"Dzieje się rewolucja". Tczew podpisał z Energą list dotyczący rozwoju elektromobilności

List intencyjny w ratuszu (fot. Tcz.pl)
Tczew - "Dzieje się rewolucja". Tczew podpisał z Energą list dotyczący rozwoju elektromobilności

zobacz galerię zdjęć: 4
Nabiera kształtów realizacja programu rozwoju elektromobilności w Tczewie. 7. sierpnia podpisany został list intencyjny pomiędzy Gminą Miejską Tczew i Grupą Energa, dotyczący rozwoju programu korzystania z pojazdów elektrycznych. Efektem ma być m. in. to, że gdy ulice Tczewa wyjadą elektryczne autobusy, będzie je gdzie doładować.

Uroczystego podpisania listu dokonali: Daniel Obajtek, Prezes Zarządu Energa SA oraz Mirosław Pobłocki, Prezydent Miasta Tczewa. Obecni byli również: Kazimierz Smoliński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa oraz członkowie zarządów Energa Obrót i Energa Oświetlenie.

- Tczew myśli inwestować w zakup autobusów elektrycznych. To ważna rzecz - my też chcemy uczestniczyć w tym dziele. Naszym zadaniem będzie tworzenie infrastruktury do ładowania autobusów, ale też samochodów elektrycznych dla mieszkańców - mówił Daniel Obajtek.


Zakres planowanych działań określonych w liście intencyjnym obejmować będzie wsparcie w stworzeniu koncepcji rozbudowy systemu elektrycznego transportu publicznego, w szczególności w ramach programu e-BUS. Tczew to drugie po Toruniu miasto poza Trójmiastem, z którym Energa podpisała list intencyjny na rzecz rozwoju gminnej elektromobilności. Tak, jak w tamtym przypadku, współpraca z tczewskim samorządem będzie ukierunkowana na stworzenie optymalnej koncepcji elektrycznego transportu publicznego oraz na wsparcie miasta w opracowaniu programu jego rozwoju. Eksperci Energi dokonają analizy aktualnych tras i rozkładów jazdy autobusów. Będą przy tym współpracować z miejskim przewoźnikiem i odpowiednimi jednostkami gminnymi odpowiedzialnymi za nadzór nad transportem publicznym. Pozwoli to opracować plan najbardziej optymalnego rozmieszczenia infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych.


- Musimy mieć świadomość tego, co się dzieje, a dzieje się rewolucja - na miarę tej, gdy konia zastąpiła maszyna parowa. Ważne jest to, by w odpowiednim momencie wsiąść do pociągu. Bardzo się cieszymy, że Tczew będzie liderem na Pomorzu - mówił prezydent Mirosław Pobłocki.


Działania grupy energetycznej to jedno, ale swoje działania planuje rząd.

- Jestem tu nieprzypadkowo, bo resort planuje wprowadzenie takich zmian, by elektromobilność była powszechnie dostępna - mówił minister Kazimierz Smoliński. - Gratuluję miastu odwagi w tym zakresie.


Przypomnijmy, 20 lutego w siedzibie Ministerstwa Rozwoju włodarze 41 polskich miast i gmin, podpisali list intencyjny dotyczący rozwoju elektromobilności. Prezydent Tczewa był jednym z nich. W uroczystości wziął m. in. wicepremier Mateusz Morawiecki, a Tczew jest jedynym miastem z Pomorza biorącym udział w przedsięwzięciu. Miasto przymierza się do wypuszczenia na ulice Tczewa elektrycznych autobusów. W mieście może również powstać punkt doładowań, który posłużyłby mieszkańcom. Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Energii oraz Polski Fundusz Rozwoju w porozumieniu ze Związkiem Miast Polskich wystąpiły z inicjatywą zachęcającą władze polskich miast i gmin do współpracy na rzecz tworzenia warunków do rozwoju branży elektromobilności, zwłaszcza w zakresie rozwoju bezemisyjnego publicznego transportu zbiorowego. Wszystko na to wskazuje, że władze miasta będą chciały, by w nowym przetargu znalazł się zapis, że przewoźnik musi wymienić część autobusów na elektryczne - miasto chce też swoje własne pojazdy - które potem - podobnie jak pociągi należące do Urzędu Marszałkowskiego - byłyby wypożyczane przewoźnikom.

Dlatego na czerwcowej sesji była rozpatrywana sprawa zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej, by zabezpieczyć kwotę 9 mln zł na zakup autobusów elektrycznych i budowę stacji ładowania. Z deklaracji rządu wynika, że autobusy, które mają powstać w ramach rządowego programu, nie będą droższe niż 2 mln zł każdy. Jeśli całość byłaby finansowana w ramach rządowego programu programu, jako miasto pokrylibyśmy tylko 40 procent całej sumy.

