Wywalczyli topór gniewskiego kata

(fot. tcz.pl)
Tczew - Wywalczyli topór gniewskiego kata
"Baśka" choć jest tradycyjną kaszubską grą karcianą, zyskała sobie wielu zwolenników także na Kociewiu. Duże zainteresowanie zabawą doprowadziło nawet do utworzenia Gniewskiego Klubu Miłośników "Baśki", który organizuje cykliczne rozgrywki. Ostatnio grupa zajęła pierwsze miejsce w turnieju o Wielki Topór Kata Gniewskiego, jaki odbył się na zamku w Gniewie.

Pierwsze oficjalne spotkanie graczy miało miejsce w maju br. Wybrany wówczas został zarząd koła i komisja rewizyjna. Ustalono też status klubu i regulamin działania komisji. Prezesem koła mianowano Grzegorza Dąbrowskiego. Roczna składka członkowska wynosi 30 zł, ale jak zapewnili założyciele grupy nie trzeba być jej członkiem, aby grać, dlatego też cały czas zachęcają do wspólnych spotkań.

W połowie listopada odbył się turnieju o Wielki Topór Kata Gniewskiego. Uczestników przywitano salwą armatnią na dziedzińcu zamkowym, którą poprowadził sam kasztelan gniewskiej twierdzy Jarosław Struczyński. W zawodach udział wzięło aż 73 sympatyków gry, łącznie 18 zespołów rozgrywając dwie sesje po 60 rozdań. Gniewski zespół może poszczycić się podwójnym aż zwycięstwem, bo zarówno w kategorii drużynowej, jak i indywidualnej zdobył pierwsze miejsce.

Wyniki Pierwszego Otwartego Turnieju Zamku Gniewskiego w "czerwoną Baśkę" o Wielki Topór Kata Gniewskiego:

Drużyny

1. Zamek Gniew
2. Kościerzyna 2
3. Stężyca "U Rybaka"

Indywidualnie (mężczyźni)

1. Kazimierz Rajski (Zamek Gniew)
2. Rajmund Kirszenstein (Gniew)
3. Tomasz Wróbel (Kościerzyna 1)

Indywidualnie (kobiety)

1. Hanna Wróbel (Kościerzyna 1)
2. Halina Kwidzyńska (Kościerzyna 1)
3. Teresa Grudzień (Kościerzyna 2)

Młodzicy

1. Kacper Kucyk (ZKW Kamienica Szlachecka)
2. Artur Czaja (ZKW Kamienica Szlachecka)
3. Damian Maszk (ZKW Kamienica Szlachecka)
Drukuj
Prześlij dalej