Tcz.pl logo

Szukaj

22 nowe elektryki dla POLREGIO. Przewoźnik wybrał najkorzystniejszą ofertę

Pociąg Polregio (fot. polregio.pl)
22 nowe elektryki dla POLREGIO. Przewoźnik wybrał najkorzystniejszą ofertę

zobacz galerię zdjęć: 1
POLREGIO wyłoniło wykonawcę, który ma dostarczyć spółce nowe pojazdy elektryczne. Spośród złożonych ofert najkorzystniejszą przedstawiła PESA Bydgoszcz. Za zakup nowych jednostek przewoźnik zapłaci niemal miliard złotych. Projekt ubiega się o dofinansowanie z unijnego programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS).

Postępowanie na zakup nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych ogłoszono pod koniec stycznia br. Zgodnie z jego założeniami POLREGIO chce nabyć 6 jednostek w ramach zamówienia podstawowego, a kolejnych 16 w prawie opcji. W przetargu wpłynęły oferty od dwóch polskich firm: Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A. i Newag S.A., a korzystniejszą - na kwotę 968 748 000,00 zł brutto - zaoferowała pierwsza z nich. Podpisanie umowy między przewoźnikiem a wykonawcą będzie możliwe po zakończeniu wszystkich procedur formalnych. Od tego momentu producent będzie miał 35 miesięcy na dostarczenie pierwszych 6 jednostek. Wszystkie pojazdy - łącznie z opcją - muszą zostać przekazane najpóźniej do końca 2029 roku.

Nowe pojazdy, większy komfort

Nowe elektryki dla POLREGIO mają osiągać prędkość co najmniej 160 km/h. Składy będą klimatyzowane i w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na pokładzie zamontowany zostanie nowoczesny system informacji pasażerskiej i monitoring. Podróżni skorzystają tam m.in. z miejsc na rowery, bezprzewodowego internetu, gniazdek elektrycznych i portów USB.


Pojazdy mają obsługiwać połączenia aglomeracyjne i ponadregionalne. O ostatecznej liczbie i przydziale pojazdów do konkretnych regionów i tras zdecyduje m.in. bieżące zapotrzebowanie spółki oraz wynik konkursu na dofinansowanie w ramach unijnego programu FEnIKS.

Jeśli zauważyłeś/aś błąd w artykule, prosimy o kontakt. Twoja pomoc jest dla nas bardzo cenna i pozwala nam utrzymywać wysoką jakość treści.
Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły! Chcesz podzielić się ważną informacją, napisać o ciekawym wydarzeniu, które miało miejsce w Twojej okolicy, czy po prostu wyrazić swoją opinię na jakiś temat? Zapraszamy Cię do tworzenia treści razem z nami. Wyślij swój tekst, zdjęcia lub wideo poprzez formularz, a my opublikujemy je na naszej stronie. Pokaż, co jest ważne dla Ciebie i Twojej społeczności! Pamiętaj, że każdy głos ma znaczenie.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • tgtrg_gość

    18.05.2026, 10:03

    Może niech zajmą się stanem technicznym tych składów co maja bo czasem nieźle potrafi wytrząść miedzy tczewem a gdanskiem

    Odpowiedz
    IP: 83.20.xx4.xx5  #
  • Michał_gość

    18.05.2026, 19:00

    Ale dale nie wiemy na jakie linie mają trafić, te jeszcze niewyprodukowane pojazdy. A dodać trzeba do tego, że przetarg na przewozy elektrycznych EZT wygrała SKM Trójmiasto, a oni mają pokaźną flotę starych elektryków. Bo to co przekaże województwo nie pokryje wszystkich potrzeb. A przewoźnik musi zapewnić z własnych zasobów brakujący tabor, a SKMka właśnie ma swoje stare elektryczne składy.

    Odpowiedz
    IP: 86.44.xx2.xx4  #
  • Piotr Doman_gość_gość

    18.05.2026, 21:33

    tabor

    ten tabor co jest na zdjeciu jest super z zewnatrz jak tez wewnatrz jest to bodajze jednostka ed 72 lub ed 73 czteroczlonowe szkoda ze takich pesa nie produkuje od kilku lat tali by sie przydal do obslugi cofziennej pasazerow

    Odpowiedz
    IP: 31.175.xx0.xx2  #
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.