Udział w rządowym programie ma pozwolić zakupić autobusy w niższej cenie - niż rynkowa - mają kosztować ok. 2 mln zł. Poza tym, zakup ma być dotowany - dotacja wyniesie nawet 60 procent, zatem realnie nowy autobus kosztowałby Tczew ok. 800 tys. zł. Nie ustalono natomiast jeszcze do końca zasad dotowania, ani dat z tym związanych. Autobusy powinny pojawić się około 2020 roku.

Na razie elektryczne autobusy testuje miejski przewoźnik - po Tczewie jeździł czeski SOR, a wkrótce ma pojawić się polski Solaris.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (28)
dodaj komentarz

 • -2

  Wpisdu _gość

  07.08.2017, 12:58

  Dojna

  Tak wygląda dojna Zmiana.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx1.xx9 
 • +8

  wydojony_gość

  07.08.2017, 15:39

  przez pisiaka

  niech smoła powie jak będzie z drogami w pomorskim zaczynając od kostki na berlince do Wisły ? i most ?

  Cytuj
  IP: 94.254.xx4.xx8 
  +1

  antypeło_gość

  08.08.2017, 13:11

  nick dojna

  Tak wygląda cham i wulgarny debil który zaprezentował się na nicku powyżej.

  Cytuj
  IP: 93.223.xx8.xx4 
 • as_gość

  07.08.2017, 13:31

  Czyżby Miro zmądrzał?

  Odpowiedz
  IP: 195.47.xx1.xx0 
 • -17

  REWOLUCJA_gość

  07.08.2017, 14:22

  konia zastąpił parowóz

  Rewolucja będzie, jak Pobłockiego zastąpi ktoś mądrzejszy od niego. Tyle w temacie rewolucji.

  Cytuj
  IP: 195.191.xx0.xx8 
  -2

  a_gość_gość

  07.08.2017, 17:28

  Nie możliwe żeby zmądrzał po prostu pali mu się koło dupki za Meteora i teraz odda dusze diabłu żeby znowu na niego ludzie głosowali ale takiego wała .Już niech kolesie szykują ciepłą posadkę w jakiejś spółeczce

  Cytuj
  IP: 109.207.xx6.xx7 
  +2

  ZKM_gość

  08.08.2017, 10:41

  autobusy elektryczne

  Na dzień dzisiejszy to propaganda i tyle. Autobusy elektryczne dobra rzecz ale to odległa przyszłość. Testowane autobusy dały na to odpowiedź. Eksploatacja w ciągu dnia to max 50-60% procent długości linii w okresie letnim bez korków. Pomyślcie, jaka będzie sprawność tych autobusów w przypadku korków i okresu zimowego. Na potrzeby miasta na dzień dzisiejszy aby komunikacja funkcjonowała bez przerwy potrzeba 2 krotną ilość autobusów. To jest cała prawda, szkoda, ze o tym nie mówi wszechwiedzący MP.

  Cytuj
  IP: 84.38.xx3.xx8 

  Koń Szyderca_gość

  08.08.2017, 13:24

  Potrzeba 25 autobusów

  Brednie na resorach. 4 autobusy może w 2020-2021 roku. Pobłockiego już nie będzie. mam nadzieję, że następca odkręci te bzdurne pomysły. Po co miasto ma kupować 4 autobusy za 9 milionów jak do obsługi potrzeba 25 autobusów? Czy po to żeby meteorytowi pożyczyć? Zanim stacje dokowania wybudują i system wdrożą to z 5 lat leszczem upłynie. I kto to będzie utrzymywał? Miasto? ja mam prosty przepis na sukces. przetarg na 6 lat, żeby przewoźnik mógł lisingować i norma EURO5

  Cytuj
  IP: 195.191.xx0.xx2 
 • +1

  jol_gość

  07.08.2017, 13:58

  Solaris miał pojawić się w lipcu Jolanto... Może zapytaj w Meteorze gdzie on jest? Nie ma i nie będzie żadnego Solarisa!!!

  Odpowiedz
  IP: 193.200.xx1.xx9 
 • +1

  etam_gość

  07.08.2017, 14:48

  przed wyborcze nadzieje płonne

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx1 
 • +1

  PLUSUJEMNY_gość_gość

  07.08.2017, 14:55

  PISLAM robi sobie PR!

