Ortopeda o plecaku: zapakowany nie może ważyć więcej niż 10 proc. masy ciała dziecka

Sklepy co roku kuszą nas okazjami do zakupu szkolnej wyprawki (fot. tcz.pl)
Ortopeda o plecaku: zapakowany nie może ważyć więcej niż 10 proc. masy ciała dziecka
Wybierając plecak szkolny, należy pamiętać, by nie był zbyt duży, miał wzmocnioną tylną ścianę, przegródki oraz szelki spinane na klatce piersiowej i talii - radzi ortopeda dr Daniel Kopko.

Przypomina, że zapakowany plecak nie powinien ważyć więcej niż 10 proc. masy ciała dziecka.

Zdaniem ortopedy przy wyborze plecaka przede wszystkim trzeba zwracać uwagę, by nie był on zbyt duży. "Szerokość plecaka nie może przekraczać szerokości barków i nie może być on dłuższy niż ok. osiem centymetrów poniżej linii talii" - wyjaśnia Kopko w rozmowie z PAP.

Nie należy także decydować się na plecaki ze zbyt miękką tylną ścianą - nie musi ona mieć stelaża, ale powinna ona być wzmocniona pianką lub gąbką.


"Jeśli tył plecaka będzie zbyt miękki, obciążenia będą się źle rozkładały i może to powodować duży ucisk na splot barkowy lub cały ciężar będzie skupiał się na pośladkach i kości krzyżowej" - zwraca uwagę Kopko.

Warto także wybierać plecaki z wieloma przegródkami i kieszeniami w środku, by dziecko mogło w nich dokładnie porozmieszczać podręczniki i przybory szkolne. Dzięki temu obciążenie będzie się rozkładało równomiernie, co jest znacznie korzystniejsze dla kręgosłupa.

Należy także zwracać uwagę, by szelki plecaka nie były zbyt wąskie. "Wskazane jest też, żeby szelki były spinane specjalnymi sprzączkami na klatce piersiowej i na tali, by obciążenia rozkładały się przynajmniej w dwóch miejscach" - dodaje ortopeda.

Kopko podkreśla także, że plecak nie może być zbyt ciężki, jego waga nie powinna przekraczać 10 proc. masy ciała dziecka. "Jeśli plecak jest za ciężki, przede wszystkim dochodzi do nieprawidłowej postury dziecka, czyli wygina się ono zbyt do przodu lub do tyłu, a to może w przyszłości powodować skrzywienia kręgosłupa, a przede wszystkim bóle" - dodaje specjalista.

Rodzice powinni zwracać uwagę, czy dziecko nie skarży się na ból lub drętwienie rączek, nóżek lub czy na jego barkach nie są widoczne zaczerwienienia - takie dolegliwości mogą świadczyć o tym, że plecak jest zbyt ciężki.

Zdaniem ortopedy popularne w ostatnich latach plecaki na kółkach nie są dobrym wyborem. "Plecaki na kółkach powodują jednostronne obciążenie, co może powodować bóle, a w przyszłości nawet skrzywienia kręgosłupa" - wyjaśnia specjalista.

Uczniowie powinni pamiętać, że plecak zawsze należy nosić na obu ramionach. Również rodzice powinni zwracać uwagę, czy podczas noszenia plecaka dziecko dziwnie nie chodzi lub nie skręca się, co może świadczyć o tym, że jest on zbyt przeładowany lub jego ciężar nie jest równomiernie rozłożony.

Kupując plecak, rodzice powinni pamiętać także, że jego wybór warto skonsultować z dzieckiem. To ono powinno zadecydować np. o kolorze tornistra lub o plecaku z wizerunkiem ulubionego bohatera.

Źródło: www.kurier.pap.pl

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

  • _gość

    26.08.2016, 11:16

    Pamiętam w podstawówce ważąc ok. 40kg musiałam dźwigać plecak ważący 10 kg. na szczęście miałam blisko. Najgorzej było w ekonomiku, w dni gdy mieliśmy po 8 różnych lekcji. potem już mieliśmy w nosie, dużo osób nie nosiła niektórych książek i sobie pożyczała żeby mieć jedną na ławkę.

    Odpowiedz
    IP: 83.20.xx1.xx8 
  • _gość

    26.08.2016, 11:20

    Taki artykuł do do MENu napisać żeby tyle książek nie wymyślali i do wydawnictw, żeby takich ciężkich podręczników nie robili. Do Angola to najgorsze. Ja nie wiem z jakiego oni papieru go robią, ale cholernie ciężkie. A potem w szkole minusy za brak podręcznika

    Odpowiedz
    IP: 83.20.xx1.xx8 
  • _gość

    27.08.2016, 07:45

    Plecak zapakowany nie może ważyć więcej niż 10 proc. masy ciała dziecka - czyli dziec i powinny być cięższe - czyli utuczmy je!!

    Odpowiedz
    IP: 93.105.xx4.xx5 
  • _gość

    28.08.2016, 13:52

    w 21 wieku dzieci powinny do szkoły chodzić z e-bookami, podręczniki w formie e-booków a ćwiczenia i ich rozwiązania w formie opisów / testów na kartkach A4 z rozwiązaniami... jedena e-książka zastąpi 1000 książek papierowych a waży tyle co zeszyt ćwiczeń i do tego oszczędzi miliony drzew... sensowny czytnik e-książek kosztuje mniej niż podręczniki. A podręcznik powinien być dostępny za darmo jak to ma miejsce w przypadku klas pierwszych...

    Odpowiedz
    IP: 78.31.xx7.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.