Ekspedycja Wisła - podróżnicy przypłyną do Tczewa

Celem wyprawy jest Gdańsk (fot. ekspedycjawisla.com)

odbyło się
22
09.2009
Wtorek
Tczew - Ekspedycja Wisła - podróżnicy przypłyną do Tczewa
Pod koniec sierpnia wyruszyli z Baraniej Góry - miesiąc później dopłyną do Gdańska. "Ekspedycja Wisła" to kajakowa wyprawa po Wiśle, w której bierze udział międzynarodowa grupa podróżników i młodzieży. Uczestnicy spływu dotrą do 26 polskich miastach, gdzie spotkają się z młodzieżą i będą mówić m. in. o problemach ekologicznych Wisły, ale także idei Solidarności. W czwartek (24.09) wyprawa zawinie do Tczewa. Podczas dwudniowego pobytu będzie m. in. możliwość spotkania z Markiem Kamińskim.

Uczestnicy wyprawy chcą przybliżyć wiedzę o europejskim dziedzictwie kulturowym wśród młodzieży, promować aktywność Polaków związaną z wodą i uświadomić wszystkim problemy środowiska. Podczas jedno- lub dwudniowych postojów w nadwiślańskich miastach przewidziane są spotkania z dziećmi, młodzieżą i mieszkańcami. Będzie można z bliska podejrzeć, jak wygląda spływ kajakowy, porozmawiać z podróżnikami, harcerzami. W kilku szkołach Marek Kamiński przedstawi podstawy survivalu i pokaże sprzęt wykorzystywany na wyprawach.

- Nie szukamy gotowych rozwiązań, ale dyskusji ogólnopolskiej o przyszłości Wisły, o szansach i zagrożeniach oraz o problemach z wodą na świecie i globalnym ociepleniu. - podkreślają organizatorzy ekspedycji z instytutu im. Marka Kamińskiego.

Każdy z dłuższych postojów w 26 polskich miastach ma temat przewodni, a uczestnicy wyprawy, odwiedzając te miejsca, będą jednocześnie przygotowywać propozycje wycieczek szkolnych, których opis znajdzie się w internecie, na stronie projektu. Ciekawy program, uzupełniony o zdjęcia z wyprawy i praktyczne wskazówki, może być wykorzystywany przez nauczycieli w całej Polsce chcących w niekonwencjonalny sposób pokazać swoim uczniom znane miejsca i zaangażować ich w realizację prostych, ale ciekawych zadań.

- Nie chcemy pomijać ważnych punktów, charakterystycznych dla danego miasta, ale wzbogacić program zwiedzania o temat przewodni. - tłumaczą organizatorzy.

Spotkanie w grodzie Sambora organizuje Europejskie Centrum Solidarności w porozumieniu z samorządem miejskim. Atrakcją będą spotkania ze znanymi osobami - i żywa lekcja historii. Podczas ogniska, które odbędzie się przy przystani harcerskiej, będzie można spotkać się z Jerzym Borowczakiem, polskim politykiem i działaczem związkowym - jednym z inicjatorów strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. Rozmowę będzie moderował znany podróżnik, Marek Kamiński. Dzień później w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły wysłuchamy wykładu o problemach związanych z wykluczeniem społecznym. Tczewskich gimnazjalistów odwiedzi z kolei Jaś Mela. Uczestnicy wyprawy opuszczą Tczew w sobotę. Wtedy wyruszą do Gdańska, gdzie razem z Europejskim Centrum Solidarności zorganizowano warsztaty na temat wolności i demokracji oraz spotkanie z Lechem Wałęsą podczas Forum Młodych na Ołowiance.

Aktualne informacje o wyprawie można znaleźć na stronie - www.ekspedycjawisla.com

Program pobytu uczestników "Ekspedycji Wisła" w Tczewie

24 września - czwartek

Ok. godz. 16:00
Przypłynięcie do Przystani Nadwiślańskiej w asyście wioślarzy z Kolejowego Klubu sportowego "Unia" oraz kajakarzy Związku Harcerstwa Polskiego. Powitanie załogi na terenie Przystani Nadwiślańskiej.

Godz. 18.00.
Ognisko harcerskie na Przystani Harcerskiej, ul. Nad Wisłą. Gawęda harcerska z udziałem uczestników Ekspedycji i gościem specjalnym: Jerzym Borowczakiem. Partner przygotuje program ogniska, którego moderatorem będzie Marek Kamiński.

Godz. 20.00 - Zakończenie.

25 września - piątek

8:00-9:45 Spotkanie wszystkich uczestników wyprawy z mieszkańcami miasta oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły w Tczewie. Temat spotkania: rozmowa o idei solidarności społecznej, o problemie wykluczeń i sposobach przeciwdziałania tym zjawiskom. W spotkaniu udział wezmą przedstawiciele organizacji pozarządowych:

- Warsztatów Terapii Zajęciowej
- Stowarzyszenia na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego
- Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej
- Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
- Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Pomorski Zarząd Wojewódzki - Klub Seniora
- Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie
- Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie
- Pracowni Edukacji Ekologicznej
- Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji
- Związku Harcerstwa Polskiego
- KKS Unia Tczew – sekcja wioślarska
- Ochotniczej Straży Pożarnej (wodniackiej)

10:00-11:00 spotkanie uczestników Ekspedycji (bez Marka Kamińskiego) z młodzieżą szkolną w Gimnazjum nr 1.

Temat: Rozmowa o idei solidarności społecznej, o problemie wykluczeń i sposobach przeciwdziałania tym zjawiskom.

11:30-13:00 Poczęstunek i wizyta w Warsztatach Terapii Zajęciowej przy udziale uczestników Ekspedycji (bez Marka Kamińskiego).

15:00-17:00 zwiedzanie Tczewa z przewodnikiem (opcjonalnie lub wyjazd do Malborka).

26 września - sobota

9.00 pożegnanie uczestników Ekspedycji przy udziale wszystkich uczestników Ekspedycji (w tym także Marka Kamińskiego) na Przystani Nadwiślańskiej.

Organizatorem programu pobytu w Tczewie jest Europejskie Centrum Solidarności, współpraca samorząd miasta Tczewa.
Drukuj
Prześlij dalej
 

Komentarz dnia