Jakie są zalety światłowodu w kontekście internetu domowego

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Jakie są zalety światłowodu w kontekście internetu domowego
Światłowód uznawany jest dziś za najlepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy poszukiwany jest dobry internet stacjonarny do domu lub mieszkania. Powszechnie doceniane są jego trzy kluczowe zalety. Najczęściej postrzegany jest przez pryzmat prędkości. Nie jest to jednak jedyna wartościowa cecha łącza światłowodowego. Na jakie warto jeszcze zwrócić uwagę, rozpatrując oferty dostawców?

Aby zrozumieć, skąd tak dobrze postrzegane są łącza światłowodowe, trzeba przeanalizować samą technologią ich wykonania. Czym bowiem różni się internet światłowodowy od tradycyjnego kabla, który dostarcza szybki internet do wnętrza domu? Nowoczesna technologia oparta jest na systemie przewodów, w których za transfer danych odpowiedzialne jest światło. Zostaje ono pewien sposób skryte wewnątrz rdzenia otoczonego przez kilka warstw materiałów zewnętrznych. Wśród nich jest włókno charakteryzujące się mniejszym współczynnikiem załamania niż dzieje się to w przypadku urodzenia. W efekcie dochodzi do zjawiska wewnętrznego odbicia fali świetlnej, które z kolei zapewnia płynne funkcjonowanie światłowodów. W sytuacji, gdy on zostaje dodatkowo wsparty specjalistycznym i wzmacniaczami, nic nie stoi na przeszkodzie, by swobodnie przekazywać dane i informacje w błyskawicznym tempie na dużych odległościach.

Jakie są prędkości światłowodu?

To ciekawa kwestia, która pokazuje, jak łatwo jest skojarzyć tę technologiem wyłącznie z prędkością sieci. - Warto bowiem zauważyć, że światłowód to nie tylko oferty w przedziale jednego Gb/s - zauważa Paweł Jamiołkowski z porównywarki usług telekomunikacyjnych PanWybierak.pl. Wskazuje, że wśród ofert operatorów można znaleźć również światłowody o niższej prędkości pobierania. To na przykład kilkaset Mb/s. Nie można więc utożsamiać łącza światłowodowego wyłącznie z najwyższymi pułapami prędkości. Wybrać można łącze o niższym przedziale. Czy w takim kontekście może być ono konkurencyjne wobec standardowego internetu stacjonarnego z kabla?


Niemniej ważne zalety światłowodu

Niewątpliwie podstawową cechą łącza światłowodowego jest oczywiście niezrównana prędkość. To z nim kojarzą się oferty sieci nowej generacji. Niemniej jednak, jak pokazuje wspomniany wcześniej przykład, znaleźć można oferty światłowodu nie tylko na poziomie 1 Gb/s. Tu w naturalny sposób pojawia się pytanie, czy światłowód się opłaca, skoro taką samą prędkość internetu można mieć w ramach tradycyjnego połączenia kablowego. Tak, ponieważ światłowód to nie tylko szybkość.

Inną ważną cechą tego typu łącza jest stabilność połączenia. Światłowody uchodzą za technologią zdecydowanie bardziej odporną na wszelkie zakłócenia atmosferyczne. Nie są podatne na ekstremalne temperatury czy wszelkie anomalie pogodowe lub elektromagnetyczne. Dodatkowo zachowują niezależne działanie przez lata, ponieważ technologia ich wykonania jest w pełni odporna na korozję czy przypadkowe uszkodzenia. Oczywiście przecięcie światłowodu będzie skutkowało utratą łącza, ale z drugiej strony same przewody są tak cienkie i niezauważalne, że zdecydowanie łatwiej ukryć je w rozbudowanych instalacjach w domu lub mieszkaniu.

W tym kontekście warto zauważyć również, jak ważna jest niezawodność światłowodu. Szacuje się bowiem, iż prawidłowo położone łącze w nieruchomości będzie działało prawidłowo i bez jakichkolwiek ingerencji przez minimum kilka dekad. W praktyce więc decydując się na łącze światłowodowe, można bez żadnego problemu zakładać wieloletnie użytkowanie bez ryzyka awarii.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +1

  Kris_gość

  05.01.2022, 18:41

  światłowód

  mieszkam w Subkowach i mam światłowód od maja 2021 i jeśli chodzi o internet to fakt jest lepiej niż mobilny ale jeśli chodzi o telewizję to z całą pewnością po zakończeniu umowy wracam do telewizji cyfrowej i rezygnuję ze światłowodu bo o multiroomie to mogę pomarzyć a nawet w jednym pokoju za pomocą wifi "gubi sygnał pomiędzy routerem a dekoderem

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx7.xx4 
 • mikrys_gość

  06.01.2022, 20:44

  Wigury

  ulica po remacie a światłowodu nie ma i nigdy nie będzie. Jedyna ulica w Tczewie którą nie ma nic.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx4.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA