Rokitki. Obelisk w hołdzie prześladowanym

Odsłonięcie obelisku w Rokitkach (fot. mat. prasowe )
Rokitki. Obelisk w hołdzie prześladowanym

zobacz galerię zdjęć: 6
W miejscowości Rokitki postawiony został pomnik upamiętniający ofiary reżimu hitlerowskiego i stalinowskiego. Pomnik powstał w hołdzie prześladowanym, jako wyraz sprzeciwu wobec wszelkiego zła oraz zachęty do budowania przyszłości na wartościach patriotycznych i chrześcijańskich.

Uroczystości w Rokitkach rozpoczęły się od mszy św. w świetlicy wiejskiej, odprawionej przez proboszcza parafii w Lubiszewie, ks. kanonika Krzysztofa Niemczyka. Następnie przemaszerowano do skrzyżowania ulic: Tczewskiej, Leśnej i Kasztanowej, gdzie umiejscowiony został pomnik, i tam odbyła się dalsza część ceremonii.

Uroczystość skupiła bardzo dużo ludzi, którzy chcieli w ten sposób uczcić pamięć walczących o niepodległą Polskę. Wójt Gminy Tczew Roman Rezmerowski w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie niepodległości oraz zwrócił uwagę na konieczność jej pielęgnacji, gdyż nie jest ona dana raz na zawsze. O historycznych wydarzeniach w swoim przemówieniu przypominał dr Krzysztof Korda, który wraz z historykiem Kazimierzem Ickiewiczem, pomagał w ustaleniu listy osób umieszczonych na tablicy.

W obchodach wzięli także udział Witold Sosnowski, wicestarosta tczewski oraz radni gminy Tczew. Obelisk poświęcił ks. Krzysztof Niemczyk, a inicjatorom jego ustawienia dziękował ks. prałat Stanisław Cieniewicz, emerytowany dziekan tczewski, mówiąc też o znaczeniu uroczystości dla lokalnej młodzieży.


Pamiątkową tablicę umieszczono na głazie narzutowym, ustawionym w centrum wsi, obok przydrożnej kapliczki. Obelisk powstał z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Obelisku Upamiętniającego Poszkodowanych w czasie II wojny światowej.

Na tablicy upamiętniono następujące osoby:

- Franciszek Gniot, oficer Wojska Polskiego, zginął podczas obrony Warszawy w 1939 r.
- Marian Herhold, komendant „Gryfa Pomorskiego” w Tczewie, więzień obozu koncentracyjnego w Mauthausen,
- Paweł Müller, członek Związku Zachodniego, walczącego z germanizacją. Zamordowany w Lesie Szpęgawskim,
- Alfons Urbański, żołnierz armii gen. Andersa, uczestnik bitwy pod Monte Cassino,
- Władysław Mienik, Brunon Miler, Karol Radziszewski - uczestnicy wojny obronnej 1939 r., więźniowie obozów jenieckich, pracownicy przymusowi,
- Agnieszka Graban z d. Skotnicka, Weronika Neumann, Joanna Piaskowska z d. Müller wraz z dziećmi Janem, Zofią i Kazimierzem, Helena Ruszkowska z d. Kozian - pracownicy przymusowi w gospodarstwach Niemców.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

  • ..._gość

    18.11.2016, 12:09

    Niech spoczywają w pokoju i wielkie uznanie za obronę Ojczyzny, aż krew zalewa jak na takiej wyborczej podobnych ludzi się opluwa. Smutne to, że żyje u nas tylu antypolaków, którzy za wszelką cenę chcą zniszczyć to co polskie.

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx4.xx2 
  • mieszkanka_gość

    18.11.2016, 14:45

    Rokitki obelisk

    proszę o informację, dlaczego taki wybór miejsca ? o co chodzi ? artykuł nie wyjaśnia tej wątpliwości.. ps. dlaczego nie wiedzą o tym mieszkańcy Rokitek ? tylko parę uśmiechniętych na zdjęciu, niepracujących osób ?

    Odpowiedz
    IP: 193.243.xx3.xx1 
  • PLUSUJEMNY_gość

    18.11.2016, 14:47

    Do gościa.

    A może jakieś przykłady opluwania przez GW?I jakiś przykład na "antypolaka" i jakiś przykład "wzorca" tzw."prawdziwego Polaka?Tylko bez wyzwisk proszę,merytorycznie.

    Odpowiedz
    IP: 79.186.xx2.xx8 
  • Oxidee_gość

    18.11.2016, 15:02

    Mmmm

    Co to za dwie fajne niunie może nawet Milfy na 5 zdjęciu?:)

    Odpowiedz
    IP: 79.187.xx0.xx4 
  • PLUSUJEMNY_gość

    18.11.2016, 16:00

    Jak teraz zaczniemy upamiętniac...

    wszystkich,którzy byli na "robotach przymusowych" -może zabraknąć kamieni ,nawet w rokickiej żwirowni.

    Odpowiedz
    IP: 79.186.xx2.xx8 
  • _gość

    18.11.2016, 21:42

    kamienne tablice

    "Uroczystość skupiła bardzo dużo ludzi," Co widać na zdjęciach. Prawie jak na marszu KOD.Tysiące mieszkańców na uroczystościach w Rokitkach i ani jednego PiSiora. No ale dobrze. Po co wójt ma chodzić pod pomniki w Tczewie jak może jechać na Rokitki.

    Odpowiedz
    IP: 79.186.xx8.xx5 
  • grzes_gość

    19.11.2016, 10:45

    co to znaczy wartosci chrzescijanskie? w tym kraju niewielu kieruje sie tymi ;;wartosciami;;. nawet caly ,,KrK,, nie postepuje wedlug tych ,,wartosci,, a ktore permanentnie glosza.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx0.xx6 
  • Tczewiak44_gość

    19.11.2016, 12:27

    Pytanie do autora

    Czy upamiętnione osoby to b. mieszkańcy Rokitek? W Tczewie były setki osób poszkodowanych w tym członkowie Ruchu Oporu i więźniowie obozów koncentracyjnych.

    Odpowiedz
    IP: 80.132.xx2.xx6 
  • _gość

    19.11.2016, 12:32

    Tcz.pl. widać ostatnio zaczęła cenzurować uroczystości, w których biorą udział nie tylko członkowie PNP. Zdjęcia z uroczystości 11.11. w mieście i gminie eksponują jedynie słusznych przedstawicieli władzy, a inne organizacje, stowarzyszenia i osoby są pomijane.

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx3.xx8 
  • trakin_gość

    20.11.2016, 15:05

    szkoda

    PANIE DOKTORZE KORDA NIECH PAN NIE UCZESTNICZY W TAKICH DWUZNACZNYCH UROCZYSTOŚCIACH  CHCEMY PANA WIDZIEĆ JAKO KANDYDATA NA PREZYDENTA TCZEWA NIECH PAN NIE ROBI RZECZY RE OSŁABIAJĄ PANA WIZERUNEK PROSZĘ BARDZO

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx7 
  • gość_gość

    21.11.2016, 08:45

    hmmmmmmmmm

    pomnik poszedl szybko a kiedy wspomiane przez soltysa przejscie bedzie w ramach poprawy bezpieczenstwa? niech bierze spod sklepu paru pijaczkow i w 2 dni gotowe http://www.youtube.com/watch?v=FYRIVF8qHfI

    Odpowiedz
    IP: 83.13.xx1.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.