Kultura Dostępna. "Botoks"

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
15
03.2018
Czwartek
Tczew - Kultura Dostępna. "Botoks"
Czy jesteś gotowy na piorunującą dawkę "Botoksu" Patryka Vegi? Jeden z najbardziej kontrowersyjnych polskich filmów i zarazem wielki kasowy hit już w najbliższy czwartek (15.03.2018) w cyklu Kultura Dostępna, seanse o godzinie 13:00 i 18:00. Zapraszamy do tczewskiego Heliosa, zarezerwuj miejsca już teraz.

Bilety niezmiennie w cenie 10zł dla wszystkich.
UWAGA !!!
Przed rozpoczęciem seansu o 18:00 przygotowaliśmy dla widzów konkurs,

do wygrania atrakcyjne nagrody.

BOTOKS
Można się irytować, mnożyć złośliwe epitety, ale jednego Patrykowi Vedze odmówić nie można - jak nikt inny w polskim kinie odnalazł klucz do serc masowej widowni.

Nie podobają mi się komentarze kolegów i koleżanek krytyków negatywnie oceniające publiczność filmów Vegi. Obcy jest mi taki protekcjonalizm. Zamiast wydawać tego typu krzywdzące opinie, warto chyba zastanowić się nad socjologicznym bez mała fenomenem twórczości Vegi i spróbować odpowiedzieć na pytanie, dlaczego przyciąga miliony, co innym, bez żadnych wątpliwości sprawniejszym warsztatowo twórcom, jakoś jednak się nie udaje.

Odpowiedzią może być "Botoks" - luźno ze sobą powiązana historia czterech kobiet pracujących w szpitalu, gdzie dochodzi do wielu nagannych sytuacji. Vega doskonale wyczuł frustrację większości społeczeństwa na hasło "polska służba zdrowia", czyli strach przed chorowaniem, czekaniem w niekończących się kolejkach, urągającymi warunkami szpitalnymi, w których pracują lekarze i przebywają pacjenci.


Myślę, że każdy z nas zna to wszystko niestety z autopsji, a jedno tego rodzaju przykre doświadczenie przesłania wiele pozytywów i życzliwości, bo tak działa przecież mechanizm pamięci. Po latach pamiętamy sytuacje skrajne, mocne, przejmujące, a czasami tragiczne, natomiast dobro, codzienna ludzka solidarność i życzliwość, z reguły nie zostawiają żadnego śladu.

Patryk Vega poszedł dokładnie tym szlakiem. Odpuścił sobie przyzwoitość i etykę lekarską, wybrał natomiast wyłącznie radykalne historie, postawił na ekstremę, a wszystko to, wzorem wcześniejszych filmów, połączył grubymi nićmi szytą fastrygą fabularną, nie dając widzowi zbyt dużych szans na oddech, na zwyczajność.

Efekt był łatwy do przewidzenia. "Botoks" to socjologiczny fenomen, i w takich właśnie, pozafilmowych kategoriach, powinien być traktowany. Jako opowieść nie tyle nawet o społeczeństwie, co o potrzebach społeczeństwa. Czego szukamy w rozrywce, jakie tematy kupujemy bardziej od innych?

Patryk Vega znalazł klucz do sukcesu, ale przepis pod tytułem pretekstowa fabuła, dużo gagów różnej jakości, zawsze ci sami aktorzy, oraz tak zwany mocny, często radykalnie pokazany temat wiodący, nie podziałała równie dobrze za każdym razem. Czy to się komuś podoba, czy nie - Patryk Vega jest tylko jeden.

Łukasz Maciejewski

Projekt Kultura Dostępna w Kinach jest częścią programu realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego operatorem jest NCK. Szczegółowe informacje dotyczące cyklu oraz poszczególnych seansów we wszystkich kinach sieci Helios dostępne są pod adresem: http://www.helios.pl/33,Tczew/KulturaDostepna/.Konkurs

Mamy dla Państwa 2 podwójne zaproszenia na film. Wystarczy, że napiszesz do nas maila z dopiskiem "botoks" - kto pierwszy, ten lepszy. Maile prosimy przesyłać na adres kontakt@redakcja.tcz.pl . W mailu należy podać imię i nazwisko. (Uwaga - pod uwagę bierzemy tylko maile wysłane jeden raz, po publikacji tego artykułu). O wygranej zostaną Państwo powiadomieni drogą mailową.

Udział w konkursie jest jednocześnie wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych, w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997r. nr. 133 poz. 883) na cele związane z konkursem

Aktualizacja

Uwaga - konkurs rozwiązany. Prosimy nie nadsyłać maili. Nagrody otrzymuje:


Michał śliwiński
Iwona Karuzo-Podlewska


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +4

  ._gość

  14.03.2018, 08:18

  .

  Artykuł sponsorowany?

  Odpowiedz
  IP: 78.11.xx2.xx2 
 • +2

  TCZ.PL_gość

  14.03.2018, 14:11

  Wy reklamujecie takie obrzydliwe filmy ? wstydźcie sie biedaki

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx9.xx7 
 • +2

  Tcz.pl_gość

  14.03.2018, 14:25

  Jesteście obrzydlliwi żałośni redaktorzy tcz.pl jak można ten obrzydliwy film reklamować ? Wstyd i hańba ! Powinni was zwolnić !!

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx9.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.