Zgłoś Wydarzenie Historyczne Roku 2017!

Bitwa o Tczew (fot. tcz.pl)
Zgłoś Wydarzenie Historyczne Roku 2017!
Jeszcze tylko przez dwa tygodnie można zgłosić projekty do plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku 2017" organizowanego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Termin zgłaszania projektów upływa 31 marca 2018 roku. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku.

Organizatorzy zachęcają wszystkich, zarówno osoby prywatne, jak i instytucje, organizacje, ośrodki kultury itd., do zgłaszania projektów w trzech kategoriach: WYDARZENIE - tj. festiwal, impreza plenerowa, konferencje i sympozja, komplet wydarzeń (książka, wystawa, strona www, tablice), rekonstrukcje historyczne, wykopaliska archeologiczne, spektakle, akcje społeczne etc., WYSTAWA - tj. nowa wystawa stała lub czasowa, e-wystawa, otwarcie muzeum etc. oraz EDUKACJA I MULTIMEDIA - tj. projekty edukacyjne (np. warsztaty, lekcje, gry edukacyjne etc.), publikacje, komiks, e-wydarzenia/multimedia (np. film, audiobook), strona www, aplikacje mobilne etc.

Zgłoszenia przyjmowane są od 1 marca poprzez formularz dostępny na stronie projektu: www.whr.muzhp.pl , gdzie również znajduje się regulamin plebiscytu.

Następnie jury, złożone z przedstawicieli świata kultury, nauki i sztuki, wybierze po 5 projektów z każdej kategorii. Projekty te zostaną poddane głosowaniu internautów, którzy wybiorą 3 zwycięskie przedsięwzięcia. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu 2018 roku.




Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Jak podkreślają uczestnicy - "plebiscyt jest dla nich idealną formą promocji i popularyzacji historii oraz ogromnym wyróżnieniem, jeśli projekt zostaje zgłoszony przez osoby, które nie są jego autorami tylko po prostu w nim uczestniczyły". Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów, które rywalizują o miano tego najważniejszego. Od początku istnienia plebiscytu zgłoszono blisko 1000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło łącznie ponad 50 tys. internautów. Do konkursu zgłaszają się zarówno znane instytucje ogólnopolskie, jak i lokalne stowarzyszenia działające wyłącznie w danym regionie.



"<Wydarzenie Historyczne Roku> to wyjątkowy konkurs, który swoim zasięgiem wykracza poza granice kraju. W minionej edycji mieliśmy projekty m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Belgii, Ukrainy, Rosji, Gruzji czy Irlandii. Przez 11 lat trwania plebiscytu nagrodzonych i wyróżnionych zostało wiele osób, które mają ciekawe i dobre pomysły. Dzięki udziałowi w konkursie i szerokiej promocji, wiele projektów dociera do nowego grona, do którego nigdy nie dotarliby organizatorzy" - mówi dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.




Laureaci poprzednich edycji:


2016 - wystawa czasowa "Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach" (kategoria "Wystawa"), obchody 40. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76 (kategoria "Wydarzenie"), Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich (kategoria "Edukacja i multimedia")

2015 - wystawa stała Muzeum Katyńskiego (kategoria "Wystawa"), rekonstrukcja historyczna "Obława Augustowska. Lipiec 1945" (kategoria "Wydarzenie"), społeczna akcja "Chwalimy się Powstaniem" (kategoria "Edukacja i multimedia")

2014 - wystawa czasowa "Krakowscy Wyklęci" (kategoria "Wystawa"), otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (kategoria "Wydarzenie"), "Projekt: Pilecki" (kategoria "Edukacja i multimedia")

2013 - projekt edukacyjny dla dzieci i dorosłych "Magia ogrodów"


2012 - projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi "Korczak"

2011 - uroczysty pochówek kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego

2010 - otwarcie podziemi Rynku Głównego w Krakowie

2009 - V rekonstrukcja bitwy warszawskiej w Ossowie

2008 - ekshumacja zwłok gen. Władysława Sikorskiego

2007 - uruchomienie TVP Historia



Harmonogram:

1-31 marca 2018 - zgłaszanie projektów (I etap)

do 6 kwietnia 2018 - Jury wybiera po pięć projektów w każdej z kategorii

16 kwietnia - 17 maja 2018 - głosowanie internetowe na wybrane projekty (II etap)

czerwiec 2018 - oficjalne ogłoszenie wyników



Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie

Partner: historia.org.pl

Patroni medialni: Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, dzieje.pl, Telewizja Polska, Sieci, wSieci Historii.

Termin: marzec-czerwiec 2018

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

  • achhh_gość

    21.03.2018, 08:01

    Proponuję historyczny remont ul. Gdańskiej/Jedności Narodu.

    Odpowiedz
    IP: 178.235.xx6.xx0 
  • stały czytelnik_gość

    21.03.2018, 08:39

    Proponuję,jeżely Pani Redaktor pozwoly-Tczewianin 2017roku ,jako wydarzenie historyczne 2017 roku.

    Odpowiedz
    IP: 79.187.xx2.xx9 
  • jaa_gość

    21.03.2018, 09:18

    może niewiele wiem, ale..

    jak dla mnie, to wydarzeniem historycznym była np. koronacja Chrobrego na króla, bitwa pod Grunwaldem itp. itd., a nie jakaś tam wystawa czy obchody rocznicy wydarzeń historycznych..

    Odpowiedz
    IP: 195.191.xx0.xx2 
  • t_gość

    21.03.2018, 11:26

    ale jaja nic dodać nic ująć....

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx9.xx1 
  • Fakty nie Mity_gość_gość_gość__gość

    21.03.2018, 15:14

    Wydarzenie Roku !

    Biegli wydali opinię dla prokuratury - NIE MA DOWODÓW NA WYBUCH ,A TYM SAMYM NA ZAMACH ! Czy Macierewicz zwróci kasę ????

    Odpowiedz
    IP: 188.146.xx8.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.