Zrobi się jaśniej na kolejnych przejściach dla pieszych?

Kolejne przejścia czekają na doświetlenie (fot. tcz.pl)
Tczew - Zrobi się jaśniej na kolejnych przejściach dla pieszych?
Czy na kolejnych przejściach dla pieszych na terenie grodu Sambora zrobi się bezpiecznej? O dodatkowe naświetlenie "zebr" apeluje radny Roman Kucharski. Magistrat na razie zlecił przygotowanie dokumentacji potrzebnej do montażu naświetlaczy. Jest szansa m. in. na doświetlenie przejść na Suchostrzygach.

Od jakiegoś czasu postępuje "doświetlanie" miejskich przejść dla pieszych. Ze środków zgromadzonych w miejskiej kasie zamontowano lampy przy ulicy 30 Stycznia, Bałdowskiej oraz Wojska Polskiego, a także na ul. Armii Krajowej. O kolejne naświetlacze apelował ostatnio radny Roman Kucharski:

- Czy istnieje możliwość wykonania montażu naświetlaczy przy przejściach dla pieszych na ulicy Żwirki w Tczewie. W pierwszej kolejności chodzi o naświetlacze na przejściu koło sklepu Polo Market, a w drugiej koło hali - vis parkingu, gdzie zimą sprzedawane są choinki. Tam już dochodziło do wypadków, a wieczorem jest naprawdę ciemno. - argumentował podczas sesji rajca.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


Magistrat przymierza się do montażu kolejnych naświetlaczy - cała procedura będzie jednak zależała od wolnych środków zgromadzonych w miejskiej kasie:

- Rozpoczęliśmy już procedurę - zleciliśmy wykonanie dokumentacji projektowej na budowę naświetlaczy na ul. Żwirki. Posiadamy również gotowe dokumenty na pozostałe jeszcze przejścia przy ul. Armii Krajowej (zamontowano już 4 naświetlacze, czekają 4 kolejne - przyp. red.) oraz zebrę przy sklepie Netto na ul. Gdańskiej. W zależności od tego, jakie środki zostaną przeznaczone na ten cel, systematycznie będą montowane kolejne naświetlacze - wyjaśnia nam Adam Modrzyński z Wydziału Spraw Komunalnych w tczewskim magistracie.

Szansą na znalezienie pierwszych środków, które mogły zostać przeznaczone na nowe naświetlacze, będzie czerwcowa korekta budżetu. Wtedy okaże się ile i jakie przejścia zostaną doświetlone. Dodajmy, że koszt naświetlaczy na jednym przejściu to ok. 22 tys zł.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (24)
dodaj komentarz

 • +5

  Bronka_gość

  22.03.2011, 07:58

  oj wstyd, wstyd panie Romanie

  głosowałam na pana Panie Romku ale chyba po raz ostatni. Nie ładnie pan postępuje. Wie Pan dlaczego ? Zamiast pilnować swojego kiosku na Manhatanie, kradnie pan cudze pomysły i podszywa się pod interpelacje swojego kolegi z poprzedniej rady z lat 2006-2010. Fuj...fuj nieładnie oj nieładnie. a tak na marginesie to szanowna redakcja też zapomniała kto był inicjatorem tego miejskiego przedsiewzięcia. Mieszkam na ulicy Bałdowskiej i do dzisiaj pamiętam kto wtedy walczył o należyte oświetlenie ulic. Na sesjach posługiwał się nawet danymi statystycznymi z Policji. Szkoda , że nie zagłosowałam na tego pana tylko na pana panie Romku. Kierowałam się podpowiedzią koleżanki, która prosiła mnie abym na pana głosowała. Teraz wiem , że tego błędu drugi raz nie popełnię. PLATWORMA OBYWATELSKA daje d..y i ciała na każdym kroku od morza do Tatr!

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • +2

  zwolennik Kaffki_gość

  22.03.2011, 09:03

  MIREK KAFFKA autorem pomysłu

  pisowiec Mirosław Kaffka był pomysłodawcą naswietlaczy, pisali o tym nawet w gazetach. Ale Kucharski przywłaszcza też inne pomysły pisowców np.chce transmisję obrad sesji w telewizji kablowej, a to już też było pomysłem innego byłego pisowca Urbana. Coś mi wygląda, że radny Kucharski dyrektor biura poselskiego dużo się od swego pryncypała KULASA nauczył. Kradnie cudze pomysły i se je przywłaszcza. Niech ktoś sprawdzi jak w poprzedniej kadencji głosował.

  Cytuj
  IP: 87.205.xx1.xx2 
  +4

  romek_gość

  22.03.2011, 11:47

  PLATFORMA OBYWATELSKA

  Platforma nie Platworma pani kochana

  Cytuj
  IP: 95.41.xx3.xx1 

  do Bronki_gość

  23.03.2011, 19:52

  wspólne jest tylko "K"

  dla mnie to Kontynuacja a nie Kradzież. czy to ważniejszym jest postawienie tabliczki pamiątkowej mówiącej o tym że zainicjował to Kafka czy instalowanie dalszych naświetlaczy żeby było bezpieczniej?!

  Cytuj
  IP: 77.112.xx0.xx4 
 • ddd_gość

  22.03.2011, 08:33

  co to za badziewiaste lampy albo żarówki?

  na Armii Krajowej, obok Veolii, przynajmniej raz na tydzień psuje się jedna lampa/żarówka, co prawda po max. 2 dniach wszystko znów działa ale tylko przez kolejny tydzień

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx1 
 • -2

  maxstrand_gość

  22.03.2011, 09:16

  sygnalizacja na ul.Gdańskiej

  a co z sygnalizacja na ul.Gdanskiej na przeciwko NETTO ?? to byla jedna wielka strata kasy nim swiatla zaczely w pelni dzialac juz zostaly wylaczone pomigalo kilka dni pomaranczowe swiatlo i na tym sie skonczylo, jak widac jest ono tam nie potrzebne skoro jest wylaczone , tylko kto wpadl na tak durny pomysl by je tam montowac no i przedewszystkim kto wyrazil na to zgode....

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx6.xx0 
 • +6

  zwolennik Kaffki_gość

  22.03.2011, 10:59

  wszystkie swiatła prowadza do netto

  netto wpadło na pomysł, zapłaciło za to kasę, a projekt budowlany zatwierdziło starostwo po uzyskaniu pozytywnej opinii prezydenta miasta

  Cytuj
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • +5

  Olcia_gość

  22.03.2011, 10:19

  a ja się pytam kiedy bedzie zrobione oświetlenie przy przejściu koło ekonomika? i sugerowałabym zmienić wzór lamp na inny, bardziej oświetlający te przejścia- np. mniejsze miasto od Tczewa, Szczecinek a mają rewelacyjne oświetlenie (przy każdym oświetleniu przejścia mruga pomarańczowa lampka sygnalizująca kierowcom zbliżanie się do przejścia)

  Odpowiedz
  IP: 80.52.xx3.xx6 
 • +1

  gosia_gość

  22.03.2011, 10:59

  nie rozumiem komentarzy.To świetny pomysł,fajnie,że dalej miasto zamierza go kontynuować.Jakie to ma znaczenie teraz kto to wymyślił. Ważne ,że pomysł został zrealizowany.To powinno tez dawać satysfakcję tym co to zainicjowali.Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx1 
 • _gość

  22.03.2011, 11:24

  po co tyle tych swiatel...

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx6 
 • -5

  wyborca Pana Kucharskiego_gość

  22.03.2011, 11:28

  inowacje

  Pomysł wprowadzenia oświetlenia przejśc dla pieszych napewno nie należy do Kafki jako pierwszego ,Kafka nic mądrego nie wymyślił i dlatego w tych wyborach samorządowym padł jak kafka.Burzył i wymyślał ubliżał innym radnym na sesjach ,aby swoj pomysł,który usłyszał od innych sprzedać. Pan Kucharski to radny oddany swoim wyborcom ,dla wyborców zrobi wszystko. Porównując Pana Kucharskiego do byłego radnego Kafki to nieproporcjonalna ocena w ich działaniach społecznych na rzecz mieszkańców.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx2.xx1 
 • -1

  kaśka_gość

  22.03.2011, 13:05

  brednie romka i atomka

  ja głosowałam na pana Augustyna. Mieszkam na czyżykowie i o panu Kaffka dużo słyszałam. Z tego co wiem od znajomych to jeden Kaffka wniósł więcej na sesjach i komisjach a nizeli cała Platforma razem wzięta z radnymi Kucharskim, Kulpą, Jezierskim, Pierzynowską, Gencą, Armatowską i Mroczkowskim. Ludzie mówią że Kaffka nie dostał się do rady bo go wycieli, za dużo prawdy mówił , dlatego był niewygodny. Wiecie przecież , że nie ważne kto głosuje tylko kto liczy głosy. Na czyzykowie doszło do kupczenia głosami za kasę a prokuratura nadal milczy. W listopadowych wyborach było ok 20 % nieważnych głosów z więcej niż jednym krzyzykiem postawionym na danego kandydata. Obecna rada to po prostu jedna wielka pomyłka i szwindel jakiego w miescie jeszcze nie było

  Cytuj
  IP: 77.253.xx7.xx8 
 • +4

  wyborca z suchostrzyg_gość

  22.03.2011, 13:53

  radni -emeryci

  W obecnej radzie to 1/2 radnych dorabia do renty badz emerytury. Mogę wyliczyć nazwiskami tych ludzi nieaktywnych zawodowo,a aktywnych w zerowym wymiarze w radzie miasta.To wszystko trzyma się jak pijany płotu na bilbordach wymalowali siebie za gwiazdy Tczewa ,aby ludzie ich łykneli i na nich zagłosowali. Niektórzy dali się nabrać na wizerunek z bilbordu i ich wybrali nie wiedząc co są w stanie dla miasta i społeczeństwa zrobić.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx2.xx1 
 • +5

  ``_gość

  22.03.2011, 13:56

  do rozżalonej kasi

  Rada Miasta nie składa się tylko z radnych PO tylko są też PNP KKR PiS SLD itd. co zrobił Kawka to jedno ,ale pisać że został wycięty to już idiotyzm to co startował z list PO ?. Po stylu który reprezentujesz sądzę że jesteś fanatyczną zwolenniczką PiSu która jak opentana widzi wszędzie sPiSek i jednego wroga PO zacznij się leczyć albo modlić o spokój ducha i umysłu

  Odpowiedz
  IP: 77.114.xx6.xx5 
 • +3

  _gość

  22.03.2011, 14:07

  Niech oświetlają przejścia dla pieszych przynajmniej będa kierowcy widzieli przechodniów. Może piesi będą sie czuli bardziej bezpieczni na drodze. BO ci niektórzy kierowcy to czuja panami drogi że im wszystko wolno nawet na zielonym dla pieszych jechać czyli dla kierowcy na czerwonym.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx0 
 • +5

  kb_gość

  22.03.2011, 14:41

  światełka

  W normalnych, cywilizowanych krajach, nie ma potrzeby montażu specjalnych oświetlaczy, ponieważ kierowcy jeżdżą bezpieczniej i ostrożniej, a piesi zanim wlezą na przejście spojrzą czy nic nie jedzie! Lepiej te 22.000zł przeznaczyć na szkolenia za zakresu bezpieczeństwa na drodze!

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx6.xx3 
 • +1

  Gwajer_gość

  22.03.2011, 15:32

  Oświetlacz na AK

  Proszę o zamontowanie oświetlacza na ulicy Armii Krajowej, w okolicy przystanku (drugi przystanek jadąc od Cariny). Wiata przystankowa stoi na chodniku i zajmuje całą jego szerokość, więc aby przejść obok przystanku, trzeba wejść na drogę rowerową. Wobec czego proszę o zrobienie tam przejścia dla pieszych przez drogę dla rowerów i zamontowanie oświetlacza.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx0 
 • -2

  _gość

  22.03.2011, 15:37

  To jest taka głupota że szok. Gdyby piesi nie wchodzili na jezdnie jak święte krowy, bez rozglądania się to problemu by nie było. Kilku moich znajomych zostało potrąconych na przejściu, i zawsze to było z nieuwagi tej osoby a nie kierowcy!!

