Szykuje się mnóstwo atrakcji dla rowerzystów. Gdzie i kiedy?

Sobotni przejazd rozpocznie się na kanonce
Tczew - Szykuje się mnóstwo atrakcji dla rowerzystów. Gdzie i kiedy?
Już po raz piąty Tczew zgłosił swój udział w kampanii Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Europejski Dzień bez Samochodu organizowanej pod auspicjami Komisji Europejskiej. Jej celem jest promocja zrównoważonego transportu oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie ograniczenia korzystania z samochodów na rzecz przyjaznych dla środowiska form transportu. Tegoroczna kampania w całej Polsce przeprowadzana jest pod hasłem "Wybierz wygodną alternatywę! Nie warto zamykać się w samochodzie". O tym, że rowerem zdrowo i wygodniej będzie można przekonać się już 24. września. Na rowerzystów będzie czekać w Tczewie i okolicach mnóstwo atrakcji.

Happening rowerowy

Jak co roku, w nawiązaniu do Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 24 września (sobota) zorganizowany zostanie happening rowerowy - przejazd zorganizowanej grupy rowerzystów ulicami Tczewa wraz z imprezami towarzyszącymi na terenach wojskowych. Zbiórka uczestników na Kanonce. Rejestracja uczestników od godz. 9:00 - 9:30. Rozpoczęcie przejazdu o godzinie 9:45 przy Tczewskim Centrum Sportu i Rekreacji - ul. Warsztatowa, ul. Wojska Polskiego, ul. Jagiellońska, ul. Żwirki, ul. Armii Krajowej, ul. Jagiellońska, Aleja Kociewska, Aleja Solidarności - zakończenie na tzw. "terenach wojskowych". Zakończenie przejazdu ok. 11:00. Od 11:00 rozpoczną się imprezy towarzyszące na terenach wojskowych. Dojazd na tereny wojskowe w czasie trwania imprez będzie możliwy wyłącznie od strony osiedla Górki.

REGULAMIN HAPPENINGU ROWEROWEGO
24 września br. godz. 9:45 (rejestracja grup od 9:00 do 9:30)

1. Przejazd zgodnie z zasadami ruchu drogowego.
2. Młodzież do 18. roku życia może wziąć udział w przejeździe pod warunkiem posiadania karty rowerowej.
3. Dopuszczalny jest udział osób bez karty rowerowej pod warunkiem uczestnictwa w zorganizowanej grupie pod opieką uprawnionej osoby/osób reprezentujących szkołę lub inną jednostkę opiekuńczo-wychowawczą.
4. Wszyscy uczestnicy muszą poddać się obowiązkowi rejestracji wypełniając stosowny formularz przed startem.
5. Uczestnicy zobowiązani są do przejazdu w dostarczonych przez organizatora kamizelkach odblaskowych koloru żółtego.
6. Na trasie obowiązuje zakaz ścigania się.
7. Żaden z uczestników nie może wyprzedzać pilotów prowadzących kolumnę w pomarańczowych kamizelkach.
8. Kolumnę kończy rowerzysta w pomarańczowej kamizelce.
9. Należy jechać w zwartej kolumnie.
10. Podczas jazdy w kolumnie należy bezwzględnie przestrzegać bezpiecznej odległości między rowerami.

Mistrzostwa Kociewia MTB 2011

Tczewski Klub Rowerowy we współpracy z Prezydentem Miasta Tczewa oraz Starostą Powiatu Tczewskiego zapraszają z kolei na pierwsze w historii dwuczęściowe Mistrzostwa Kociewia MTB 2011 - 10 września odbyły się w Starogardzie Gdańskim, zaś 24 września odbędą się w Tczewie.

Pierwsza część rowerowych Mistrzostw Kociewia MTB Cross Country 2011 została rozegrana w sobotę 10. września w Starogardzie Gdańskim. Impreza ta po raz siódmy była organizowana przez Kociewski Parafialny Klub Sportowy COR CORDIUM w Starogardzie Gdańskim. Wystartowało ogółem 90 zawodników, głównie ze Starogardu Gdańskiego, ale także pojawili się goście z Elbląga, Gdańska, Pruszcza Gdańskiego, Kartuz, Czarnej Wody i Malborka. Sportowców z Tczewa było tylko dwóch, ponieważ w tym samym czasie nasza kolarska reprezentacja Tczewska w MTB uczestniczyła w piątym maratonie MTB Skandia Rzeszów, która jest cyklem siedmiu ogólnopolskich maratonów dla rowerów górskich organizowanych przez Czesława Langa. Maratony Skandii są najbardziej znaną tego typu imprezą w Polsce i startuje w nich nierzadko tysiąc zawodników.W Tczewie po raz pierwszy w historii będzie rozegrany wielki finał tej imprezy.

- Spodziewamy się znacznie większej ilości uczestników, ponieważ termin w Tczewie nie koliduje z terminem Skandii. Ruszyła kampania informacyjna i powstała specjalna strona www.mtbkociewie.pl , zaprosiliśmy też zawodników z innych dalszych klubów rowerowych, od Bydgoszczy, po Słupsk i Olsztyn. Organizatorem głównym jest Tczewski Klub Rowerowy, w którym działają obecnie dwie sekcje - sportowa MTB będąca jednocześnie kolarską reprezentacją Tczewa na maratonach Skandii oraz turystyczna, zrzeszająca miłośników cosobotniego zwiedzania terenu położonego 100 km wokół Tczewa. W przygotowaniach do Mistrzostw MTB uczestniczy też Stowarzyszenie RAZEM z Górek, WOPR, ZHP, Lokalne Centrum Wolontariatu przy Fundacji Pokolenia oraz TTF. Bardzo silnego poparcia organizacyjnego udziela Urząd Miejski w Tczewie oraz Starostwo Powiatowe w Tczewie. Sponsorami głównymi są firmy: Eaton Flextronics, zaś sponsorami wspomagającymi są tczewskie firmy: Studio-Djuk oraz Hello. Do działań przygotowawczych włączył się Zakład Usług Komunalnych oraz Jednostka Wojskowa w Tczewie. - wylicza Marek Bury z Tczewskiego Klubu Rowerowego.

Finał MTB-XC Kociewie 2011 w Tczewie będzie imprezą włączoną w cykl działań Europejskiego Dnia Bez Samochodu. O godzinie 9.45 grupa około 500 tczewskich rowerzystów zbierze się przy Tczewskim Centrum Sportu i Rekreacji na ulicy Warsztatowej, by o godzinie 10.00 pojechać trasą: ul. Wojska Polskiego, ul. Jagiellońska, ul. Żwirki, ul. Armii Krajowej, ul. Jagiellońska, Aleja Kociewska, Aleja Solidarności. Przejazd rowerowy zakończy się o godzinie 11.00 na Poligonie Wojskowym, a dokładnie na strzelnicy, gdzie powstanie miasteczko rowerowe na potrzeby Mistrzostw MTB. W miasteczku od godziny 9.00 będą się gromadzili zawodnicy, którzy będą się rejestrować w biurze zawodów i zapoznawać z trasą. Przy dobrej pogodzie może pojawić się nawet 150-200 zawodników z całego regionu gdańskiego, którzy wraz z 500 Tczewianami powinni ożywić wojskowe tereny, ukazując niezwykłe walory tego miejsca, świetnie nadające się w przyszłości do wykorzystania jako park przygody do wykorzystania przez rowerzystów, biegaczy terenowych, harcerzy, miłośników pojazdów terenowych, paintbolowców itp.Mistrzostwom MTB będą towarzyszyły liczne imprezy: konkursy rowerowe dla całych rodzin, konkursy dla dzieci, działania animacyjne. Miłośnicy akrobacji rowerowych będą mogli zobaczyć konkurs przygotowany przez Tczewski Team Freeride’owy, który zaprosi zaprzyjaźnione środowiska z Trójmiasta. Na terenie miasteczka rowerowego odbędą się też pokazy WOPR i będzie można smacznie zjeść.

Piknik Mobilności Aktywnej

A najbardziej zapalonych rowerzystów zapraszamy 25 września na Piknik Mobilności Aktywnej, który odbędzie się na nowo otwieranym odcinku autostrady A-1. Po raz pierwszy w Europie środkowo - wschodniej udostępniony zostanie kilkudziesięciokilometrowy odcinek autostrady (na odcinku od Nowych Marzów do Torunia) dla miłośników wszelkich form mobilności aktywnej. Na pikniku będzie także stoisko promujące Tczew. Więcej informacji tutaj.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

 • +7

  jack_gość

  16.09.2011, 09:27

  ...

  i bardzop dobrze że na poligonach bedą jeżdzić o ile sie nie myle patrząc na mape , po zlikwidowaniu jednostki wojskowej powinno sie ten teren wykorzystać do sportów motorowych czy też paintballa

  Odpowiedz
  IP: 83.30.xx3.xx4 
 • +5

  tcz_gość

  16.09.2011, 12:33

  Teren

  Właśnie takie tereny idealnie pasują pod tego typu imprezy. Oby tylko nie powstało tam znowu jakieś blokowisko z supermarketem!

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx2.xx3 
 • -4

  kajot551_gość

  16.09.2011, 15:24

  Rowery

  DOPIERO KIEDY ZOBACZE NA GŁÓWNYCH ULICACH ŚCIEZKI ROWEROWE wtedy mozna będzie powiedziec iz czyni się coś w tym kierunku dla rowerzystów którzy na codzień dojezdzają do pracy ,a fajerwerki bo zorganizuje się wycieczkę na 5 km.znajomych z urzedu TO PIC NA WODE I FOTOMONTAZ ,udawana akcja i dzialanie URZEDU że NIBY DLA SPOLECZENSTWA - zrobcie sondaż i okaze sie że 85% ma to w du....

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx4 
 • +4

  gość_gość

  16.09.2011, 16:43

  byłem na rajdzie w starogardzie

  byłem na rajdzie w starogardzie, impreza zorganizowana wzorowo! czuć było atmosferę rywalizacji i sportowego zacięcia, było sympatyczne towarzysko, oby te dwie imprezy (starogard - tczew) zapisały się na stałe w naszym regionie!

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xx9 
 • kolasz_gość

  16.09.2011, 19:41

  i cóż z tego,że na A.Krajowej jest szczątkowa ścieżka rowerowa,skoro rowerzyści sporadycznie z niej korzystają i tamują ruch jadąc jezdnią,po której nie mogą ich wyprzedzić autobusy i ciężarówy-to samo można zaobserwować w drodze na Rokitki gdzie jest piękna ścieżka rowerowa,a z której niektórzy rowerzyści nie potrafią korzystać dla bezpieczeństwa własnego i innych użytkowników trasy do Rokitek...........myślę,że rowerzyści powinni trochę bardziej uważać na stojące znaki informujące o ścieżkach rowerowych.Pozdrawiam wszystkich kolaży i kolaszy......

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx2 
 • +3

  taki tam_gość

  16.09.2011, 20:57

  fajnie by było

  jakby nie wycieli lasu pod bloki markety itp. co do do udostępniania terenu dla sportów motorowych paintballu itd. to boje sie ze na tym terenie będzie jeden wielki syf, juz teraz wielu z tych ludzi nie potrafi sprzątnąć po sobie i w niektórych miejscach w lesie jest zwyczajny śmietnik. To my jesteśmy gośćmi w lesie i wypada sie zachowywać odpowiednio, ale wielu (-nie wszyscy!!! żeby nie było-) "hardcorowców" od tych sportów to widać buraki, co tylko wpadną, poświrują, natrzodzą i wracają do ciepłych domków- taka miejska hałastra. Jestem często w tej okolicy i sory ale widzę co nieco, taka prawda i pewnie niedługo dostane od nich minusy...A Rowerowanie dobrze że jest propagowane bo to same plusy.

  Odpowiedz
  IP: 83.7.xx2.xx8 
 • -2

  rowerzysta amator_gość

  17.09.2011, 00:40

  żal

  dziś szukałem chociaż cienia trasy którą szykujecie na zawody i nic... na mapce można by zaznaczyć północ,znacznie by to ułatwiło orientacje.trochę profesjonalizmu poproszę od organizatorów...

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx7.xx8 
 • -1

  Jagna _gość

  17.09.2011, 22:44

  żal oj żal

  więcej uporu a znajdziesz traka GPS z trasą

  Cytuj
  IP: 193.200.xx1.xx4 
 • +2

  _gość

  17.09.2011, 10:45

  To ładnie że tczewskie wielkie firmy Eaton i Flex

  w końcu angażują się w lokalne inicjatywy. Na tym polega CSR - Corporate Social Responsibility. Pracownicy tych firm mogą być angażowani do różnych inicjatyw, ale główny ciężar finansowania takich inicjatyw powinien spoczywać na pracodawcy, który czerpie korzyści z funkcjonowania na danym terenie i powinien to rekompensować chociaż w pewnej mierze.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx8 
 • delphi_gość

  19.09.2011, 07:00

  ...

  Może niech rowerzyści nauczą się jeździć po ścieżkach rowerowych .

  Odpowiedz
  IP: 62.233.xx9.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.