"Twoja decyzja, twoja przyszłość". Co zrobić, by pomóc młodym?

W CKiS odbyło się podsumowanie projektu (fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - "Twoja decyzja, twoja przyszłość". Co zrobić, by pomóc młodym?
W ub. piątek (12. marca) w tczewskim Centrum Kultury i Sztuki odbyło się podsumowanie projektu "Twoja decyzja, twoja przyszłość" realizowanego przez Wydział Funduszy Europejskich i Inwestycji Starostwa Powiatowego w Tczewie. Zadanie objęło wsparciem 840 uczniów wykazujących problemy w nauce ze szkół w Tczewie, Pelplinie, Gniewie i Swarożynie. Młodzież mogła liczyć na spotkania z pedagogami, zajęcia warsztatowe oraz profilaktyczne.

W 2008 roku pedagodzy szkół powiatowych zlecili dokonanie diagnozy wychowawczej w szkołach powiatu tczewskiego w celu wyłonienia problemów, które mogłyby przyczynić się do przedwczesnej eliminacji z systemu oświaty. Badanie wykazało wiele problemów, między innymi: uzależnienia (30 proc. uczniów), trudności adaptacyjne, rozpad więzi emocjonalnej, zaniżona samoocena, a nawet myśli samobójcze.

- Celem rozwoju młodego człowieka jest stworzenie mu takich możliwości, w których może wykorzystać swój potencjał. Rozwój nie jest jednak możliwy w sytuacji, kiedy młody człowiek obciążony jest dodatkowymi trudnościami. - uważa starosta tczewski, Witold Sosnowski. - Rezultatem naszego projektu będzie m. in. zatrudnienie psychologów, którzy będą otaczali wsparciem psychologiczno- pedagogicznym uczniów we wszystkich naszych szkołach powiatowych.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


W ramach projektu 840 uczniów wyjechało do Ośrodka Leczenia Uzależnień w Wandzinie, gdzie otrzymali kompleksową wiedzę na temat mechanizmu uzależniania od narkotyków, zakażenia wirusem HIV oraz promowania zdrowego i ekologicznego trybu życia. Odbyły się także warsztaty z doradcą zawodowym (dla 105 uczniów)‏, których uczestnicy nabyli praktyczne umiejętności potrzebne w poszukiwaniu pracy tj. pisanie CV, listu motywacyjnego oraz prowadzenie rozmowy z przyszłym pracodawcą.
Aby pomóc młodzieży uniknąć różnych życiowych pułapek, starostwo przeprowadziło projekt "Twoja decyzja, twoja przyszłość', który realizowany był od 1 lutego 2009 roku. Poprzez udzielanie wsparcia pedagogiczno-psychologicznego na terenie 7 szkół ponadgimnazjalnych o profilu zawodowym Powiatu Tczewskiego, przedsięwzięcie miało podnosić świadomość uczniów w zakresie kompetencji zawodowych oraz umiejętności sprawnego poruszania się po rynku pracy. Zakończenie projektu nastąpi 31 marca br. Zadanie objęło wsparciem 840 uczniów wykazujących problemy w nauce ze szkół w Tczewie, Pelplinie, Gniewie i Swarożynie. W ramach projektu odbyły się m. in. zajęcia profilaktyczne w formie warsztatów teatralnych prowadzone przez opiekuna warsztatów teatralnych oraz instruktora teatralnego (dla 84 uczniów)‏, dwa wyjazdy do Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni na spektakle: "My fair Lady" i "Piękna i Bestia", spotkania z psychologiem (dla 175 uczniów), czy zajęcia profilaktyczne z wolontariuszami - specjalistami (dla 476 uczniów) oraz wyjazdy do Ośrodka Leczenia Uzależnień w Wandzinie (dla 840 uczniów). Podczas piątkowego spotkania podsumowującego wszystkie szkoły powiatowe zaprezentowały swoje talenty w specjalnie przygotowanych spektaklach teatralnych. Poziom tych występów docenił instruktor teatralny - Ludwik Lubieński.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

 • +2

  daleko od szosy_gość

  18.03.2010, 07:29

  chociaż coś

  Dobrze że była taka okazja, bo jesli chodzi o pomoc w tej sferze od Gminy Wiejskiej Tczew to można zapomnieć. Gmina nie widzi problemu. No pewnie bo po co. Panie z gminniego ośrodka pomocy społecznej są tak "życzliwe" że człowiekowi chce się przepraszać że żyje.

  Odpowiedz
  IP: 87.96.xxx.xx6 
 • +1

  olewujka_gość

  18.03.2010, 07:52

  Szkoda że to już koniec projektu ...

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx3.xx8 
 • uczestnik_gość

  18.03.2010, 08:19

  świetna sprawa!

  też żałuję, że projekt się skończył- bo była to świetna inicjatywa. Wreszcie ktoś zajął się młodzieżą i o niej pomyślał! fajnie było pojechać do teatru, do Wandzina-pewnie nigdy bym tam nie pojechał, gdyby nie ten projekt. też chciałbym, żeby była druga edycja

  Odpowiedz
  IP: 83.14.xx3.xx2 
 • hehehe

  18.03.2010, 09:11

  :)

  i zaś lansik starosty ...

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  martinezz_gość

  18.03.2010, 10:23

  do ' daleko od szosy'

  A co do tego maja panie z GOPS-u??? Co tu ma do rzeczy ich zyczliwosc? Poszedles po zapomoge i nie dalo??? CZy chcialbys zeby daly ci cos z wlasnej kieszeni...Na czym ta ich " zyczliwosc" niby polega? Bo jak chcesz po kims pojechac na forum to mam nadzieje ze masz jakies argumenty? P.s tylko nie piszcie ze pracuje w gopsie o nie pracuje ale wkurza mnie jechanie po kims bez argumentow albo opisu sytuacji

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx3.xx4 
 • kierowca roweru_gość

  18.03.2010, 11:32

  Forum a moduł komentarzy do artykułów to dwie, zupełnie różne rzeczy.

  Cytuj
  IP: 88.199.xx6.xx6 
  +1

  zenek_gość

  18.03.2010, 21:56

  joł... martinez

  A może to wynika z ich lub powiem inaczej z "WASZEJ" niekompetencji? CO?

  Cytuj
  IP: 178.56.xx4.xx7 
 • kierowca roweru_gość

  18.03.2010, 11:34

  W ramach projektu uczniowie pewnej szkoły ponadgimnazjalnej sami płacili za wycieczkę do Wandzina. Zresztą za inne rzeczy w ramach rozwoju ucznia szkoła ta nie zamierza dopłacać ani złotówki...

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx6.xx6 
 • Koordynator_gość

  18.03.2010, 17:58

  Wandzin

  Do "kierowcy roweru_gość" W ramach wyjazdów do Wandzina można wymienić 3 kategorie kosztów: - transport uczniów - wyżywienie uczniów - warsztaty w Wandzinie Innych kosztów oprócz powyższych nie było. WSZYSTKIE te opłaty były ponoszone ze środków z projektu. W ŻADNEJ szkole, ŻADEN uczeń nie był zobowiązany do ponoszenia opłat związanych z tym co wymieniłem powyżej. Jeśli bez wiedzy Koordynatora projektu nauczyciele z którejś ze szkół pobierali dodatkowe opłaty to proszę zgłosić to do Starostwa, do odpowiedniego wydziału, który zajmował się tym projektem. Pozdrawiam :)

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx2.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA