Gdański Obszar Metropolitalny powołany. Starosta w zarządzie

GOM tworzy 29 samorządów (fot. UM Gdańsk)
Tczew - Gdański Obszar Metropolitalny powołany. Starosta w zarządzie
W ub. czwartek (15.09) przedstawiciele 29 pomorskich samorządów zawiązali w stolicy województwa stowarzyszenie Gdański Obszar Metropolitalny. Jego prezesem został prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. W zarządzie znalazł się starosta tczewski, Józef Puczyński.

W spotkaniu założycielskim wzięli udział przedstawiciele 29 samorządów - w tym Tczewa, gminy Tczew i powiatu tczewskiego. Podczas ubiegłotygodniowego spotkania zostały wybrane władze stowarzyszenia, zarząd, komisja rewizyjna. Trwają prace nad przygotowaniem regulaminu stowarzyszenia:

- Spotkanie miało charakter spotkania założycielskiego. Przegłosowaliśmy stosowne dokumenty - mówi prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki - W związku z udziałem w stowarzyszeniu największe nadzieje wiążemy z kwestami komunikacyjnymi, wspólnymi działaniami promocyjnymi, czy związanymi z rynkiem pracy i polityką wodną, np. z rozwojem żeglugi rzecznej.

GOM tworzą 22 gminy i 7 powiatów - w zarządzie zasiadło 9 osób - interesy naszej części województwa będzie reprezentował starosta tczewski Józef Puczyński. 3 października odbędzie się pierwsze posiedzenie zarządu GOM, podczas którego zostaną określone dokładne plany i zadania stowarzyszenia. Dodajmy, że gminy negatywnie nastawione do pomysłu Adamowicza - m. in. Gdynia i Rumia - zaczęły również wspólne działania - w ramach Stowarzyszania Rozwoju Północnych "Norda". Reda działać będzie w obu stowarzyszaniach.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

 • +6

  _gość

  21.09.2011, 08:44

  I tak nasi radni nas zdradzili, Targowica. Nic dobrego dla Tczewa nie należy się spodziewać. Mojego głosu w wyborach samorządowych już nie dostaną. Przypominam, że przywódcom Targowicy nie wyszło to na zdrowie.

  Odpowiedz
  IP: 195.205.xx3.xx6 
 • +1

  Reinhard

  21.09.2011, 19:42

  zgadzam się

  I jako komentarz napiszę stare polskie przysłowie-"mówił wróbel do jaskółki,że nie dobre spółki". Tczew nic z tego nie będzie miał a tylko ceny ziemi pójdą w górę i opłaty np za wodę.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +4

  plusujemny_gość

  21.09.2011, 09:27

  może coś...

  o wynagrodzeniu za czlonkowstwo w zarządzie?

  Odpowiedz
  IP: 77.253.xx2.xx8 
 • +4

  gość_gość

  21.09.2011, 09:29

  jestem w metropolii

  to kiedy będzie Bilet metropolitalny?Mi rybka czy starosta jest w Zarządzie czy go nie ma.Ja chcę wiedzieć co z tego będzie miał mieszkaniec Tczewa i ile kasy z moich podatków ten stwór wyciągnie.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx1 
 • +5

  GryFFF

  21.09.2011, 09:49

  Kolejne stanowiska do obsadzenia dla znajomych, kolejne krzesła o które będą się gryźć, kolejne pensje za wydawanie durnych przepisów wymuszanych na obywatelach. To już zaczyna robić się chore! Czy nie można żyć już w mniejszym ale sprawnym regionie? Wszędzie pseudojedność. Już chyba wystarczy, że daliśmy się wciągnąć do UE, czyli jako kraj jesteśmy w jakiejś tam wspólnocie, która aż tak o nas dba, że naszą Konstytucję możemy schować sobie w buty bo obowiązuje Karta Praw Podstawowych. Teraz zaczyna się robić jedną masę z gmin i powiatów. I gdy panu Adamowiczowi będzie pasowało zrobić wysypisko dla całego Trójmiasto w Tczewie to tak zrobi, w końcu jedność to jedność.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  Czy chcecie nadal Pobłockiego?_gość

  21.09.2011, 11:56

  No to kicha...

  Mata, cośta chcieli. Tczew będzie miał bardzo ważne funkcje metropolitalne - będzie "południowym centrum przesiadkowym", będzie też metropolitalnym rejonem składowania śmieci, utylizacji (spalania) odpadów medycznych, kompostowania gnoju z oczyszczalni ścieków, czyli wielkim wysypiskiem śmieci dla całej okolicy. Wszak Szadułki są na skraju możliwości przerobowych. Analizując postulat Pobłockiego dotyczący żeglugi na Wiśle proponuję używać argumentu, że drogą wodną można względnie tanio wozić te śmieci. Można Wisłę pogłębić i wówczas można by śmieci wozić statkami z całego basenu Bałtyku. No, jeszcze pamiętajmy o lotnisku... nieeee, tych zajobów całkiem powyginało!

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx7.xx0 
 • -1

  ~~_gość

  21.09.2011, 16:20

  parę uwag merytorycznych

  będzie "południowym centrum przesiadkowym" -tak, było, jest i będzie, bo jest największym na południu województwa węzłem komunikacyjnym, dlatego też stworzono nasz Węzeł, żeby ludzie korzystali z usług transportowych w godnych warunkach.........będzie też metropolitalnym rejonem składowania śmieci - nie metropolitalnym, a regionalnym dla kilku gmin, a wynika to z polityki ekologicznej kraju i nie składowania śmieci, a przerabiania w nowoczesny sposób (bez spalarni, a szkoda, bo do niezły deal), a do tego zlikwidowana będzie śmierdząca dziura ze śmieciami, która teraz sieje smrodem na Bajkowym.................. utylizacji (spalania) odpadów medycznych - no i bardzo dobrze, bo przynajmniej jak ci utną jęzor za gadanie głupot to nie będzie się walał po śmietnikach :)............kompostowania gnoju z oczyszczalni ścieków - skoro jest oczyszczalnia ścieków, to musi być osad, chwalić Boga i matkę partię, że jest kompostownia, a nie składowisko tego świństwa, jeśli znajdziesz gminę, która przyjmie ten syf do siebie osobiście ufunduję Ci nagrodę..........Wszak Szadułki są na skraju możliwości przerobowych - bucha cha, 2 miesiące temu oddano zakład utylizacji odpadów bardzo podobny do tczewskiego tylko kilka razy większy, tym sposobem Gdańsk załatwił sobie problem śmieci, czego życzę sobie i Tczewiakom, bo przynajmniej tutaj nie zarżnie nas kosztami zewnętrzna firma. Bez urazy za ten jęzor. Pozdr I żeby nie było, że bronię Pobłockiego, ot czasami trzeba napisać jak jest, a nie jak się nam wydaje.

  Cytuj
  IP: 83.30.xxx.xx7 
  +2

  Czy chcecie nadal Pobłockiego?_gość

  22.09.2011, 07:35

  Racja leży tam, gdzie leży.

  Przedstawione przeze mnie "sztandarowe" przedsięwzięcia ekipy Pobłockiego obrazują pomysł na Tczew ekipy, którą on utożsamia. Nie chodzi o to, że te przedsięwzięcia są zbędne, ale o ich nadmiernie dominującą rolę kształtującą oblicze naszego miasta na wiele lat. Tę ekipę można nazwać "porozumieniem na przetrwanie", bo koncepcji rozwojowej przyjaznej mieszkańcom ona nie ma. Takie kwiatki, jak ścieżka przyrodnicza i bulwar tego nie zmieniają. Proszę popatrzeć na funkcjonowanie poszczególnych osiedli. Co się oferuje mieszkańcom, jak wyglądają chodniki dla pieszych, ścieżki rowerowe robione bez sensu i bez koncepcji całościowej, fatalny stan ulic, gdzie egzekwowania napraw gwarancyjnych chyba zupełnie zaniechano. Dzisiaj pan Pobłocki nie powinien się już tłumaczyć, że nie ma wpływu na powiat, bo PNP (porozumienie na przetrwanie) współrządzi powiatem. Jeśli chodzi o metropolię trójmiejską, to jest ona kulawa w samym założeniu. Na domiar złego w przekazie medialnym powstanie metropolii kojarzy się z arogancją i zadufaniem Adamowicza i Pobłockiego także. Jak ma ona funkcjonować, jakie ma założenia nie wiemy. Wiemy za to, że ma być, a w stowarzyszeniu podzielono stanowiska...

  Cytuj
  IP: 79.188.xx7.xx0 
 • ._gość

  21.09.2011, 13:46

  PREZYDENT MIASTA

  Co on może tylko tyle na co pozwoli Zenek ,wybrali mieszkańcy namaszczonego to mają.Mam nadzieję że w następnych wyborach stukną się mieszkańcy w głowę przed skreśleniem takich wymoczków

  Odpowiedz
  IP: 95.41.xx8.xx5 
 • ziomkers_gość

  22.09.2011, 17:27

  Kolejny twór lanserów

  Dojazdy środkami zbiorowego transportu z Tczewa do Trójmiasta to upodlenie nie tylko mieszkańców Tczewa ale i pobliskich miejscowości. Przepełnione składy PKP (często tylko po 1 składzie EZT) rano i po południu. O linii 50 Veolii bez komentarza. Wielu nie stać aby luksusowo w korkach jeździć "jedynką" do Gdańska własnymi autami. Nie wierzę że ten twór w formie stowarzyszenia poprawił nam komunikację z Trójmiastem. Będzie to ciało polityczne do lansowania się lokalnej śmietany.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx8.xx5 
 • zzzz_gość

  22.09.2011, 22:24

  Może bilet miesięczny do Gdańska będzie tańszy?

  Teraz za bilet płaci się 207 zł, a ile będzie kosztował "bilet metropolitalny"? Będzie taniej?

  Cytuj
  IP: 109.197.xx8.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.