Cenny zabytek w Fabryce Sztuk! Prezent liczy ok. 2000 lat

Cenne znalezisko w prezencie dla Fabryki Sztuk (fot. Tcz.pl)
Tczew - Cenny zabytek w Fabryce Sztuk! Prezent liczy ok. 2000 lat

zobacz galerię zdjęć: 3
Fabryka Sztuk dostała cenny prezent. Tczewianin - pasjonat historii przekazał fibulę oczkowatą - która liczy około 2000 tysiące lat!

Pan Tomasz Olszewski, mieszkaniec Tczewa, znalazł na polu ornym w miejscowości Dąbrówka Tczewska, zabytek archeologiczny - fibulę oczkowatą z serii pruskiej datowaną na ok 0-160 r. n.e.

Fibula jest to ozdobna, metalowa zapinka do spinania szat, funkcją i kształtem zbliżona do współczesnej agrafki. Zabytek ten przekazał do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z siedzibą w Gdańsku. Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ

zabytkami po przekazaniu znaleziska do urzędu, miejsce jego przechowywania określa Wojewódzki Konserwator Zabytków. Pan Tomasz Olszewski, zastrzegł sobie, iż w związku z tym, że fibula została znaleziona na terenie gminy Tczew, prosi o przekazanie jej do Fabryki Sztuk.

Alicja Gajewska
, dyrektor Fabryki Sztuk, wyraziła zgodę na przyjęcie zabytku i w ten sposób, w ramach depozytu, ta instytucja stała się posiadaczem fibuli.

Dzisiaj prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki i Alicja Gajewska dziękowali znalazcy. Józef Ziółkowski z Fabryki Sztuk wyraził nadzieję, że to przyczynek do stworzenia w przyszłości Muzeum Tczewa.

Więcej w najbliższych dniach w naszym dziale Telewizja Internetowa.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +7

  mkp_gość

  20.03.2017, 21:21

  O kurde, dwa miliony lat!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx2 
 • -3

  kiki_gość

  22.03.2017, 23:48

  fabryka

  A to Fajnie ta pani z tej fabryki ,to zasluzona osoba,podobno nawet bardzo wazna,jest od skladania roznego rodzaju kwiatkow pod pomnikami,bardzo ciezka praca.A to tylko sf.Funkcja ta jest od niczego,tylko sa niepotrzebnie wydane pieniadze,lepiej przeznaczyc je, na pomoc biednym ludziom ,niz oplacac grube pieniadze na "NIC"!!!.

  Odpowiedz
  IP: 77.182.xx6.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.