Szukali i liczyli tczewskich bezdomnych

Zimą dla wielu bezdomnych dworzec i jego okolice stają się domem (fot. tcz.pl)
Tczew - Szukali i liczyli tczewskich bezdomnych
Na początku grudnia odbyła się pomorska akcja liczenia oraz ankietowania osób bezdomnych, przeprowadzana w ramach badania socjodemograficznego "Portret zbiorowości ludzi bezdomnych". W samym Tczewie naliczono 37 osób bez dachu nad głową - są to często ludzie starsi i schorowani. Gdzie zimą mają szukać pomocy?

Zima jest okresem szczególnie trudnym dla osób, które z różnych powodów straciły własny dom. Niskie temperatury, złe warunki atmosferyczne i często alkohol, przyczyniają się do tego, że nie wszystkim bezdomnym udaje się przetrwać zimę. Trudno obliczyć jaka jest realna skala bezdomności, jednak regularnie odbywają się akcje ankietowania osób pozbawionych dachu nad głową. W akcji liczenia osób bezdomnych przeprowadzonej 4 grudnia w całym województwie brali udział pracownicy socjalni, funkcjonariusze Policji, Straży Miejskiej, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, a nawet służb więziennych. Niestety, wyniki przeprowadzonej ankiety nie napawają optymizmem - w samym Tczewie naliczono 37 bezdomnych - trudno powiedzieć, czy organizatorom akcji udało się dotrzeć do wszystkich:

- Tczewscy bezdomni szukają schronienia w różnych miejscach - znaleźliśmy ich na dworcu. Mieszkają także w namiotach, altankach działkowych, w garażach. Jedną osobę znaleźliśmy w tczewskim szpitalu, a także w pustostanie na terenie miasta. - powiedziała nam Ewa Troka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Jak podkreśla nasza rozmówczyni, w ostatnich latach zmienia się profil bezdomnych - na ulicę trafia coraz więcej ludzi starszych i schorowanych. Niestety, wciąż problem bezdomności wiąże się z alkoholizmem. Jednak pracownicy MOPS-u przekonują, że bezdomność nie jest wyrokiem, dlatego akcji liczenia bezdomnych towarzyszyła akcja informacyjna, podczas której udzielano najważniejszych informacji o placówkach, w których osoby nie posiadające własnego domu mogą otrzymać wsparcie. Istnieją bowiem programy, które mają na celu ułatwienie wychodzenia z bezdomności. Wyjście z bezdomności, chociaż jest trudne, jest możliwe.

Latem ludzie, którzy nie mają dachu nad głową, mogą liczyć na nocleg "pod chmurką" lub na dworcowym peronie. Prawdziwy dramat zaczyna się dopiero wraz z nadejściem pierwszych mrozów. W Tczewie są tylko cztery miejsca noclegowe przeznaczone dla osób bez dachu nad głową. Nie mogą tam jednak nocować osoby, które znajdują się pod wpływem alkoholu.

- Współpracujemy ze Stowarzyszeniem Brata Alberta w Smętowie, Stowarzyszeniem św. Faustyny w Malborku, a także Centrum Usług Socjalnych w Nowym Stawie. Tam bezdomni mogą szukać schronienia w okresie jesienno-zimowym. - wylicza nasza rozmówczyni.

Pogotowie Noclegowe
działa w okresie zimowym, od listopada do marca.

ul. Niepodległości 10
83 - 110 Tczew
Tel. 058 531 30 35

Numer gdzie można zgłaszać informacje o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy 0 608 697 327
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • please_help_me@o2.pl_gość

  17.12.2009, 13:00

  Jeszcze trochę i ja zostanę bezdomną... Straciłam pracę a nowej znaleźć nie mogę. Wykształcona, doświadczona 30 latka... please_help_me@o2.pl

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx6.xx0 
 • +1

  bax_gość

  18.12.2009, 12:07

  bezdomni

  Bezdomni wolą łoić, spać, wypróżniać się i śmiecić na klatkach schodowych zamiast pójść do noclegowni. W noclegowniach pić alkoholu nie wolno, no i są pewne zasady dla osób tam przebywających. Dodam jeszcze, że pieniądze z naszych podatków są przeznaczane na noclegownie i programy walki z alkoholizmem. Tylko jakoś specjalnie chętnych na tę pomoc nie ma wśród bezdomnych, a podatki i tak płacimy.

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx8.xx2 
 • +1

  gość_gość

  08.04.2011, 10:15

  bezdomni

  to prawda wolą pić zamiast iść do noclegowni,ale są tacy którzy chcieli mieć jakieś mieszkanie ale niestety przekraczała im złotówka i muszą mieszkać na działce w małej altance.

  Cytuj
  IP: 77.115.xx0.xx2 
 • kierowca opela_gość

  08.04.2011, 19:04

  aktualne zdjęcie dworca

  Widzę że już po remoncie........

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx6.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.