Bo wszyscy jesteśmy "Tacy sami" - festyn na Starym Mieście

Na placu Hallera odbył się festyn "Tacy sami" (fot. tcz.pl)
Tczew - Bo wszyscy jesteśmy "Tacy sami" - festyn na Starym Mieście

zobacz galerię zdjęć: 3
Już po raz siódmy ulicami grodu Sambora przeszła kolorowa parada. Wszystko z okazji Ogólnopolskiego Dnia Osób Chorych na Schizofrenię. Na placu Hallera zgromadzili się ci, którzy chcieli powiedzieć swoje "nie" dla marginalizacji osób dotkniętych wykluczeniem społecznym.

Festyn "Tacy sami" zorganizowały Środowiskowe Domy Samopomocy przy MOPS w Tczewie oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej. Integracyjny przemarsz ulicami miasta skupił seniorów, młodzież szkolną, dzieci ze świetlic socjoterapeutycznych, domów dziecka, pensjonariuszy ośrodków wsparcia, domów pomocy społecznej, przedstawicieli władz miasta, służby zdrowia oraz samych mieszkańców:

- Takie imprezy mają udowodnić, że wszyscy jesteśmy tacy sami. Pokazać, że niepełnosprawność niekoniecznie musi oznaczać wykluczenie. Tego typu przedsięwzięcia edukują społeczność w zakresie tolerancji i dobrego odbioru osób niepełnosprawnych. - wyjaśnia Julita Jakubowska, szefowa tczewskiego MOPS-u.

Podczas imprezy osoby niepełnosprawne przygotowały kiermasz ze swoimi pracami. Przez kilka godzin na ustawionej na rynku scenie można było podziwiać występy artystyczne. Uczestnicy imprezy mieli także możliwość spróbowania domowych wypieków i chleba ze smalcem. Festyn Przyjaźni "Tacy Sami" został organizowany w ramach realizacji projektu pt. MEDIA - KULTURA - MY i współfinansowany przez Ministerstwo Polityki Pracy i Polityki Społecznej w zakresie funkcjonowania i rozwoju sieci oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz oraz Prezydent Miasta Tczewa Zenon Odya.

W przyszłym tygodniu zapraszamy na wideorelację z tczewskiej imprezy do naszego działu Telewizja Internetowa
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (22)
dodaj komentarz

 • +7

  TCZEWIAK5

  10.09.2010, 00:15

  bo jesteśmy tacy sami!

  Nie ma lepszych czy gorszych jednak niestety część społeczeństwa inaczej to widzi. Ludzie nie widzą w sobie wad ale chętnie wytykają je innym co moim zdaniem jest pozbawione jakiegokolwiek sensu. "Wykluczać" ze społeczeństwa możne bandytę co morduje bez skrupułów czy takiego,który wyklucza innych a nie osoby chore na cokolwiek. To wstyd,że ludziom trzeba tłumaczyć takie rzeczy.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -12

  mieczyslaw

  10.09.2010, 10:42

  Tczewiaku nr 5.

  Nie jesteśmy tacy sami: Twoje komentarze są z kategorii "masło maślane", moje - nie. Tutaj widać pierwszą różnicę, poza tym każdy z nas ma inne ambicje i oczekiwania. System, w którym wszyscy byliśmy tacy sami już się skończył, oby bezpowrotnie, a miało to miejsce w 1989 roku.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -21

  Cyrk

  10.09.2010, 11:14

  Kto ci takich bzdur naopowiadał?

  Jak wszyscy jesteśmy tacy sami to jaki sens ma samodoskonalenie i rozwój osobisty skoro i tak będziemy tacy sami? Po co mam inwestować czas i wysiłek w stawanie się lepszym człowiekiem, jak ktoś kto cały ten czas przeleżał na kanapie będzie taki sam jak ja? A teraz na serio: ten socjalistyczny bełkot wsadź sobie tam gdzie słońce nie dochodzi, bo odbiera ludziom ambicje, chęć stawania się lepszymi oraz przede wszystkim motywację. Jeszcze żyje pokolenie skażone PRLem i jeszcze głosują na socjalistów, bo myślą że inaczej się nie da. Dopiero za 20-30 lat będą ludzi prawdziwie wolni, ale tylko pod warunkiem, że nie będzie im się głów napychać takimi bzdurami o równości. Jesteś tym kim się stałeś, a nie równym wszystkim inny. Poświęciłeś czas na naukę to jesteś wykształcony, poświęciłeś czas na zarabianie pieniędzy to jesteś bogaty, itd. KAŻDY MA PRAWO DO BYCIA SZCZĘŚLIWYM NA SWÓJ SPOSÓB! Taki bełkot o równości zabiera ludziom to prawo.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +1

  _gość

  10.09.2010, 11:40

  Mietek

  a co ty do podziało ludzi nawołujesz?! klasyfikację ludzi urządzasz?! Wstyd że takie komentarze puszczają

  Cytuj
  IP: 83.25.xxx.xx2 
  +3

  TCZEWIAK5

  10.09.2010, 11:50

  o co ci chodzi Mieciu?

  Rozumiesz sens mojej wypowiedzi chociaż? Chyba nie albo nie chcesz zrozumieć by swoje 3 grosze wtrącić.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -10

  mieczyslaw

  10.09.2010, 12:04

  Tczewiaku nr 5.

  W Twoim komentarzu nie ma nic, czego nie mógłbym zrozumieć, no może poza jednym - po co piszesz takie oczywistości?

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +5

  TCZEWIAK5

  10.09.2010, 12:54

  do klauna

  Nie chodzi mi o klasyfikację ze względu na stan posiadania czy wykształcenie ale o to,że nie ma lepszych i gorszych ludzi w takim znaczeniu,że np ktoś kto jest kulawy czy chory gorszy jest od takiego Miecia czy Ciebie-kapiszy??? Chodzi mi o równe traktowanie ludzi a wy tu jakieś segregacje człowieka chcecie urządzać.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -10

  mieczyslaw

  10.09.2010, 13:01

  Tczewiaku nr 5.

  Po pierwsze ostatnie: nikt prócz Ciebie nie urządził tu segregacji. Przeczytaj sobie jeszcze raz wszystkie komentarze i wróć do swojego: to Ty rozróżniasz ludzi na lepszych i gorszych, ja stwierdziłem tylko tyle, że ludzie się różnią, ale nie wyróżniłem nikogo, że jest lepszy, nikogo że gorszy. W Twoim wieku wypadałoby umieć już czytać tekst ze zrozumieniem. A przede wszystkim naucz się precyzyjnie wyrażać - chciałem napisać myśli, ale przypomniało mi się, że w Swoich wypowiedziach nie zawierasz praktycznie żadnych Swoich myśli.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +7

  Basia11

  10.09.2010, 13:01

  znów nie w temacie

  Mietek ja ciebie miałam za mądrzejszego jednak. Te wasze wypowiedzi o czymś świadczą. Świadczą o tym że albo jesteście dziećmi albo brak wam 5 klepki. Wy się kiedyś uspokoicie czy zawsze będziecie się tak zachowywać? Mietek i Tczewiak jeszcze jakoś się potrafią zachować ale ten cyrk cały to tylko wchodzi by syf robić. Ehh szkoda słów. Idźcie do piaskownicy się pobawić ;P

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -14

  Cyrk

  10.09.2010, 14:43

  Dziecko

  nie wtrącaj się jak dorośli rozmawiają, bo tylko się ośmieszasz. Piszesz od rzeczy, bez jakiegokolwiek sensu i nie podajesz kompletnie żadnych argumentów na obronę lub obalenie jakiejkolwiek opinii. Nie próbujesz też nikogo do niczego przekonać, ani przestawiać swoich racji. Jedyne co pokazałaś to swoje odczucia, które nikogo nie interesują. Gratuluje dołączyłaś do pana oczywistego5 i zostałaś drugą członkinią (ehhh te feministyczne wymysły) klubu ludzi nieskażonych oryginalną i własną myślą. A pan oczywisty5 może się nie silić na sarkazm, bo to broń ludzi inteligentnych i tylko sobie krzywdę robi...

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -2

  TCZEWIAK5

  10.09.2010, 15:58

  zabłysnąłeś ?

  Powiedz co ty tutaj wnosisz? Nie wiesz? To ja ci powiem-nic. Nie wyrażasz swojego zdania tylko próbujesz odpowiadać innym i to w żenujący sposób. Ja wchodzę tutaj by coś napisać i nie muszę wędrować po artykułach żeby się w dyskusje z kimś wdawać jak ty. Wiem cyrku,że w internecie każdy jest cwany i obeznany ale nie bierz tak tego do siebie bo jak w realu się zapomnisz i zakozaczysz to po p..e dostaniesz i tyle z tego będziesz miał;D Poza tym,że ja niby kopiuje komentarze? hmm powiedz jak skoro to ja pierwszy piszę-spójrz w górę. Piszę co myślę i chcę a na takich jak ty uwagi nie zwracam bo nie warto i nie spinaj się tym tak bo w majdy przed kompem narobisz ;) Ty nie jesteś jednym na milion tylko jednym z miliona...internetowych napinaczy,którzy próbują błysnąć.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -7

  mieczyslaw

  10.09.2010, 16:31

  Basia,

  Po prostu te "oczywiste oczywistości" pod prawie każdym artykułem przyprawiają mnie o mdłości.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +1

  Basia11

  10.09.2010, 17:49

  Mietku

  Ale co ci przeszkadza czyjaś wypowiedź? Daj sobie spokój. Tak będzie lepiej dla wszystkich. Ma chłopak swoje zdanie,takie a nie inne i daj mu spokój. Ja nie widziałam żeby on cię prowokował np.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -4

  Philips

  10.09.2010, 20:20

  To jest forum

  Basiu11, każda wypowiedź publiczna, a taką jest wypowiedź na forum, jest czymś w rodzaju prowokacji. Wypowiedź taka zostanie oceniona przez innych użytkowników. Jeżeli ktoś nie chce, aby oceniano jego poglądy, to niech je zachowa dla siebie.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -4

  Basia11

  11.09.2010, 19:18

  Philips

  To ma być twoim zdaniem rozwiązanie? Nie pisać? Posłuchaj mnie uprzejmie. Piszę swoje zdanie i ktoś oczywiście ma pełne prawo to ocenić,odnieść się do tego ale nie mówić,że twoja wypowiedź jest do kitu czy coś w tym stylu. To jest moja myśl a nie tego kogoś więc o co chodzi? Ktoś może się z tym nie zgadzać ale nie mówić,że jest to np debilne bo to MOJE osobiste zdanie do którego mam pełne prawo. Poza tym spójrz na kulturę wypowiedzi tutaj. Dziwie się,że komentarze takiego Cyrka przechodzą. Przy okazji odnosząc się właśnie do niego to gdybyś był moim synem(przykład)to było by mi za ciebie wstyd bo nie prezentujesz żadnej kultury wypowiedzi ani ogólnie ani pisząc do mnie(kobiety). Tak na marginesie to nie wiem czego się w tym temacie czepiliście bo ja tę pierwszą wypowiedź rozumiem w ten sposób iż nie ma podziałów ludzkich ze względu na stan wyglądu czy niezależne od człowieka atakujące go choroby a nie jak wy zaczęliście mówić o podziałach materialnych itp. Ludzi gorszych nie ma a wygłaszanie poglądów dot "nadludzi" jest karane przez prawo-a do tego ta dyskusja powoli zmierza.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -5

  Basia11

  11.09.2010, 19:24

  +

  Zaraz "mądre" głowy się odezwą co ty ględzisz? Jacy nadludzie? Już tłumaczę. Sami zaczęliście drążyć temat lepszych i gorszych więc ma to znaleźć w czymś odzwierciedlenie czyli nazwanie jednego lepszym a drugim gorszym(zgodnie z tematem podział dot ludzi chorych) a jak ten pogląd się nazywa chyba wszyscy wiemy?

