Są pieniądze na dojazd do A1, nie wiadomo co z Jagiellońską

Jednym z fragmentów ulicy Jagiellońskiej wymagających najpilniejszych poprawek są okolice skrzyżowania z krajową jedynką (fot. tcz.pl)
Tczew - Są pieniądze na dojazd do A1, nie wiadomo co z Jagiellońską
Za blisko 73 mln złotych zostanie zmodernizowana droga dojazdowa z Tczewa do węzła autostrady A1 w Stanisławiu. Inwestycja ruszy dzięki 75-procentowemu unijnemu wsparciu. Odnowioną trasą dojedziemy do "bursztynowej" drogi w 2012 roku. Wciąż jednak nie wiadomo, co z remontem "miejskiego" odcinka "dojazdówki".

Jeszcze pod koniec ubiegłego roku w efekcie rozmów prowadzonych pomiędzy zarządem województwa i władzami grodu Sambora zawarto porozumienie dotyczące modernizacji dojazdu do A1. Droga wojewódzka nr 224 została zgłoszona do konkursu o środki przyznawane w ramach RPO - zgodnie z przyjętymi warunkami modernizacja na takich zasadach ma obejmować dojazd do A1 od skrzyżowania z ulicą Armii Krajowej na terenie samego miasta. Wniosek dotyczący rozbudowy dojazdu został zgłoszony przez
Zarząd Dróg Wojewódzkich i decyzją ekspertów został zarekomendowany jako priorytetowy. Zrealizowanie projektu ma kosztować 73 mln zł, zaś sama dotacja wyniesie 52 mln zł (dofinansowanie na poziomie 75 proc.).

Jak zmieni się wąska i dziurawa droga po remoncie? Jezdnia zostanie poszerzona i pojawi się na niej nowy "dywanik" od skrzyżowania przy ulicy Armii Krajowej aż do wjazdu na A1 oraz ciąg pieszo-rowerowy. Najpoważniejsze prace prowadzone będą jeszcze w granicach miasta - powstanie nowy wiadukt z podwyższoną skrajnią, który umożliwi wjazd do Tczewa wysokim autom. Drogowcy zmodernizują również przejazd kolejowy oraz most na Kanale Młyńskim. "Wyprostowane" zostaną ostre zakręty przy wjeździe do miasta, co będzie wymagało wyburzenia jednego z budynków stojących w sąsiedztwie torowiska. Inwestycja ma ruszyć w przyszłym roku i zakończyć się w 2012. Nieco inaczej przedstawia się sprawa dojazdu autostrady od skrzyżowania z Armii Krajowej do Alei Solidarności. Remont ulicy Jagiellońskiej leży w gestii marszałka, który zaproponował, żeby miasto pomogło w realizacji zadania. Pierwotnie wojewódzcy decydenci chcieli, by miasto wyłożyło aż 2/3 sumy przeznaczonej na modernizację ulicy. Stanęło jednak na finansowaniu "pół na pół":

- Cały czas trwa dyskusja o tym, jak ma wyglądać ulica Jagiellońska w przyszłości. Nie wiadomo jeszcze, jaki wariant zostanie przyjęty do realizacji - dwu, czy czteropasmowy. W ciągu najbliższych tygodni wszystko powinno się wykrystalizować, bowiem wszelkie decyzje odnośnie remontu ulicy i przeznaczonych na niego kwot, zarówno władze wojewódzkie, jak i my, musimy podjąć przed zamknięciem przyszłorocznego budżetu - wyjaśnia nam zastępca prezydenta Tczewa, Mirosław Pobłocki.
Przypomnijmy, że radni miejscy z klubu Prawa i Sprawiedliwości jakiś czas temu wyszli z inicjatywą wysłania do marszałka województwa apelu w sprawie przebudowy ulicy Jagiellońskiej. Rajcy wszystkich opcji pomysł poparli, bo jak podkreślają, tylko dwujezdniowa ulica może udrożnić ruch w tej części miasta.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • -2

  s_gość

  10.09.2010, 22:26

  Sprawa jest prosta, potrzebny jest wiadukt wzdłuż krajowej jedynki. Od Armii Krajowej do Alei Zwycięstwa 4 pasy ruchu. Wiadukt można wybudować nie zakłócając obecnej organizacji ruchu. I krócej niż na wojska polskiego.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx6.xx5 
 • -1

  4 pasy ruchu to bzdura_gość

  30.08.2011, 15:41

  4 pasy ruchu to bzdura

  4 pasy ruchu to bzdura, ulicę Jagiellońską zmodernizować poszerzyć pasy, droga dla rowerzystów, zrobić chodniki bo obecnie zęby można powybijać, rondo przy Armii Krajowej a nie żadna sygnalizacja a tak może ktoś posprząta ulice tyle ziemi, piachu w życiu nie było, na ulicy przy krawężnikach drzewka zaczynają rosnąć gratulacje dla osoby / osób decyzyjnych, obudzą się przed następnymi wyborami. A co na to następny śpioch od studzienek ciekawe jak po takim nie sprzątaniu wyglądają, mieszkańcy za czyszczenie zapłacą. Gratulujemy durnoty, lato się kończy czas się obudzić !

  Odpowiedz
  IP: 77.253.xxx.xx1 
 • zatroskany_gość

  25.02.2012, 15:37

  dojazd do ronda przy urzędzie miejskim

  Biorąc pod uwagę zaawansowanie prac od strony Stanisłwia - zjazd z autostrady i modernizacji ulicy Jagielońskiej pod rozwagę proponuję poprawę udrożnienia dojazdu w centrum na rondo przed Urządem Miasta. W godzinach szczytu miasto jest totalnie "zakorkowane". Nie wiem na ile ma poprawić drożność ulic jeszcze jedno rondo przed wieżą ciśnień - wg mnie irracjonalny pomysł. Rondo przed UM zdecydowanie rozwiązałoby problem gdyby zostały wykonane bezkolizyjne trzy przejścia dla pieszych:przed Urzędem Miasta, na ul. 30stycznia tuż za przystankiem autobusowym - w miejscu aktualnego przejścia i trzecie - ul. Westerplatte /do poczty/.Poprawiając przepustowaość ulic zyskujemy na: zdrowiu spaliny, smog, nerwy/, zużycie paliwa i mechanizmów pojazdów, czas. Domyślam się,że czynnik finansowy stanowić może główny problem ale jest cena na ludzkie zdrowie i życie?- apeluję do rajców o podjęcie propozycji.

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx7.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia