Boisko podzieliło mieszkańców. Koniec sporu?

Boisko zlokalizowano przy SP7 (fot. tcz.pl)
Tczew - Boisko podzieliło mieszkańców. Koniec sporu?
Miał być teren rekreacyjny i miejsce do aktywnego spędzania czasu - jest konflikt wśród mieszkańców osiedla Staszica. Mowa o boisku ze sztuczną nawierzchnią przy szkole podstawowej nr 7. Mieszkańcy sąsiadujący ze sportową infrastrukturą skarżą się na zbyt głośne zachowanie graczy, wpadanie piłki do ogródków i załatwianie potrzeb fizjologicznych w pobliżu ich domów. Teraz odbyło się kolejne spotkanie, które ma na celu złagodzenie konfliktu. Czy to pomoże?

Konflikt pomiędzy młodzieżą i mieszkańcami korzystającymi z infrastruktury boiska, a lokatorami sąsiadujących z murawą budynków trwa już od jakiegoś czasu. Nie pomogło nawet podwyższenie płotu okalającego teren - piłki czasem wpadają do sąsiednich ogródków i problem pozostaje. Niedawno w tej sprawie odbyło się spotkanie, w którym wzięła udział dyrekcja szkoły, straż miejska, policja oraz przedstawiciele mieszkańców, którzy do tej pory korzystali z infrastruktury boiska. Wiele wskazuje na to, że sprawa może wreszcie znaleźć szczęśliwy finał:

- Mieszkańcy skarżyli się na zbyt głośne zachowanie, wpadanie piłki do ogródków i załatwianie potrzeb fizjologicznych w pobliżu ich domów. Wszystkie te kwestie były poruszane podczas spotkania. Jeśli chodzi o pierwszy problem, sprawę powinno rozwiązać postawienie przez miasto przenośnej toalety. Druga sprawa to wulgaryzmy i spożywanie alkoholu. Uczestnicy spotkania zostali uczuleni na tą kwestię - mają sami zachęcić swoje środowisko do zaprzestania tego typu zachowań. Jeśli to nie pomoże, będą musiały posypać się mandaty. - wyjaśnia Jarosław Stachowicz, Kierownik Referatu Straży Miejskiej w Tczewie - Padł również wniosek, by osoby korzystające z boiska wytypowały delegację i zorganizowały spotkanie z mieszkańcami okolicznych budynków, którzy zgłaszają zastrzeżenia co do ich zachowań. Mają ich przekonać, że nie robią nic złego na tym boisku. Najwyższy czas, by mieszkańcy się pogodzili.

Sprawa jest na tyle poważna, że tematem zajmowali się już radni na komisjach. Komisja Polityki Społecznej zaleciła, by dyrekcja szkoły podstawowej nr 7 uczuliła swoją młodzież na sposób korzystania z boiska. Odbyło się również spotkanie korzystających ze sportowej infrastruktury ze osobami, którym boisko przeszkadza.

- Problem nie dotyczy dzieci, ale grających tam dorosłych - z przekazanych nam sygnałów wynika, że problemem jest słownictwo, jakie tam pada. Możemy obiecać, że na wiosnę postawimy tam toi-toi'e. - deklaruje zastępca prezydenta Tczewa, Zenon Drewa. - Analizowaliśmy ustawienie tam ekranów, ale przekracza to nasze możliwości finansowe. Mamy nadzieję, że skonfliktowane strony się dogadają, bo przecież to boisko powstało, by służyć mieszkańcom, a nie ich skłócić.

Z infrastruktury boiska w okresie zimowym można korzystać do zapadnięcia zmroku. Według zapewnień władz miasta wiosną i latem będzie można grać co najmniej do godziny 20. Ustalono również, że miejsce to będzie częściej kontrolowane przez patrole Straży Miejskiej.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (31)
dodaj komentarz

 • -5

  _gość

  23.02.2012, 06:13

  Ojej....

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xx0 
 • -8

  ._gość

  23.02.2012, 11:19

  ZAPYTAJCIE MIECZYSŁAWA

  Wujek dobra rada napewno rozwiąże każdy spór

  Cytuj
  IP: 77.114.xx0.xx1 
  +8

  mieczyslaw

  24.02.2012, 00:01

  Do: "._gość"

  Wyraźnie widać, że masz problem sam ze sobą, ale jeśli ciągłe pisanie o mnie Ci pomaga, to w porządku, chociaż tyle mogę dla Ciebie zrobić :)

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +16

  rodzic_gość

  23.02.2012, 07:31

  Boisko

  Chciałbym odnieść się do słownictwa. Kilka razy grałem tam z moim kilkuletnim synem i akurat to nie dorośli rzucali mięsem tylko nasza młodzież. Czasami to aż boję się przychodzi w taki miejsca z dzieckiem żeby zbyt szybko nie nauczył się odpowiednich słów. Druga sprawa to czas otwarcie boiska. Nie jest prawdą że okresie wiosenno - letnim jest otwarte do zmroku. O ile mnie pamięć nie myli boisko było zamykane o godz 18:30 ponieważ komuś z okolicy przeszkadzał hałas z boiska. To się pytam gdzie rodzice z dziećmi mają grać w piłkę ? Na ulicy pod oknami ? Oczywiście najlepiej jest zamknąć boisko i wtedy narzekać że młodzież kręci się bez celu. W regulaminie jest wyraźnie że boisko jest czynne do zmroku więc coś mi tu nie gra. Prosiłbym także o zajęcie się tą kwestią.

  Odpowiedz
  IP: 94.40.xx7.xx1 
 • -7

  mama_gość

  23.02.2012, 07:46

  wulgaryzmy

  Nie jestem tak ostrożna w ocenie zachowania dorosłych - to boisko to nie tylko wulgaryzmy i chamskie zachowanie w stosunku do mieszkańców ale również nawierzchnia z opiłkami nie koniecznie zdrowymi,,,,

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx3 
 • +8

  Grajek z miasta_gość

  23.02.2012, 07:51

  Najgorsze w tym wszystkim jest to ze pijącą młodzież przy szkole łączą z graczami ktorzy sobie poprostu kopią w piłkę, nie dajcie wszystkiego do jednego worka

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx5.xx3 
 • +3

  Doktor Granat_gość

  23.02.2012, 08:02

  ...

  Donek przyjedzie - "stadion" zamknie i będzie po problemie!!!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx4 
 • +5

  Biedronka_gość

  23.02.2012, 08:27

  Przyjdżcie i posłuchajcie/o ile Wasze uszy wytrzymaja/ co się dzieje na boisku na Ceglarskiej na CzyżykowieNiezależnie czy grają młodzi czy starsi to z boisk słychać steki wulgaryzmów i obu kierunków gry w piłkę A dzieci chodzą,chodzą i słuchają i coś im w główkach zostaje.A gdzie są trenerzy?Czy przyszli piłkarze muszą bazować na takich odzywkach?Żenada i wstyd za takich pseudosportowców..

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx7 
 • -7

  Zal mi was sluchac..._gość

  23.02.2012, 09:39

  ...............

  EJ a pilka nozna to co szachy? co ma mowic czasem sie przeklina jeszu , uzywa sie wulgarnych slow to sa nerwy itp przestancie juz sie spinac o takie cos jesli chodzi o toalety to jest problem ktory zostanie rozwiazany. A ludzie ktorzy mieszkaja tam maja problem o jenkiii pilka wleciala do mojego ogrodka raz na tydzien no i co ........... teraz? no co? dom sie zapali czy co? a zaraz naprzeciwko mieszka facet ktory zabiera pilki , normalnie nie wypowiem sie na ten temat.... Gdzie maja grac mlodzi i rozwijac swoje umiejetnosci no gdzie?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx9 
 • +4

  Tczewianin_gość

  23.02.2012, 09:49

  Zamknąć

  Wszystko zamknąć i zamienić w klasztory bo wulgaryzmy są. Ludzie przestańcie.

  Odpowiedz
  IP: 62.233.xx4.xx2 
 • +6

  Krzysztof_gość

  23.02.2012, 11:00

  Chciałbym zrozumieć osoby grające na tym boisku w piłkę, ale chciałbym aby ci ludzie zrozumieli, że grają tylko godzinę lub dwie a mieszka się cały czas i caly czas trzeba słuchać wulgaryzmów, wąchać fekalia, naprawiać szkody wyrządzone przez wpadające piłki jak również tych, którzy po tą piłkę wchodzą do nieswoich ogrodów pod ich nieobecność. Być może ktoś gra raz w tygodniu i ta piłka wpada jemu raz na tydzień ale na co dzień wygląda to zupełnie inaczej. Oczywiście domy się nie zapadają od tych piłek, ale mieszkańcy przy boisku nie chcą mieć u siebie tylko trawy jak na boisku, ale również jakieś krzewy i drzewa, które są niszczone przez te wpadające piłki. Miasto jak zwykle nie ma pieniędzy na tego typu inwestycje, ale żeby jakiś urzędnik lub radny tam mieszkał to na pewno takie środki by się znalazły. To szczególnie było widać jak rosły progi zwalniające w pobliżu miejsc zamieszkania radnych i włodarzy naszego pięknego miasta. Wszyscy narzekają, że nie ma gdzie grać, ale obok swojego miejsca zamieszkania nikt nie zgodzi się na budowę takiego obiektu. Pozdrawiam ludzi którzy udają sportowców- oczywiście nia wszystkich.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx6.xx9 
 • +1

  wojciech_gość

  23.02.2012, 14:14

  nie jestem mieszkańcem Abisyni, alew tym mijescu boisko jest od zawsze i teraz nagla nagłaśniają problem... :/ to że szczają no to współczuje, ale skoro ma być oj oj to sprawa załatwiona , wpadające piłki.... mały płot albo jacyś nie wydarzeni piłkarze co napierniczają ile sił w kosmos, tak z was piłkarzy nie bedzie. Odpowiedzialność karna z niszczenie cudzego mienia powinna być jakiś monitoring może by pomógł w załatwieniu sprawy

  Cytuj
  IP: 83.30.xx6.xx1 
 • +3

  Damian_gość

  23.02.2012, 12:33

  Gram raz w tygodniu w niedzielę od 18 do 19:30. Jestem mieszkańcem osiedla. Połowa Naszej drużyny to ludzie którzy pracują w tygodniu i gra w piłkę jest dla nich oderwaniem od codzienności. Wulgaryzmy? Jak to w piłce nożnej- wychodzi samo z siebie. Sprawy Fizjologiczne? Załatwione. Została napisana petycja, chodziliśmy po osiedlu i zbieralismy podpisy od mieszkańców i osób grających. Sytuacja w której piłka wpadła do domu na przeciwko na naszej rezerwacji? mogę policzyć na palcach jednej dłoni od czasu gdy zostało podniesione zagrodzenie sytuacja ta zdarzyła się raz. Ale nie można mówić że ktoś panie Krzysztofie wchodzi panu do ogródka pod pana Nieobecność (może przy innych rezerwacjach) w naszym przypadku czego sam byłem naocznym świadkiem piłka wpadła do ogródka przed samą furtkę (dom na przeciwko boiska) dzwonimy dzwonkiem wołamy a w domu widać ruszające się firanki i osoby przyglądające się. Nie każdy gra piłką z biedronki, wartość piłki którą gramy to cena od 150 do 200 zł. Zdarzyło się również tak że syn gospodarza domu poprostu przy nas ową piłkę zabierał do domu i nie wychodził. To wszystko zdarzało się naszej rezerwacji. a z poza naszej rezerwacji słyszałem o sprawie przebijania piłki gwoździem. Poprostu Poezja :) jak tu załagodzić spór skoro Sami go sobie Panstwo wywołujecie. Alkohol? To że dorośli wypiją po piwie w przerwie meczu to chyba nie pijaństwo. Sprawę alkoholu załatwcie w miejscu PRZY BOISKU (ŁAWKI PRZY HALI GIMNASTYCZNEJ) a nie na boisku. Więcej zimnej krwi i rozwagi przy oskarżeniach. Oskarżając nas grających raz w tygodniu nie zapominajcie o sobie. Pozdrawiam .

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx3.xx1 
 • Krzysztof_gość

  23.02.2012, 21:36

  Ja nie określiłem czasu w jakim to się zdarza. Ja tu mieszkam i żyję i to co Panu się wydaje fajne to dla mnie jest gehenną. Nie życzę Panu takiej fajnej odskoczni, bo tam gdzie kultura jest to mi absolutnie nie przeszkadza. Niestety nie jest tak codziennie, a grają codziennie!!! Niestety ale ktoś tam żyje na codzień.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx6.xx9 
 • +5

  HAHA_gość

  23.02.2012, 13:29

  Boisko

  Jeśli ktoś kiedykolwiek był na tym boisku, to na pewno wie, że z czterech stron boiska jest kolejno: kościół, plac zabaw, szkoła, a tylko z jednej strony są domy, a mieszkają tam ludzie, którzy już od dawien dawna zabierali piłki dzieciom, zanim jeszcze powstało boisko. Powinni mieszkać gdzieś w środku lasu, chociaż i tam również mogłoby być za głośno ze strony zwierząt. Boisko jest do grania, a piłka przez ogromną już teraz siatkę wypada raz na miesiąc może.

  Odpowiedz
  IP: 83.15.xx3.xx5 
 • Merikson_gość

  23.02.2012, 14:46

  ...

  Poprostu królowa gier wyzwala takie emocje,były,są i będą nie rozerwalnym elementem tej gry.Tyle:)

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx7.xxx 
 • olo_gość

  23.02.2012, 15:07

  Zamknąć wszystkie boiska, place zabaw i niech

  siedzą w domu . Już na naszych blokach są durne napisy ZAKAZ GRY W PIŁKĘ , ZACHOWAJ CISZĘ -- chore , to gdzie do cholery mają się bawić !!!!!!!!. Czy takie napisy są zgodne z prawem .

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx9.xx4 
 • +5

  Radosław _gość

  23.02.2012, 15:07

  Ciągle narzekamy jaki kraj itd, ale my jesteśmy na prawdę chorym narodem. Nie ważne czy będziemy patrzeć wyżej czy niżej. Młodzi czy starzy. Robimy sobie wzajemnie pod górkę. Miałem przypadek na super osiedlu bajkowym, że jednemu Panu, który bardzo ceni spokój przeszkadzały w lato dzieci w piaskownicy. Wyobrażacie sobie, że Policja spisywała rodziców 2-5 letnich dzieci za to, że te są za głośne ? W klatkach wisiały informację, że dzieci w piaskownicy proszone są o cichą zabawę. K***a mać jeżeli ja będę takim starym zgredem to chyba sam się spoliczkuje. Co do Pana zabierającego piłki. Obstawiam, że jest spasionym tłustym grubasem, który nie potrafi kopać w piłkę. Nikt go nie lubi. Zero kolegów, pewnie był wyśmiewany przez dzieci w podstawówce. Nie wiem bo na prawdę brak zrozumienia dla sportu to już przesad. Piwko - zależy czy z kulturą czy bez. Ja osobiście nie pijam piwa. Potrzeby zdarzają się ale postawi się toaletę. Mimo wszystko problem nie zniknie. Ludziom chyba w tych czasach odwala. Pamiętam jak kiedyś graliśmy z kumplami. Zamiast bramek 2 kamienie - ile okien potłuczonych przez piłki. Nigdy nie dostałem opierd*l ani od poszkodowanego, ani od rodziców. Kupiło się nową szybę i git. Ojciec ściągnął z kieszonkowego i grało. Teraz co się z Wami ludzie dzieje ???

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx7.xx4 
 • stef_gość

  23.02.2012, 16:50

  piłka

  jest chudy długi i w okularach.A le troszkę kultury nie zaszkodzi nikomu.

  Cytuj
  IP: 83.20.xx9.xx8 

  DO STEF,,,,_gość

  24.02.2012, 10:07

  BO TEN FACIO TO ON MA KOMPLEKSY WIDAĆ :-)JAK CHUDY TO GNATEK,DŁUGI JAK SZPRYCHA...A BINOKLE TO ...NO WŁAŚNIE ON JEST ŚLEPY NA DODATEK...NIE DOBRZE...OJ NIE DOBRZE :-)))

  Cytuj
  IP: 46.76.xx9.xxx 
 • +3

  _gość

  23.02.2012, 15:42

  Raper

  "Staszica story" ;-)

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx4.xx4 
 • +4

  zośka 3_gość

  23.02.2012, 15:54

  trzeba myśleć

  Trzeba myśleć i przewidywać , a nie udzielać głupich rad

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx8 
 • Radosław_gość

  23.02.2012, 19:07

  No to zostaje uraz z dzieciństwa ;)

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx7.xx4 
 • kibic_gość

  23.02.2012, 21:08

  Mecz

  A to niech zagrają zwaśnione strony mecz piłki nożnej to wyzwoli emocje a ksiądz niech posedzuje z p, Drewą

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xxx 
 • +1

  Staszica_gość

  23.02.2012, 21:57

  Boisko

  Chcialbym powiedziec tak: np : co do swiatel na boisku one sa ale sa wlanczane raz na tydzien . Piłka nie wpada co chwile . Alkocholu az tak duzo sie tam nie pije . a Wulgaryzmy jak to w pilce noznej ; ) Sa podejrzenia od niektorych mieszkancow ze przez sasiadów z nad przeciwka boiska sa rozwalone wlaczniki od swiatla zeby nie grac w pilke i nie przeszkadzac . i To jest Mądre ?! jednym slowem zenada .. nie mam słow na ludzi ktorzy czepiaja sie o byle co . Pozdrawiam .

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx9.xxx 
 • ciekawe kim jest ten pan..._gość

  24.02.2012, 09:00

  ciekawa jestem ,kim jest ów pan Krzysztof,któremu notorycznie widząc po jego komentarzach,przeszkadza hałas i obecni piłkarze na boisku.Panie Krzysztofie,proszę mi odpowiedzieć na pytanie:co robił pan kiedy był pan jeszcze dzieciaczkiem?co robił pan kiedy można było pana nazwać młodzieżą?co robi pan teraz w wolnym czasie dla hobby ,relaksu?mogę się założyć że odpowiedz jest jedna -na pewno zainteresowaniem każdego chłopca jest piłka nożna...tyle tylko że pan chce ją oglądać w tv,a chłopaki na boisku...więc na litość boską niech pan sobie odpuści swoje czepialstwo ,i da święty spokój chłopakom.U mnie na osiedlu tez grają mi pod nosem,i jakoś nie robię afer-przecież gdzieś muszą się wyszumieć ,prawda?Swoim czepialstwem staje się pan bardzo medialny.ale tak bardzo negatywnie :-(a co do młodych chłopaków-jeżeli zabiera wam się plikę to dzwońcie na policję-nie wolno przywłaszczać cudzej własności...i po kłopocie...

  Odpowiedz
  IP: 46.76.xx9.xxx 
 • +1

  Krzysztof_gość

  24.02.2012, 11:06

  Nie mam nic przeciwko graniu w piłkę!!! Będąc młodzieżą też grałem w pilkę, ale czsów to nie zmieni.Przecież cały czas twierdzę, że można załagodzić konflikt montując choćby ekrany i wychwyty uniemożliwiające przedostawaniu się piłek poza boisko, ale miasto nie ma pieniędzy dla zwykłych obywateli "żeby żyło się lepiej" natomiast na bzdury typu zmiana fontanny lub ponowna rewitalizacja Starego Miasta w ciągu 5 lat takie środki się znajdują. Tak jak zostało napisane sprawa załatwiania się zostanie rozwiązana- tylko ciekawe kto tam będzie sprzątał, bo jak w toj-tojach będzie brudno to problem powróci. Natomiast co do przywłaszczania piłek to do końca tak nie jest,bo niejednokrotnie spadająca piłka coś uszkodzila i za to, że mieszkam w pobliżu mam ponosić tego dodatkowe koszty? Policja już nie raz była i co?

  Cytuj
  IP: 109.197.xx6.xx9 
 • +4

  Abi_gość

  24.02.2012, 12:21

  ABi

  czemu nie mogli postawić tego boiska za kościołem od strony wałów,tam jest dużo placu wolnego i problemów by nie było

  Odpowiedz
  IP: 83.238.xx9.xxx 
 • byk_gość

  24.02.2012, 18:22

  Wybudować im mur przed domem na wysokość 15 metrów z cegieł odzyskanych z rozbiórki z dziurą 2x1m na przejscie i 4x3 na samochód i bd spokój. Koszty małe cisza będzie i problem się skończy :)

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx7.xx3 
 • +2

  wiktor_gość

  26.02.2012, 18:20

  Pan Krzysztof ma nie tylko problem z boiskiem. Jakich by tu argumentów nie użył jest sam a użytkowników boiska mnóstwo. Broni swoich racji słusznie bo wystarczy sobie wyobrazić że w każdej drużynie znajdzie się jeden co wykopie piłkę do ogródka i jeden co głośno przeklina, drużyny zmieniają co 2-3 godziny, i tak przez 7 dni w tygodniu, więc problem jest nie mały. Trudno to sobie wyobrazić i zrozumieć p. Krzysztofa. Użytkownicy boiska patrzą na nie jako fajne miejsce gdzie się wyszumia przez godzinę lub dwie. Sąsiad boiska widzi i słucha każdego gracza. Z tego co pisze p. Krzysztof on sam nie jest przeciwny boisku tylko sposobie zabezpieczenia jego posesji przed wpadajacymi pilkami i hałasem. Jak nie było orlikow ciężko było zebrać jedną drużynę. Teraz chcą grać wszyscy (i bardzo dobrze ) ale sąsiedzi boiska na tym cierpią a boisko ma być fajny miejscem również dla nich. Trochę kultury użytkowników boiska zrozumienia z obu stron i lepsze planowanie miejsca budowy lub ekrany dzwiekochlonne. Pozdrawiam i życzę szybkiego porozumienia się. Wiktor.

  Odpowiedz
  IP: 83.7.xx0.xx8 
 • ZBAR_gość

  23.06.2012, 16:55

  A fe takie ordynarne orliko-diabliki

  To wszystko prawda w Rumi też na Orlikach jest tragiedia dla s asiadów a Burmistrz ble ble

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xxx.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia