Sprawdź, jakie atrakcje na weekend w Tczewie

Festyn na Górkach (fot. kociewska.tv)
Sprawdź, jakie atrakcje na weekend w Tczewie
W ten weekend sporo dzieje się w Tczewie i okolicach - sprawdź, co przygotowano dla spragnionych atrakcji.

III Tczewski Festiwal Gitarowy /Międzynarodowy Konkurs Gitarowy

18 - 20 maja 2018
Centrum Kultury i Sztuki
Wstęp wolny


Centrum Kultury i Sztuki serdecznie zaprasza na III Tczewski Festiwal Gitarowy /Międzynarodowy Konkurs Gitarowy. W ramach Festiwalu oprócz przesłuchań konkursowych, odbędą się także lekcje mistrzowskie dla uczestników, a co najważniejsze koncerty. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli:
Marszałek Województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk,
Starosta Tczewski - Tadeusz Dzwonkowski,
Prezydent Miasta Tczewa - Mirosław Pobłocki,
Rektor Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku - prof. dr hab. Maciej Sobczak, 
Rektor Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi - prof. dr hab. Cezary Sanecki.
 
PROGRAM:
18 maja 2018 r.
09:00 - 14:00 -  Przesłuchania konkursowe Grupy III A (Poziom studencki)
16:00 - 19:00 - Przesłuchania konkursowe Grupy III A (Poziom studencki)/ Lekcje mistrzowskie
            19.00 - koncert INAUGURACYJNY
                        Wystąpią: Orkiestra Kameralna PROGRESS pod dyrekcją Szymona Morusa
                        Soliści: Maciej Staszewski (gitara), Bartosz Paprot (gitara), Paweł Zagańczyk (akordeon)
 
19 maja 2018 r.
09:00 - 14:00 - Przesłuchania konkursowe Grupy I (Poziom dziecięcy)
15:00 - 19:00 - Przesłuchania konkursowe Grupy II A  (Poziom młodzieżowy)

             19:00 -   Finał  (II etap) Grupy III A (Poziom studencki)
  
20 maja 2018 r.
09:00 - 14:00 - Przesłuchania konkursowe Grupy II B (Poziom młodzieżowy)  i  III B (Poziom studencki)
            16:00 - KONCERT FINAŁOWY
                        Wystąpią: Felice Guitar Quartet - laureat Grand Prix 2017
                        Zatańczy zespół - WIECZNIE MŁODZI
                       Ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród, koncert laureatów
          

Orkiestra Kameralna Progress
Młody, dynamicznie rozwijający się zespół założony w 2009 roku przez dyrygenta Szymona Morusa. Współtworzą go utytułowani soliści, kameraliści, laureaci wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Od początku swojego istnienia Orkiestra związana jest z miastem Tczew, w którym rokrocznie daje cykle koncertowe tworząc trzon życia kuturalnego w regionie. O licznych sukcesach zespołu świadczy udział w znaczących wydarzeniach muzycznych nie tylko Pomorza, ale i całego kraju. Naczelną ambicją muzyków jest łączenie różnych Kultur, Narodów i regionów Polski. W kwietniu 2013 roku orkiestra wzięła udział w międzynarodowym projekcie upamiętniającym 70 rocznicę powstania w getcie warszawskim z dużym powodzeniem prezentując podczas koncertu w Berlinie Requiem niemieckieJ.Brahmsa oraz Ocalałego z Warszawy A.Schonberga. W tym samym roku zespół uroczyście inaugurował otwarcie nowej sali koncertowej Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie prawykonując dzieło Karola Nepelskiego.
Od początku swego istnienia Orkiestra współpracuje z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku biorąc udział w koncertach kompozytorskich organizowanych przez uczelnię. W trakcie swej pięcioletniej działalności Orkiestra Kameralna Progress występowała na licznych festiwalach muzycznych w Polsce takich m.in. jak: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku, Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki w Helu, Dobrodzień Classic Festiwal prezentując się w intrygujących interpretacjach muzyki klasycznej i rozrywkowej. Od początku swej działalności Orkiestra współpracuje z Telewizją Polską biorąc udział w widowiskach słowno-muzycznych transmitowanych na żywo m.in.: "Szukamy stajenki" do tekstów Jacka Kaczmarskiego, czy "Solidarność to znaczy jeden i drugi".
Szczególne miejsce w repertuarze Zespołu zajmuje muzyka współczesna, której promowanie jest naczelnym priorytetem jej dyrektora artystycznego. Orkiestra Kameralna Progoress dokonała licznych prawykonań utworów polskich kompozytorów młodego pokolenia m.in.: Agnieszki Stulgińskiej, Pawła Kwapińskiego, Artura Guzy, Karola Nepelskiego. W roku 2014 w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie dokonała prawykonania Opery Kaszubskiej Rebeka Michała Dobrzyńskiego do libretta Tomasza Fopke w ramach ogólnopolskiego roku Oskara Kolberga.
Z Orkiestrą Kameralną Progress w roli solistów występowali m.in.: słynny skrzypek, ostatni uczeń Davida Oistracha - Michael Vaiman, czy też solistka Metropolitan Opera w Nowym Yorku - Miroslava Yordanova.
Zespół brał również udział w nagraniach muzyki filmowej Bruno Lohengrena, oraz kolęd kaszubskich w aranżacji Macieja Bolewskiego.

Szymon Morus 
Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura. Założyciel oraz dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Progress, z którą od 2009 roku z powodzeniem koncertuje w Polsce i poza jej granicami. Tytuł magistra sztuki uzyskał w klasie skrzypiec dra hab. Andrzeja Kacprzaka oraz dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Wojciecha Rajskiego w AM w Gdańsku.
Współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową, Teatrem Wielkim w Łodzi, Śląską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Podkarpacką, Polską Filharmonią Kameralną, Filharmonią Bałtycką czy Filharmonią Koszalińską. 
W sezonie 2014/2015 pełnił funkcję dyrygenta-rezydenta Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. W marcu 2016 roku objął kierownictwo muzyczne nad premierą Czarnej Maski Krzysztofa Pendereckiego z wielkim powodzeniem prezentując dzieło trójmiejskiej publiczności (Opera Bałtycka) oraz debiutując na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. W sezonach 2015/2016 i 2016/2017 dyrygent Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
W swym dorobku posiada wiele nagrań płytowych. Stale propaguje muzykę współczesną, dokonując szeregu prawykonań utworów polskich kompozytorów. Jest laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2016.
Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane. Od października 2013 r. związany z macierzystą uczelnią, gdzie prowadzi zajęcia na Wydziale Dyrygentury symfoniczno-operowej.

Maciej Staszewski
Gitarzysta i kompozytor urodzony w 1984 roku w Łodzi. Studiował w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, którą ukończył w klasie gitary klasycznej prof. Jerzego Nalepki (2008) i w klasie kompozycji prof. Jerzego Bauera (2009).
Jako solista i kompozytor współpracował m.in.: z Orkiestrą "Łódzkie Smyczki", "Polish Cameratą", Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Łodzi, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Występował m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Improwizowanej "Ad Libitum", Międzynarodowym Festiwalu Indywidualności Muzycznych "Tansman 2012", Światowych Dniach Muzyki ISCM, wielokrotnie brał udział w sesjach "Musica Moderna" jako kompozytor i solista.
Jest autorem kompozycji gitarowych - solowych i z towarzyszeniem orkiestry, utworów fortepianowych, kameralnych, chóralnych oraz elektroakustycznych. Jego utwory były wielokrotnie wykonywane w Polsce i za granicą. Zajmuje się także muzyką improwizowaną, bierze udział w projektach free improvisation, współpracując m.in. z Krzysztofem Knittlem, Alexey'em Kruglovem, Yuriy'em Yaremczukiem, Tomaszem Chołoniewskim, Miloszem Luczynskim. Jest członkiem grupy muzyki improwizowanej P.U.R Collective, z którą nagrał płytę Nichi Nichi Kore Kon'nichi dla Domu Wydawniczego FOR TUNE?. W 2016 roku nagrał solowy album Fantasía Ibérica wydany przez wytwórnię płytową DUX.
W 2017 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Pełni funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Łodzi w kadencji 2016-2020.
https://www.maciejstaszewski.com/
Maciej Staszewski Scherzo (2017 David Rouse) https://www.youtube.com/watch?v=Wu94sXDI3IQ

Paweł Zagańczyk
Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka. Laureat ponad dwudziestu konkursów akordeonowych. Koncertuje w Polsce i Europie - występował na Litwie, Słowacji, w Austrii, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Hiszpanii,  Szwecji, Niemczech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Paweł Zagańczyk koncertuje też na bandoneonie z niemieckiej manufaktury Uwe Hartenhauera.
Występował obok znanych dyrygentów: Michała Nesterowicza, Maji Metelskiej, Jerzego Maksymiuka, Bohdana Jarmołowicza, Zygmunta Rycherta, Janusza Przybylskiego, Wojciecha Rajskiego, Tadeusza Dixy, Rafała Kłoczko, Szymona Morusa czy Ariela Ludwiczaka. Na swoim koncie ma wiele prawykonań muzyki współczesnej takich twórców jak: Krzesimir Dębski, Mikołaj Majkusiak, Krzysztof Olczak, Cezary Paciorek, Gerhard Stäbler czy Marek Czerniewicz. Paweł Zagańczyk współpracuje z jazzmanem i saksofonistą Adamem Wendtem, czego owocem jest płyta zatytułowana Acoustic Travel. Założył kwartet muzyczny Zagan Acoustic, z którym wykonuje muzykę improwizowaną, łączącą folk, jazz oraz muzykę poważną. Zarejestrowana została solowa płyta Tango, ukazująca ten gatunek w twórczości różnych kompozytorów.
Zdobył wiele branżowych nagród: Zasłużony dla Kultury Polskiej, Pomorską Nadzieję Artystyczną przyznawaną przez Marszałka Województwa Pomorskiego, Nagrodę dla twórców kultury burmistrza miasta Pruszcz Gdański,  Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
Działalność pedagogiczną Pawła Zagańczyka otwierają sukcesy wychowanków na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych - jest adiunktem w gdańskiej Akademii Muzycznej oraz wykładowcą na warsztatach akordeonowych w Seili (Finlandia) oraz Wejherowie (Polska). Autor pracy doktorskiej, która przedstawia historię tanga. Znany jest także jako animator życia muzycznego - organizuje m.in. Gdańską Sztukę Interpretacji Muzyki Akordeonowej, której jubileuszowa X edycja odbędzie 6 grudnia 2017 roku.

https://www.pawelzaganczyk.com/
Paweł Zagańczyk Tango /new accordion CD album/ https://www.youtube.com/watch?v=dSDpx4MKmps

Felice Guitar Quartet - laureaci Grand Prix 2017 Tczewskiego Festiwalu Gitarowego.
W skład kwartetu wchodzą: Dorota Perczyńska, Natalia Kornatka, Olga Hala, Kacper Kardasiński.
Dorota Perczyńska naukę gry na gitarze klasycznej rozpoczęła w wieku 6 lat w Przedszkolu Muzycznym działającym przy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu, a rok później została uczennicą tej szkoły. W klasie V cyklu 6-letniego zrezygnowała z nauki w PSM I st. i razem z członkiniami kwartetu rozpoczęła naukę w Szkole Muzycznej II stopnia Towarzystwa Muzycznego w Jarosławiu. Swoją przygodę z gitarą klasyczną od Przedszkola Muzycznego do chwili obecnej realizuje w klasie gitary klasycznej Roberta Polańskiego. W chwili obecnej Dorota jest uczennicą klasy III. Oprócz laurów w kwartecie, jest także zdobywczynią 11 nagród na konkursach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, otrzymując jedno wyróżnienie, cztery III miejsca oraz trzykrotnie zdobywając II i I miejsce (m.in. w Trzęsaczu, Zambrowie, Żorach, Lublinie czy Chełmie).
Natalia Kornatka naukę gry na gitarze klasycznej rozpoczęła w wielu 7 lat w Ognisku Artystycznym przy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Jarosławiu. W następnym roku po pozytywnie przebytych egzaminach rekrutacyjnych do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu kontynuowała naukę gry na gitarze klasycznej w klasie Roberta Polańskiego. Od roku szkolnego 20152016 jest uczennicą Szkoły Muzycznej II stopnia Towarzystwa Muzycznego w Jarosławiu, obecnie w klasie III. Natalia pracuje w dalszym ciągu pod kierunkiem Roberta Polańskiego.
Olga Hala naukę gry na gitarze klasycznej rozpoczęła w wieku 7 lat od zajęć w Ognisku Artystycznym. Rok później został uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu i rozpoczyna naukę w klasie gitary Roberta Polańskiego. Po 5 latach nauki postanawiła zrezygnować z dalszej nauki w PSM I st., by razem z koleżankami rozpocząć naukę w Szkole Muzycznej II stopnia Towarzystwa Muzycznego w Jarosławiu. Olga jest w chwili obecnej uczennicą klasy III.
Kacper Kardasiński swoją przygodę z gitarą rozpoczął w wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Przeworsku. Po zakończeniu pierwszego etapu edukacji i pomyślnie zdanych egzaminach do Szkoły Muzycznej II stopnia Towarzystwa Muzycznego w Jarosławiu kontynuuje naukę w klasie gitary klasycznej Roberta Polańskiego. Oprócz sukcesów zespołowych Kacper jest zdobywcą nagród na konkursach w Zambrowie, Chełmie, Kolbuszowej, Lublinie oraz Koszalinie.
https://www.facebook.com/Felice-Guitar-Quartet-1086897747988026/
Kwartet Gitarowy Felice z Jarosławia wygrał konkurs w USA



Majówka na Górkach

19 maja na Osiedlu Witosa w Tczewie jak co roku odbędzie się festyn pod nazwą Majówka Rodzinna. W tym roku Prezydent Miasta Tczewa Mirosław Pobłocki wraz z współorganizatorami przygotowali wiele atrakcji w szczególności dla najmłodszych i rodzin. Będą gry i zabawy dla dzieci, pokaz fitness i karate, pokaz sokolnika. Kulinarnych doznań związanych z dziczyzną dostarczy ceniony bydgoski szef kuchni Józef Sadkiewicz wraz z Kołem Łowieckim "Szarak". O muzyczną oprawę zadba Zespół Jan, wystąpi także Tczewska Formacja Szantowa oraz Chór Passionata oraz Marek Karczmarczyk GRUPA TIME.



Tegoroczny festyn majowy to także aktywność sportowa, o którą zadbają członkowie Biegającego Tczewa, którzy przeprowadzą konkurs biegów. W ramach ogólnopolskiego programu "Graj o zdrowie" współprowadzonego przez wywodzącą się z Tczewa firmę PROCAM oraz fundację All Star Voley i firmę Bio-Gen na osiedlowym boisku do siatkówki plażowej odbędzie się spotkanie w formie "pikniku siatkarskiego" z byłym reprezentantem Polski w siatkówce Pawłem Zagumnym najlepszym rozgrywającym w historii polskiej siatkówki oraz rosyjskim siatkarzem Dimą Skoryy - trenerem siatkarskiej I ligowej drużyny Ślepsk Suwałki. Gwiazdy siatkówki będą udzielały porad i wskazówek w ramach konsultacji z zainteresowanymi fanami oraz wszystkimi aktywnie trenującymi siatkówkę.

Tego dnia odbędzie się także wmurowanie kamienia węgielnego pod budowaną świetlicę osiedlową przy ulicy Głowackiego w Tczewie.

Organizatorzy zaplanowali dla przybyłych na festyn poczęstunek składający się z grillowanej kiełbaski oraz degustację dziczyzny przygotowanej przez zaproszonego mistrza kuchni z Bydgoszczy.

W programie:


12.00-14.00 - Gry i zabawy dla dzieci
12.00-15.00 - "Graj o zdrowie" - spotkanie z gwiazdami siatkówki
14.00 - Pokazy karate i fitness - Karate Sport Club Senshi Tczew
15.00 - Wmurowanie kamienia pod świetlicę
16.00 - Pokaz sokolnika
17.00 - Pokaz kulinarny Józef Sadkiewicz
18.00 - Szanty - Tczewska Formacja Szantowa
19.00 - Passionata
20.00-24.00 - Zabawa
- Marek Karczmarczyk GRUPA TIME
- zespół Jan


Organizatorzy:

Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki,
Radny Kazimierz Mokwa, Urząd Miejski w Tczewie z Partnerami,
Stowarzyszenie Górki, ZESPÓŁ muzyczny JAN,
Stowarzyszenie Gospodarcze Kociewie, Koła Gospodyń Wiejskich,
Biblioteka Miejska w Tczewie, WOPR, Przychodnia Rogowscy,
STRAŻ POŻARNA, STRAŻ MIEJSKA, POLICJA, Tczewska Formacja Szantowa,
Koło Łowieckie SZARAK, Pracownia Ekologiczna, Bractwo Kurkowe,
Fundacja dla Gdańska i Pomorza, Tczewski Uniwersytet Trzeciego Wieku,
Niepubliczny Punkt Przedszkolny Tropiciele, OHP Tczew,
Placówki Wsparcia Dziennego prowadzone przez Stowarzyszenie
Tczewski Klub Klub Abstynenta Sambor, Biegający Tczew,
Gremium Malarskie im. Janusza Mokwy, Karate Sport Club Senshi Tczew

Noc Muzeów w Fabryce Sztuk

Nie mam czasu, nie teraz, później - te słowa wypowiadamy niezliczoną ilość razy. A może warto zwolnić tempo życia, zatrzymać się chociaż na chwilę, a energię zaczerpnąć z natury. Okazja ku temu będzie podczas Europejskiej Nocy Muzeów. Ćwiczenia z zaniechania, silwoterapia, klimatyczna muzyka, stoiska pszczelarskie, bartnicze i kulinarne, pracownia rzemiosł dawnych, warsztaty tworzenia naturalnych kosmetyków - to tylko niektóre propozycje. A to wszystko 19 maja od godz. 19.00 aż do północy. Wstęp bezpłatny!

PROGRAM:

ul. 30 Stycznia 4:

19.00-00.00 - wystawa pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy pt. " 20 lat wolności. Tczew 1920-1939"
19.30-23.30 - koncert Chakra Zu
Chakra Zu to alchemiczny tygiel organicznych dźwięków, który tworzą: Rob Gongster, Sławek Ch i Seba Brat. Podczas sesji i koncertów zabierają uczestników w podróż do świata żywych dźwięków, w wymiar pierwotnego, świadomego snu, czasu poza czasem... do przestrzeni naturalnej kreacji. Aura organicznych wibracji, jaką zespół generuje za pomocą mis, gongów, bębnów szamańskich, didgeridoo i innych instrumentów archaicznych wprowadza w głęboki, uzdrawiający trans, który jest najgłębszą formą relaksu i medytacji. Każdy koncert jest innym/nowym doświadczeniem dla muzyków i dla uczestników... doświadczeniem zmysłowym i jednocześnie pozazmysłowym, spotkaniem z tym, co jest i jakie jest, wewnątrz i na zewnątrz...
Instrumentarium: misy tybetańskie (kute, toczone, misy Hessa), gongi - 2 duże tamtamy, 1 duży fen (wietrzny), duży gong planetarny, małe feny - 50cm (do gry w ruchu), dzwonki koshi, shanti zephir, kije deszczowe, drumle, didgeridoo, bębny szamańskie, hangdrum, rury solfeggio, przeszkadzajki (grzechotki itp)
19.00-00.00 - stoisko edukacyjno-kulinarne "Lecimy w kulki, czyli słodko bez cukru"
Celem warsztatów jest przybliżenie zasad zdrowego żywienia. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego cukier jest szkodliwy i jakie są jego zdrowe zamienniki oraz jak je samodzielnie przygotować. Podczas zabawy dzieci wspólnie przygotują słodycze bez cukru, na bazie suszonych owoców, orzechów i pestek.
Prowadzenie: Fundacja Zdrowego Życia
19.00-00.00 - stoisko edukacyjno-kulinarne "Dzika kuchnia"
Wyeksponujemy ok. 10 jadalnych roślin rosnących "pod naszymi nogami", których na co dzień nie zauważamy. Każdy będzie mógł posmakować kilku prostych potraw powstałych na bazie ekspozycji. Częstować będziemy m.in. kotletami pokrzywowymi, majonezem kurdybankowym, który przyrządzimy na oczach zwiedzających, oraz smażonymi na miejscu racuszkami z berberysem.
Zwiedzający poznają historię prezentowanych roślin, dowiedzą się, gdzie ich szukać i jak je wykorzystać.
Prowadzenie: Fundacja Zdrowego Życia
19.00-00.00 - stoisko pszczelarskie i bartnicze
Zaprezentujemy pełny 10-ramkowy ul z całą rodziną do obserwacji, drobny sprzęt, kilka strojów, podstawowe produkty pszczele i narzędzia bartne oraz kłodę bartną w 80% skończoną do pooglądania, którą wykończymy na miejscu.
Prowadzenie: Pszczelarium
19.00-00.00 - warsztaty wiklinowe i sianowe cudeńka
Warsztat wyplatania serduszek, podków i innych cudeniek z wikliny i siana.
Prowadzenie: Ziołowy Dzbanek
19.00-00.00 - stoisko dojenia krowy i robienia masła
Dojenie sztucznej krowy, odciąganie śmietany od mleka za pomocą centryfugi, ubijanie masła, które potem można degustować z młynarskim chlebem na zakwasie.
Prowadzenie: Ziołowy Dzbanek
19.00-00.00 - Pracownia Rzemiosł Dawnych
To możliwość zapoznania się z całym cyklem życia lnu włóknistego i konopi włóknistych: od lnu włóknistego i konopi w fazie zielonej, poprzez len i konopie roszone, stanowiska do poszczególnych etapów pracy z roślinami włóknistymi aż do warsztatu tkackiego.
Zaprezentujemy również warsztat prządki oraz warsztat dawnego skórnika czy też proste sposoby obróbki gliny.
Prowadzenie: Polska Izba Dziedzictwa Kulturowego
19.00-00.00 - gry i zabawy dla dzieci
Dla gości zostaną przygotowane wielkoformatowe gry: warcaby, jenga, bierki, leśne puzzle, ptasia łamigłówka, Tower Crash, Word Scramble, Ball Toss.
19.00-00.00 - warsztaty motania lalek
Uczestnicy stworzą magiczną, słowiańską lalkę do zadań specjalnych.
Prowadzenie: Aneta Grzegorzewska - Motanki - słowiańskie lalki dobrych życzeń
19.00-00.00 - warsztaty świec żelowych i kolorowych butelek
Szklane słoiki z dnem wypełnionym piaskiem kwarcowym, muszelkami, ziarnkami kawy, suszonymi owocami, kwiatami, cekinami, perełkami, a w środku zapachowa świeca bądź też kolorowe kompozycje w szklanych buteleczkach - to propozycje dla tych, którzy uwielbiają prace twórcze.
Prowadzenie: Agencja Artystyczna Invisible Man
19.00-20.30 i 20.40-22.00 - Teatr Kamishibai
Wywodząca się z Japonii sztuka opowiadania dla dzieci. Animator poprzez specjalną skrzynkę odkryje przed widownią kolejne plansze pięknych obrazów odzwierciedlających historie. Następnie każdy uczestnik spróbuje swoich sił w zajęciach plastycznych.
Prowadzenie: Michalina Kupper
19.00-00.00 - warsztat z zaniechania
Ćwiczenia z zaniechania to jedna z realizacji Elżbiety Jabłońskiej, w których autorka zaprasza publiczność do współudziału. Jabłońska jest inicjatorką wielu realizacji skoncentrowanych na szczególnym, bezpośrednim spotkaniu w obszarze sztuki, dającym odbiorcy możliwość współtworzenia konkretnych sytuacji.
Proponowane ćwiczenia staną się pretekstem do rezygnacji z typowych czynności na rzecz relaksu i wspólnego odpoczynku/nudzenia się. Jednak tym razem publiczność zostanie wyposażona w instrukcję opartą na podstawowych zasadach treningu autogennego oraz wspomagający obraz wideo. Towarzyszący spotkaniu film jest nagraniem podróży autorki z jedną ze swoich prac, która odbyła się drogą wodną. Filmowi towarzyszy ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Wojtka Kotwickiego, wokalistę zespołu 3moonboys, który odtworzy ją na żywo. Pokaz filmu wraz z koncertem jest planowany na godzinę 22.00.
Prowadzenie: Elżbieta Jabłońska
19.00-00.00 - warsztaty kosmetyków naturalnych
Przeniesiemy się do krainy kwiatów, ziół i aromatycznych zapachów. Stworzymy razem naturalne, pozbawione chemii kosmetyki dla siebie lub bliskich. Uczestnicy wykonają monety z mydła oraz solowy lub kawowy peeling.
Prowadzenie: Monika Laskowska - Wielki Kufer

Park Miejski:

19.30-21.00 - warsztaty z silwoterapii "Leczenie lasem"
Powędrujemy do Parku Miejskiego na silwoterapię (leczenie lasem). Sprawdzimy, w jaki sposób las poprawia zdrowie i jak można z tego świadomie korzystać. Ulgę odczuje szczególnie ten, kto ma kłopoty z sercem, oddechem i stresem.
Zajęcia mają charakter spaceru z przewodnikiem oraz warsztatów na łonie natury.
Prowadzenie: Małgorzata Anna Charyton - Moc Podlasia
Spacer po Tczewie:
21.30-23.00 - Tajemnice Tczewskiego Parku
Już po raz kolejny na poznawanie tczewskich ciekawostek zabiorą nas członkowie forum Dawny Tczew.
Prowadzenie: Łukasz Brządkowski

MIEJSCE: ul. Podmurna 15, Tczew

18-00-19.00 - otwarcie wystawy "Rzeźba w drewnie i kamieniu Marcina Plichty"
Marcin Plichta studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku, w 2000 roku obronił dyplom w pracowni profesora Stanisława Radwańskiego. Doktor związany jest z macierzystą uczelnią. Pracownia, którą prowadzi, obejmuje kształtowanie warsztatu artystycznego oraz nabywanie umiejętności technicznych pod kątem przygotowania studentów do samodzielnej pracy twórczej. Poszerzając działalność pracowni, współpracuje ze studentami na krajowych i zagranicznych plenerach rzeźbiarskich, gdzie zapoznają się oni ze sposobami i etapami pracy w tworzywie (drewno, kamień).
/cyt. za: https://zbrojowniasztuki.pl/osoby/marcin-plichta,159/
19.00-00.00 - warsztaty rzeźby
Twórcze eksperymentowanie. Warsztatom towarzyszy instruktaż pracy artystycznej. Osoby zainteresowane będą miały możliwość realizacji płaskorzeźby, ornamentu, liternictwa itp.
Prowadzenie: Marcin Plichta
19.00-00.00 - warsztaty malowania toreb
Uczestnicy będą mieli możliwość pomalowania lnianej torby.



Noc Muzeów z Muzeum Wisły

Noc Muzeów 2018 w Narodowym Muzeum Morskim to wachlarz propozycji dla gości w każdym wieku. Zaprezentujemy pokazy walk, konserwacji zabytków i sprzęt nurkowy. Tczewski CKWS przejmą wikingowie, Muzeum Wisły - psotne trolle, a Żurawiem rządzić będą gdańskie przekupki.

W Gdańsku zapraszamy do Ośrodka Kultury Morskiej, na rodzinne spędzenie czasu na wystawie interaktywnej i wycieczkę do świata egzotyki na wystawie "Łodzie Ludów Świata". Najmłodsi będą mogli stworzyć własny kolorowy morski świat pełen tajemnic. W Żurawiu ciekawe historie opowiedzą kłótliwe niewiasty, które uwielbiają plotki z gdańskich ulic. W Muzeum Wisły stworzymy krainę psotnych trolli, a w Centrum Konserwacji Wraków Statków czekają na zwiedzających waleczni wikingowie oraz ciekawostki ze świata konserwacji muzealiów i rekonstrukcji cyfrowej. Nasi goście będą mogli także zwiedzić słynny statek-muzeum "Dar Pomorza". Natomiast w Muzeum Rybołówstwa w Helu zaprosimy wszystkich do zwiedzenia wystaw opowiadających o pracy dawnych rybaków i zabawy na stanowiskach interaktywnych.

Oddziały NMM, w których odbędzie się Noc Muzeów 2018, zostaną zamknięte dla zwiedzających w sobotę i niedzielę (19-20 maja) w ciągu dnia. Wyjątkiem będzie "Dar Pomorza" otwarty w oba dni (10.00-16.00).

Ośrodek Kultury Morskiej
cena biletów 1 zł

Opis programu:
Wystawa interaktywna "Ludzie-statki-porty" - samodzielne zwiedzanie w grupach 40 osobowych co 30 minut.
Zapraszamy do świetnej zabawy na stanowiskach interaktywnych! Nasi goście będą mogli posterować statkami pływającymi w basenie, zobaczyć dno morskie z perspektywy batyskafu, uratować rozbitka, czy wejść na pokład drewnianego żaglowca.
Istnieje możliwość wcześniejszego zakupu biletów w kasie OKM od 15 maja 2018 roku.
Wystawa "Łodzie ludów świata" - samodzielne zwiedzanie w nastrojowym wnętrzu pełnym starych łodzi, przy dźwiękach egzotycznej muzyki. Chętnych zapraszamy na grę muzealną z nagrodami!
Sala edukacyjna na I piętrze - prezentacja planowanych wydarzeń, związanych z setną rocznicą odzyskania niepodległości.
Warsztaty plastyczne dla dzieci (I piętro) - zajęcia plastyczne, podczas których dzieci wspólnie stworzą kolorowy świat morskich głębin, statków i łodzi.
Hall główny - śpiewający i grający harcerze umilą czas oczekiwania na wejście na wystawy.
Żuraw
cena biletów - 1 zł

Opis programu:
Trzy barwne postaci z dawnego Gdańska - Jagna-handlarka, żona rzemieślnika oraz służąca Marcjanka - opowiedzą o ciekawostkach z życia w XVII-wiecznym portowym mieście.
Statek-muzeum "Dar Pomorza"
cena biletów - 1 zł

Opis programu:
samodzielne zwiedzanie.
prezentacja sprzętu nurkowego.
punkt organizacyjny Gry Miejskiej "Ufo w Gdyni".

Muzeum Wisły w Tczewie / Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie
cena biletów - 1 zł łącznie na dwa obiekty
UWAGA: SKRÓCONE GODZINY 19.00 - 24.00

Opis programu CKWS:
Obóz wikingów - zapraszamy na pokazy walk historycznych wojowników - występy przed CKWS. Wykonawcy: Drużyna Wojów Wikińskich GAUTAR z Brus i Stowarzyszenie Grupa Młodych Archeologów z Brus.
Zbrojownia wikingów - dowiedz się ciekawostek o uzbrojeniu wikingów i zobacz, czy do twarzy ci w ich strojach - hall główny CKWS.
Warsztaty zdobnictwa w skórze - dla dzieci i nie tylko! Zapraszamy do wykonania skórzanych przedmiotów ozdobionych średniowiecznymi wzorami - hall główny CKWS.
Od Sumerów po późne średniowiecze. Zagraj albo stwórz własną grę! - stoisko z grami planszowymi - hall główny CKWS.
O konserwacji - historie różnych odkryć - jak konserwowano łodzie wikingów - antresola.
Jak skanuje się wraki - pokazy z nauką wykonywania dokumentacji 3D i tworzenia cyfrowej rekonstrukcji na przykładzie łodzi z epoki Wikingów - sala konferencyjna.
Opis programu Muzeum Wisły:
Świat trolli - kolorowe zajęcia z nagrodami dla dzieci - 2 piętro, sala wystaw czasowych

Muzeum Rybołówstwa w Helu
cena biletów - 1 zł
UWAGA: SKRÓCONE GODZINY: 19.00-24.00

Opis programu:
Zwiedzanie indywidualne.
Wystawa stała "Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej".
Wystawa czasowa "Twórczość marynistyczna Ignacego Klukowskiego".

Festyn przy kościele NMP Matki Kościoła

W imieniu zainteresowanych zapraszamy na Festyn Rodzinny, na plac przy Kościele NMP Matki Kościoła, ul. Rokicka 1, w dniu 20 maja w godzinach 14-17.

W programie występy artystyczne, liczne atrakcje dla dzieci, pokazy Straży Pożarnej, możliwość wykonania pomiaru ciśnienia i cukru oraz kawiarenka z domowymi ciastami i pyszną grochówką.

Organizatorami są Rada Parafialna i Świetlica Środowiskowa "OAZA", która obchodzi 15 urodziny.

Na festynie można wspaniale spędzić czas ale także wesprzeć Małgosię Knitter, która była wychowawczynią w Świetlicy, a obecnie potrzebuje naszej pomocy.

Wszystkich zainteresowanych prośmy o liczne przybycie i aktywne uczestnictwo we wspólnej zabawie. - zachęca Grażyna Antczak.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

  • Hgz_gość

    19.05.2018, 00:05

    Atrakcje czy żart?

    Z czym do ludzi...

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx6.xx6 
  • po.co_gość

    19.05.2018, 01:55

    po.co.istnieje.tcz.pl

    Wydaje mi sie, ze teraz wszyscy mieszkancy Tczewa maja dylemat na co by tu pojsc.... Fajnie, ze robicie reklame nawet tego typu "imprez" ale serio zacznijcie dawac porzadne, profesjonalne i przede wszystkim odpowiadajace zawartosci artykulu tematy. To miasto umarlo, kiedys bylo znacznie lepiej

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx2.xx7 
  • Loża Szyderców_gość_gość

    19.05.2018, 22:36

    .

    Kuuuuuurła, kiedyś to było...

    Cytuj
    IP: 109.207.xx0.xx0 
  • Marian_gość

    19.05.2018, 09:40

    Prawie jak ci weekend, aby atrakcyjnie spędzić dzień, wyjeżdżam z miasta...niestety

    Odpowiedz
    IP: 178.235.xx0.xx8 
  • gtc_gość

    19.05.2018, 14:55

    Biedny Urban będzie się musiał nabiegać. I powciskać kiełbasy wyborczej

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx7.xx9 
  • Noniestety_gość

    20.05.2018, 02:48

    Największa atrakcja w Tczewie...

    ...To upalanie starego gruza na bulwarze

    Odpowiedz
    IP: 178.235.xx0.xx9 
  • Smakosz_gość

    20.05.2018, 09:25

    Dobre

    D**y nie urywa.

    Odpowiedz
    IP: 78.31.xx7.xx3 
  • ziom_gość

    20.05.2018, 12:38

    Atrakcja na weekend w Tczewie to spotkanie ferajny upicie się i wypalenie kilka lolków

    Odpowiedz
    IP: 80.213.xx6.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.