Na wiadukcie przy ul. Wojska Polskiego w Tczewie odbyła się konferencja prasowa przewodniczącego Centrum Demokracji Bartłomieja Plewczyńskiego oraz Sekretarz Generalnej Centrum Demokracji Agnieszki Świetlickiej w temacie przedstawienia apelu do Prezydenta Miasta Tczewa Łukasza Brządkowskiego ws. zamontowania na mostach i wiaduktach w Tczewie tabliczek z numerami telefonów zaufania, numerem alarmowym, a także z hasłem "Nie rezygnuj z życia".
- Składamy apel do Prezydenta Miasta Tczewa Łukasza Brządkowskiego w sprawie zamontowania tabliczek informacyjnych na mostach i wiaduktach w mieście. Tabliczki te miałyby zawierać numery telefonów wsparcia, tj. 116 111 telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, 116 123 telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych oraz numer alarmowy 112. Towarzyszyć im miałoby krótkie, zwięzłe hasło "Nie rezygnuj z życia". Po raz pierwszy ta inicjatywa pojawiła się w m. st. Warszawa zgłoszona poprzez Budżet Obywatelski. Zyskała ona dużą przychylność władz miasta i została poszerzona o wszystkie mosty i wiadukty w stolicy. Podobny apel złożyliśmy już w Gdańsku, gdzie Urząd Miasta spojrzał na niego przychylnym okiem i obecnie analizuje możliwość zamontowania tego typu tabliczek. Chcemy szerzyć ten pomysł dalej, ponieważ jest ważny i potrzebny w przeciwdziałaniu kryzysom suicydalnym - mówiła Agnieszka Świetlicka.
Podczas konferencji prasowej Bartłomiej Plewczyński powiedział, że według statystyk w 2023 roku w Polsce odnotowano 5233 samobójstwa, z czego 334 miały miejsce na Pomorzu.
- Wpływ na to ma między innymi pandemia COVID-19, jak również hejt w tzw. mediach publicznych za czasów Prawa i Sprawiedliwości oraz wypowiedzi prominentnych polityków tego ugrupowania przepełnione nienawiścią i hejtem skierowanym w poszczególne grupy społeczne. Rzucenie się z wysokości to według statystyk drugi najpopularniejszy sposób na samobójstwo w Polsce. W niektórych przypadkach, lokalne mity o innych próbach mogą zwiększać "atrakcyjność" mostów jako miejsca samobójstw (tzw. efekt Wertera). Ważne jest, aby podkreślać, że samobójstwo to nieodwracalna decyzja, a w kryzysowych sytuacjach zawsze można znaleźć wsparcie. Wierzymy, że tym prostym sposobem możemy przyczynić się do uratowania ludzkiego życia. Dlatego składamy nasz apel o zamontowanie tabliczek na mostach i wiaduktach w Tczewie" - mówił.
- Składamy apel do Prezydenta Miasta Tczewa Łukasza Brządkowskiego w sprawie zamontowania tabliczek informacyjnych na mostach i wiaduktach w mieście. Tabliczki te miałyby zawierać numery telefonów wsparcia, tj. 116 111 telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, 116 123 telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych oraz numer alarmowy 112. Towarzyszyć im miałoby krótkie, zwięzłe hasło "Nie rezygnuj z życia". Po raz pierwszy ta inicjatywa pojawiła się w m. st. Warszawa zgłoszona poprzez Budżet Obywatelski. Zyskała ona dużą przychylność władz miasta i została poszerzona o wszystkie mosty i wiadukty w stolicy. Podobny apel złożyliśmy już w Gdańsku, gdzie Urząd Miasta spojrzał na niego przychylnym okiem i obecnie analizuje możliwość zamontowania tego typu tabliczek. Chcemy szerzyć ten pomysł dalej, ponieważ jest ważny i potrzebny w przeciwdziałaniu kryzysom suicydalnym - mówiła Agnieszka Świetlicka.
Podczas konferencji prasowej Bartłomiej Plewczyński powiedział, że według statystyk w 2023 roku w Polsce odnotowano 5233 samobójstwa, z czego 334 miały miejsce na Pomorzu.
- Wpływ na to ma między innymi pandemia COVID-19, jak również hejt w tzw. mediach publicznych za czasów Prawa i Sprawiedliwości oraz wypowiedzi prominentnych polityków tego ugrupowania przepełnione nienawiścią i hejtem skierowanym w poszczególne grupy społeczne. Rzucenie się z wysokości to według statystyk drugi najpopularniejszy sposób na samobójstwo w Polsce. W niektórych przypadkach, lokalne mity o innych próbach mogą zwiększać "atrakcyjność" mostów jako miejsca samobójstw (tzw. efekt Wertera). Ważne jest, aby podkreślać, że samobójstwo to nieodwracalna decyzja, a w kryzysowych sytuacjach zawsze można znaleźć wsparcie. Wierzymy, że tym prostym sposobem możemy przyczynić się do uratowania ludzkiego życia. Dlatego składamy nasz apel o zamontowanie tabliczek na mostach i wiaduktach w Tczewie" - mówił.
Jeśli zauważyłeś/aś błąd w artykule, prosimy o kontakt. Twoja pomoc jest dla nas bardzo cenna i pozwala nam utrzymywać wysoką jakość treści.
Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły! Chcesz podzielić się ważną informacją, napisać o ciekawym wydarzeniu, które miało miejsce w Twojej okolicy, czy po prostu wyrazić swoją opinię na jakiś temat? Zapraszamy Cię do tworzenia treści razem z nami. Wyślij swój tekst, zdjęcia lub wideo poprzez formularz, a my opublikujemy je na naszej stronie. Pokaż, co jest ważne dla Ciebie i Twojej społeczności!
Pamiętaj, że każdy głos ma znaczenie.










![Tczew - Tragedia na "91". Dwie osoby nie żyją [AKTUALIZACJA]](/_ramfs/foto-webp/81be33-640360.webp)

![Tczew - Wjechali samochodem na zamarznięte jezioro. Lód się załamał. Byli pijani [AKTUALIZACJA]](/_ramfs/foto-webp/a231aa-640360.webp)


















Komentarze (45)
dodaj komentarz
Myślący logicznie_gość
04.12.2024, 07:34
Taaa
Czy przeciwdziałanie samobójstwom jest złe? Na pewno nie. Ale faktycznie, na tczewskim wiadukcie notorycznie dochodzi do prób samobójczych. Co przejeżdżam, ktoś stoi na barierkach. Jeśli ta lewizna chce wziąć się do pracy, niech zrobi coś, co w jakiś realny sposób pomoże społeczności. POpaprana młodzież stanęła sobie z karteczką i robi hałas. Na profilowym na FB Bartuś ma zdjęcie w koszulce Campus Polska. Jakiś reporter TVN też się tam znajdzie ;) Wszystko jasne... Piorą im mózgi na tych kampusach, a naiwna młodzież myśli, że zbawi świat, ehhh.
Elwis_gość_gość
04.12.2024, 08:09
Przeczytaj ponownie
Przeanalizuj te swoje wypociny jeszcze raz i zobacz jakiś dekiel społeczny... myślę że we wszystkich przypadkach prób samobójczych to nie polityka i przynależność do j... prawicy czy lewicy jest jej powodem. Ale zablysłeś jak klocek w odpływie od sracza swoim politycznym komentarzem. Gratuluję awanswałeś na Trola
zryte berety_gość
04.12.2024, 08:43
Ilu było samobójców
Zajmijcie się czymś pozytecznym
Oreo_gość
04.12.2024, 08:52
Precz z komuną i neo komunistami.
To młodzi lewacy. Głowy nieskażone myśleniem tylko postsowiecką ideologią a wyborczej i TVN. Zatrudnieni do hejtowania opozycji - młody lewak na campusie - tnij.tcz.pl/?u=2b9dc3
.
ILE BYŁO_gość
04.12.2024, 10:27
udanych prób samobójczych ?:))...te wszystkie "próby" to pijackie wybryki meneli !!! ...prawdziwie zdesperowany człowiek , jeżeli ma rzeczywisty zamiar samobójczy, zrealizuje go w ustronnym miejscu, bez powiadamiania świata i okolic ...te ostatnie jaja w GNIEWIE ...MOCZYMORDA W LATACH(zawód miłosny- kto łyka takie bzdury ??!!) ZAANGAŻOWAŁ POLICJĘ I SŁ.ZDROWIA...SPAŁOWAĆ TAKIEGO, TO MOŻE ROZUMU NABIERZE...JAK CHCIAŁ SKAKAŁ,TO DLACZEGO NIE SKOCZYŁ ??:))) .wlezie taka łajza w centralnym miejscu, i wyje do księżyca ...teraz do każdego NAŁOGA BĘDĄ WYSYŁANE PATROLE ? ...nie dziwi nikogo, że wszyscy "desperaci" są nap***eni, jak autobusy w godzinach szczytu ??!!!
Tczewianka_gość
04.12.2024, 12:24
Cynizm i hipokryzja
Przedstawiciele PiS i części KK zdeformowało umysły młodego pokolenia dającemu wiarę nieomylności ich słowu! Rzeczywistość okazuje się inna! Do tego by zrozumieć trzeba dojżeć! Pisowskie trolle jak nie dotknie ich kataklizm tego nie pojmują! Zasadna jest wymiana w TK i sądach oraz Prezydenta który ciągle się uczy!!!
Nas_gość
04.12.2024, 07:41
Nie rozumiem co te tabliczki miały by zmienić ? Jeżeli jakaś osoba chciałaby targnąć się na swoje życie to tabliczka nie skłoni go do przemyśleń. On poprostu skoczy. Natomiast dla osób które faktycznie same chcą uzyskać pomoć ( a one same muszą chcieć) to żyjemy w czasach internetu. Wystarczy wpisać jedną frazę i dostajemy listę numerów z adresami gdzie takie osoby dostaną pomoc. Moim zdaniem pomysł nie trafiony i nastawiony na niepotrzebne wydawanie pieniędzy plus szpecenie miasta takimi tabliczkami. Nikt idący na most z zamiarem skoczenia nie wejdzie na niego, a po przeczytaniu stwierdzi "A no nie faktycznie jednak nie szkoczę". Cyrk na kułkach
a_gość_gość
04.12.2024, 13:25
Tu chodzi o to żeby się pokazać że coś się robi ,a to że bzdury to inna sprawa ale piszą o nich zdjęcia są (chociaż ja z takim wyglądem bym się nie pchał na foto) nic to nie ma wspólnego z dbaniem o kogoś jak ktoś chce się zabić to to zrobi i żadna tabliczka nie pomoże tylko dziadostwo będzie miało co niszczyć i znowu nasza kasa pójdzie w błoto
Gość_gość_gość_gość_gość
04.12.2024, 07:51
Kto chce to i tak się zabije żadne tabliczki nie pomogą
Co za żenada _gość
04.12.2024, 07:53
Centrum demokracji a widać że słuszna tylko jedna partia. Sami sobie wystawiają świadectwo takimi wypowiedziami. Ludzie mają dość tego napuszczania na siebie. Lepiej zawieście hasła typu, chcesz być szczęśliwy olej polityków. Z resztą podciąganie samobójstw pod politykę w takim stopniu to tylko chęć wypromowania się przez tych demokratów.
Marko_gość_gość
04.12.2024, 08:47
To czopki dupiarza
Oni są częścią kampanii Dupiarza na prezydenta. A w ich mediach społecznościowych głównie jet na opozycyjnego kandydata.
Ewa_gość_gość
04.12.2024, 07:53
Masło po 10
Uśmiechnięta Polska Tuska. Nie jeden jeszcze się z mostu rzuci, widząc rachunki i ceny w sklepach. Zamiast tabliczek na mostach proponuję sprzedawać miejsca w kolejce - bo chętnych nie zabraknie.
Embrion_gość
05.12.2024, 11:45
***** ***
***** *** i ich trolli
Koko Bango _gość
04.12.2024, 07:57
Tabliczki? Po co?
Internet wam wyłączyli czy wyszukiwarka w telefonie nie działa?
_gość
04.12.2024, 07:59
Z czym do ludzi...
Na pewno ta tabliczka w czymś pomoże.... Chyba jedynie w medialnym lansowaniu się pomysłodawców.
mistrz ortalionu_gość
04.12.2024, 08:01
to tak na serio???
Nie zapomnijmy o peronach, może dodajmy jeszcze przejścia dla pieszych, dachy wieżowców, brzegu Wisły i ... sam już nie wiem. Matko co to za durny pomysł...ludzie weźcie się do roboty i nie zawracajcie du.. ludziom.
Anzelm_gość_gość
04.12.2024, 08:45
To część kampanii Dupiarza
Przecież to czopki Trzaskowskiego. Młoda lewica. Z rozumem i niech cienko.
do lewaków_gość
04.12.2024, 08:35
Mniej TVN i wyborczej zalecam
Cytuję; "Wpływ na to ma między innymi pandemia COVID-19, jak również hejt w tzw. mediach publicznych za czasów Prawa i Sprawiedliwości oraz wypowiedzi prominentnych polityków tego ugrupowania przepełnione nienawiścią i hejtem skierowanym w poszczególne grupy społeczne." No ale teraz kurvva jest zaj**iście. Wszyscy są szczęśliwi za panowania Tuska. Paliwo jest po 5,16, akademiki za 1 zł. Kwota wolna od podatku 60 000 zł. Nie ma hejtu. Policja nie napierdala w rolników. Spełniono 100 konkretów Tuska.... więc już nie trzeba się martwić o samobójców, bo już PiSu nie ma. Nie ma hejtu jest tylko sielanka a i powodzianom się bardziej powodzi.
Romek_gość_gość_gość
04.12.2024, 09:36
Odpowiedz
Tak, amsz racje. Jednak to sie nie dzieje w jeden dzien czy rok. Moze za duzo ogladasz tv tej prawdziwej dla polakow . Panstwo nie zbiednieje w rok, a w 8 lat klamania:)
Ewa_gość
04.12.2024, 12:32
Dni przed piekłem
Trolle pisowskie i ich mocodawcy czują kres przed drogą brukowa ą do czeluści piekła!! Tam wasza droga ostateczna!! Nie trzeba było kraść i łgać!
Anzelm_gość_gość
04.12.2024, 08:44
sprawdziłem tego Bartłomieja Plewczyńskiego i Agnieszka Świetlicka. To jakieś dwa młode lemingi zatrudnione do kampanii Trzaskowskiego. Te zabawy z tabliczkami to część kampanii dupiarza. Link: tnij.tcz.pl/?u=3b4263
Gość _gość
04.12.2024, 12:35
Anzelm!?
Ty wymagasz pilnej konsultacji z lekarzem określonej profesji lub na określonym oddziale szpitalym!
xD_gość
04.12.2024, 08:53
Ktos poswieca swoj czas, porusza publicznie wazny temat samobojstw wsrod mlodziezy a prawactwo i zascianek na tcz.pl jak zwykle wyje jadem. To nie urojone "lewactwo" jest problemem w Polsce, a zascianek, konserwatywne zapchane lajnem glowy.
Wilki_gość
04.12.2024, 08:54
Latam bo chce
Powinny być tabliczki ,tu skacze słaby i lgbt.to byłaby atrakcja tego nudnego miasta. Kto nie skacze ten za PiS.
cinek_gość
04.12.2024, 08:59
a ja mam inny pomysł - powinniśmy w ogóle olać temat, ponieważ jest to uderzenie w grupę niezwykle mniejszościową (woke czy jakoś tak) - miłośników samobójstw, suicydofilów. Należy dać im możliwość umiłowania odbierania sobie życia. Skoro gej może legalnie z gejem spółkować oraz mamy różne osobatywy i inne rzeczy, dajmy ludziom pełną wolność!
i precz z oreo_gość
04.12.2024, 09:38
"To młodzi lewacy. Głowy nieskażone myśleniem tylko postsowiecką ideologią a wyborczej i TVN. Zatrudnieni do hejtowania opozycji - młody lewak na campusie - tnij.tcz.pl/?u=2b9dc3
."
i precz z oreo prawicowym frustratem ktory juz nie pierwszy raz komentuje w ten sposob na tcz.pl
Myślący logicznie_gość
04.12.2024, 09:48
"Przeanalizuj te swoje wypociny jeszcze raz i zobacz jakiś dekiel społeczny... myślę że we wszystkich przypadkach prób samobójczych to nie polityka i przynależność do j... prawicy czy lewicy jest jej powodem. Ale zablysłeś jak klocek w odpływie od sracza swoim politycznym komentarzem. Gratuluję awanswałeś na Trola"
Spodziewałem się podobnych komentarzy. Epitetów w Twoją stronę by mi nie zabrakło, ale wstrzymam się. Trzeba trzymać jakiś poziom. Pozdrawiam :)
gosc_gość
04.12.2024, 10:02
pomatoly
usmiechnieta polska tuska zwolnienia upadlosci zakladow podwyzki niedlugo powiedza piemiedzy nie ma i nie bedzie jeszcze troche musza euro i emerytury do 67 lat zrobic
sdfgh_gość
04.12.2024, 10:05
Jprd! To dodatkowo jeszcze w każdym sklepie tabliczka NIE KRADNIJ, na klatce schodowej NIE WŁAMUJ SIĘ DO PIWNIC, na budynkach NIE NISZCZ SPRAYEM ELEWACJI, na przestankach NIE NISZCZ SZYB... i co tam sobie ktoś jeszcze wymyśli ! NIe chcecie, żeby skakali z mostów to załóżcie siatki lub kraty a nie jakieś poronione tabliczki, bo to śmiech na sali !
Rafał _gość
04.12.2024, 10:20
Młodzież
Dzień dobry. Stwórzcie miejsca gdzie młodzi ludzie z problemami mogą się zgłosić. Jak do tej pory nie ma takich miejsc albo są prywatne gabinety. Niestety nie każdego stać na 200zł za wizytę , a potrzeba ich wiele w całym cyklu leczenia. Weźmy się za konkretne propagowanie pomocy młodzieży np. poprzez spotkania w szkołach itp. Tylko jest problem z psychologami ! Brak.
miki_gość
04.12.2024, 10:30
;)
może lepiej spadochrony a nie tabliczki
Jest problem i nie zamiatajmy_gość
04.12.2024, 12:11
Nie zamiatajmy problemu samobójstw pod dywan.Ostatnio też było samobójstwo w jednej z szkół, i rodzice- celowo przez małe r , bo aż serce pęka- nie życzyli sobie!nic.Delegacji , nikogo a mlodziez dowiedziała się po fakcie. Uwierzcie mi serce moje pękło ... W obliczu tragedii i wymysłów rodziciw, i z pełną świadomością mogę stwierdzić że wiem gdzie był problem - a właściwie gdzie jest - w rodzicach. Skoro w obliczu tragedii nadal tworzą koncert życzeń to co działo się w 4scianach / co się tam dzieje???. Żal dziewczyny... Dramat
gosc_gość
04.12.2024, 13:00
samobojcy
wcale sie nie dziwie w tym chorym pelnym fslszywych ludzi co potrafia tylko zgnoic pomowic normalne osoby miescie czewik inaczej k***idolek
Omega_gość
04.12.2024, 14:08
"Przedstawiciele PiS i części KK zdeformowało umysły młodego pokolenia dającemu wiarę nieomylności ich słowu! Rzeczywistość okazuje się inna! Do tego by zrozumieć trzeba dojżeć! Pisowskie trolle jak nie dotknie ich kataklizm tego nie pojmują! Zasadna jest wymiana w TK i sądach oraz Prezydenta który ciągle się uczy!!!"
Może też się zacznij uczyć. Np. ortografii - sprawdź sobie "dojrzeć" w słowniku.
Ggooośccc_gość
04.12.2024, 15:40
Cd
Uważam, że umieszczenie żądnych tabliczek pokazywałoby obraz głupoty Urzędu. Puszka zew W konsekwencji, dlaczego by nie nakazać umieszczania podobnych tabliczek przy klamkach okien, np. od II piętra, w tym okien w Urzędzie. Istotny jest proces wychowywania i kształcenia w duchu dobra a nie montowanie na moście tabliczek (...). Istotnym jest właściwa edukacja już od najmłodszych lat, w tym uczenia radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych również na własnej drodze życia, również uczenia dostrzegania rozchwiana emocjonalnego u nspotkanych osób.
To jest myśl _gość
04.12.2024, 17:21
Tabliczka z napisem ,,Nie skacz zadzwoń i zgarnij tysiąc złotych na życie'' może by kogoś przekonała, bo jak to mówią ludzie pieniądz ma władze ????????
Mieszkaniec _gość
04.12.2024, 22:25
Most
Za obecnych rządów wszystkim żyje się tak wspaniale, że aż trzeba tabliczki na mostach zacząć montować. Jak tak dalej pójdzie to na tych wszystkich mostach zaczną się ustawiać kolejki do skoku bo znów wracamy to czasów kiedy podstawowe artykuły do życia robią się kosmicznie drogie, krajowa gospodarka jest niszczona a ogólny poziom życia maleje.
Kometa_gość
04.12.2024, 23:31
Wernera?
Czy Wertera?
Kometa _gość
04.12.2024, 23:41
Czym jest efekt Wertera?
"Efektem Wertera jest nazywany w psychologii społecznej i socjologii zauważalny w statystykach wzrost liczby samobójstw i prób samobójczych wywołany nagłośnieniem w mediach jakiegoś przypadku samobójstwa (zwłaszcza znanych osób)." Czy nikt nie weryfikuje artykułów umieszczanych na tym portalu?
Kometa _gość
04.12.2024, 23:42
I Wy chcecie tabliczki z takim napisem dać? Przecież to może odwiedzie jednego, a zachęci pięciu. Moim zdaniem głupota.
Kometa_gość
04.12.2024, 23:45
Korekta szybko działa
Widzę, że poptswiliście. Nie ma za co ;)
Kometa_gość
04.12.2024, 23:45
Korekta szybko działa
Widzę, że poprawiliście. Nie ma za co ;)
Nie dla lewactwa_gość
05.12.2024, 07:31
Obłuda
To piso- fobia w pełnej krasie. Jak zwykle lewacka mowa nienawiści i chęć zaistnienia pod pozorem pożytecznej działalności .
Bez glejtu_gość
06.12.2024, 12:21
UŚMIECHAMY SIĘ!!!!
Od roku mamy uśmiechniętą Polskę i nikomu się nie dzieje krzywda. Te dwa zmanipulowane czopki rozsiewają jakąś nieprawdziwą propagandę. Na tabliczkach powinno być wezwanie "Uśmiechamy się!!!" i logo serduszka Koalicji 13 grudnia z uśmiechniętym czopkiem Makreli robiącym z dłoni serduszko.
Romek_gość_gość_gość
06.12.2024, 12:39
Odpowiedz
Wez wylacz TV,, naprawde. Widac ze masz mocno naje**** ..... Jestes w stanie samemu zaprezentowac jakies wnioski ? Nie boj sie tak swiata, twoj cudowny socjal zostaje.