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx6.xx0 
 • +1

  gość_gość

  22.03.2011, 15:54

  światła

  A MOŻE TAK PRZY OKAZJII WŁĄCZYCIE ŚWIATŁA PRZY NETTO!!!!! MAKABRA TAMTE PRZEJŚCIE. Światła zamontowane które nie działają. Tylko dewastują je chuligani

  Odpowiedz
  IP: 188.33.xx3.xx3 
 • gosc_gość

  22.03.2011, 16:59

  jestem za tym a by doswetlic przejscia dla pieszyc fajna sprawa bo zeczywiscie zalerzy od dnia to slaob o widac pieszegodruga sprawa bo czemu tczewska policja nie zabierze sie da kiewcow kturzy maja niebieskie swiatla ala ksenony i diody niebieskie dodal bym jeszcze za wiejskie tuningi rur wydechowych kture strasznie chalasuja na ulcy jak jadzie takie auto po wiejskim tuningu.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx6.xx2 
 • driver_gość

  22.03.2011, 18:07

  dość świateł

  szanowni Zarządzający światłami w mieście!!!Zwracam się z prośbą o włączenie na ul.Bałdowskiej przy Lidlu pulsujących świateł żółtych-oszczędzicie na zużyciu energii el. będzie większa przepustowość na skrzyżowaniu i nie będzie tak zatruwane środowisko przez niepotrzebnie stojące pojazdy.Temat ten ,,przerobiono,,na Gdańskiej przy Netto i Coooo?Jest OK.Jeśli będą inne decyzje-to proszę wyłączać te światła w święta i wolne dni.Miasto na pewno na tym oszczędzi i nam będzie się lepiej żyło.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx2 
 • manius_gość

  22.03.2011, 19:32

  pozapalac dla pieszych wszędzie czerwone światła i dac im zezwolenie na przejscie i problem z głowy SYGNALIZACJA i oświetlenie przejsc w TCZEWIE to jak wszyscy widzą nasi radni to powinni trafic do nowego programu kabaretowego WSTYD się Śmiac kasa wzięta i niech się dzieje wola boska a za sygnalizacje koło Netto to owacja na stojąco wielkie brawa

  Odpowiedz
  IP: 188.33.xx2.xx3 
 • Arsene Lupin(ek)_gość

  22.03.2011, 20:55

  światła ,które nie działają po ciemku

  Moim skromnym zdaniem nieporozumieniem jest montowanie kolejnych doświetlaczy skoro zintegrowane one są z oświetleniem miejskim, Przykład-kiedy jest mgła , powinny działać doświetlacze ale nie działają ,ponieważ nie działają latarnie. Tak samo w zimie , przykładowo latarnie miejskie wyłączane są o godz 7.45 i w tym samym czasie wyłączane są doświetlacze mimo ,żę zimą o tej porze jest mrok. Wydawanie pieniędzy jest tu bezsensowne o wiele lepsze byłoby zamontowanie sygnalizacji świetlnej na 30-go Stycznia i Bałdowskiej oraz garby na Sobieskiego , bo tam kierowcy szaleją z predkością a drogówki jakoś nie widać ...

  Odpowiedz
  IP: 77.255.xxx.xx9 
 • ..._gość

  23.03.2011, 13:39

  te doswietlacze tylko zaklucaja widocznosc... przejscie z totalnej ciemnosci do tego sztucznego oswietlenia i zrenice szaleja, szczegolnie z odblaskami w samochodzie. tak jak bylo wczesniej bylo dosc widocznie, a jak ktos ma slepote zmierzchowa to do okulisty!

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx3.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA