Tcz.pl logo

Szukaj

Apelują do prezydenta o tabliczki na mostach dla osób w kryzysie emocjonalnym

(fot. mat. prasowe)
Apelują do prezydenta o tabliczki na mostach dla osób w kryzysie emocjonalnym
Na wiadukcie przy ul. Wojska Polskiego w Tczewie odbyła się konferencja prasowa przewodniczącego Centrum Demokracji Bartłomieja Plewczyńskiego oraz Sekretarz Generalnej Centrum Demokracji Agnieszki Świetlickiej w temacie przedstawienia apelu do Prezydenta Miasta Tczewa Łukasza Brządkowskiego ws. zamontowania na mostach i wiaduktach w Tczewie tabliczek z numerami telefonów zaufania, numerem alarmowym, a także z hasłem "Nie rezygnuj z życia".

- Składamy apel do Prezydenta Miasta Tczewa Łukasza Brządkowskiego w sprawie zamontowania tabliczek informacyjnych na mostach i wiaduktach w mieście. Tabliczki te miałyby zawierać numery telefonów wsparcia, tj. 116 111 telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, 116 123 telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych oraz numer alarmowy 112. Towarzyszyć im miałoby krótkie, zwięzłe hasło "Nie rezygnuj z życia". Po raz pierwszy ta inicjatywa pojawiła się w m. st. Warszawa zgłoszona poprzez Budżet Obywatelski. Zyskała ona dużą przychylność władz miasta i została poszerzona o wszystkie mosty i wiadukty w stolicy. Podobny apel złożyliśmy już w Gdańsku, gdzie Urząd Miasta spojrzał na niego przychylnym okiem i obecnie analizuje możliwość zamontowania tego typu tabliczek. Chcemy szerzyć ten pomysł dalej, ponieważ jest ważny i potrzebny w przeciwdziałaniu kryzysom suicydalnym - mówiła Agnieszka Świetlicka.

Podczas konferencji prasowej Bartłomiej Plewczyński powiedział, że według statystyk w 2023 roku w Polsce odnotowano 5233 samobójstwa, z czego 334 miały miejsce na Pomorzu.

- Wpływ na to ma między innymi pandemia COVID-19, jak również hejt w tzw. mediach publicznych za czasów Prawa i Sprawiedliwości oraz wypowiedzi prominentnych polityków tego ugrupowania przepełnione nienawiścią i hejtem skierowanym w poszczególne grupy społeczne. Rzucenie się z wysokości to według statystyk drugi najpopularniejszy sposób na samobójstwo w Polsce. W niektórych przypadkach, lokalne mity o innych próbach mogą zwiększać "atrakcyjność" mostów jako miejsca samobójstw (tzw. efekt Wertera). Ważne jest, aby podkreślać, że samobójstwo to nieodwracalna decyzja, a w kryzysowych sytuacjach zawsze można znaleźć wsparcie. Wierzymy, że tym prostym sposobem możemy przyczynić się do uratowania ludzkiego życia. Dlatego składamy nasz apel o zamontowanie tabliczek na mostach i wiaduktach w Tczewie" - mówił.


Jeśli zauważyłeś/aś błąd w artykule, prosimy o kontakt. Twoja pomoc jest dla nas bardzo cenna i pozwala nam utrzymywać wysoką jakość treści.
Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły! Chcesz podzielić się ważną informacją, napisać o ciekawym wydarzeniu, które miało miejsce w Twojej okolicy, czy po prostu wyrazić swoją opinię na jakiś temat? Zapraszamy Cię do tworzenia treści razem z nami. Wyślij swój tekst, zdjęcia lub wideo poprzez formularz, a my opublikujemy je na naszej stronie. Pokaż, co jest ważne dla Ciebie i Twojej społeczności! Pamiętaj, że każdy głos ma znaczenie.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (45)
dodaj komentarz

  • +29

    Myślący logicznie_gość

    04.12.2024, 07:34

    Taaa

    Czy przeciwdziałanie samobójstwom jest złe? Na pewno nie. Ale faktycznie, na tczewskim wiadukcie notorycznie dochodzi do prób samobójczych. Co przejeżdżam, ktoś stoi na barierkach. Jeśli ta lewizna chce wziąć się do pracy, niech zrobi coś, co w jakiś realny sposób pomoże społeczności. POpaprana młodzież stanęła sobie z karteczką i robi hałas. Na profilowym na FB Bartuś ma zdjęcie w koszulce Campus Polska. Jakiś reporter TVN też się tam znajdzie ;) Wszystko jasne... Piorą im mózgi na tych kampusach, a naiwna młodzież myśli, że zbawi świat, ehhh.

