"Jak skała na morzu. O Polskości Pomorza" - koncert i wystawa w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie

(fot. gov.pl/MKiDN)
"Jak skała na morzu. O Polskości Pomorza" - koncert i wystawa w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
"Wystawa, którą mam zaszczyt otwierać, to kolejny krok w budowaniu wspólnej pamięci, wspólnej tożsamości, wspólnej tradycji i historii. Słowem, wszystkich tych wartości, do których odwoływali się i za które ginęli najlepsi synowie Rzeczypospolitej. Odrabiamy lekcję dla nas i dla przyszłych pokoleń, ukazując to, że polskość, a inaczej mówiąc - wolność, na przestrzeni ostatnich stuleci wymagała nierzadko najwyższej z ofiar" - mówił wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr Jarosław Sellin w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie podczas otwarcia wystawy oraz koncertu "Jak skała na morzu. Polskość Pomorza", opowiadających regionalną historię Pomorza.

"Jak skała na morzu. O Polskości Pomorza" - koncert i wystawa w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego zaznaczył, że pamięć o polskich bohaterach walk o niepodległość w polskich miastach i miasteczkach od kilku lat jest systematycznie przywracana.

Rok 1918 przywrócił co prawda Polskę na mapy świata, jednak o ostatecznym kształcie II Rzeczypospolitej zadecydowały postawy mieszkańców m.in. Pomorza, Powiśla, Śląska, Wielkopolski, Galicji. Wszyscy po kolei zdawali egzamin z bycia Polakiem w plebiscytach, w powstaniach, w wojnie polsko-bolszewickiej. Składali swe życie na ołtarzu Ojczyzny, udowadniając, że bycie Kaszubem, Kociewiakiem, Ślązakiem czy Wielkopolaninem, to równocześnie bycie Polakiem - wskazał Jarosław Sellin.

Zwracając się do mieszkańców Kaszub, wiceszef resortu kultury podkreślił, że bohaterom tamtych dni nie były obce słowa wypowiedziane przez Antoniego Abrahama - uczestnika pokojowej Konferencji w Wersalu w 1919 roku, świadka zaślubin Polski z Morzem w Pucku w lutym 1920 r., a także jednego z orędowników budowy Portu morskiego w Gdyni, który powiedział: "Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polści".

Jak podpowiada nam historia, mieszkańcy Pomorza za swoją miłość i przywiązanie do Rzeczypospolitej kilkanaście lat później zapłacili po raz kolejny wysoką cenę, ginąc w dołach Piaśnickich Lasów, w niemieckim obozie KL Stutthoff czy też składając swe życie na Froncie Wschodnim, wcieleni pod przymusem w szeregi niemieckiej armii - powiedział wiceminister.


Jarosław Sellin przypomniał także, że w zniewolonej Ojczyźnie Pomorze dwukrotnie podjęło walkę z narzuconym sowieckim systemem - w grudniu 1970 r. oraz w sierpniu 1980 r.

Komuniści bali się ludzi Pomorza. Wystarczy przypomnieć, że w czasie III pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1987 r. jedyną nietransmitowaną przez reżimową telewizję mszą świętą z udziałem Papieża Polaka była msza na Gdańskiej Zaspie - zwrócił uwagę wiceszef MKiDN.

O koncercie
Koncert "Jak skała na morzu! O Polskości Pomorza" zorganizowano w ramach zakończenia 6. Kongresu Kociewskiego. Przy pomocy muzycznego wydarzenia opowiedziana została regionalna historia Pomorza - od sytuacji Kociewiaków i Kaszubów pod zaborem pruskim, przez losy Polaków pod okupacją niemiecką (z symbolicznymi Piaśnicą, Szpęgawskiem i KL Stutthof) i organizacje konspiracyjne z Gryfem Pomorskim na czele, aż po siłę buntów robotniczych, w wyniku których narodziła się "Solidarność". Przypomniano walki ludu pomorskiego: Kociewiaków, Powiślan i Kaszubów o utrzymanie polskości na Pomorzu, integralną przynależność do Polski i odrębność kulturową. Zwrócono także uwagę na ogromną rolę Pomorza w rozwoju gospodarczym naszego kraju.

Na scenie wystąpili m.in.: Darek "Maleo" Malejonek, Ania Rusowicz, Marika, Kasia Malejonek, Lilu, Mona oraz Jędrzej Kodym Kodymowski. Towarzyszyli im muzycy: Tomasz Mackiewicz, T.ETNO Tomasz Drozdek, Kacper Popek oraz Jerzy Mazzoll.

O wystawie
W ramach wydarzenia otwarto również wielkoformatową wystawę, która poprzez archiwalne fotografie, obrazy i cytaty ze wspomnień opowiada o trudnej historii Kaszubów i innych Pomorzan, a także o znaczeniu Pomorza dla naszego kraju. Ekspozycja zwraca uwagę na aktywność mieszkańców tego regionu, której przykładem jest m.in. wysłanie swoich przedstawicieli na konferencję pokojową do Paryża z żądaniem przyłączenia Pomorza do Polski.

Wystawę do połowy lipca będzie można zwiedzać w parku za Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, a następnie przed dworcem PKP obok Galerii Kociewskiej. W kolejnych miesiącach będzie ona prezentowana w kilku innych miejscowościach na Pomorzu.

Organizatorem wystawy jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Towarzystwo Projektów Edukacyjnych oraz Fundacja OKO-LICE KULTURY.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • Alexa...._gość_gość

    24.06.2022, 13:19

    ;

    POWOLI rozwagi z wielkim szacunkiem dla kociewia to wysoka kultura ,maniery a z kaszubami to popatrz na mapy historyczne generalnie co 100 lat zmiany granic i narodowej nazwy a kociewie to stabilny region nawet napoleon tu gniazdo ma.......Pszepraszam w jenzyk kaszubski nie zna zwrotu pszeprszam ,prosze dzienki tylko wyrafinowanie dajjwaj i spie.....to problem z szacunkie dla encyklopedii tam to jesz mocno zaznaczone poczytaj a w audycjach polsko kaszubskich wielka dyskusaja ,musimi remont obyczajjuu rewitalizowaaaa....... KOCIEWIAK TO STABILNY REGION OD ZARANIA POLSKI....

    Odpowiedz
    IP: 93.221.xx2.xx4 
  • Skromność _gość

    24.06.2022, 20:58

    Słowo na piątek.....

    ""Wystawa, którą mam zaszczyt otwierać, to kolejny krok w budowaniu wspólnej pamięci, wspólnej tożsamości, wspólnej tradycji i historii" ....wspólna pamięć, tożsamość i tradycja z panem Sellinem byłaby obrazą dla dobrych manier, poczucia estetyki i przyzwoitości!

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xx5.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.