Zakwalifikują do służby wojskowej - od 11. kwietnia w CED

Komisja sprawdzi zdolność do służby wojskowej (fot. tcz.pl)
Tczew - Zakwalifikują do służby wojskowej - od 11. kwietnia w CED
Od 11 kwietnia do 25 maja w budynku Centrum Edukacji Dorosłych (Tczew, ul. 30 Stycznia 1) będzie prowadzona kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców powiatu tczewskiego. Zdolność do służby wojskowej zostanie sprawdzona u wszystkim mężczyzn urodzonych w 1992 roku, ale nie tylko.

Mężczyźni, którzy w tym roku kalendarzowym kończą dziewiętnaście lat życia, są zobowiązani stawić się do kwalifikacji wojskowej. Przed komisją mogą również stanąć ochotnicy, w tym kobiety, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia - jeżeli ukończyli co najmniej 18 rok życia, ale nie ukończyli 24 lat - wcześniej należy zgłosić się do Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Malborku:

- Podstawowy rocznik objęty kwalifikacją dotyczy mężczyzn urodzonych w 1992 roku, ale obowiązkowi stawienia się podlegają także mężczyźni urodzeni w latach 1987-1991, którzy do tej pory nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. - wyjaśnia Gabriela Kaczmarek, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w tczewskim Urzędzie Miejskim.

Kiedy przed komisję?

- gmina i miasto Pelplin - 11. - 14. kwietnia,
- gmina Subkowy - 15. - 18. kwietnia
- gmina i miasto Gniew - 19. - 22. kwietnia,
- miasto Tczew - 26. kwietnia - 17. maja
- gmina Morzeszczyn - 18. maja
- gmina Tczew - 19.- 23. maja
- kobiety - 24. maja
W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny prezydent miasta z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Osoby, które podlegały obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej i z jakichkolwiek powodów nie stawiły się do niej, są obowiązane zgłosić się do wojskowego komendanta uzupełnień, właściwego ze względu na ich miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące, w celu uregulowania stosunku do powszechnego obowiązku obrony. Obowiązek ten trwa do czasu ukończenia pięćdziesięciu lat życia, a w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, do czasu ukończenia sześćdziesięciu lat życia. Osoba stająca do kwalifikacji powinna zabrać ze sobą dowód osobisty, ostatnie świadectwo szkolne potwierdzające wykształcenie, zdjęcie 3X4 cm, bez nakrycia głowy i inne dokumenty (np. dokumenty dot. stanu zdrowia, prawo jazdy, akt małżeństwa, akt urodzenia dziecka).

Kwalifikacja w powiecie tczewskim

Komisja będzie urzędować w budynku CED (Tczew, ul 30 Stycznia 1) z wyłączeniem sobót i niedziel w godzinach od 7.30 do 15.00. W okresie egzaminów maturalnych, tj. 4., 5., 6. maja komisja również nie będzie przyjmować interesantów.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • gość_gość

  06.04.2011, 22:11

  A gdzie wezwanie?

  Kiedyś dostawało się wezwanie na taką komisję, a z tego co czytam to trzeba teraz zgłosić się samemu. A może coś źle zrozumiałem?

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx7.xx8 
 • -1

  iga_gość

  07.04.2011, 10:52

  no właśnie !!! jak trafnie zauważył przedmówca. czy skoro redakcja zamieściła artykuł o naborze do służby wojskowej - to spełnia on oficjalne ogłoszenie organów wojskowych o naborze? ...bardzo wątpię... bez wezwań imiennych wysłanych pocztą do adresata też nie udowodnią że ktoś się dowiedział ... Pozatym.. od kiedy to prezydent miasta nakłada kary w sprawach wojskowych???? coś się komuś nieźle pomieszało... NO i ostatnia rzecz... podobno mamy armię zawodową ? więc dlaczego szukają rekrutów i przymuszają do stawienia się na komisji pod groźbą kary? śmieszne.. radzę redakcji przejrzeć przepisy dot. naboru do służby wojskowej- sama chętnie też do nich zajrzę i podpytam innych-bo sprawa jest co najmniej (!) wątpliwa...

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx3.xx4 
 • -1

  gość_gość

  07.04.2011, 14:44

  iga, obowiązek stawienia się na komisji mają wszyscy mężczyźni w celu przyznania kategorii. Nie oznacza to że ktoś zmusza do służby wojskowej. Ma to na celu powołanie do wojska w razie wojny wszystkich zdolnych mężczyzn. Chodzi tylko o to jak sama zauważyłaś o sposób wezwania na komisję w celu przyznania kategorii.

  Cytuj
  IP: 89.200.xx7.xx8 
 • +1

  aa_gość

  27.04.2011, 11:13

  Wezwania są wysyłane pocztą to jest oczywiste!! Na strobnie jest tylko informacja dla ochotników

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx0.xx2 
 • gruby_gość

  04.05.2011, 15:42

  Otóż jesteście w błędzie..... Tylko część dostanie wezwanie do stawienia. Reszta musi się sama stawić. Jestem tego żywym przykładem.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx8.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia