Narodowe Czytanie - tym razem "Wesele" przy fontannie

Wieczorową porą (fot. tcz.pl)
Tczew - Narodowe Czytanie - tym razem "Wesele" przy fontannie
Tuż po zakończeniu wakacji - 2 września odbędzie się kolejna edycja ?Narodowego czytania?. Tym razem zatopimy się w lekturze ?Wesela ? Stanisława Wyspiańskiego. Spotkamy się też w nowym miejscu - przy fontannie na Suchostrzygach.

117 lat temu, w podkrakowskich Bronowicach, odbyło się wesele, które odmieniło obraz polskiej literatury. Na kanwie tamtego wydarzenia, wybitny dramaturg, poeta i malarz Stanisław Wyspiański stworzył swój arcydramat - barwna, niezwykle żywa opowieść o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach. W tym roku, w drodze głosowania, to właśnie "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego zostało wybrane do wspólnej lektury podczas Narodowego Czytania 2017, które odbędzie się w sobotę 2 września.

- Dyrektor Krzysztof Korda zaprasza w nowe miejsce - na teren rekreacyjny przy ulicy Żwirki - mówi Małgorzata Mykowska, rzecznik tczewskiego ratusza.- Narodowe Czytanie odbędzie się 2 września o godz. 11.00, na skwerze przy ul. Żwirki na Suchostrzygach (przy fontannie). Organizatorem imprezy w Tczewie jest Miejska Biblioteka Publiczna.


Narodowe Czytanie odbywa się od 2012 roku. Zainicjował je b. prezydent RP Bronisław Komorowski. Również obecny prezydent Andrzej Duda wspiera tę akcję: Zachęcam państwa, abyśmy tego dnia przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój "Wesela", wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Doceńmy piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej. Będzie to znakomita okazja, by wspólnie zastanowić się nad znaczeniem "Wesela" i rolą, jaką na przestrzeni dziesiątków lat dramat ten odgrywał w licznych debatach nad kształtem naszej Ojczyzny - czytamy w liście prezydenta Andrzeja Dudy skierowanym do prezydenta Tczewa Mirosława Pobłockiego.

W poprzednich latach czytaliśmy "Pana Tadeusza", dzieła Aleksandra Fredry, Sienkiewiczowską "Trylogię", "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • -3

  iga_gość_gość

  12.07.2017, 08:21

  Czy będę mogła poczytać?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx8 
 • +3

  KRISS_gość

  12.07.2017, 10:24

  Czytałem - streszczę ci całość

  Wyspiański "Wesele" - Rydel, miastowy żeni się z chłopką i od samogonu dostaje wizji... Rachela świruska ze wsi wprasza się sama na wesele i zaprasza upiory i chochoły. W zakończeniu dramatu wszyscy ostro narąbani tańczą chocholi taniec.

  Cytuj
  IP: 153.19.xx8.xx2 
 • oooooooo_gość

  12.07.2017, 08:35

  Najważniejszy fragment dla wielu ważnych polityków , też tych lokalnych jest ciągle aktualny.... ,,Miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór: czapki wicher niesie, róg huka po lesie, ostał ci się ino sznur, ostał ci się ino sznur.,, Stanisław Wyspiański

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx1 
 • -2

  gość_gość_gość_gość

  12.07.2017, 09:49

  eee

  raczej dla ich wyborców ten cytat.Po co uwiarygodniają byle kogo.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx8.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.