  A dawali gawiedź sie cieszy,jakby dostali coś za darmo!Już niedługo będzie "płacz i zgrzytanie zębami"-po "DOJNEJ ZMIANIE"!Panie WICEMINISTRZE GRAUCHO MARX-A CO Z "BERLINKĄ"?Remont miał się zacząć w ubiegłym roku?A co z remontem NASZEGO MOSTU,czy będziemy czekać na "REPARACJE WOJENNE"?A jak Niemcy zażądają zwrotu MOSTÓW I "ZWINĄ BERLINKĘ"?

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx4.xx2 
 • stara_Karamba_gość

  07.08.2017, 15:44

  rewolucja to będzie

  jak przyjdzie utylizować tony akumulatorów z baterii tego badziewia. Wówczas tych mądrych inaczej ekologów już nie będzie na piedestale. Poczytajcie na temat składu chemicznego i znanych dotąd metod utylizacji tego świństwa i nie dajcie się bezkrytycznie omamiać tej bandzie błaznów i klakierów. Poza tym zasięg i cena tego złomu rzuca na kolana. 3 tradycyjne nowe spalinowe autobusy za jeden elektryczny, który po kilku godzinach jazdy w trybie eko jest kaput. No i energia elektryczna z elektrowni węglowych sztucznie dotowanych przez rząd = państwo = my. No interes życia, moje kondolencje. Zapomniałem dodać, że trzeba rozkopać pół miasta, żeby "infrastrukturę" stworzyć. Za tą kasę kupcie porządne autobusy z nowoczesnymi silnikami spalinowymi i po sprawie. Może czas wrócić do tego co już było? Komunikacja Miejska w postaci MZK, tabor, baza, logistyka i zarządzanie przez miasto, a nie marne przetargi i kolejny meteor. Ta firma zakopciła i wysmarowała olejem całe miasto. Kostka granitowa na przystanku koło galerii kociewskiej jest tego namacalnym dowodem. Szkoda gadać.

  Odpowiedz
  IP: 77.253.xx5.xx2 
 • on_gość

  07.08.2017, 19:15

  Mądrze piszesz,po za tym wszystkim ludzie nie zdają sobie sprawy że im więcej elektroniki nam wprowadzają tym szybciej będziemy chorować. Powinniśmy dążyć do natury a nie odwrotnie.

  Cytuj
  IP: 78.88.xx7.xx4 
 • +5

  Tczewianin_gość

  07.08.2017, 18:00

  Panie wiceministrze!!!!Będziemy panu pamiętać ustawy o sądach powszechnych,z jaką ironią patrzył pan na protestujących!!!!Jest pan na" liście hańby"Zachowuje się pan jak pani premier-jedno mówi a drugie robi!!!!Wstyd dla pana i pana wyborców!!!!O obsadzonych stanowiskach Misiewiczami już nie wspomnę!!!!

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx3.xx1 
 • -4

  Łowca pet_gość

  07.08.2017, 19:25

  Idź do Sorosa po świeczkę

  Przestań petrolić, dziadu!

  Cytuj
  IP: 178.235.xx2.xx7 
  +1

  krasnal_gość

  07.08.2017, 20:41

  Słuchaj ł.a.j.z.o czy jak tam cię zwą.Te świeczki są zrobione z krajowej ropy i krajowego węgla,zakupione przez Nasz!!!!Tak więc przypominając słowa byłego prezydenta-Spi.....j dziadu!!!

  Cytuj
  IP: 83.20.xx9.xx3 
  -3

  też tczewianin_gość

  08.08.2017, 13:31

  będziemy pamiętać

  Misiewicz to już historia często odgrzewana przez was kod er as tów. Tczewianinie otumaniony przez tvn i wybiórczą dobrze, że Smoliński głosował za ustawami o sądach. Spójrz na oświadczenia majątkowe sędziów i prokuratorów, na wypasione wille i auta. Przewlekłość spraw ciągnących się latami to pryszcz.. Dyspozycyjność na telefon i pozorna apolityczność, to tylko część grzechów. Najbardziej bolesne dla szarego obywatela są niesprawiedliwe, stronnicze wyroki podyktowane i poparte przez zasobne portfele i koneksje miejscowej sitwy. Moja rodzina kilkakrotnie doświadczyła w sądzie pracy w Gdyni skutków dobrodziejstwa dotychczasowej "sprawiedliwości". W latach 80 tych byłem ławnikiem w Sądzie Rejonowym w Sopocie i bardzo dobrze poznałem to środowisko. Od tego czasu niewiele się zmieniło miejsca starych pryków zajęli ich dzieci. Absolwenci prawa po UG czy innych uczelni bez koneksji rodzinnych nie mają szans na otrzymanie aplikacji. Najwyższy czas aby przewietrzyć tą nadzwyczajną kastę jak się sami nazwali. Oczywiści nie należy uogólniać gdyż w tym środowisku znajdują się również porządni i uczciwi ludzie takich też spotkałem, niestety są w mniejszości.

  Cytuj
  IP: 93.223.xx8.xx4 
 • +3

  pppp_gość

  07.08.2017, 21:33

  "Przestań petrolić, dziadu![/cytuj A Ty ucałuj w but prezesa

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx3.xx0 
 • +6

  leo_gość

  07.08.2017, 22:40

  czy te autobusy będą miasta Tczewa czy przewoznika ? ,jak zmieni się przewożnik co wtedy ?dlaczego miasto nie ma swojej komunikacji tak jak kiedyś?

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx5 
 • ŁUPASZKO_gość_gość

  08.08.2017, 07:37

  a'la long

  Precz z Prezydentem Tczewa i całą jego świąt !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 79.186.xx0.xx4 
 • +2

  ŁUPASZKO_gość_gość

  08.08.2017, 07:38

  a'la long

  Precz z Pobłockim i całą jego świtą !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Cytuj
  IP: 79.186.xx0.xx4 
  +2

  !_gość

  09.08.2017, 08:48

  Precz z Łupaszko / a la long !

  Cytuj
  IP: 109.197.xx8.xx6 
 • +22

  Tak to widzę_gość

  08.08.2017, 08:30

  Nie możesz znieść, musisz polubić.

  Pobłocki, wbrew komentarzom oponentów, jest bardzo rozsądnym i sprytnym politykiem i niezłym gospodarzem miasta, fakty świadczą za nim. Kiedy PO rządziło był przy nich i brał ile dawali, teraz widzi, że już nie mogą niczego dać, więc przytula się do PiS. Oczywiście zdarzają mu się wpadki irytujące mieszkańców Tczewa, ale nie ma ludzi bez wad. Wprawdzie nie ma on spójnej i perspektywicznej wizji rozwoju Tczewa, ale także jego ugrupowanie PNP nie ma takiej wizji. Na okoliczność wyborów mają niespójne "rojenia". Za koncepcję budowania Tczewa wokół CSO (Centralne Składowisko Odpadów) i rozbudowy szpitala wokół Spalarni Odpadów Medycznych już nie wiadomo kto odpowiada i w jakim stopniu. Myślę, że jeśli Pobłocki dojdzie do porozumienia z K. Smolińskim, to Tczew czeka dobry okres. Szpital stanie na nogi, bo dostanie z miasta uzdrawiający zastrzyk, urzędnicy i pracownicy jednostek podłączonych do miasta i powiatu odetchną z ulgą, bo ich perspektywa się ustabilizuje. Można będzie zatańczyć wesołego oberka. Przy okazji trzeba będzie tylko wyrzucić kilka kamieni z buta, które uwierają, pożytku żadnego nie przynoszą, a stale coś knują.

  Odpowiedz
  IP: 195.47.xx1.xx0 
 • +3

  dtuu_gość

  08.08.2017, 09:59

  Rewolucja ... hłe hłe kisne . Jak narazie trzeba wąchać spaliny 20 letnich meteorów

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx6.xx6 
 • ŁUPASZKO_gość_gość_gość

  08.08.2017, 10:02

  a'la long

  A ja widzę to tak : Precz z Pobłockim i całą jego świtą -KRÓL JEST NAGI ... !!!!!

  Odpowiedz
  IP: 79.186.xx0.xx4 
 • +12

  123_gość

  08.08.2017, 13:30

  Precz dla precza? A co proponujesz w zamian? Knutsena?

  Cytuj
  IP: 195.47.xx1.xx0 
 • -5

  X+_gość_gość_gość

  08.08.2017, 15:23

  Rewolucja to będzie wtedy jak nie będę musiał oglądać tych panów . Tylko żeby mnie nie posądzili że chcę ich unicestwić fizycznie.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx2.xx9 
 • +2

  g_gość_gość_gość_gość

  09.08.2017, 12:57

  "Słuchaj ł.a.j.z.o czy jak tam cię zwą.Te świeczki są zrobione z krajowej ropy i krajowego węgla,zakupione przez Nasz!!!!Tak więc przypominając słowa byłego prezydenta-Spi.....j dziadu!!!"

  odstaw grzybki gościu bo bredzisz,o jakiej ropie krajowej ty mówisz? ta ropa jest rosyjska, a za kilka lat za polski węgiel zapłacisz więcej niż za złoto.

  Odpowiedz
  IP: 77.103.xx8.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.