Na czym się skupić wybierając projekt domu? Pytania i dylematy inwestora

(fot. mat. prasowe)
Na czym się skupić wybierając projekt domu? Pytania i dylematy inwestora
Realizacja wymarzonej inwestycji to niewątpliwie przygoda życia, lecz również misja, która wymaga doskonałej organizacji pracy i nie lada dyscypliny. Przed inwestorem szereg decyzji, które musi podjąć rozważnie i z chłodną głową. Działka, projekt domu, wykonawca, wykończenie wnętrza... Jest się nad czym zastanawiać. Jednym z pierwszych wyborów jest ten dotyczący przyszłego domu. Jaki projekt domu wyselekcjonować, by budowa przebiegła sprawnie i bez niespodzianek? Powinniśmy przeanalizować kilka ważnych tematów.


Jak dobrze wybrać w zalewie propozycji - trudna sztuka selekcji?

Współczesny rynek w branży projektowania domów jest tak duży, że przeciętny inwestor mający w planach budowę domu nie ma możliwości przeanalizowania wszystkich oferowanych mu propozycji. Powszechna dostępność do dokumentacji projektowej wzrosła wraz z rozwojem sklepów internetowych i przeniesienia sprzedaży do sieci. Pracownie architektoniczne prezentują swoje projekty w autorskich serwisach, a także proponują - nieraz bezpłatnie - atrakcyjne katalogi prezentujące w papierowej wersji wybrane projekty domów. Podchodząc do wyboru projektu musimy najpierw wybrać pracownię projektową, z której usług skorzystamy. Warto stawiać na sprawdzone biura architektoniczne, które tworzą gotowe projekty domów i sami je sprzedają. Mamy wtedy bezpośredni dostęp do autorów projektu i możemy w bezpośredni sposób uzyskać wszelkie niezbędne informacje o projekcie.

Aby zmierzyć się z wyborem i nie popełnić kosztownych błędów, świadomy inwestor musi odpowiedzieć sobie na kilka fundamentalnych pytań. Jakie zagadnienia musi rozważyć? Przedstawmy podstawowe dylematy inwestorów.



Dom przy Cyprysowej 62

Seria pytań, żeby dobrze wybrać. Poradnik świadomego inwestora.

1. Ile chcemy, ile możemy wydać? Czy interesują nas raczej projekty domów tanich w budowie, czy nasz budżet udźwignie realizację przestronnej willi o znacznej powierzchni użytkowej? Jeśli stawiamy na tanie domy, to szukajmy w przedziale 80-120 m?, z prostym dachem i o regularnych kształtach. Ekonomiczne parterówki, czy projekty domów do 70 m? powierzchni zabudowy to najbardziej oszczędne budynki do realizacji.

2. Jaki ma być nasz nowy dom? Czy bliższe są nam projekty domów parterowych , czy te z poddaszem użytkowym? Skłaniamy się ku otwartej przestrzeni parteru, bez ograniczeń architektonicznych, czy wolimy przytulne poddasze i podziwianie zachodu słońca z balkonu?

3. Nowoczesna stodoła, klasyczny dworek, modny bungalow, czy tradycyjny dom z poddaszem? W jakim stylu będzie nasz nowy dom? Jaką będzie miał kolorystykę elewacji, jaki dach, jakie dodatki, jaki charakter nada naszej działce?

4. Co poza przytulnym miejscem do życia? Czy wybierzemy projekt domu z garażem? Jeśli tak to z jakim? Pojedynczy, czy podwójny? A jeśli garaż to za dużo, może wystarczy wiata garażowa? To kompromisowe rozwiązanie między domem z garażem i takim całkowicie pozbawionym zadaszonego miejsca parkingowego.

5. Jeśli dodatkowe miejsce dla auta, to może również piwnica? Projekty domów z podpiwniczeniem oferują znacznie więcej miejsca, nie tylko na osobną kotłownię, czy pomieszczenia gospodarcze. Piwnica może być wielofunkcyjnym miejscem, przeznaczonym na relaks, realizowanie pasji, czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

6. Szczegóły, o których nie można zapomnieć. Jaki charakter ogrzewania? Czy decydujemy się na dom energooszczędny, wyposażony w alternatywne systemy pozyskiwania energii, takie jak pompa ciepła, solary, fotowoltaika? Czy ogrzewamy tradycyjnie, kotłem na paliwo stałe? Jaki typ wentylacji? Rekuperacja, czy tradycyjna - grawitacyjna?

Z takim zestawem kluczowych pytań musi poradzić sobie każdy inwestor rozpoczynający przedsięwzięcie o nazwie "budowa domu". Im bardziej merytorycznie rozważymy każdy z powyższych tematów, tym spokojniej i bez niespodzianek przebiegnie budowa naszego domu.

Postaw na pewniaka, wybieraj gotowe projekty domów.

Jeśli chodzi o wybór, gotowe projekty domów są bardzo przyjazne przyszłym inwestorom. Możemy od początku zapoznać się z wizualizacjami, szczegółowymi rysunkami, mamy dostęp do parametrów energooszczędności budynku i wielu innych niezbędnych danych, które pomogą nam w wyborze. Mało tego, katalogowe projekty domów są budowane na setkach polskich działek, więc przy nieznacznym szczęściu i odrobinie sprytu możemy dotrzeć do inwestorów, którzy zbudowali już interesujące nas domy. Spore ułatwienie w tym zakresie dają powszechne i zróżnicowane serwisy społecznościowe, na łamach których niejednokrotnie inwestorzy chwalą się postępami, lub efektami swoich inwestycji. Zdjęcia i całe profile w mediach elektronicznych dotyczące budowy domu to z jednej strony ciekawy dziennik budowy, a jednocześnie dobrze klikalny kontent, inspirujący i angażujący innych użytkowników.

Proces wyboru przyszłego domu to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Zazwyczaj dom budujemy raz w życiu, dlatego warto przyłożyć się do sprawy solidnie. Wybierajmy sprawdzone i niezawodne rozwiązania zastosowane w gotowych projektach domów przez autorskie pracownie architektoniczne.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej