Tczewscy harcerze świętują 80-lecie

Tczew - Tczewscy harcerze świętują 80-lecie
Już 80 lat minęło odkąd w Tczewie po raz pierwszy zabrzmiały harcerskie piosenki, a na ulicach zaczęły pojawiać się szare i zielone mundury. Tak długi okres musiał objąć czas szczególnych doświadczeń i osobistych przeżyć mieszkańców. Dzieje naszego hufca są bardzo mocno związane z historią Grodu Sambora. Obejmują losy wielu młodych ludzi, którzy poświęcali swe życie służbie ojczyźnie. Harcerze chcieliby jak najlepiej uczcić tę doniosłą rocznicę.

Skauci zapraszają wszystkich sympatyków harcerstwa na wystawę poświęconą historii tczewskiego hufca, która odbędzie się jutro (10 grudnia) o godz. 15:00 w tczewskim Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Kardynała Wyszyńskiego 10. Tego dnia każda z aktualnie działających drużyn zaprezentuje swoją pracę i osiągnięcia. Ponadto w ramach obchodów jubileuszu odbędzie się konferencja pt. "Współczesny Skaut".

Z kolei w niedzielę w kościele Najświętszej Marii Panny odbędzie się msza o godz. 10:00 w intencji harcerzy. Organizatorzy zapraszają też wszystkich chętnych na wystawę do Domu Harcerza (koło wiatraka) na drugą część wystawy dla tych, którzy nie będą mogli przyjść w sobotę. Wystawę będzie można oglądać od godz. 15:00 do 20:00.

Więcej na www.zhp.tczew.pl lub pod numerem 605 184 193.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (15)
dodaj komentarz

 • +3

  _gość

  09.12.2011, 18:50

  GRTUJACJE NA JUBILEUSZ

  Chwleba misja w dziejach Polski

  Odpowiedz
  IP: 93.198.xx5.xx9 
 • +4

  :_gość

  09.12.2011, 21:16

  GRATULACJE NA JUBILEUSZ

  Harcerstwo to chlubna misja w dziejach POLSKI:

  Odpowiedz
  IP: 93.198.xx5.xx9 
 • +2

  ._gość

  10.12.2011, 08:21

  Harcerstwo!

  Harcerstwo to siła w zadaniach wychowawczych .Harcerz szczycił się zawsze dyscypliną ,mądrością i poszanowaniem. Tego w tym kraju ostatnio brak ,a harcerstwo nie ma siły pokazania jak wygląda życie.

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx8.xx7 
 • -2

  harc_gość

  10.12.2011, 15:26

  co to znaczy "harcerstwo nie ma miłe pokazywania jak wyglada zycie?"

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx5.xx4 
 • mieszkanka_gość

  10.12.2011, 19:05

  Byłam harcerką przez wiele lat ale na dzisiejszej uroczystości zobaczyłam chaos,bałagan,brak dyscypliny i ZERO harcerstwa w harcerstwie. Żadnej atmosfery harcerskiej samo ble,ble,ble. Harcerze biegający po sali i jedzący ciasto! Nie wspomniano tak ważnych osób jak: Danka Lesner, /30 lat w hufcu Tczew/ , Witek Bielecki, Iza Bielecka ,Zosia Czerny ,Edek Czuba, Jurek Witkiewicz,Henryk Salczyński,........Żadnego wspólnego śpiewania pieśni harcerskich co tak bardzo łączy, żadnej pogawędy. Komendantka Hufca bez duch harcerskiego i zła organizatorka. KLAPA!!!

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx5.xx3 
 • -5

  Tczewianin_gość

  10.12.2011, 22:09

  Komendantka bez harcerskiego ducha?! Na jakiej podstawie to stwierdzasz? Nie sądzę, że impreza była źle zorganizowana, zwłaszcza porównując do obchodów sprzed 5 lat. Czym jest według ciebie harcerstwo, bo ja je tam widziałem. Harcerstwo, żeby wciąż przyciągać młodych, musi iść z postępem, tak jak cały świat idzie naprzód. Cele działania są niezmienne od lat, choć formy pracy trochę się uwspółcześniły. Skoro zależało pani na wspomnieniu tych osób, których młodzi instruktorzy mogli nie znać, a dokumentacja z tamtych lat może nie być kompletna, wystarczyło to zgłosić, zbierano przecież pamiątki i poszukiwano historii. Z tego co widziałem całością zarządzali młodzi instruktorzy, gdzie podziali się ci, którzy tworzyli harcerstwo przed laty? Śpiewanie było, wystarczyło chwilę poczekać.

  Cytuj
  IP: 78.30.xx9.xx7 

  dh_gość

  10.12.2011, 23:26

  Odniosę się do zarzutów z którymi absolutnie się nie zgadzam: <Nie wspomniano tak ważnych osób jak: Danka Lesner, /30 lat w hufcu Tczew/ , Witek Bielecki, Iza Bielecka ,Zosia Czerny ,Edek Czuba, Jurek Witkiewicz,Henryk Salczyński,.......> Gdyby wymieniane miały być wszystkie wielkie osobistości, które działały w hufcu i przyczyniły się do rozwoju tczewskiego harcerstwa to uroczystość przeciągnęłaby się do jutra. Myślę, że wystawione kroniki we właściwy sposób ukazywały sylwetki osób, które wiele wniosły. <Komendantka Hufca bez duch harcerskiego i zła organizatorka.> Na organizację tej uroczystości miała wpływ duża liczba instruktorów, więc chyba nie należy nazywać naszej komandantki złą organizatorką, jest to bardzo krzywdzące, gdyż wszyscy, którzy z nią pracują wiedzą jak wiele wkłada pracy, a pewne niedociągnięcia dzisiejszej uroczstości nie są tylko jej winą ale ew. całej kadry. <Żadnego wspólnego śpiewania pieśni harcerskich co tak bardzo łączy, żadnej pogawędy. > Niestety uroczystości typu '...lecie' musi przybierać formę oficjalną, są zapraszane władze miasta, chorągwi, dawni instruktorzy. Myślę, że troche niestosowne byłoby zorganizowanie ogniska ze śpiewankami albo biegu harcerskiego dla ludzi w garniturach. Harcerstwo tworzymy na zbiórkach w drużynach, ta impreza miała inny charakter i cel. Jeśli ma Pani ochotę poharcerzyć to zapraszam do zaprzyjaznienia sie z jakas druzyna i uczestniczenia z nią w typowo harcerskich zajęciach. <ZERO harcerstwa w harcerstwie. > Stoiska drużyn to 100% harcerstwa w harcerstwie. Na kazdym mozna bylo podziwiac zdjecia, dyplomy, trofea, zdobycze, pamiatki. Mozna bylo porozmawiac z naszymi harcerzami. Faktycznie cala impreza nie byla idealnie zorganizowana ale wymagania, ktore Pani stawia sa moim zdaniem szalenie wysokie. Caly czas do organizacji wszystkiego brakuje instruktorow, wiec mozna powrocic do czynnej sluzby i pomoc nam przy nastepnych imprezach . Czuwaj :).

  Cytuj
  IP: 83.11.xx4.xx9 
 • harcerka_gość

  10.12.2011, 21:13

  nie zgadzam się z *mieszkanka na początku i owszem nie było tego o czym wspominasz,ale o 15.00 został puszczony film na temat harcerstwa w Tczewie,zostali przedstawieni drużynowi i przyboczni.No a potem każda drużyna przedstawiła swój wspólny talent. Niektóre drużyny śpiewały,inne pokazały musztrę w zabawny sposób,a nawet tańczyli taniec hula. Oczywiście można było poznać każdą drużynę z osobna podchodząc do stoiska gdzie były zdjęcia,kroniki i różne pamiątki. Jasne że harcerze biegali,bo to przecież jednak dzieci,które siedziały w domu kultury ponad 10 godzin.I sądze że ty też byś sie stresowała przed występem dla tak dużej publiczności. Więc proszę nie wyrażaj błędnych opinii.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx6.xx7 
 • -1

  mieszkanka_gość

  11.12.2011, 12:14

  Byłam do końca i nie poczułam ducha harcerstwa. Jeśli było inaczej to dlaczego większość gości wcześniej opuściła salę,dlaczego nie było połowy zaproszonych osób, dlaczego dzieciaki biegały-bo się nudziły! To podsumowanie 80 -lecia i dlatego należało wymienić wszystkich komendantów a nie dwóch ostatnich. Wręczanie podziękowań władzom ,proboszczom parafii,dyrektorom szkół a nie ludziom przez 30,20,10 lat pracującym w harcerstwie to czysta polityka. Takim postępowanie i taką organizacją NIE przyciągnie się dzieciaków do działań. Czuwj!

  Cytuj
  IP: 83.8.xx5.xx3 
 • +3

  harcerz_gość

  11.12.2011, 16:04

  Ja bym chciał dodać do tego wszystkiego tyle, że nasz hufiec jest otwarty na wsparcie i pomoc różnych instytucji czy osób prywatnych. Tak jak moi poprzednicy mówili - racja, wszystko nie było przeprowadzone idealnie bo sam mam wiele zastrzeżeń ale : po pierwsze obecna Komenda hufca można powiedzieć jest świeżo wybrana przez co brak jej obycia i doświadczenia w organizowaniu tak dużych imprez, a jak wiemy wszyscy uczymy się na własnych błedach. Po drugie jeżeli ktoś, zwłaszcza "starzy' instruktorzy, uważa że jest lepszym organizatorem lub by mógł wesprzeć i pomoc przy organizacji takiego przedsięwzięcia czemu tego nie robi? Czy harcerstwo przypadkiem nie ma na celu nauczenia współpracy i niesienia bezinteresownej pomocy, a o ile mi wiadomo to się mawia że harcerzem jest sie przez całe życie.

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx8.xx1 
 • +1

  DT_gość

  11.12.2011, 23:09

  Byłam zobaczyć jak wygląda jubileusz i jestem bardzo rozczarowana, nie zapomniano tylko o instruktorach z przed lat ale też o obecnych, czynnie pracujących instruktorach - żenada. A komendantka Chorągwi nawet nie złożyła życzeń dla Hufca nawet słowa podziękowania za 80 lat. A co do bałaganu i harcerskiej atmosfery pytam się gdzie byli drużynowi, bo jestem w stanie zrozumieć dzieci ale kadrę nikt nad tym nie panował. Każdy robił co chciał w czasie konferencji nikt nie słuchał. Komendantka jest krótko ale przecież od dawna było wiadomo, że będą te uroczystości. Harcerze czas odrobić lekcje, bo w ten sposób nie przyciągniecie dzieci. My mamy już swoje lata i oddaliśmy najlepsze lata życia dla tego związku, więc pisanie o tym byśmy mieli organizować taką imprezę jest nie na miejscu, pomóc zawsze możemy ale trzeba powiedzieć. Jestem harcerką cały czas i zawsze będę ale nas uczono dyscypliny i porządku.

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx3.xx1 
 • +1

  pwd._gość

  13.12.2011, 11:07

  zamiast pisać, trzeba działać. I to tyczy się wszystkich komentarzy oraz ich autorów. Czuwaj !

  Odpowiedz
  IP: 77.253.xx2.xx7 
 • +1

  mieszkanka_gość

  13.12.2011, 19:27

  Właśnie widać jak ktoś jest zadufany w swych działaniach i nie lubi krytyki. Trzeba wyciągnąć wnioski i zacząć sensownie działać.

  Cytuj
  IP: 83.25.xx3.xx5 
 • -1

  wodniak_gość

  13.12.2011, 16:39

  było fajnie

  jestem byłym kleksem i mi się podobało :) Impreza spora, ogromna ilość pamiątek i w końcu większość tczewskich archiwaliów harcerskich znalazła się w jednym miejscu - czas aby trafiły do wirtualnego muzeum! Mało harcerstwa w harcerstwie? Koń by się uśmiał z takiego zarzutu. Teraz się rządzi harcerzami uśmiechem a nie "baczność-spocznij" co moment. Czasy się zmieniły (np. obyczajowo), ale starsi harcerze z militarnej epoki komunistycznej chyba jakoś tego nie czają... A komendantka wykonała wielką ciężką pracę i mimo młodej kadry drużynowych poradziła sobie dobrze z tym zadaniem. Impreza harcerska wypadła lepiej niż gala wolontariatu dzień wcześniej. Nawet były komendant się pojawił na podium i przez chwilę byli razem :) Wracając do uczestników: zobaczyłem sporo harcerskich sław z różnych okresów hufca. Najwięcej było "aparatczyków", szkoda, że eks-drużynowi nie dopisali.... Widziałem przedstawicieli różnych dawnych koterii i opcji. Kiedyś się zażarcie wycinali a teraz - proszę, grzecznie siedzieli posiwiali razem na harcerskich wspominkach :)

  Odpowiedz
  IP: 46.112.xx7.xx2 
 • -1

  :)_gość

  13.12.2011, 23:07

  Zawsze znajdzie się jakiś malkontent.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx6.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.