Tczew w "Pętli". Powstanie pomost cumowniczy

Nowy pomysł mógłby służyć tczewskim kajakarzom (fot. tcz.pl)
Tczew - Tczew w "Pętli". Powstanie pomost cumowniczy
W ub. tygodniu w Gdańsku podpisano umowę partnerską dotyczącą wykonania pierwszego z etapów projektu "Pętla Żuławska - rozwój turystyki wodnej". W realizację przedsięwzięcia włączy się także Tczew. Dzięki zadaniu w grodzie Sambora ma powstać pomost cumowniczy dla małych jednostek pływających.

Podpisanie umowy jest kolejnym etapem w staraniach o uzyskanie przyznanych już unijnych funduszy. W ramach przedsięwzięcia na Wiśle, Nogacie i Zalewie Wiślanym mają powstać nowe przystanie, porty, pomosty cumownicze, czy mosty zwodzone. Wszystko po to, by zapomniane przez wodniaków tereny, stały się atrakcyjne i mogły swobodnie konkurować np. z Mazurami. Wykonanie pierwszego etapu zaprojektowanych zadań kosztować będzie około 80 mln zł - unijne dofinansowanie wyniesie nie mniej niż 50 proc. Jedną z gmin, które mają skorzystać na projekcie, jest Tczew:

- Wchodzimy w to przedsięwzięcie z budową pomostu cumowniczego dla małych jednostek pływających, który ma powstać na wysokości hangaru Unii. - wyjaśnia nam zastępca prezydenta Tczewa, Mirosław Pobłocki. - Mamy już gotową gotową dokumentację, zatem jak tylko wyjaśni się problem z Elblągiem, który wycofał się z projektu, możemy ogłaszać przetarg.

Wartość zadania wynosi ponad 618 tys. zł. Miasto otrzyma również blisko 10 tys. zł. na promocję projektu. Poziom unijnego dofinansowanie ma wynieść 60 proc. Dodajmy, że realizacja zadania to kolejny z elementów polityki powrotu Tczewa nad Wisłę - po bulwarze i przystani, miasto będzie też zagospodarowywać ulicę Nadbrzeżną. Na montaż elementów małej architektury, nasadzeń zieleni i utworzenia stanowisk, które pozwolą obserwować nadwiślańską przyrodę, udało się pozyskać środki z Funduszu Norweskiego.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

 • +8

  Leszek Bodio_gość

  12.05.2010, 07:38

  Nareszcie :)

  Witam ! Nareszcie zamiast "pływającej trumny" i betonowego sztormtrapu będzie porządny wyciąg i pomost dla wioślarzy i harcerzy. Ile można znosić "Dersovię" na plecach do wody ? Pozdrawiam L. Bodio

  Odpowiedz
  IP: 87.204.xx7.xx8 
 • +1

  Mike_gość

  12.05.2010, 09:05

  Wisła

  Wreszcie będzie coś się działo na tej Wiśle, najbardziej zaniedbanej polskiej rzece płynącej przez cały kraj.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx8.xx1 
 • -1

  Casper

  12.05.2010, 11:40

  Znów kiełbasa wyborcza?

  Z tego co wiadomo urzędnicy z Elbląga mają zbyt wiele wątpliwości, by wziąć udział w projekcie tej pętli, ponieważ obawiają się, że ten pomysł i tak się nie powiedzie ze względu na udział w nim zbyt wielu podmiotów. Więc do ogłoszenia przetargu raczej jest dalej jak bliżej. No ale obiecywać można.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  mieczyslaw_gość

  12.05.2010, 11:47

  pora kupic kajak :)

  a kiedy przyjdzie pora na budowe sciezek rowerowych? wytyczanie pasow dla rowerow w ciagach drog? no i na interwencje policji, kiedy kierowcy samochodow wymuszaja pierwszenstwo na rowerzystach?

  Odpowiedz
  IP: 213.17.xx3.xx9 
 • +2

  luke72_gość

  12.05.2010, 19:39

  ścieżki rowerowe

  I co z tego że ścieżek przybędzię. Na tych co są na bulwarze piesi wyjątkowo upodobali sobie kolor czerwony i rowerzysta musi przebijać sie prze ztłumek spacerowiczów:(

  Cytuj
  IP: 87.205.xx6.xx5 
  +2

  mieczyslaw_gość

  12.05.2010, 20:39

  tak luke72

  w takim razie brak kultury wsrod kierujacych i pieszych est dobrym argumentem za tym, by sciezek rowerowych nie budowac wcale. a moze to, ze piesi wchodza na ta sciezke nie jest wina samych pieszych, a projektantow, ktorzy bezmyslnie zrobili ja nad samym brzegiem bulwaru i do tego tak waska! przeciez logiczne jest, ze rodzinka na spacerze zechce podejsc do barierki i popatrzec na Wisle, to uspokaja. ale projektanci nie przewidzieli tego, zreszta to typowe, ze w inwestycjach powstajacych w Tczewie, z regule sie czegos nie "przewidzi", a pozniej mamy "kwiatki" i "babole".

  Cytuj
  IP: 109.243.xx6.xx9 
 • -6

  davidoo

  12.05.2010, 12:26

  i znow zrobią to tak ze kry rozwalą pomost

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -1

  Ari

  12.05.2010, 17:02

  pomost z drewna, a pomost z betonu to jest różnica (jeśli będzie tak jak na zdjęciu)

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  max_gość

  13.05.2010, 22:49

  pomost

  przynajmniej wioślarze z Uni się ucieszą ,że w normalych warunkach będą mogli wodować łódki. Apel do naszych władz jest jeden- skonsultujcie budowę z kimś ,kto się na tym zna ,żeby nie było znowu takiej wtopy jak ze slipem na Przystani Wiślanej.Są jeszcze fachowcy-praktycy w Przedsiębiorstwie Budownictwa Wodnego , którzey realizowali poobne zadania,że napewno wskażą na właściwe rozwiązania

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia