Bezpłatne badania wykrywania cukrzycy dla mieszkańców Powiatu Tczewskiego po 40 roku życia

Bezpłatne badania wykrywania cukrzycy (fot. dooktor.pl)
Tczew - Bezpłatne badania wykrywania cukrzycy dla mieszkańców Powiatu Tczewskiego po 40 roku życia
Cukrzyca jest przewlekłą chorobą i stanowi poważny problem zdrowotny, a nawet społeczny. W województwie pomorskim w ostatnich latach wyraźnie wzrosła ilość pacjentów z rozpoznaną cukrzycą. Podobnie sytuacja wygląda w naszym powiecie. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest prowadzenie niezdrowego trybu życia, w tym także nieodpowiednie odżywianie. Leczenie powikłań cukrzycowych jest bardzo kosztowne. Problem stanowią również wysokie koszty samego leczenia pacjentów tj. dializy, przeszczepy, laseroterapie oczu, amputacje, a także koszty społeczne oraz renty.

W związku z tym władze powiatu i gminy Pelplin podjęły decyzję o przystąpieniu do realizacji Powiatowego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Cukrzycy. Projekt będzie przeprowadzany w okresie od 25 października br. do 20 grudnia br. Środki na jego realizację pochodzą z budżetu Powiatu Tczewskiego i Gminy Pelplin. Program będzie realizowany przez NZOZ Szpital Powiatowy w Tczewie i zostanie wsparty kampanią informacyjną. Świadczenia przewidziane w ramach projektu będą wykonywane bez skierowania.

„Cukrzycę nazywa się epidemią XXI wieku. Badania wskazują, że w Polsce na cukrzycę choruje około 2 milionów osób, a na świecie około 151 milionów. Leczenie jednej osoby chorej na cukrzycę jest 4 razy droższe niż leczenie osoby bez cukrzycy. Stąd też nasza decyzja o przeprowadzeniu tego programu” - mówi Starosta Tczewski - Witold Sosnowski.

Programem zostaną objęci mieszkańcy powiatu tczewskiego. Działania edukacyjne, które będą prowadzone w ramach projektu, będą adresowane do wszystkich osób niezależnie od wieku, natomiast badania poziomu glukozy we krwi będą wykonywane u osób od 40 roku życia, u których nie rozpoznano cukrzycy, z wyłączeniem osób, które w danym roku kalendarzowym mogą skorzystać z bezpłatnego badania w ramach programów finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zasadniczym celem programu będzie stworzenie szkoły edukacji cukrzycy, gdzie będzie się odbywać kompleksowa edukacja w zakresie oznaczenia glikemii na glukometrach, wykonanie injekcji insuliny, dobierania dawek insuliny w zależności od poziomu glukozy, postępowania w hipoglikemii, zasad zdrowego żywienia, zapobiegania powikłaniom, w tym np. stopie cukrzycowej. Przeprowadzający pogram zakłada, że odbędą się 3 sesje szkoleniowe, każda po 3 godziny szkoleniowe.

„Ważnym celem tej szkoły będzie również zwiększenie wiedzy o swojej chorobie wśród dzieci chorych na cukrzycę i ich rodzin, ale również przekazanie wiedzy o tej chorobie w środowisku, w którym przebywa chore dziecko, np. w przedszkolu, szkole” - mówi naczelnik Wydziału Zdrowia Spraw Społecznych i PFRON - Alicja Szczepińska-Mian.

Wczesne wykrywanie cukrzycy ma również zapewnić wykonanie bezpłatnego badania poziomu glukozy we krwi na czczo w wyznaczonych punktach na terenie powiatu tczewskiego, po wcześniejszym wypełnieniu ankiety. Punkty pobrań krwi, które będą obsługiwały pacjentów w ramach programu znajdują się: w Tczewie przy ulicy 30 Stycznia 57 (budynek „B”, wejście od pogotowia ratunkowego) oraz w Pelplinie przy ulicy Wybickiego 14 (budynek przychodni, wejście do podstacji pogotowia).
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości osoba będzie kierowana na konsultację u diabetologa w ramach programu. Do jego zadań będzie należało właściwe pokierowanie pacjentów wymagających dalszego postępowania diagnostycznego, leczniczego, edukacyjnego, którego realizacja będzie następowała już poza programem (diabetolog powinien ocenić, czy danego pacjenta należy objąć stałą opieką poradni diabetologicznej, czy raz na rok lub co dwa lata zgłosić się na konsultację, a w tym czasie być pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej).
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +1

  jeden taki z wielu_gość

  21.10.2010, 04:01

  w usa 40 milonow nie wie ,ze ma cukrzyce 2! w PL 4

  4-5 milonow...w szkalnece coca-coli,pepsi i innych tego typu jest 8 (OSIEM) lyzek cukru! szok! tego sie nie czuje jak sie pije ale to wchodzi i niszczy wszystko! podwyzszony cukier krazy i niszczy oczy,nerki,watrobe,serce i uklad nerwowy i to wystarczy zeby odechcialo sie zyc! ... jesli masz wiecej jak 125 czyli masz cukrzyce! jesli masz powyzej 99 do 125 to znaczy ze masz stan przedcukrzycy (zegar bije) - musisz zaczac biegac,nie jesc po 18-tej i zmienic zycie o 180 stopni ze tak powiem! dieta to za malo trzeba cwiczyc zeby wypalic cukier tak tak! a nie jest to takie proste 3km biegu co drugi dzien moze nie wystarczyc!!! basen owszem ale to musi byc wszystko plus silownia i chodzenie dwa razy po 45 minut ! to jest choroba nie wyleczalana! tyle.

  Odpowiedz
  IP: 69.113.xx5.xx0 
 • +2

  _gość

  21.10.2010, 06:21

  I znowu artykuł pisze Rzecznik Starosty?

  Jak ten komentarz zostanie usunięty to poproszę o pisemne wyjaśnienie dlaczego i upublicznienie tego. Nie ma żadnych podstaw by go usuwać.

  Odpowiedz
  IP: 85.25.xx9.xx4 
 • _gość

  21.10.2010, 06:45

  Bardzo bobry pomysł! Szacunek dla pana Starosty!

  Odpowiedz
  IP: 194.169.xx6.xx5 
 • +1

  No i bardzo dobrze_gość

  21.10.2010, 09:37

  A co to cos zlego, ze rzecznik pisze starostwa. Przynajmniej wiemy co sie dzieje. Ja nie widze w tym nic zlego...

  Odpowiedz
  IP: 81.210.xx4.xx8 
 • +1

  rut_gość

  21.10.2010, 12:25

  czemy chwalicie (znowu) starostę?

  Przestańcie wychwalać starostę, to nie jego zasługa, że coś fajnego jest robione. Pracownicy starostwa zasługują na pochwałe, ale nie sam szef. Dotyczy to również projektu pana Rinca. Starosta pod wszytkim się tylko podpisuje

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx2.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.