"Decydujemy razem". Dzisiaj debata na temat przyszłości miasta

Debata jest przyczynkiem do dyskusji o przyszłości miasta (fot. tcz.pl)
Tczew - "Decydujemy razem". Dzisiaj debata na temat przyszłości miasta
W 108 gminach i powiatach z terenu całej Polski realizowany jest właśnie pilotażowy projekt budowania i testowania mechanizmów udziału organizacji i środowisk lokalnych w zarządzaniu sprawami publicznymi. Tczew jest jedną z gmin biorących udział w przedsięwzięciu "Decydujmy razem". Teraz urzędnicy i samorządowcy zapraszają mieszkańców grodu Sambora na debatę dotyczącą przyszłości naszego miasta.

Lokalne Forum Partycypacji Społecznej realizowane w ramach projektu "Decydujmy razem" odbędzie się dzisiaj (27 czerwca) o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Centrum Wystawienniczo - Regionalnego Dolnej Wisły. Co kryje się pod wdzięcznym terminem "partycypacja"? Aktywny udział organizacji i środowisk lokalnych w zarządzaniu sprawami publicznymi społeczności lokalnej, w tym w tworzeniu lokalnych strategii rozwoju, w określaniu kierunków i metod działania władz samorządowych i administracji lokalnej oraz w monitorowaniu przebiegu wykonywania takich działań. Głównym celem projektu, do którego przystąpił również Tczew, jest upowszechnienie sprawdzonych modeli partycypacji powstałych w Polsce i za granicą, dostarczenie społecznościom i władzom lokalnym narzędzi monitorowania i oceny jej stanu oraz opracowanie i przygotowanie do wdrożenia ogólnokrajowego systemu jej wspierania. Jak tłumaczą urzędnicy, mechanizmy i metody partycypacji powstają w wielu miejscach z potrzeby lokalnych społeczności i ich przedstawicieli. Stają się częścią lokalnego prawa, pożyteczną praktyką o dowiedzionej skuteczności, czy choćby lokalnym obyczajem. Doświadczenia te mogą stać się przedmiotem działań politycznych głównego nurtu, mogą wejść do praktyki działania organizacji, instytucji i podmiotów gospodarczych nawet w skali krajowej. Aby taki proces wesprzeć, powstał projekt "Decydujmy razem".

- Zapraszamy wszystkich na dzisiejszą debatę. Mamy nadzieję, że wspólnie poruszymy wiele kwestii ważnych dla naszego miasta - zachęca Jolanta Śliwińska z Wydziału Rozwoju Miasta tczewskiego magistratu.

"Decydujmy razem" to realizacja szeregu konkretnych zadań w stu ośmiu jednostkach samorządowych z użyciem metod partycypacyjnych, potencjału lokalnych struktur i liderów oraz z uwzględnieniem lokalnych tradycji, zasobów, uwarunkowań demograficznych i historycznych. Rezultaty tych działań staną się przedmiotem upowszechniania i promocji. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Podyskutuj o przyszłości Tczewa

O przyszłości Tczewa, Strategii Rozwoju Miasta i udziale mieszkańców w jej tworzeniu będzie można podyskutować podczas debaty publicznej, która odbędzie się w dzisiaj 27 czerwca o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Centrum Wystawienniczo - Regionalnego Dolnej Wisły. Podczas debaty będzie mowa m.in. o celach, jakie stawia sobie samorząd miasta:

- wspieranie małych i średnich firm
- nowe funkcje dla "Sadów Bałdowskich" i terenów wojskowych
- poprawa systemu komunikacyjnego miasta
- lepsza jakość kultury, edukacji, sportu i rekreacji
- większa aktywność środowisk lokalnych miasta.

Będzie można zabrać głos w dyskusji, zadać pytania prezydentowi, jego zastępcom, radnym miejskim.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (20)
dodaj komentarz

 • _gość

  27.06.2011, 00:11

  hahahhahahaha

  I co posłuchają kogoś? Politycy nigdy ludu nie słuchają a to to jest czysty PR.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xx9 
 • st_gość

  27.06.2011, 00:39

  Po co zadawać pytania skoro i tak władze Tczewa mają głęboko gdzieś głos mieszkańców, chociażby w kwestii karty miejskiej, a najważniejsze inwestycje to budowa zegara słonecznego w parku?

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx3.xx4 
 • +2

  mieczyslaw

  27.06.2011, 09:32

  st_gość

  Nie wiesz? Oficjalna propaganda napisze, że władze spotkały się z mieszkańcami miasta, itd... A że nie słuchają - kto będzie o tym pamiętał? Za cztery lata, będą się chwalili że takie spotkania miały miejsce, i że wysłuchali - tak jak za PRL'u.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  mieczyslaw

  27.06.2011, 03:41

  "Wspieranie małych i średnich firm"

  Jakim sposobem? Kiedy założenie własnej działalności gospodarczej zajmie 5 minut? Przychodzę do jednego "okienka", składam jeden druk, a reszta się dzieje bez mojego udziału - nie muszę biegać do US, ZUS'u, itp. Przecież to mogą i powinni wykonać urzędnicy - po to składam swoje wszystkie dane na formularzu. Jakie inne ułatwienia? Podatki miasto może obniżyć? Może poprawić infrastrukturę - nie, na to nie ma pieniędzy przecież.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  C>K>M

  27.06.2011, 08:26

  Mieczysław, te pretensje to do tych w Warszawie, a nie do samorządów raczej. Ale masz rację, stwierdzenie, że samorząd w jakikolwiek sposób będzie wspierał małe i średnie firmy budzi śmiech. No chyba, że wiadomo które firmy:D

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +4

  mieczyslaw

  27.06.2011, 09:30

  C>K>M

  Stąd mój komentarz. Oczekuję od nich konkretów a nie pustych,populistycznych, haseł.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 

  Potrzeba sztormu!_gość

  27.06.2011, 10:22

  Państwo obrasta złym prawem, jak wrak glonami...

  a'propos zakładania działalności - po kiego grzyba jakieś rejestracje? Ważne dla państwa byś płacił podatki. Jak zarobisz, płacisz dolę fiskusowi. Rejestracje są potrzebne tylko darmozjadom-urzednikom. Nie wszyscy urzędnicy są darmozjadami.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx3 
  -3

  Vpanter

  27.06.2011, 11:51

  m

  Nie doczekasz się konkretów bo społeczeństwo woli słuchać hasełka populistyczne zamiast realnych deklaracji. Skoro jest popyt to politycy to wykorzystują. Miej pretensje do społeczeństwa że jest głupie. Politycy oczywiście są nieetyczni i kłamliwi ale polityka to nie od dziś przecież wiadomo dziedzina życia ponad etyką i moralnością.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • _gość

  27.06.2011, 07:54

  NIE dla metropolii.

  Odpowiedz
  IP: 195.205.xx3.xx6 
 • -1

  _gość

  27.06.2011, 11:28

  NIE dla społeczniaków

  Cytuj
  IP: 109.207.xx9.xx4 
 • +3

  gość_gość

  27.06.2011, 09:38

  gdzie są ścieżki rowerowe?

  Gdzie są ścieżki rowerowe? czy nie można zrobić spotkania urząd miasta + starostwo + spółdzielnia mieszkaniowa i ustalić projekt ścieżek rowerowych, w gdańsku jak nie było gdzie zrobić to zlikwidowano trawnik między chodnikiem a jezdną. Można ! Czemu nikt nie bierze przykładu z innych miast ?

  Odpowiedz
  IP: 195.117.xx7.xx9 
 • -6

  _gość

  27.06.2011, 11:29

  a po co mi ścieżki ? na rowerze nie jeżdzę.. buhaha

  Cytuj
  IP: 109.207.xx9.xx4 
 • +1

  _gość

  27.06.2011, 10:38

  gdzie i kiedy powstanie stadion lekkoatletyczny. Wstyd nie wywiązywać się z obietnic przedwybrczych.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx8 
 • anas_gość

  27.06.2011, 11:42

  dlaczego?

  bardzo dobra inicjatywa , czas by pobudzić i wyciagnać ludzi z domowych pieleszy żeby w końcu zaczęli decydować o swoim otoczeniu bo na razie Tczew nie ma szczęścia do udanych realizacji - tylko dlaczego takie spotkania organizuje się w wakacje ?

  Odpowiedz
  IP: 89.73.xx4.xx4 
 • Do MIECZYSŁAWA_gość

  27.06.2011, 11:50

  no przyjdź na debatę i wyraź te swoje konkretne oczekiwania, a następnie żądaj cyklicznych spotkań mających na celu bieżące rozliczanie władzy. Poopowiadać w necie to żadna sztuka, ale jasno sformułować mysli w treściwej formie w merytorycznej dyskusji to już jest pewna sztuka i umiejętność.

  Odpowiedz
  IP: 83.17.xx1.xx4 
 • +3

  mieczyslaw

  27.06.2011, 15:18

  Do MIECZYSŁAWA_gość

  Mam nadzieję, że Ty jednak będziesz - ja niestety nie mam fizycznej możliwości.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • _gość

  27.06.2011, 11:54

  myślę, że takie spotkania powinny odbywać się na poziomie osiedli, spółdzielni mieszkaniowych. Mieszkańcy takich "małych" ojczyzn są bardziej aktywni. Na zebraie do "miasta" to już ciężej pójść.

  Odpowiedz
  IP: 195.205.xx3.xx6 
 • +3

  tczewianka_gość

  27.06.2011, 13:46

  ŚCIEŻKI

  Kiedy powstanie ścieżka rowerowa, łącząca suchostrzygi ze starym miastem?????

  Odpowiedz
  IP: 83.16.xx5.xx2 
 • +1

  Gród Sambora

  27.06.2011, 13:53

  I tak na terenie sadów będzie osiedle z bloków (patrz Bajkowe II), a poligon wojskowy to będzie osiedle tyle, że domków jednorodzinnych. Tyle z tych terenów zostanie

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  Dirschauer wirtschaft..._gość

  27.06.2011, 14:30

  Arogancja władzy, czy nieudolność?

  Żeby dyskutować o przyszłości Tczewa potrzeba, by miasto udostępniło (np. w Internecie) opracowania diagnozujące aktualną sytuację w różnych dziedzinach, jak np. demografia, transport, zagospodarowanie przestrzenne, gospodarka, itp. Zapewne takie opracowania są w posiadaniu urzędników, ale dostęp do nich zwykłych obywateli jest utrudniony, a bez tego nie ma dyskusji. W ogóle obserwuję, że władze Tczewa, w kolejnej już kadencji nie dbają wystarczająco o udostępnianie obywatelom informacji publicznej. W takiej sytuacji zapraszanie do dyskusji zakrawa na kpinę i jest wyraźnym objawem arogancji urzędniczej.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.