Sopot, Gdańsk, Stegna, gmina i miasto Tczew oraz powiat gdański - będą badania profilaktyczne

Lekarz
Sopot, Gdańsk, Stegna, gmina i miasto Tczew oraz powiat gdański - będą badania profilaktyczne
Sopot, Gdańsk, Stegna, gmina i miasto Tczew oraz powiat gdański - w tych miejscach ruszył metropolitalny program profilaktyki cukrzycy typu 2. Propozycja jest skierowana do osób w wieku od 35 do 64 lat.

W ramach wszystkich realizowanych projektów przeprowadzonych zostanie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych. Projekt finansowany jest ze środków europejskich.

DLA KOGO PROGRAM PROFILAKTYKI?

Szacuje się, że w Polsce cukrzycą dotkniętych jest 9,5 proc. populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób, z których co czwarta nie ma świadomości choroby. Cukrzyca typu 2 jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, której przyczynami są m.in. otyłość, siedzący tryb życia czy zła dieta. Z metropolitalnych bezpłatnych badań będą mogły skorzystać osoby aktywne zawodowo, będące w grupie podwyższonego ryzyka, w szczególności w wieku 35-64.


NA CZYM POLEGA PROGRAM?

Program zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu. Aby wziąć udział w programie należy wypełnić ankietę FINDRISK, która określa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu 10 lat. Z bezpłatnego badania przesiewowego będą mogły skorzystać osoby, które po wypełnieniu ankiety uzyskają 12 lub więcej punktów. Wynik badania wskazujący na stan przedcukrzycowy kwalifikuje do udziału w rocznym programie edukacyjnym, który ma na celu wprowadzenie zmian w stylu życia i niedopuszczenie lub opóźnienie rozwinięcia się pełnoobjawowej cukrzycy typu 2. Uczestnicy programu mogą liczyć na konsultacje m.in. diabetologa i dietetyka. Wezmą udział w zajęciach zwiększających poziom aktywności fizycznej tak, aby zmniejszyć nadmiar masy ciała u osób z nadwagą i otyłością.

Celem projektu jest wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców poprzez:

zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę typu 2,
podniesienie świadomości zdrowotnej,
redukcję czynników ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.
Zgłoś się do bezpłatnego programu profilaktyki cukrzycowej.
Wejdź na stronę Portalu Pacjenta https://pacjent.przychodniarogowscy.pl/login i wypełnij krótką ankietę FINDRISK. Po jej wypełnieniu otrzymasz dalsze wskazówki.

Ponadto zapraszamy do skorzystania z Punktu Informacji Diabetologicznej znajdującego się w Tczewie na ul. Jasia i Małgosi 8/4 (gabinet nr 7), czynnego od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.30. Telefon do Punktu 58 530 30 31, mail: cukrzyca@przychodniarogowscy.pl

Więcej informacji na temat projektu: https://fundusze.powiat.tczew.pl/projekty-z-rpo-wp-3/projekt-stop-cukrzycy-program-profilaktyki-cukrzycy-typu-2-na-terenie-powiatu-tczewskiego.html

9 MLN ZŁ NA WALKĘ Z CUKRZYCĄ W METROPOLII

Program Profilaktyki Cukrzycy współfinansowany jest środków europejskich przeznaczonych na realizację projektów metropolitalnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Na terenie naszej metropolii realizowanych będzie 6 projektów mających na celu zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę. Wartość wszystkich projektów to prawie 9 mln zł, z czego 85 % pochodzi z funduszy europejskich. W ramach projektów przeprowadzonych zostanie w sumie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych


[Metropolia Gdańsk]

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • qq_gość

    28.10.2020, 14:13

    coś tu nie gra. Przeciez niema innych chorób niż covid. Ani raka ani wypadków.... przecież ludzkość cudownie ozdrowiała. :)

    Odpowiedz
    IP: 87.204.xx2.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.