Transakcja sfinalizowana - Polmlek przejmuje zamek w Gniewie

Co roku zamek w Gniewie przyciąga wielu turysów - na zdj. Vivat Vasa (fot. www.zamek-gniew.pl)
Tczew - Transakcja sfinalizowana - Polmlek przejmuje zamek w Gniewie
W ub. tygodniu władze gminy Gniew podpisały umowę sprzedaży gotyckiej warowni - jednej z największych historycznych atrakcji naszego powiatu. Negocjacje w tej sprawie trwały 2 lata. Wzgórze zamkowe kupuje grupa mleczarska Polmlek, która ma odrestaurować budowlę i otworzyć tam hotel.

Gmina Gniew podpisała już umowę zobowiązaniową do przeniesienia własności wzgórza zamkowego. Dzięki transakcji do gniewskiej kasy trafi ok. 14,7 mln zł. Zgodnie z zapisami umowy inwestor w ciągu kilku najbliższych lat musi też zainwestować 40 mln zł.

- Nabywca zobowiązał się również do zatrudnienia pracowników i utrzymania dotychczasowych funkcji. Burmistrz Bogdan Badziong jest przekonany o tym, że zamek trafił w dobre ręce i że Polmlek wywiąże się z zobowiązań. Włodarz podkreśla również, że prawo własności Wzgórza Zamkowego zostanie przeniesione na nabywce dopiero wtedy, kiedy ten w pełni wywiąże się z zapisów umowy. - informuje zespół prasowy gniewskiego ratusza.

Polmlek ma spłacić kwotę za zakup zamku w ciągu 9 lat (1,4 mln zł. rocznie). W warowni pozostanie oddział Muzeum Archeologicznego, jednak część ekspozycji zostanie przeniesiona do tzw. koszarowca. Z zapowiedzi inwestora wynika, że część pomieszczeń zamkowych może być zaadaptowana na hotel.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (13)
dodaj komentarz

 • -2

  ka_gość

  21.07.2010, 08:29

  Cena zamku porównywalna z ceną wiaduktu w Tczewie

  Cena zamku porównywalna z ceną wiaduktu w Tczewie, który ma powstać na ul. W. Polskiego. Do tego płatne w ratach (nic nie piszą o oprocentowaniu rat). Coś chyba nie tak. Pozdrawiam ka

  Odpowiedz
  IP: 79.189.xx0.xx0 
 • mieczyslaw

  21.07.2010, 11:47

  Wszystko tak,

  po prostu wiadukt za drogi. Teraz masz porównanie i wyobrażenie o tym, jak się konstruuje przetargi drogowe w Polsce i że cen dróg budowanych za publiczne pieniądze są brane z kosmosu - 40mln zł ma kosztować remont i adaptacja zamku na hotel, a remont 8km drogi dojazdowej do A1 ile? ok 35mln? dobrze pamiętam? Ceny wysokie, jakość dróg marna, reklamacji nikt nie egzekwuje, nikt nie myśli o budowaniu z przyszłością, żeby nie trzeba było wykonywać tej samej pracy za 5 lat. Jednym słowem - gdybyś budował wiadukt w Tczewie dla siebie, prywatnie, to udałoby Ci się to zrobić co najmniej za połowę pieniędzy, które płaci powiat.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • _gość

  21.07.2010, 08:35

  Teraz tylko niech Biedronka wykupi

  most Lisewski, tfuuu Lisewski :) będzie z głowy

  Odpowiedz
  IP: 65.124.xx4.xx8 
 • +4

  robak

  21.07.2010, 11:01

  gdyby most przez wisłę miał wartość, albo też można było go wykorzystać do celów komercyjnych - wówczas na pewnoz nalazłby się inwestor, ale z tym nie da się nic zrobić; zamek z gniewie czy malborku mogą odwiedzać tysiące turystów - jest kasa za wejściówki, za atrakcje towarzyszącel za sprzedaz pamiątek, itp. a z mostem co? może 2 zł za przejście na drugą stronę wisły; 1 zł jak ktoś zechce przez dziurę z moście popatrzeć na to co jest na dole, a 5 zł dla osoby chcącej wyskoczyć poza barierki?

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • mieczyslaw

  21.07.2010, 11:55

  Nie wszystko powinno się przeliczać na $$$

  Jeśli miasto, powiat czerpią korzyść poprzez wykorzystywanie wizerunku mostów oraz ciągłe mówienie o nich, jako atrakcji regionu, to niech wezmą całą odpowiedzialność i doprowadzą go do dawnego stanu. Jeśli nie mają kasy i mają generalnie obiekt ten w "głębokim poważaniu" - niech przestaną bawić się w hipokrytów, zburzą go, zbudują bądź nie nową, tańszą przeprawę i po kłopocie. To tylko w Polsce inwestycje mające wpływ na jakość życia ludzi oraz szeroko rozumianą funkcjonalność w przestrzeni publicznej są przeliczane na pieniądze w kategoriach: zysk lub strata, opłaca się - nie opłaca. W krajach cywilizowanych buduje się obiekty ułatwiające życie właśnie dlatego, że je ułatwiają, utrzymuje zabytki, dlatego że nimi są, a nie kalkuluj ich opłacalności. U nas stawia się sygnalizację świetlną na już zakorkowanej drodze i nikt nie myśli o budowie nowej z przejściem podziemnym, bo jest za drogo - a co jest droższe od ludzkiego życia? A gdzie szacunek do naszych pieniędzy i czasu, które marnujemy codziennie stojąc w korkach i marnując paliwo na wypalenie go w próżnię? To się opłaca? Czy może bardziej opłaca się mieć zadowolone z życia społeczeństwo, które ma więcej pieniędzy w portfelu i może je wydać gdzie chce, stymulując tym lokalny rynek?

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -1

  aga_piet

  21.07.2010, 12:21

  Hm... most do celów komercyjnych? W 3 wieżyczkach hotel, w czwartej restauracja :) Pomarzyć... ;)

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +2

  mieczyslaw

  21.07.2010, 12:27

  Aga, nie do końca, ale blisko.

  A dlaczego nie zrobić w wieżyczce kawiarni na samej górze? Z widokiem na okolicę i "piękny" bulwar ;] - zły pomysł? A w drugiej knajpa i galeria sztuki.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -8

  mieczysława_gość

  21.07.2010, 13:33

  mieczysławowi

  mieczysław masz straszne małomiasteczkowe kompleksy

  Cytuj
  IP: 89.206.xxx.xx5 
  +3

  mieczyslaw

  21.07.2010, 14:44

  Mieczysława,

  a Ty pewnie małe c...cki, stąd Twoje kompleksy ;].

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  robak

  21.07.2010, 12:18

  mieczysław - zgadzam się z Tobą; oczywiście nie należy wszystkiego przeliczać na pieniądze; jestem za tym, by takie obiekty jak zamek w gniewie przechodziły w ręce prywatn - bo wówczas mamy większą pewność, że zamek odzyska dawny blask; na pewno przetrwa o wiele dłużej niż gdyby zarządzać miał tym samorząd; a że przy okazji firma zarobi poprzez miejsca noclegowe? prosze bardzo! ważne, by dalej działąć mogły bractwa rycerskie, by odbywały się imprezy; by krzewiono kulturę i rzemiosło; kultura czy sztuka nigdy nie były i nigdy nie będą dochodowe; tak samo jak oświata; policja czy tez inne urzędy; na jednym się zarabia - po to aby opłacic drugie; i jest to naturalna kolej rzeczy; w Polsce jednak bardzo waznym czynikiem jest ekonomia; pieniądz którego wiecznie mało w obrocie; ale z drugiej strony stać nas na ogłaszanie przetargów i wybieranie ofert najtańszych, które chwilę później okazują się najdroższe; jestem za tym, by było jak najwięcej kultury i sztuki; by były boiska dla kazdego czy miejsca do rekreacji; i na pewno w te miejsca należy pompować kasę

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -1

  mieczyslaw

  21.07.2010, 12:31

  Marnowanie publicznej kasy.

  O przetargach już pisałem - nie pamiętam do jakiego artykułu - ale krótko - mamy niekompetentnych urzędników, idących na łatwiznę (bo mało zarabiają - a inni zarabiają więcej?), drogie przetargi, marnowanie publicznych środków, itp. A jeśli już jakaś inwestycja jest schrzaniona, to i tak żaden urzędnik się nie kwapi, by odpowiedzialną firmę ścigać i żądać naprawy, a zadowoli się 1000PLN łapówki i siedzi cicho mając w d...ie interes ogólny. Jak widać, problem tkwi w ludziach.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • -3

  Przepiura

  21.07.2010, 13:27

  Mam nadzieję że "nabywca utrzyma dotychczasowe funkce" naprawdę, poza wspomnianym Vivat Vasa. Niedawno na zamkowym dziedzińcu odbył sie m.in. Festiwal Teatrów Ognia, naprawdę dobrze zorganizowany :) później mozna było obejrzec wyswietlany pod gołym niebem film. Chyba najwyższa pora wziąć przykład z Gniewu. Jest o wiele mniejszym i uboższym miasteczkiem niż Tczew, a dzieje się tam więcej niż u nas ;) i nie wydaje mi sie żeby to była tylko kwestia posiadania zamku. http://www.cag-gniew.pl/

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  ka_gość

  21.07.2010, 16:48

  zamek

  Z tego co pamiętam, to na początku lat 90. zamek stanowiły 4 ściany, które stopniowo ożywały dzięki wizjonerstwu i zaangażowaniu Pana Struczyńskiego. Wniosek: jeden pasjonat może zdziałać bardzo dużo. Pozdrawiam ka

  Odpowiedz
  IP: 79.163.xx6.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia