Zjazd Akordeonistów - 40 muzyków odwiedziło gród Sambora

Dla tczewian zagrał m. in. duet akoreonowy Harmonium Duo
Tczew - Zjazd Akordeonistów - 40 muzyków odwiedziło gród Sambora

zobacz galerię zdjęć: 6
Pierwszy weekend października upłynął w Tczewie pod znakiem zabawy przy dźwiękach akordeonu. Wszystko za sprawą Zjazdu Akordeonistów, który po raz pierwszy odbył się w naszym mieście. Do grodu Sambora przybyło 13 solistów i trzy zespoły kameralne. Grand Prix imprezy i nagrodę prezydenta Tczewa otrzymał duet Summer Boys w składzie Michał Mroziński (akordeon) oraz Marcin Otłowski (saksofon).

Impreza trwała przez dwa dni (1 - 2 października). Akordeoniści pojawili się w różnych punktach miasta - zagrali m. in. w szkołach, Domu Pomocy Społecznej w Damaszce, kawiarniach, restauracjach, czy punktach handlowych. Punktem kulminacyjnym dwudniowej imprezy był koncert galowy, który odbył się w auli Gimnazjum nr 1. Oprócz laureatów zagrali tam wirtuozi akordeonu - grupa Harmonium Duo oraz zespół Milonga Baltica.

- Mam satysfakcję, że jako pomysłodawca i organizator miałam okazję raz jeszcze zrealizować kolejne przedsięwzięcie promujące nasze miasto. Zjechało się wielu około 40 młodych akordeonistów z całej Polski, był też gość z Ukrainy. Odbyło się wiele koncertów. Wielu gości wyjechało z Tczewa zadowolonych - cieszy się Wiesława Quella, prezes Fundacji dla Tczewa.

Akordeonistów oceniało jury, w którym zasiedli prof. Elżbieta Rosińska (prodziekan Akademii Muzycznej w Gdańsku), Marek Gleinert , Krzysztof Naklicki i Adam Wendt. Do kogo powędrowały nagrody? W kategorii szkół muzycznych I stopnia I miejsce zajął Karol Górski z Malborka, II miejsce - Marcin Wołoszyk ze Starogardu Gd., III miejsce - tczewianka Julia Ziółkowska. W kategorii szkół muzycznych II stopnia I miejsce przyznano Pawłowi Ratajowi, uczniowi Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdańsku. W kategorii zespołów kameralnych przyznano dwa II miejsca - dla duetu akordeonowego Mateusz Kloskowski i Michał Kozikowski z Państwowej Szkoły Muzycznej w Kościerzynie oraz zespołu Folk Brothers (Mateusz Kloskowski, Filip Pestka, Michał Ringwelski, Adrian Rudnik, Marek Wilkus) z Brus. Dodajmy, że wśród zaproszonych gości zjazdu najmłodszym uczestnikiem była 8-letnia Julia Kurzyńska ze szkoły muzycznej w Starogardzie Gdańskim, a najstarszym 72-letni Jan Pomirski z Pruszcza Gdańskiego.
Drukuj
Prześlij dalej