Pozycja obowiązkowa dla miłośników historii Tczewa

Wielka wojna w małym mieście. Boje o Tczew w lutym 1807 roku
Tczew - Pozycja obowiązkowa dla miłośników historii Tczewa
Książka Andrzeja Nieuważnego "Wielka wojna w małym mieście. Boje o Tczew w lutym 1807 roku" to kolejna publikacja wydana z okazji obchodów jubileuszu 750-lecia nadania praw miastu praw miejskich. Wydawnictwo, które można nabyć w siedzibie "Fabryki Sztuk", powinno znaleźć się w biblioteczce każdego tczewianina zainteresowanego dawnymi dziejami miasta.

Autor pisząc książkę, opierał się nie tylko na polskich źródłach, ale także francuskich m. in. z archiwum Service Histoorique de la Defense Vicennes i na wspomnieniach żołnierzy cesarza Francuzów. Andrzej Nieuważny przybliża czytelnikom kontekst polityczny i militarny bitwy o Tczew z 1807 roku, ukazuje pochód wojsk francuskich na terenie Pomorza i Warmii. Na podstawie dokumentów francuskich odtworzył wiele faktów nieznanych nie tylko mieszkańcom Tczewa. Książka przedstawia szczegółowy opis wydarzeń, jakie miały miejsce w roku 1807. Daje odpowiedź dlaczego akurat Tczew stał się miejscem bitwy, jej znaczenie i jakie ślady pozostawiła w dziejach Tczewa i Europy. Z książki dowiadujemy o kilkakrotnym pobycie Napoleona w Tczewie, a także o pobycie marszałka Leferbrve'a w Tczewie. Publikacja zawiera prawdziwe relacje z walk, jakie miały miejsce w dniu 23 lutego 1807 roku pod Tczewem.

- Historią rządzi przypadek - napisał autor publikacji, charakteryzując polityczne okoliczności wydarzeń z dnia 23 lutego 1807 roku. Wynik analizy wydarzeń przeprowadzonej w książce wskazuje na to, że w Tczewie jednak nie rządził przypadek. Miasto w swojej 750-letniej historii nie miało mało zdarzeń przypadkowych. Już Sambor II, lokując tu miasto w 1260 roku, znał doskonale walory położenia nad Wisłą. W czasie II wojny światowej atak wojska hitlerowskich na Tczew - jedno z pierwszych miast w Polsce, nie było przypadkiem. Przez wieki Tczew był wojenną bramą, przez którą wiodły szlaki do Gdańska. Tak też było w 1807 roku, kiedy w styczniu Napoleon domagał od swego Marszałka zdobycie twierdzy Gdańskiej - mówił podczas promocji publikacji Józef Ziółkowski.

Książka obrazuje losy polskich pułków, a także samego Jana Henryka Dąbrowskiego i jego syna w walkach o Tczew. Czytelnik znajdzie tu przyczynki do historii najbliższych miejscowości: Świecia, Gniewa, Miłobądza, Dąbrówki, Kamieńca Suskiego, w którym przebywał Napoleon. Wydawcą książki jest Fabryka Sztuk (CWRDW). Publikacja jest do nabycia w sekretariacie CWRDW (Fabryka Sztuk) w cenie 8,70 zł.

Andrzej Nieuważny - polski historyk specjalizujący się w historii XIX wieku i zarazem znawcą epoki napoleońskiej. Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii uzyskał w 1993 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem jego rozprawy doktorskiej była Kampania 1813 r. na północnym zachodzie Księstwa Warszawskiego i obrona Torunia (w świetle materiałów moskiewskich). Opublikował kilka książek poświęconych historii Francji i epoki napoleońskiej. Jest autorem wielu książek z tego okresu.
1)Jego publikacje-Kampania 1813 roku na północnym zachodzie Księstwa Warszawskiego: napoleońska twierdza Toruń i jej obrona 1995 r, 2)My z Napoleonem 1999 r, 3)Czasy napoleońskie 2001r) 4) Wojsko Księstwa Warszawskiego: artyleria, inżynierowie, saperzy (2004r, wspólnie z Ryszardem Morawskim, 5) Napoleon na Mazowszu: bitwy pod Pułtuskiem i Gołyminem 1806-1807 ( 2005 rok) 6) Napoleoński marszałek i alzacka praczka: François-Joseph Lefebvre i "Madame Sans-Gêne" czyli Książę i księżna Gdańska 2007. Jest kierownikiem Ośrodka Badań Epoki Napoleońskiej przy Akademii Humanistycznej w Pułtusku i Muzeum w Opinogórze.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +2

  MIO

  03.03.2010, 18:14

  Publikacje p. Nieuważnego są godne polecenia i zrozumiałe nawet dla najmłodszych czytelników. Tej książki jeszcze nie czytałem ale jak wszystkie napewno jest super.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.