"Bezpieczny piątek" w Subkowach. Apelowali: "Zatrzymaj się przed torem - nie ryzykuj!"

Bezpieczny piątek (fot. PKP PLK)
"Bezpieczny piątek" w Subkowach. Apelowali: "Zatrzymaj się przed torem - nie ryzykuj!"

zobacz galerię zdjęć: 3
Kończą się wakacje, w związku z tym kolejarze postanowili przypomnieć kierującym zasady bezpiecznego poruszania się w okolicach przejazdów kolejowo-drogowych. W Subkowach Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach akcji "Bezpieczny piątek", za pośrednictwem ambasadorów bezpieczeństwa, apelowały - "Zatrzymaj się przed torem - nie ryzykuj!"

Akcja, która odbyła się w piątkowy ranek w Subkowach dedykowana była bezpiecznym powrotom z wakacji. W ostatni piątek wakacji kolejarze i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na kilkudziesięciu przejazdach przypominają kierowcom o bezpieczeństwie - rozdają ulotki i materiały edukacyjne.

Ambasadorzy Bezpieczeństwa przypominali kierowcom, jak bezpiecznie przejechać przez przejazd i jak unikać błędów. Konieczne są apele, edukacja oraz instruktaże. Wielu kierowców nadal ignoruje znak stop, czerwone światło i opuszczone rogatki, a to najczęstsze przyczyny wypadków na skrzyżowaniach drogi z torem. Kolejarze przypominali o żółtych naklejkach - dodatkowych informacjach na wszystkich przejazdach i o tym jak z nich korzystać

#ŻółtaNaklejkaPLK jest umieszczona na każdym przejeździe. Naklejka ma trzy ważne numery. To indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.


Spada liczba zdarzeń, trzeba słuchać "głosu rozsądku"

- Liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych maleje. W 2019 r. w porównaniu z 2018 r. o 11% zmniejszyła się liczba wypadków z pojazdami na przejazdach kolejowo-drogowych. W 2018 roku odnotowano 183 zdarzenia, a w 2019 roku 163. W pierwszych 7 miesiącach bieżącego roku liczba wypadków i kolizji również się zmniejszyła o 23%. Od stycznia do lipca było 80 zdarzeń, a w analogicznym okresie rok temu było ich 104. - mówi Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z nieostrożności, pośpiechu i brawury kierowców.

- Niezatrzymywanie się przed znakiem stop, ignorowanie czerwonych świateł, omijanie zamkniętych i wjeżdżanie pod opadające rogatki to najczęstsze przyczyny tragedii. - wyjaśnia Roman Sawicki, komendant posterunku Straży Ochrony Kolei w Tczewie.

Od jakiegoś czasu pracownicy PLK umieszczają naklejki od wewnętrznej strony krzyży świętego Andrzeja na przejazdach zabezpieczonych znakami i sygnalizacja świetlną (kategoria D i C). Na skrzyżowaniach z rogatkami (kategoria B i A) naklejki są na cokołach rogatek (obudowach napędów rogatek).

- Na żółtej naklejce są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 i numery "awaryjne". Dodatkowa i precyzyjna informacja o lokalizacji przejazdu i szybkie łącze z operatorem nr 112 zwiększają bezpieczeństwo kierowców i pasażerów pociągów - mówi Leszek Lewiński z Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Gdyni.


Kampania społeczna "Bezpieczny przejazd..." to działania na przejazdach, w szkołach, spoty o bezpiecznym zachowaniu w tv, radiu, plakaty i ulotki. Dzięki aplikacjom mobilnym kampanii "Bezpieczny przejazd..." dzieci nie będą się nudzić podczas wakacyjnych podróży.

- Z Ambasadorami Bezpieczeństwa zapraszamy rodziców i dzieci do korzystania z aplikacji mobilnych oraz gier edukacyjnych, dostępnych na stronie internetowej kampanii. W trakcie podróżowania pociągiem czy samochodem najmłodsi mogą poznać zasady bezpieczeństwa. "Bezpieczny przejazd VR" to aplikacja mobilna, która, przy użyciu gogli VR, pozwala uczyć się na wykreowanym w wirtualnej rzeczywistości przejeździe. Aplikacji można używać również korzystając z samego smartfona. Dostępna jest w wersji na Androida oraz iOS. - dodaje Zieliński.

"Bezpieczny Przejazd - Wyzwanie", to niekończący się wyścig, podczas którego można poznać różne kategorie przejazdów oraz wyrobić nawyk prawidłowego ich pokonania, niezależnie od kategorii. Świetna zabawa dla wszystkich lubiących rywalizację, pobijanie rekordów i zdobywanie trofeów. Dostępna jest w wersji na Androida, iOS oraz Windows.
Dla najmłodszych - Gra w znaki, Memory, Znajdź różnicę i Puzzle, czyli to co wszyscy lubimy najbardziej. I doskonała okazja dla rodziców, by sprawdzili swoją wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa i znajomość przepisów ruchu drogowego. Wszystkie gry są dostępne na www.bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/dla-dzieci oraz www.bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/aplikacje-mobilne

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

  • Bzdura_gość

    28.08.2020, 14:39

    Remontowali przejazdy kolejowe żeby były automatyczne, teraz każdy automat ma awarię

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xx5.xx7 
  • Subkowy_gość

    28.08.2020, 15:06

    Powinni apelowac na nie strzerzonych przejazdach. A nie na strzerzonych. Jak wszysto w polsce z d**y strony robione. A rogatki dzialaly sporadycznie sie zdarza ze nie działają .

    Odpowiedz
    IP: 37.248.xx3.xx8 
  • Znawca tematu _gość

    28.08.2020, 18:04

    Znajdź mi cwaniaku 1 niestrzeżony przejazd w Polsce. Każdy znak np stop lub krzyż św. Andrzeja to ostrzeżenie lub nakaz czyli strzeże wjazdu na przejazd. Oczywiście wiem, że miałeś na myśli przejazd kategorii "A" lub "B" czyli wyposażony w rogatki. Proponuję znaleźć w sieci filmik, których jest cała masa ukazują one brawurę kierowców wjeżdżających na przejazd, wyłamując rogatki. To co tu mówić o przejazdach bez takich zabezpieczeń nic nie powstrzyma takich "rajdowców" przed zwolnieniem i bezpiecznym pokonaniu przejazdu.

    Cytuj
    IP: 84.38.xx1.xx2 
  • Marcin_gość_gość

    28.08.2020, 15:58

    Marcin

    Tam nie trzeba się zatrzymywać

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xx9.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.