213 zawodów - od września nowa lista w szkołach branżowych

Młodzież, szkoła (fot. tcz.pl)
Tczew - 213 zawodów - od września nowa lista w szkołach branżowych
Minister edukacji Anna Zalewska podpisała nowe rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Dokument określa 213 zawodów szkolnictwa zawodowego, w których kształcenie będzie mogło być prowadzone od 1 września 2017 r.

Rozporządzenie dotyczy nauki w pierwszych klasach szkół branżowych I stopnia, klasach pierwszych 4-letniego technikum oraz na pierwszych semestrach szkół policealnych. W dokumencie uwzględniono zarówno dotychczas istniejące, jak i nowe zawody - określone na wnioski ministrów właściwych dla tych zawodów - oraz zmiany w dotychczasowych zawodach.

Jednocześnie w pozostałych klasach 4-letniego technikum, klasach dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej prowadzonych w branżowej szkole I stopnia i pozostałych semestrach szkoły policealnej aż do czasu zakończenia kształcenia będzie funkcjonowało dotychczasowe rozporządzenie MEN z grudnia 2016 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


Nowe rozporządzenie umożliwia kształcenia w następujących nowych zawodach: technik robót wykończeniowych w budownictwie (stanowiącym kontynuację kształcenie w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie), magazynier-logistyk (stanowiącym podbudowę do kształcenia w zawodzie technik logistyk) oraz w pięciu tzw. zawodach pomocniczych, stworzonych z myślą o osobach niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim: pracownik pomocniczy krawca, pracownik pomocniczy mechanika, pracownik pomocniczy ślusarza, pracownik pomocniczy stolarza i asystent fryzjera.


Rozporządzenie umożliwia również kształcenie w nowym zawodzie operator maszyn i urządzeń hutniczych.

W rozporządzeniu wprowadza się także zmiany w nazewnictwie dotychczasowych zawodów.

Zgodnie z reformą edukacji, 1 września 2017 r. w miejsce zasadniczych szkół zawodowych pojawią się szkoły branżowe I stopnia.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


Źródło: www.kurier.pap.pl

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +4

  ._gość

  17.03.2017, 05:34

  "kształcenie w nowym zawodzie operator maszyn"? tu nie trzeba się kształcić

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx1.xx0 
 • +5

  etam na wszystko_gość

  17.03.2017, 07:19

  i tak skończą w jednej z korporacji za 2500 brutto i przez pośrednika na umowę czasową. Przyszłość dla nich to bycie niewolnikiem do us...j śmierci. I gdzie ich przyszłość , gdzie założenie rodziny i zakup mieszkania i godne życie europejczyka. Poprzednie rządy upodliły kraj i sam wszech mądry i jaśniejący pisior tego nie zmieni.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx1 
 • -5

  efdsfsdf_gość

  17.03.2017, 08:01

  2500 brutto to nie jest tak mało, kiedyś płacili 600 zł

  Cytuj
  IP: 195.191.xx0.xx2 
 • -1

  spawacz_gość

  19.03.2017, 10:26

  a ja spawam na stoczni w gdańsku za 29 zł netto na godzine, jezdze nowym autem i wynajmuje 2 poziomy na bajkowym bo nie wiem czy chce mieszkanie czy moze dom gdzies na wsi. i robie 8 h dziennie a 10 pisane. umowa o prace, pelny socjal i smieje sie pod flexem z tych niedorajd życiowych z mojej esy

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx3.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.