O historii w Opaleniu. Sesja regionalistów

Michał Kargul podczas swojego odczytu (fot. J. Cherek)
Tczew - O historii w Opaleniu. Sesja regionalistów
W ubiegłą sobotę (31.03) w Domu Kultury w Opaleniu odbyła się już po raz trzeci sesja popularno-naukowa poświęcona lokalnej historii. Sesje takie mają na celu przybliżenie miejscowej ludności dziejów miejscowości, w której zamieszkują.

Swoją obecnością sesję zaszczycili: Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska, burmistrz miasta i gminy Gniew, Walentyna Czapska - przewodnicząca Rady Miejskiej w Gniewie, Marek Barnik, Irena Grabowska, Andrzej Solecki, Piotr Mroziński - radni gminy Gniew, Jerzy Cisewski - radny powiatu tczewskiego, Kazimierz Ickiewicz - radny miasta Tczew, Andrzej Cejer sołtys Opalenia, Jan Albrecht sołtys Jaźwisk, Jan Ejankowski- znany historyk i regionalista i Karolina Zander- przedstawicielka Nieformalnej Grupy Młodzi Aktywni z Opalenia. Sesję poprowadził Marek Kordowski nauczyciel historii, a zarazem autor monografii o Opaleniu. W swoim krótkim przemówieniu przypomniał o wydarzeniu, jakim było nadanie Zespołowi Szkół w Opaleniu imieniem Józefa Czyżewskiego. Zwrócił też uwagę, że jedna z ulic w Opaleniu nosi nazwę Józefa Czyżewskiego.

Pierwszym prelegentem był dr Michał Kargul - prezes Oddziału Kociewskiego ZKP w Tczewie, który zaprezentował zgromadzonej publiczności V numer zeszytu Tek Kociewskich, który otrzymał każdy uczestnik sesji w prezencie. Publikacja ta jest rocznikiem wydawanym przez Oddział Kociewski ZKP w Tczewie od 2007 roku. Wszystkie roczniki Tek Kociewskich są dostępne na stronie Kociewskiej Biblioteki Internetowej, które można za darmo ściągnąć. Jan Kulas przedstawił działalności i życiorys wspomnianego Józefa Czyżewskiego wybitnego działacza patriotycznego, który urodził w Widlicach niedaleko Opalenia. W rodzinnym domu otrzymał głębokie i patriotyczne wychowanie. Ukończył szkołę elementarną w Opaleniu. Jednak najowocniejszą część swojego życia spędził w Gdańsku, gdzie był właścicielem prężnego zakładu poligraficznego. Był redaktorem i wydawcą dwóch gazet "Kurier Gdański" i "Tygodnik Gdański" oraz współzałożycielem "Gazety Gdańskiej". Wszystkie te czasopisma przyczyniały do krzewienia polskości na Pomorzu.

Krzysztof Korda opowiedział o ciekawym epizodzie, jakim w historii tutejszej ziemi po zakończeniu I wojny światowej była Republika Gniewska. Twór ten ówcześnie był najmniejszym państwem w Polsce. Stolicą republiki było miasto Gniew. Jak każde państwo republika miała swoje władze. Republiką Gniewską zarządzała Powiatowa Rada Ludowa kierowana przez księdza Antoniego Wolszlegra i Straż Ludowa pod dowództwem porucznika Józefa Głowackiego, której zadaniem czuwanie nad porządkiem i bezpieczeństwem mieszkańców Republiki.

Po wygłoszonych referatach odbyła się krótka dyskusja. W dyskusji głos zabrali Jan Ejankowski, Jan Kulas, Krzysztof Korda i Andrzej Solecki. Jan Ejankowski podkreślił osobowość Józefa Czyżewskiego, która wywierała wielki wpływ na osoby, które z nim się zetknęły. Jako przykład podał osobę Augustyna Frankowskiego, który spotkał Józefa Czyżewskiego w Gdańsku, gdzie uczył się koszykarstwa. W wyniku tego zetknięcia Augustyn Frankowski założył czytelnię publiczną w miejscowości Nowe nad Wisłą, gdzie były prowadzone m. in. tajne kursy języka polskiego. Był też twórcą i organizatorem strajku szkolnego - władze pruskie 20-krotnie wzywały go pod sąd i zemściły się na nim, wyrzucając jego trzy córki ze szkoły średniej. Sesja została uświetniona występem młodzieży opaleńskiej. Organizatorem sesji był Kociewski Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie i Zespół Szkół im Józefa Czyżewskiego w Opaleniu.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • anzi_gość

  06.04.2012, 09:29

  szkoda

  szkoda, że mnie tam nie było, zobaczyłbym jak śpiewa Dominika

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx6.xx8 
 • _gość

  09.04.2012, 20:48

  muj nauczyciel hisstorii

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx5.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.