Tutaj powstanie muzeum Tczewa

Może na razie trudno w to uwierzyć, ale w tym miejscu ma wkrótce powstać muzeum Tczew (fot. tcz.pl)

odbyło się
10
09.2009
Czwartek
Tczew - Tutaj powstanie muzeum Tczewa
Ruszyły prace związane z remontem budynków Podmurna 12 i 15. Po zakończeniu prac renowacyjnych, straszące dotąd przechodniów kamienice, zostaną przekazane tczewskiej "Fabryce Sztuk" - w jeden z nich ma znaleźć się muzeum Tczewa. Remont stanowi jeden z etapów rewitalizacji tczewskiego Starego Miasta.

Wyremontowane kamienice, które dotąd straszyły zmotoryzowanych pozostawiających swoje auta na parkingu przy ulicy Łaziennej, mają być przekazane pod potrzeby Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły w Tczewie z myślą o uruchomieniu tam sekcji historii miasta.

- Rozpoczęte prace są elementem programu rewitalizacji i projektu, który w październiku złożymy do marszałka o dofinansowanie. - wyjaśnia zastępca prezydenta miasta, Mirosław Pobłocki.

Polskie przepisy pozwalają na prowadzenie prac przed rozstrzygnięciem kwestii dofinansowania, dlatego magistraccy urzędnicy zdecydowali się na przyspieszenie procedur inwestycyjnych związanych z rewitalizacją terenu:

- Nie jesteśmy pewni unijnego dofinansowania, ale bez względu na to, czy te pieniądze będą, czy nie, będzie trzeba tę inwestycję przeprowadzić. Dlatego rozpoczęliśmy remont tych budynków ze środków budżetowych - potem zwrócimy się o dofinansowanie. - tłumaczy wiceprezydent.
Pierwsi miłośnicy historii miasta, jeśli wszystkie prace remontowe przebiegną zgodnie z planem, mieliby obejrzeć odnowione kamienice już w przyszłym roku. Magistrat pracuje również nad innymi projektami rewitalizacyjnymi. Jeszcze w kwietniu rozpoczęły się prace rozbiórkowe przy ulicy Zamkowej - po kamienicy z charakterystycznej żółtej cegły nie ma już śladu. Trwają tam prace związane z budową ciągu spacerowego. Droga widokowa będzie biegła od ulicy J. Dąbrowskiego, Krótką, Podgórną, aż do bulwaru nadwiślańskiego.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +2

  jadzia 78_gość

  07.10.2009, 13:01

  Popieram

  bardzo fajny pomysł.nareście robia coś z tymi ruderami które szpeca miasto...

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx9.xx6 
 • Muzeum_gość

  11.10.2009, 20:19

  Fajna inicjatywa tylko żeby szefem tej placówki nie został agronom.

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx8.xx6 
 • ka_gość

  27.10.2009, 16:38

  skansen

  Myślę, że to najlepiej naszym władzom wychodzi. Starosta pozamyka zniszczone drogi i mosty, a Prezydent zrobi jedno wielkie muzeum. Hurrrra będziemy skansenem Europy. Pozdrawiam ka

  Odpowiedz
  IP: 79.163.xx3.xxx 
 • kajot55_gość

  24.02.2011, 10:33

  muzeum

  Wiec Tczew bedzie w polowie MUZEUM a w polowie ZABYTKIEM .Polowe ludnosci pracujacych ,polowa bezrobotnych .Tylko urzedasy i znajomi krolika maja sie dobrze.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx4 
 • ........_gość

  05.04.2012, 07:59

  tak?

  a po co muzeum robic - przecież to co na fotce to juz oddaje cała prawdę - bród smród i ...... po co inwestowac wiecej pieniedzy - zadbajmy o to co pokazane, zeby desek nie ukradli

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.