"Samorząd Równych Szans 2011" - jest nagroda dla Tczewa

Nagrodę dla samorządu odebrała Gabriela Brządkowska (w środku) (fot. mat. UM)
Tczew - "Samorząd Równych Szans 2011" - jest nagroda dla Tczewa
Rada Nagrody "Samorząd Równych Szans" bardzo wysoko oceniła projekt "Bank Czasu - Bankiem Życzliwości" realizowany z myślą o osobach niepełnosprawnych i postanowiła przyznać miastu Tczew statuetkę i tytuł "Samorząd Równych Szans 2011".

Wręczenie nagród odbyło się w Zakopanym podczas uroczystej gali Ogólnopolskiego Forum Integracji Społecznej organizowanego pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Nagrodę odebrała kierownik Środowiskowych Domów Samopomocy MOPS w Tczewie - Gabriela Brządkowska. Celem konkursu "Samorząd Równych Szans", który został zorganizowany już po raz trzeci, jest wsparcie samorządów w zakresie prowadzenia polityki na rzecz osób niepełnosprawnych tak, by umożliwić jak najszersze włączenie tej grupy we wszystkie dziedziny życia. Wśród osób zaproszonych na galę znaleźli się prezydenci miast, starostowie, przedstawiciele urzędów marszałkowskich, burmistrzowie i wójtowie oraz liderzy lokalnych społeczności. Konkurs "Samorząd Równych Szans" napłynęło ponad osiemdziesiąt zgłoszeń od samorządów z całej Polski. Konkurs nagradza te samorządy, które podejmują ciekawe inicjatywy na rzecz włączenia osób niepełnosprawnych w życie lokalnych społeczności i chcą się dzielić swoimi doświadczeniami z innymi.

- Tytuł ma ogromne znaczenie dla naszego miasta bo pokazuje, że kampania świadomościowa przeciw społecznemu wykluczeniu jest dobrze realizowana. - podkreśla Małgorzata Mykowska z tczewskiego magistratu.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie od 2010 roku realizuje także działania społeczne w ramach projektu "Rewitalizacja strefy A obszaru zdegradowanego Starego Miasta w Tczewie". Działania mają charakter cykliczny i obejmują różne bloki tematyczne, m. in. warsztaty z zakresu rozwoju umiejętności liderów społecznych, warsztaty integracyjne z zakresu tworzenia i realizacji projektów, organizacja obchodów Święta Ulicy, rozwój działań samopomocowych oraz promocja.

- Działania są realizowane po to, by zintegrować mieszkańców Starego Miasta we wspólnej organizacji i uczestnictwie w obchodach Święta Ulicy. Poprzez organizację czy uczestnictwo w Święcie Ulicy mieszkańcy mają możliwość lepiej się poznać, nawiązać znajomości i przyjaźnie. Chodzi też o to, by zwiększyć aktywność mieszkańców Starego Miasta, zmobilizować ich do wspólnego działania na rzecz rozwoju dzielnicy. Każdy mieszkaniec Starego Miasta ma nie tylko możliwość udziału w Święcie, korzystania z atrakcji z nim związanych, ale też wpływu na to jak Święto Ulicy będzie wyglądało, współorganizowania go, podzielenia się z innymi osobami swoimi pasjami i zainteresowaniami. Poprzez szkolenia z tworzenia i realizacji projektów organizatorzy chcą nauczyć mieszkańców realizacji działań metodą projektową. Praca metodą projektową jest obecnie najbardziej popularnym stylem pracy nie tylko społecznej, ale i zawodowej. Warsztaty rozwijają u mieszkańców umiejętności planowania działań, które są bardzo ważne w każdej dziedzinie życia. Podnoszą kluczową kompetencję mieszkańców, jaką jest przedsiębiorczość. Ważne jest też, by stworzyć i rozwijać wśród mieszkańców ideę samopomocy. W ramach projektu "Rewitalizacja strefy A obszaru zdegradowanego Starego Miasta w Tczewie" mieszkańcy dzielnicy Stare Miasto stworzyli grupę samopomocową oparta o metodę banku czasu. Bank czasu to modelowy przykład działań promujących ruch samopomocy i inicjatywę społeczną w środowisku lokalnym. Stwarza możliwość wzrostu jakości życia, rozwoju i zaspakajania potrzeb uczestników w oparciu o zasadę pomocniczości oraz wykorzystuje kapitał społeczny tkwiący w społeczności lokalnej. Bank Czasu to skuteczny sposób budowania prężnych społeczności lokalnych, a także droga do wzmacniania jednostki. Ideą Banku Czasu jest pośredniczenie we wzajemnej wymianie usług i pomocy pomiędzy jego uczestnikami, w formie bezgotówkowej. Bank umożliwia dzielenie się z innymi osobami swoim wolnym czasem i umiejętnościami. Zaspakaja potrzebę akceptacji oraz zwiększa wiarę we własne możliwości. - tłumaczy rzeczniczka magistratu.

Jeśli mieszkasz na Starym Mieście i interesuje Cię idea banku czasu, skontaktuj się z jej pomysłodawcami. Zadzwoń pod nr 58 530 22 20 lub przyjdź do Forum Inicjatyw Społecznych przy ul. Łaziennej 5. Spotkania Mieszkańców Starego Miasta odbywają się 2 razy w miesiącu. Najbliższe spotkanie odbędzie się 27 października o godzinie 16.00.
Projekt "Rewitalizacja strefy A obszaru zdegradowanego Starego Miasta w Tczewie" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +1

  Mikołaj_gość

  20.10.2011, 08:15

  Świetna inicjatywa

  Odpowiedz
  IP: 158.116.xx4.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.