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +1

  Philips

  11.09.2010, 21:27

  Nie mieszaj wątków

  Basiu11, w którym miejscu napisałem, że rozwiązaniem jest nie pisać? Napisałem tylko, że każda wypowiedź publiczna jest "narażona" na komentarze, zarówno przychylne, jak i krytyczne. Jeżeli ktoś ma prawo ocenić czyjąś wypowiedź, to może również napisać, że jest ona do niczego. Dlaczego nie miałby mieć do tego prawa? Jeżeli ktoś napisze: "Wyrżnijmy pół Tczewa", to chyba mam prawo się do niej odnieść i ją ocenić? Zarówno pomysł jak i pomysłodawcę? To oczywiście drastyczny przykład, ale wydaje się wyjaśniający mechanizm. Nie odnoszę się do kultury wypowiedzi na forum, bo jest ona różna, ale jest to cena jaką się płaci za dopuszczenie różnych ludzi do forum. I to jest przykład na to, że nie jesteśmy tacy sami. Jedni są mniej kulturalni, inni bardziej. Jedni są ładniejsi, inni mniej. Jedni sprawniejsi umysłowo, a inni mniej. Jestem przeciwnikiem ogólnej oceny człowieka jako lepszego, czy gorszego. Traktowania jednych jako nadludzi, a drugich jako podludzi. Dopuszczalnym przeze mnie podziałem ludzi jest określenie, czy nadaje się on do wykonywania jakiejś czynności, czy nie? I tu pojawi się podział na ludzi lepiej bądź gorzej nadających się do konkretnego zajęcia. Chyba zgodzisz się z tym, że człowiek niewidomy nie nadaje się na kierowcę? I tu trzeba powiedzieć, że człowiek niewidomy jest gorszym jako kierowca, co nie eliminuje go z życia. Być może jest on świetnym "myślicielem", a tacy ludzie też są potrzebni. Jeden człowiek bardziej nadaje się do machania łopatą (i też należy go szanować, bo bez tego machania łopatą nie byłoby wielu udogodnień, z których korzystamy), a drugi do polityki. Oby tylko nie zamienić ich miejscami! Denerwują mnie wszelkie teksty w stylu "jesteśmy tacy sami", czy "wszystkie dzieci nasze są". Nie jesteśmy tacy sami (i nie oceniam lepsi, czy gorsi, po prostu nie jesteśmy tacy sami), a uznanie, że wszystkie dzieci są nasze może prowadzić do próby ingerowania w wychowanie tych dzieci, bo przecież są nasze, a nie tylko i wyłączenie rodziców. Basiu11, jeżeli odpowiadasz na mój komentarz, to proszę Cię, abyś pisała tam o tym, co ja napisałem wcześniej. Zaczęłaś uogólniać, mieszać mnie z Cyrkiem i w końcu nie wiedziałem, czy masz do mnie pretensje, czy do kogoś innego :-) Poza tym, jak sama zauważyłaś jesteś kobietą, a ja mężczyzną i to powoduje, że nie jesteśmy tacy sami. Pomijam oczywiste sprawy jak budowa ciała. Psychicznie jesteśmy inni i nie sugeruję, że kobiety są gorsze - żeby było jasne. Po prostu - jesteśmy różni od siebie. Pozdrawiam!

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +4

  roza-81

  10.09.2010, 18:59

  Tacy sami...

  Czytając komentarze do tego artykułu zastanawia mnie w jaki sposób hasło tego festynu ma się do socjalistycznej propagandy?Odpowiedź jest prosta wcale.Jak wypowiedziała się w artykule pani Julita Jakubowska ,,Pokazać, że niepełnosprawność niekoniecznie musi oznaczać wykluczenie" i tylko tyle .Wyszli do Nas na ten plac pokazać że też mogą pracować czy realizować się twórczo.Robić najbardziej oczywiste oczywistości które dla nich czasem są nie osiągalne ,gdyż są szufladkowani jako ,,niezdatni do użytku".Banał,tak banał ale wymagający ciągłego powtarzania i właśnie dlatego są takie imprezy i ludzie którzy raczą nas tymi frazesami.No, trochę masełka odemnie dla Was:)

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -3

  czegewara

  11.09.2010, 10:38

  "Tacy sami"

  No, cóż część wypowiadających się chyba nie zrozumiała przesłania autora . Kolejny raz mnie rozczarowali autorzy niektórych wypowiedzi lub po prostu chcą koniecznie zwracać uwagę na siebie . A temat naprawdę zacny .

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  _gość

  11.09.2010, 11:50

  racja

  Część zauważ nie prezentuje swoich myśli tylko wdaje się w niepotrzebne dyskusje jak dzieci

  Cytuj
  IP: 83.25.xx6.xx8 
 • _gość

  12.09.2010, 16:04

  to śmieszne

  Ja pamiętam jak hehehe dostał ostrzeżenie za wypowiedź (jedną) za Sosnoffskiego a tutaj już od pewnego czasu niektórzy jadą co im ślina na język przyniesie i co???? Nic-śmieszne. Może pojawi się ranking tcz dotyczący chodów pewnych użytkowników u moderatorów? Część komentarzy nie powinna przechodzić wgl ale jak widać jest inaczej. Przytoczę tutaj portal polscy kibice gdzie każdy komentarz jest dokładnie czytany przez moderatora i nie przejdzie jeśli ktoś zaczyna pajacować a tutaj wolna amerykanka tyle,że jedni działają na korzystnych zasadach a drudzy nie.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx0.xx3 
 • +1

  prezes_gość

  12.09.2010, 22:34

  wyrazy uznania

  gratuluję wszystkim TYM którzy zatrzymali swoje myśli przy okazji tego festynu szanujmy sie na wzajem abedzie lżej pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx8.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia