podróży. Razem z Ambasadorami Bezpieczeństwa zapraszamy rodziców i dzieci do korzystania z aplikacji mobilnych oraz gier edukacyjnych, dostępnych na stronie internetowej kampanii. W trakcie podróżowania pociągiem czy samochodem najmłodsi mogą poznać zasady bezpieczeństwa.


"Bezpieczny przejazd VR" to aplikacja mobilna, która, przy użyciu gogli VR, pozwala uczyć się na wykreowanym w wirtualnej rzeczywistości przejeździe. Aplikacji można używać również korzystając z samego smartfona. Dostępna jest w wersji na Androida oraz iOS.

"Bezpieczny Przejazd - Wyzwanie", to niekończący się wyścig, podczas którego można poznać różne kategorie przejazdów oraz wyrobić nawyk prawidłowego ich pokonania, niezależnie od kategorii. Świetna zabawa dla wszystkich lubiących rywalizację, pobijanie rekordów i zdobywanie trofeów. Dostępna jest w wersji na Androida, iOS oraz Windows.Dla najmłodszych - Gra w znaki, Memory, Znajdź różnicę i Puzzle, czyli to co wszyscy lubimy najbardziej. I doskonała okazja dla rodziców, by sprawdzili swoją wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa i znajomość przepisów ruchu drogowego. Wszystkie gry są dostępne na www.bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/dla-dzieci oraz www.bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/aplikacje-mobilne


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • -6

  Hfd_gość

  07.08.2020, 08:12

  Ambasadorzy Bezpieczeństwa, leżę i kwicze

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx9.xx3 
 • +8

  Ja_gość

  07.08.2020, 08:41

  Pajac

  TO KWICZ PROSIAKU.

  Cytuj
  IP: 78.31.xx7.xx3 
 • +12

  Egon Kowalski_gość

  07.08.2020, 08:55

  Kopiowany artykuł

  Nie pierwszy raz wklejona informacja prasowa bez podania źródła. Po za tym, codzienny czytelnik portalu od razu zauważy, zbyt p?ękną składnię i ład w tekscie niż panujący na codzień nieład i bełkot

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx7.xx6 
 • +1

  Jozin z bazin__gość_gość

  07.08.2020, 11:38

  furmaństwo...

  99,9% furmanów tczewskich olewa znaki STOP(piszę w ten sposób bo nie chcę obrażać prawdziwych kierowców).Znak STOP ,czerwone światło, dla kierowcy to rzecz święta i nie ma tłumaczenia(jest tylko cwaniactwo furmana).Czyżykowska,Okrzei,Malinowska,Żwirki i wiele,wiele innych miejsc gdzie szerzy się furmaństwo.Może tak zaopatrzyć te miejsca w monitoring i po kolei wzywać furmanów do uiszczenia odpowiednio słonego kwita lub zatrzymać jejce to zrozumieją co to STOP lub czerwone światło.Dopóki naród nie zrozumie,że kara jest nie unikniona to będzie dalej olewać przepisy...

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx8 
 • +2

  Nick_gość

  09.08.2020, 07:44

  Czemu taki lament? Służby są nieudolne bo wysokość mandatów była ustalona w ubiegłym wieku, wtedy były wysokie. Monitoring i pętlę indukcyjne przed rogatkami czy znakiem stop, przekroczysz bez zatrzymania i pocztą już leci mandacik: 3tys i 15 pkt:) I po januszowaniu. Nie rozumiem jak można apelować i prosić? To raczej śmieszne, obnaża nieudolność władzy.

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx9.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.