    Odpowiedz
    IP: 77.252.xx9.xx6  #
  • -13

    Elwis_gość_gość

    04.12.2024, 08:09

    Przeczytaj ponownie

    Przeanalizuj te swoje wypociny jeszcze raz i zobacz jakiś dekiel społeczny... myślę że we wszystkich przypadkach prób samobójczych to nie polityka i przynależność do j... prawicy czy lewicy jest jej powodem. Ale zablysłeś jak klocek w odpływie od sracza swoim politycznym komentarzem. Gratuluję awanswałeś na Trola

    Cytuj
    IP: 185.167.xx2.xx0  #
    +14

    zryte berety_gość

    04.12.2024, 08:43

    Ilu było samobójców

    Zajmijcie się czymś pozytecznym

    Cytuj
    IP: 192.166.xx4.xx1  #
    +19

    Oreo_gość

    04.12.2024, 08:52

    Precz z komuną i neo komunistami.

    To młodzi lewacy. Głowy nieskażone myśleniem tylko postsowiecką ideologią a wyborczej i TVN. Zatrudnieni do hejtowania opozycji - młody lewak na campusie - tnij.tcz.pl/?u=2b9dc3 .

    Cytuj
    IP: 37.120.xx1.xx0  #
    +6

    ILE BYŁO_gość

    04.12.2024, 10:27

    udanych prób samobójczych ?:))...te wszystkie "próby" to pijackie wybryki meneli !!! ...prawdziwie zdesperowany człowiek , jeżeli ma rzeczywisty zamiar samobójczy, zrealizuje go w ustronnym miejscu, bez powiadamiania świata i okolic ...te ostatnie jaja w GNIEWIE ...MOCZYMORDA W LATACH(zawód miłosny- kto łyka takie bzdury ??!!) ZAANGAŻOWAŁ POLICJĘ I SŁ.ZDROWIA...SPAŁOWAĆ TAKIEGO, TO MOŻE ROZUMU NABIERZE...JAK CHCIAŁ SKAKAŁ,TO DLACZEGO NIE SKOCZYŁ ??:))) .wlezie taka łajza w centralnym miejscu, i wyje do księżyca ...teraz do każdego NAŁOGA BĘDĄ WYSYŁANE PATROLE ? ...nie dziwi nikogo, że wszyscy "desperaci" są nap***eni, jak autobusy w godzinach szczytu ??!!!

    Cytuj
    IP: 109.197.xx1.xx8  #
    -11

    Tczewianka_gość

    04.12.2024, 12:24

    Cynizm i hipokryzja

    Przedstawiciele PiS i części KK zdeformowało umysły młodego pokolenia dającemu wiarę nieomylności ich słowu! Rzeczywistość okazuje się inna! Do tego by zrozumieć trzeba dojżeć! Pisowskie trolle jak nie dotknie ich kataklizm tego nie pojmują! Zasadna jest wymiana w TK i sądach oraz Prezydenta który ciągle się uczy!!!

    Cytuj
    IP: 188.146.xx8.xx1  #
  • +34

    Nas_gość

    04.12.2024, 07:41

    Nie rozumiem co te tabliczki miały by zmienić ? Jeżeli jakaś osoba chciałaby targnąć się na swoje życie to tabliczka nie skłoni go do przemyśleń. On poprostu skoczy. Natomiast dla osób które faktycznie same chcą uzyskać pomoć ( a one same muszą chcieć) to żyjemy w czasach internetu. Wystarczy wpisać jedną frazę i dostajemy listę numerów z adresami gdzie takie osoby dostaną pomoc. Moim zdaniem pomysł nie trafiony i nastawiony na niepotrzebne wydawanie pieniędzy plus szpecenie miasta takimi tabliczkami. Nikt idący na most z zamiarem skoczenia nie wejdzie na niego, a po przeczytaniu stwierdzi "A no nie faktycznie jednak nie szkoczę". Cyrk na kułkach

    Odpowiedz
    IP: 158.116.xx5.xx2  #
  • +7

    a_gość_gość

    04.12.2024, 13:25

    Tu chodzi o to żeby się pokazać że coś się robi ,a to że bzdury to inna sprawa ale piszą o nich zdjęcia są (chociaż ja z takim wyglądem bym się nie pchał na foto) nic to nie ma wspólnego z dbaniem o kogoś jak ktoś chce się zabić to to zrobi i żadna tabliczka nie pomoże tylko dziadostwo będzie miało co niszczyć i znowu nasza kasa pójdzie w błoto

    Cytuj
    IP: 178.235.xx0.xx1  #
  • +16

    Gość_gość_gość_gość_gość

    04.12.2024, 07:51

    Kto chce to i tak się zabije żadne tabliczki nie pomogą

    Odpowiedz
    IP: 178.235.xx1.xx8  #
  • +20

    Co za żenada _gość

    04.12.2024, 07:53

    Centrum demokracji a widać że słuszna tylko jedna partia. Sami sobie wystawiają świadectwo takimi wypowiedziami. Ludzie mają dość tego napuszczania na siebie. Lepiej zawieście hasła typu, chcesz być szczęśliwy olej polityków. Z resztą podciąganie samobójstw pod politykę w takim stopniu to tylko chęć wypromowania się przez tych demokratów.

    Odpowiedz
    IP: 109.243.xxx.xx3  #
  • +11

    Marko_gość_gość

    04.12.2024, 08:47

    To czopki dupiarza

    Oni są częścią kampanii Dupiarza na prezydenta. A w ich mediach społecznościowych głównie jet na opozycyjnego kandydata.

    Cytuj
    IP: 185.212.xx1.xx2  #
  • +17

    Ewa_gość_gość

    04.12.2024, 07:53

    Masło po 10

    Uśmiechnięta Polska Tuska. Nie jeden jeszcze się z mostu rzuci, widząc rachunki i ceny w sklepach. Zamiast tabliczek na mostach proponuję sprzedawać miejsca w kolejce - bo chętnych nie zabraknie.

    Odpowiedz
    IP: 2.58.xx4.xx4  #
  • -3

    Embrion_gość

    05.12.2024, 11:45

    ***** ***

    ***** *** i ich trolli

    Cytuj
    IP: 188.146.xx4.xxx  #
  • +18

    Koko Bango _gość

    04.12.2024, 07:57

    Tabliczki? Po co?

    Internet wam wyłączyli czy wyszukiwarka w telefonie nie działa?

    Odpowiedz
    IP: 2.58.xx4.xx4  #
  • +23

    _gość

    04.12.2024, 07:59

    Z czym do ludzi...

    Na pewno ta tabliczka w czymś pomoże.... Chyba jedynie w medialnym lansowaniu się pomysłodawców.

    Odpowiedz
    IP: 87.205.xx1.xxx  #
  • +24

    mistrz ortalionu_gość

    04.12.2024, 08:01

    to tak na serio???

    Nie zapomnijmy o peronach, może dodajmy jeszcze przejścia dla pieszych, dachy wieżowców, brzegu Wisły i ... sam już nie wiem. Matko co to za durny pomysł...ludzie weźcie się do roboty i nie zawracajcie du.. ludziom.

    Odpowiedz
    IP: 165.225.xx7.xx8  #
  • +19

    Anzelm_gość_gość

    04.12.2024, 08:45

    To część kampanii Dupiarza

    Przecież to czopki Trzaskowskiego. Młoda lewica. Z rozumem i niech cienko.

    Cytuj
    IP: 5.181.xx3.xx2  #
  • +28

    do lewaków_gość

    04.12.2024, 08:35

    Mniej TVN i wyborczej zalecam

    Cytuję; "Wpływ na to ma między innymi pandemia COVID-19, jak również hejt w tzw. mediach publicznych za czasów Prawa i Sprawiedliwości oraz wypowiedzi prominentnych polityków tego ugrupowania przepełnione nienawiścią i hejtem skierowanym w poszczególne grupy społeczne." No ale teraz kurvva jest zaj**iście. Wszyscy są szczęśliwi za panowania Tuska. Paliwo jest po 5,16, akademiki za 1 zł. Kwota wolna od podatku 60 000 zł. Nie ma hejtu. Policja nie napierdala w rolników. Spełniono 100 konkretów Tuska.... więc już nie trzeba się martwić o samobójców, bo już PiSu nie ma. Nie ma hejtu jest tylko sielanka a i powodzianom się bardziej powodzi.

    Odpowiedz
    IP: 92.38.xx8.xx3  #
  • -15

    Romek_gość_gość_gość

    04.12.2024, 09:36

    Odpowiedz

    Tak, amsz racje. Jednak to sie nie dzieje w jeden dzien czy rok. Moze za duzo ogladasz tv tej prawdziwej dla polakow . Panstwo nie zbiednieje w rok, a w 8 lat klamania:)

    Cytuj
    IP: 109.207.xx5.xx0  #
    -8

    Ewa_gość

    04.12.2024, 12:32

    Dni przed piekłem

    Trolle pisowskie i ich mocodawcy czują kres przed drogą brukowa ą do czeluści piekła!! Tam wasza droga ostateczna!! Nie trzeba było kraść i łgać!

    Cytuj
    IP: 188.146.xx8.xx1  #
  • +28

    Anzelm_gość_gość

    04.12.2024, 08:44

    sprawdziłem tego Bartłomieja Plewczyńskiego i Agnieszka Świetlicka. To jakieś dwa młode lemingi zatrudnione do kampanii Trzaskowskiego. Te zabawy z tabliczkami to część kampanii dupiarza. Link: tnij.tcz.pl/?u=3b4263

    Odpowiedz
    IP: 5.181.xx3.xx2  #
  • -12

    Gość _gość

    04.12.2024, 12:35

    Anzelm!?

    Ty wymagasz pilnej konsultacji z lekarzem określonej profesji lub na określonym oddziale szpitalym!

    Cytuj
    IP: 188.146.xx8.xx1  #
  • -15

    xD_gość

    04.12.2024, 08:53

    Ktos poswieca swoj czas, porusza publicznie wazny temat samobojstw wsrod mlodziezy a prawactwo i zascianek na tcz.pl jak zwykle wyje jadem. To nie urojone "lewactwo" jest problemem w Polsce, a zascianek, konserwatywne zapchane lajnem glowy.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx8.xx0  #
  • +8

    Wilki_gość

    04.12.2024, 08:54

    Latam bo chce

    Powinny być tabliczki ,tu skacze słaby i lgbt.to byłaby atrakcja tego nudnego miasta. Kto nie skacze ten za PiS.

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx5.xxx  #
  • +11

    cinek_gość

    04.12.2024, 08:59

    a ja mam inny pomysł - powinniśmy w ogóle olać temat, ponieważ jest to uderzenie w grupę niezwykle mniejszościową (woke czy jakoś tak) - miłośników samobójstw, suicydofilów. Należy dać im możliwość umiłowania odbierania sobie życia. Skoro gej może legalnie z gejem spółkować oraz mamy różne osobatywy i inne rzeczy, dajmy ludziom pełną wolność!

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx6.xx6  #
  • -10

    i precz z oreo_gość

    04.12.2024, 09:38

    "To młodzi lewacy. Głowy nieskażone myśleniem tylko postsowiecką ideologią a wyborczej i TVN. Zatrudnieni do hejtowania opozycji - młody lewak na campusie - tnij.tcz.pl/?u=2b9dc3 ."

    i precz z oreo prawicowym frustratem ktory juz nie pierwszy raz komentuje w ten sposob na tcz.pl

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx8.xx0  #
  • +2

    Myślący logicznie_gość

    04.12.2024, 09:48

    "Przeanalizuj te swoje wypociny jeszcze raz i zobacz jakiś dekiel społeczny... myślę że we wszystkich przypadkach prób samobójczych to nie polityka i przynależność do j... prawicy czy lewicy jest jej powodem. Ale zablysłeś jak klocek w odpływie od sracza swoim politycznym komentarzem. Gratuluję awanswałeś na Trola"

    Spodziewałem się podobnych komentarzy. Epitetów w Twoją stronę by mi nie zabrakło, ale wstrzymam się. Trzeba trzymać jakiś poziom. Pozdrawiam :)

    Odpowiedz
    IP: 77.252.xx9.xx6  #
  • +9

    gosc_gość

    04.12.2024, 10:02

    pomatoly

    usmiechnieta polska tuska zwolnienia upadlosci zakladow podwyzki niedlugo powiedza piemiedzy nie ma i nie bedzie jeszcze troche musza euro i emerytury do 67 lat zrobic

    Odpowiedz
    IP: 78.30.xx3.xx3  #
  • +12

    sdfgh_gość

    04.12.2024, 10:05

    Jprd! To dodatkowo jeszcze w każdym sklepie tabliczka NIE KRADNIJ, na klatce schodowej NIE WŁAMUJ SIĘ DO PIWNIC, na budynkach NIE NISZCZ SPRAYEM ELEWACJI, na przestankach NIE NISZCZ SZYB... i co tam sobie ktoś jeszcze wymyśli ! NIe chcecie, żeby skakali z mostów to załóżcie siatki lub kraty a nie jakieś poronione tabliczki, bo to śmiech na sali !

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx1.xx9  #
  • +6

    Rafał _gość

    04.12.2024, 10:20

    Młodzież

    Dzień dobry. Stwórzcie miejsca gdzie młodzi ludzie z problemami mogą się zgłosić. Jak do tej pory nie ma takich miejsc albo są prywatne gabinety. Niestety nie każdego stać na 200zł za wizytę , a potrzeba ich wiele w całym cyklu leczenia. Weźmy się za konkretne propagowanie pomocy młodzieży np. poprzez spotkania w szkołach itp. Tylko jest problem z psychologami ! Brak.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx6.xx7  #
  • +3

    miki_gość

    04.12.2024, 10:30

    ;)

    może lepiej spadochrony a nie tabliczki

    Odpowiedz
    IP: 87.205.xx7.xx8  #
  • -8

    Jest problem i nie zamiatajmy_gość

    04.12.2024, 12:11

    Nie zamiatajmy problemu samobójstw pod dywan.Ostatnio też było samobójstwo w jednej z szkół, i rodzice- celowo przez małe r , bo aż serce pęka- nie życzyli sobie!nic.Delegacji , nikogo a mlodziez dowiedziała się po fakcie. Uwierzcie mi serce moje pękło ... W obliczu tragedii i wymysłów rodziciw, i z pełną świadomością mogę stwierdzić że wiem gdzie był problem - a właściwie gdzie jest - w rodzicach. Skoro w obliczu tragedii nadal tworzą koncert życzeń to co działo się w 4scianach / co się tam dzieje???. Żal dziewczyny... Dramat

    Odpowiedz
    IP: 37.248.xx3.xx1  #
  • +2

    gosc_gość

    04.12.2024, 13:00

    samobojcy

    wcale sie nie dziwie w tym chorym pelnym fslszywych ludzi co potrafia tylko zgnoic pomowic normalne osoby miescie czewik inaczej k***idolek

    Odpowiedz
    IP: 78.30.xx3.xx3  #
  • +3

    Omega_gość

    04.12.2024, 14:08

    "Przedstawiciele PiS i części KK zdeformowało umysły młodego pokolenia dającemu wiarę nieomylności ich słowu! Rzeczywistość okazuje się inna! Do tego by zrozumieć trzeba dojżeć! Pisowskie trolle jak nie dotknie ich kataklizm tego nie pojmują! Zasadna jest wymiana w TK i sądach oraz Prezydenta który ciągle się uczy!!!"

    Może też się zacznij uczyć. Np. ortografii - sprawdź sobie "dojrzeć" w słowniku.

    Odpowiedz
    IP: 80.52.xx9.xx8  #
  • +3

    Ggooośccc_gość

    04.12.2024, 15:40

    Cd

    Uważam, że umieszczenie żądnych tabliczek pokazywałoby obraz głupoty Urzędu. Puszka zew W konsekwencji, dlaczego by nie nakazać umieszczania podobnych tabliczek przy klamkach okien, np. od II piętra, w tym okien w Urzędzie. Istotny jest proces wychowywania i kształcenia w duchu dobra a nie montowanie na moście tabliczek (...). Istotnym jest właściwa edukacja już od najmłodszych lat, w tym uczenia radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych również na własnej drodze życia, również uczenia dostrzegania rozchwiana emocjonalnego u nspotkanych osób.

    Odpowiedz
    IP: 185.167.xx2.xx0  #
  • -1

    To jest myśl _gość

    04.12.2024, 17:21

    Tabliczka z napisem ,,Nie skacz zadzwoń i zgarnij tysiąc złotych na życie'' może by kogoś przekonała, bo jak to mówią ludzie pieniądz ma władze ????????

    Odpowiedz
    IP: 188.146.xx2.xx4  #
  • +6

    Mieszkaniec _gość

    04.12.2024, 22:25

    Most

    Za obecnych rządów wszystkim żyje się tak wspaniale, że aż trzeba tabliczki na mostach zacząć montować. Jak tak dalej pójdzie to na tych wszystkich mostach zaczną się ustawiać kolejki do skoku bo znów wracamy to czasów kiedy podstawowe artykuły do życia robią się kosmicznie drogie, krajowa gospodarka jest niszczona a ogólny poziom życia maleje.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx6.xx0  #
  • Kometa_gość

    04.12.2024, 23:31

    Wernera?

    Czy Wertera?

    Odpowiedz
    IP: 37.128.xx5.xx1  #
  • Kometa _gość

    04.12.2024, 23:41

    Czym jest efekt Wertera?

    "Efektem Wertera jest nazywany w psychologii społecznej i socjologii zauważalny w statystykach wzrost liczby samobójstw i prób samobójczych wywołany nagłośnieniem w mediach jakiegoś przypadku samobójstwa (zwłaszcza znanych osób)." Czy nikt nie weryfikuje artykułów umieszczanych na tym portalu?

    Cytuj
    IP: 37.128.xx5.xx1  #
    +2

    Kometa _gość

    04.12.2024, 23:42

    I Wy chcecie tabliczki z takim napisem dać? Przecież to może odwiedzie jednego, a zachęci pięciu. Moim zdaniem głupota.

    Cytuj
    IP: 37.128.xx5.xx1  #
    -1

    Kometa_gość

    04.12.2024, 23:45

    Korekta szybko działa

    Widzę, że poptswiliście. Nie ma za co ;)

    Cytuj
    IP: 37.128.xx5.xx1  #
  • +1

    Kometa_gość

    04.12.2024, 23:45

    Korekta szybko działa

    Widzę, że poprawiliście. Nie ma za co ;)

    Odpowiedz
    IP: 37.128.xx5.xx1  #
  • +4

    Nie dla lewactwa_gość

    05.12.2024, 07:31

    Obłuda

    To piso- fobia w pełnej krasie. Jak zwykle lewacka mowa nienawiści i chęć zaistnienia pod pozorem pożytecznej działalności .

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xx5.xx3  #
  • +4

    Bez glejtu_gość

    06.12.2024, 12:21

    UŚMIECHAMY SIĘ!!!!

    Od roku mamy uśmiechniętą Polskę i nikomu się nie dzieje krzywda. Te dwa zmanipulowane czopki rozsiewają jakąś nieprawdziwą propagandę. Na tabliczkach powinno być wezwanie "Uśmiechamy się!!!" i logo serduszka Koalicji 13 grudnia z uśmiechniętym czopkiem Makreli robiącym z dłoni serduszko.

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xx0.xx9  #
  • -4

    Romek_gość_gość_gość

    06.12.2024, 12:39

    Odpowiedz

    Wez wylacz TV,, naprawde. Widac ze masz mocno naje**** ..... Jestes w stanie samemu zaprezentowac jakies wnioski ? Nie boj sie tak swiata, twoj cudowny socjal zostaje.

    Cytuj
    IP: 158.116.xx5.xx1  #
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.